Pazarama ile E-ticaret'te Satış Yapmak

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 16.12.2022
Pazarama ile E-ticaret'te Satış Yapmak

E-ticaret her geçen gün gelişen bir kavramdır. Eğer bu sektöre adım atmak istiyorsanız, pazarama.com size satıcı olma imkanı sunar. Aynı zamanda geniş bir ürün listesiyle tüketicilere aradıklarını kolaylıkla ulaşmasını sağlayan Pazarama mağaza açmak ile siz de ilgileniyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Platform Türkiye İş Bankası’nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulmuştur. Bir pazaryeri uygulaması olmakla sınırlı kalmadan, yemek siparişinden market alışverişine kadar ek faydalar sunar. Bu bakımdan çok yönlü bir yapısı bulunmaktadır. 

Pazarama.com internet üzerinden kullanılabildiği gibi mobil uygulamaya da sahiptir. Dolayısıyla geniş kapsamlı çözüm önerilerine sahiptir. Burada Türkiye Cumhuriyeti vergi numarası olan anonim şirketler, limited şirketler ve gerçek kişi tacirler satıcı olabilir. 

Pazarama’da Nasıl Satış Yapılır?

Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız, online pazar yerlerine kayıt olabilirsiniz. Günümüzde buna yönelik kurulan çok sayıda platform vardır. Her biri milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Pazarama bunlardan bir tanesini meydana getirmektedir. 

Eğer satıcı olmak istiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz üzere öncelikle bir firmanızın olması hatırlanmalıdır. Ardından Pazarama’nın kendi sitesine girerek satıcı başvurusu üzerine tıklanmalıdır. Ardından da,

 1. Firma ünvanı,
 2. IBAN numarası,
 3. Şirket türü,
 4. IBAN hesap sahibi,
 5. Sektör bilgisi,
 6. VKN,
 7. Firma E-posta Adresi,
 8. Vergi Dairesi
 9. Firma Cep Telefonu Numarası,
 10. İletişim Kişi Bilgisi,

Dahil gerekli alanların doldurulması gerekir. Bu esnada sizden bir takım belgeler Pazarama.com tarafından istenebilir. Bunlar gerçek kişi tacirlerde,

 1. Son 1 yılın vergi levhası,
 2. İmza sirküleri,
 3. Satıcı sözleşmesi,
 4. Faaliyet belgesi,
 5. Ticaret sicil gazetesi şeklindedir.

Sermaye şirketleri de bunlarla aynı şekildedir. Ardından formu doldurup belgeleri temin ettikten sonra Pazarama mağaza açmak kısa sürede tamamlanabilir.

pazarama.com Ürün Yüklemesi Nasıl Yapılır? 

Pazarama’ya kayıt olmuşsanız, ardından üye yüklemesine sıra gelir. Satıcı panelinde tekli ve toplu ürün yükleme opsiyonları yer alır. Bunları inceleyebilir, aralarından size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra anlaşmalı entegratör firmaları da inceleyerek tercih edebilirsiniz. Son olarak API, yani servis kullanarak da kendi yazılı kaynağınız ile bağlantı kurabilirsiniz. 

Pazarama Komisyonları Ne Kadar?

Online pazar yerlerinde satış yapmak istiyorsanız, her satışta komisyon alındığını bilmeniz gerekir. Burada Pazarama.com her kategoride ayrı seçenekler sunmaktadır. Aşağıda bulunan listeyi incelerseniz hangi kategoride oranların ne kadar olduğunu görebilirsiniz;

 1. Ayakkabı, Çanta Ve Aksesuar: Yüzde 15
 2. İşlenmemiş Altın: Yüzde 4
 3. Cep Telefonu: Yüzde 5
 4. Cep Telefonu Aksesuar: Yüzde 13
 5. Elektronik: Yüzde 10
 6. Ev, Yaşam Ve Yapı Market: Yüzde 11
 7. Kitap, Kırtasiye, Hobi Ve Ofis: Yüzde 10
 8. Kağıt Ürünleri: Yüzde 5
 9. Kişisel Bakım Ve Kozmetik: Yüzde 10
 10. Moda: Yüzde 13
 11. Otomobil, Motosiklet Ve Aksesuarları: Yüzde 10
 12. Oto Ve Motosiklet Lastikleri: Yüzde 10
 13. Oyun, Konsol Ve Dijital Servisler: Yüzde 9
 14. Spor Ve Outdoor: Yüzde 9
 15. Süpermarket-Gıda: Yüzde 9
 16. Süpermarket-Gıda Dışı: Yüzde 9 

Pazarama satıcı olmak istiyorsanız, tüm bunları bilmeniz şarttır. Böylece satacağınız ürünlere ve düşündüğünüz fiyata göre bir fikir sahibi olmanız mümkündür. 

Pazarama’da Kampanya Yapılır Mı?

Tüketicilere daha kolay ulaşmak ve onların ilgisini çekmek istiyorsanız, kampanyalar oldukça yararlıdır. Doğru zamanlama ile yaptığınız kampanyalar sayesinde ürünlerinizi daha ilgi çekici hale getirmeniz mümkündür.

Pazarama mağaza açmak istiyorsanız, kampana yapmanız mümkündür. Ürünlerin fiyatları, indirimli fiyatlar ve stok bilgileri tüm ürünlerim kategorisi altından, satıştaki ürünler bölümünden güncellenebilmektedir. 

Eğer bir kampanya yapmak istiyorsanız, kategori yöneticiniz ile irtibata geçmeniz yeterlidir. Bu kapsamda günlük, haftalık ve aylık kampanyalar düzenlenebilmektedir. Konu hakkında tüm bilgiler ve yönlendirmeler, kategori yöneticisi tarafından gerçekleştirilebilir. 

pazarama.com Ödemeleri Nasıl Alınır?

Online pazaryerleri ödemeleri birbirine göre farklı şekillerde yapmaktadır. Dolayısıyla Pazarama mağaza açmak istiyorsanız, öncesinde ödemeyi nasıl alabileceğinizi de bilmeniz gerekir.

 Her satış için komisyon tutarı ve anlaşmalı kargo hizmetinden yararlanıyorsanız, ilgili kargo ücreti düşürülmektedir. Ardından sözleşmede yer alan gün sonunda satıcı tarafından belirlenen IBAN numarasına tutar aktarılır.

Ödemeye dair her ay sonunda komisyon faturası kesilmektedir. Dolayısıyla fatura ayrıntısında yer alıyorsa, anlaşmalı kargo ücretinin detaylarının takibini yapmanız mümkündür. 

pazarama.com İadeleri Nasıl Yapılır?

E-ticarete adım atmak istiyorsanız, iadeler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü tüketiciler farklı sebeplerden dolayı bu talebi yapabilir. Bu gerçekleştiği zaman sipariş yönetimi bölümünde, iadeler kısmında talepler görülebilir. Bunlara tıkladığınız zaman sebepler ve gerekli açıklamalara ulaşmanız mümkündür. 

Pazarama.com içinde aynı sayfada, el atta sağda iade talebini iptal et/onayla da vardır. Onay verildiği zaman işleme dair iade tutarı satıcı hesabında alacağından kesilmekte, iadesi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede iadeler oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. 

İade onayı yapıldığı zaman ücret kesintisi olarak sonraki hak edişten düşünülmektedir. 

Pazarama’da Ne Alabilirsiniz?

Pazarama tüketicilere farklı kategorilerde ürünler sunmaktadır. Eğer burada ne bulabileceğinizi merak ediyorsanız ana kategorileri şöyledir;

 1. Anne & Bebek
 2. Elektronik
 3. Cep Telefonu Ve Aksesuar
 4. Ev, Yaşam Ve Yapı Market
 5. Ayakkabı, Çanta Ve Aksesuar
 6. Kitap, Kırtasiye, Hobi Ve Ofis,
 7. Kişisel Bakım Ve Kozmetik
 8. Moda
 9. Otomobil, Motosiklet Ve Aksesuarları
 10. Oyun, Konsol Ve Dijital Servisler
 11. Spor Ve Outdoor 
 12. Süpermarket

Pazarama.com bunların her birinde farklı onlarca ürün sunar. Bu yönüyle kısa sürede istediklerinizi bulmanıza olanak tanır. 

pazarama.com Satıcı Avantajları Neler?

E-ticarete yeni adım atmayı planlıyorsanız veya işinizi geliştirmeyi düşünüyorsanız, yeni açılan Pazarama size büyük bir olanak tanır. Böylece ürünlerinizi daha tanınır hale getirebilir, hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Pazarama satıcı olmak ve ürün satışı gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Dolayısıyla bu işlemleri herhangi bir zorluk çekmeden, oldukça kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca şu gibi artılarını da kullanabilirsiniz;

 1. Mağazanızın özel bir şekilde incelenmesini sağlayabilirsiniz. 
 2. Pazarama’nın 7/24 açık sisteminden yararlanarak, sürekli satış yapabilirsiniz. 
 3. Hedef kitlenize daha iyi bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Bu sayede e-ticaret yapınızı daha fazla geliştirebilirsiniz.

Pazarama Tüketicilere Neler Sunar?

Pazarama sadece satıcılara değil aynı zamanda tüketicilere de pek çok artı kazandırmaktadır. Alışverişler hem üye olarak hem de üye olmadan kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Tüketiciler en popüler firmaları görerek, sadece onların ürünlerini görebilmektedir.

Böylece alışveriş daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Farklı ödeme yöntemleri olduğu için herkese uygun seçenekler yer almaktadır. Geniş bir ürün kategorisi olduğu için aradığınız çoğu şeyi ayrıntıları ile beraber görmeniz mümkündür. 

Eğer satıcı ilan ettiği sürede malı kargoya vermemişse, tüketici platform üzerinden iptal işlemini de yapabilmektedir. Sorumluluk satıcı tarafından gerçekleştirilmezse, kararlaştırılan günün üzerinden 5 günün geçmesine karşılık iptal yapılmazsa, satıcı nam ve hesabına sağlamaktadır. Bu bakımdan Pazarama.com hem tüketicilere hem de satıcılara çok sayıda avantaj sunmaktadır. 

Tüm bu imkanlardan yararlanmak istiyorsanız, Pazarama mağaza açmak hakkında gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler