Network nedir? Network Nasıl Oluşturulur?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 11.05.2024
Network nedir? Network Nasıl Oluşturulur?

Network kurmak, iş hayatında çevrenizi genişletmek ve isminizi duyurmak için oldukça önemlidir. Dolayısıyla bulunduğunuz sektör içindeki ya da farklı sektörlerdeki kişilerle iyi ilişkiler kurmak fayda sağlar.

Bu rehberimizde de network’ün ne olduğundan ve network’ünüzü kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Network nedir?

Network (networking), karşılıklı olarak birbirine fayda sağlamak amacıyla kurulmaktadır. Aynı zamanda profesyonellerle, çalışanlarla, potansiyel müşterilerle iş ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek olarak da tanımlanır. Türkçe’ye “iş ağını genişletmek” olarak da çevirilmektedir. Networking’in asıl amacı kendinizi ve işinizi, iş hayatındaki diğer kişilere tanıtmaktır. Ek olarak bu kişileri uzun vadede müşteriniz haline dönüştürmektir.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Network’ün avantajları nelerdir?

Network kurmanın iş hayatında sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajlar da şöyle sıralanır:

Yeni kişlerle tanışma ve referans alma şansı

Network yaparak sektör veya sektör dışından birçok kişi ile tanışma fırsatı elde edersiniz. Böylece potansiyel yeni müşterilere ulaşarak işiniz hakkında onları bilgilendirme şansınız olur. Aynı zamanda onları referans kaynağı olarak kullanmanıza fırsat sunar. Bunların yanı sıra ortaklıklar, farklı projeler, iş anlaşmaları da yapmak için imkanınız olur.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Girişimcilik Nedir? Kimlere Girişimci Denir?

Kendinizi ve markanızı tanıtma şansınız olur

Network kurma sürecinde, tanıştığınız kişilere kendinizi ve markanızı anlatma şansı da yakalarsınız. İş hayatındaki profesyonellere işinizi, markanızı tanıtmanız farklı kapılar açacaktır.

Sektördeki güncel konuları takip edebilirsiniz

Sektörünüze hakim olmak ve güncel konulardan haberdar olmak için de network yapılmalıdır. Özellikle sizinle aynı sektördeki kişilerle iletişim içinde olmak mutlaka fayda sağlayacaktır. Böylece kendi işinizi güncel tutmanıza olanak tanır.

Sorun çözmenize yardımcı olur

İşle ilgili sorunlarla karşılaştığınızda, bu konular hakkında bilgisi olan kişilere ulaşmanız gerekir. Networking yaptığınızda da bu fırsat karşınıza çıkacaktır. Bu süreçte tanıştığınız kişiler, karşılaştığınız problemleri çözmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca konu hakkında fikir sahibi olmasalar bile çevrelerinde size farklı birileirini yönlendireceklerdir.

Bilgi paylaşım fırsatı

Yeni bilgiler veya bir şeyler öğrenmek için de networking önemli bir araçtır. Tanıştığınız her yeni insan, size iş veya hayatla ilgili yeni bir şeyler öğretir. Yani bilgi, deneyim paylaşımı veya başkalarının tecrübelerinden faydalanmak adına network önemlidir.

networkun onemi

Network nasıl oluşturulur?

Network kurarken özellikle dikkat etmeniz gereken bir takım konular da bulunuyor. Bunlara dikkat edildiğinde daha sağlam temelleri olan bir iş ağı kurulmuş olacaktır. Böylece bu ilişkiler uzun süre boyunca devam edecektir.

Doğru etkinliklere katılın

Her etkinlik, doğru kişilerle tanışmacaksınız diye bir şey yok elbette. Bunun yanı sıra her etkinlik networking için de uygun olmak durumunda da değildir. Bu sebeple de etkinliklere katılmadan önce etkinlikler araştırılmalıdır. Aynı zamanda katılımcı ve konuşmacıların listesine de göz atılmalıdır. Etkinlikte network kurmak için gerekli boş zamanların olup olmadığı incelenmelidir. Eğer network oluşturmak için doğru bir etkinlik değilse, istediğiniz kişilerle tanışma fırsatınız da olmayacaktır.

Giyiminize özen göstererek, profesyonel görünün

Network çalışmalarında ilk izlenim oldukça önemlidir. Bu sebeple de kıyafet seçiminiz ve nasıl giyindiğiniz de bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Profesyonel bir şekilde giyinmek ve etkinliğe katılırken kıyafetinizi özenle seçmeniz de önemlidir. Böylece bu durum tanıştığınız kişilerde iyi bir ilk izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

Yüz yüze görüşmelere önem verin

Günümüzde sosyal ağlar üzerinde de network kurma çalışmaları yapılabiliyor. Ancak hiçbir şey yüz yüze görüşmenin yerini tutmamaktadır. Karşınızdaki kişi ile bir bağ kurmak ve uzun vadeli bir dostluğun olması için yüz yüze görüşmeyi tercih edin. Sosyal ağlar üzerinden tanıştığınız kişileri, bir iş yemeğine ya da kahve içmeye davet ederek yüz yüze görüşmeyi sağlamayı deneyebilirsiniz. Bu hem onlara daha fazla değer verdiğinizi gösterirken, aradaki bağlantının da daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Yatırım Nasıl Alınır? Yatırımcı Bulma Rehberi

İki tarafında bir kazancı olması çok önemli

Network kurarken, girişimcilerin en sık yaptığı hatalardan biri network çalışmalarını sadece tek taraflı bir şekilde kurmak oluyor. Ancak insanlar tek taraflı bu ilişkilere sıcak bakmadıkları gibi, bu tür yaklaşımları olan insanları da güvenilir bulmuyor. Bu sebeple de aradaki ilişkiler iyi kurulamadığı gibi bu yaklaşımdaki kişilerin sektörde kötü bir ünleri oluyor.

Network’ün amacı iki taraf için de faydalı olabilecek bir iş ilişkisi geliştirmektir. Sadece kendinize odaklanmayarak, karşı taraf için de birşeyler yapacağınızı göstermeniz önemli bir konudur.

Sorular sorun ve dinleyin

İnsanlar, başkalarının konuşmasını dinlemektense kendileri konuşmayı ve insanların onları dinlemelerini severler. Network çalışmalarınızda karşınızdaki kişileri hem daha iyi tanımak, hem de onların ilgisini çekerek aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek için onlara birçok farklı soru sorun ve onları ilgi ile dinleyin. İlginizi belli etmeniz ve onları dinlediğinizi göstermeniz de aranızda daha iyi bir bağ kurmanıza yardımcı olacak faktörlerden biri.

Hazırlıklı olun

Özellikle networking için bir etkinliğe gittiğinizde hazır olmanız da oldukça önemlidir. Orada yeni kişilerle tanıştığınızda, kendi yaptığınız işleri ve markanızı en iyi şekilde tanıtabilecek kapasitede olmanız gerekli. Takılmadan, öz güvenli bir şekilde yaptığınız işleri anlatarak, karşınızdaki kişinin ilgisini çekecek bir konuşma yapabilmeniz gerekir. Bu sebeple de network çalışmaları yapmadan önce bu konuşmanın pratiğini de yapmayı deneyebilirsiniz.

Tanımadığınız kişilerin yanına oturun

Network kurmanın amacı tanımadığınız kişilerle görüşmektir. Bu sebeple de etkinliklerde daha önce tanışmadığınız kişilerin yanına oturmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle bu süreçte onlarla tanışabilir, onlara kendinizi ve işinizi tanıtarak iş ağınıza bu kişileri de katabilirsiniz.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Yalnız duran kişilerle konuşun

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni kişilerle tanışmak için yalnız duran kişilerle konuşmayı da deneyebilirsiniz. Network etkinliklerinde insanlar biriyle tanışma amacındadır ve yalnız duran kişilerle konuşmak da size bu fırsatı sağlayabilir. Onların yanına giderek bir sohbet başlatarak, onları tanıyabilirsiniz.

Kibar bir şekilde başkalarıyla görüşmeye devam edin

Bu etkinliklerde sadece bir kişi ile sohbet etmenize de gerek yok. Karşınızdaki kişi ile bir iletişim kurduktan ve onların iletişim bilgilerini aldıktan sonra, bu ilişkiyi daha sonrasında da devam ettirebilirsiniz. Bu bilgileri aldıktan sonra kibar bir şekilde müsade isteyerek, farklı kişilerle tanışmaya çalışın.

Aradaki ilişkiyi sıcak tutun

Etkinliklerde insanlar tanıştıktan sonra aradaki ilişkiyi de sıcak tutmanız önemlidir. Bu sebeple de belli aralıklarla bu kişilerle bir araya gelmeye çalışabilirsiniz. Bunun mümkün olmadığı durumlarda da telefon ya da sosyal ağlar üzerinden düzenli olarak bu kişilere ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak da aradaki ilişkinin sıcak kalmasını sağlayacaktır.

Konu her zaman iş olmamalı

Tanıştığınız kişilerle iletişim kurmak için illa işle ilgili bir konunun öne çıkmasını da beklememelisiniz. Bu durumda da sadece işiniz düştüğünde bu kişiler ulaşıyor gibi görünürsünüz. Bunun yerine daha samimi bir iletişim ve arkadaşlık kurmak için konunun iş olmadığı durumlarda da bu kişilere ulaşarak onlarla sohbet etmelisiniz. Günlük konulardan konuşmak ve bir arkadaşlık geliştirmek için iş haricindeki konular hakkındada görüşmeniz ya da onların halini hatrını sormanız dahi aranızdaki ilişkinin devamlılığı için önemli.

Bunun yanı sıra özel günler (doğum günleri, evlilik yıl dönümler, terfiler vb.) söz konusu olduğunda da bu kişilere ulaşarak onları tebrik etmeniz de bu kişilerin size olan bakışını daha olumlu yönde değiştirecektir.

Kartvizitlerinizi unutmayın

Network ile ilgili etkinliklere giderken, kartvizitlerinizi de unutmamalısınız. Her ne kadar dijital bir çağda yaşıyor olsak da hızlı bir şekilde iletişim bilgilerinizi paylaşabilmek için kartvizitler halen oldukça etkilidir. Bu sebeple de hazırlıklı gitmeniz önemli.

Farklı sektörlerdeki kişilerle de tanışın

Yeni fırsatlar yakalamak ve çevrenizi daha geniş tutmak için başka sektörlerdeki kişilerle de tanışmalısınız. Farklı sektörlerdeki kişiler, yeni fırsatları görmenizi sağlayabilecekleri gibi size hiç beklemediğiniz konularda da yardım edebilirler.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler