Günümüzün En Çok Para Kazandıran Meslekleri

7 Aralık 2023
Ferad Osman Sali
Günümüzün En Çok Para Kazandıran Meslekleri

İyi bir meslek seçimi sayesinde, ekonomik açıdan ve eğitim açısından oldukça kazanç sağlanır. Günümüzde ve gelecekte değeri yüksek olan, ekonomik getirisi yüksek hesaplanan meslekler, kişilerin daha konforlu yaşamasına yardım eder. İyi bir yaşama sahip olmak ve maddi açıdan kendini güçlü hissetmek isteyenler, günümüzün en çok para kazandıran meslekleri nelerdir sorusuna yanıt arar. Bu sorunun yanıtını, sizlere İdeasoft olarak vermek için buradayız.

Hayali kurulan bir yaşama sahip olmak için maaşı ve yıllık getirisi yüksek olan meslekleri daha yakından tanımak isterseniz, size meslek seçiminde yön gösterecek bilgileri bu yazıda açıklıyoruz. Lise ve üniversite döneminde olanların ilgisini çekecek bu içeriğimiz sayesinde, birçok kişi en çok para kazandıran meslekler için akademik hayata daha bilinçli başlayabilir.

İşte günümüzün en çok para kazandıran meslekleri ve özellikleri!

Maaşı Yüksek Meslekler

Günümüzün En Çok Para Kazandıran 18 Mesleği

 • Yazılım Mühendisliği
 • Eczacılık
 • Pilotluk
 • Avukatlık
 • Mali Müşavirlik
 • Doktorluk
 • Noterlik
 • Petrol Mühendisliği
 • Yönetim Danışmanlığı
 • Sigorta Uzmanlığı
 • Sanat Terapisti
 • Diyetisyenlik
 • Veterinerlik
 • Mütercim Tercümanlık
 • Uçak Mühendisliği
 • Influencerlar
 • İnternetten Satış
 • Girişimcilik

1) Yazılım Mühendisliği

İnternet ve online işlemler, çağımızın olmazsa olmazları arasında. Bu alanda ilerlemek ve yeni keşifler yapmak için yazılım mühendislerine ihtiyaç duyulur. İnternet ve bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve bakımıyla ilgilenen kişilerin mesleği olan yazılım mühendisliği, en çok ekonomik getirisi olan meslekler arasındadır.

Çalışılan alanda, müşterilerin veya işverenlerin ihtiyaçlarına göre yazılım geliştiren bu meslek grubu, kişilerin kolayca kullanabileceği yazılımları hazırlar. Pek çok alanda internete ve bilgisayara ihtiyaç duyduğumuz için, yazılım mühendislerinin değeri daha çok bilinecektir. Böylece, meslekte harcanan emeğin karşılığı da artacağından geliri iyi olan bir meslek olarak tercih edilebilir.

Gelirleri İyi Olan Meslekler

2) Eczacılık

Sağlık sektöründe önemli bir alan olan eczacılık, haftanın 6 günü tam gün çalışan bir meslek grubu. Nöbet sırası geldiğinde daha fazla çalışan ve birçok kişinin ilaç ihtiyacını karşılayan bu meslekte, eczane konumu da çok önemli olmakta. Mahalle içinde yer alan bir eczane ile hastane yakınında bulunan eczanenin aylık getirisi, birbirinden farklı olabiliyor.

Günümüzde ilaç sektöründe, güvenilir ve resmi bir yer arandığı için doktorların önerdiği ilaçlar bu meslekler sayesinde kolayca temin edilebiliyor. Hastalıklar, cilt bakımı, takviye gıdalar gibi birçok ihtiyaca yanıt veren eczacılık, zor bir eğitim döneminin ardından yüksek gelirli bir meslek hayatını sunuyor.

Yüksek Gelirli Meslekler

3) Pilotluk

Sağlık ve eğitim kriterlerini tamamlayan kişiler, pilot olarak meslek hayatına başlayabiliyor. Bu mesleğin eğitim süreci oldukça zorlu. Çeşitli kriterlere sahip olmak, sağlık konusunda herhangi bir sorun yaşamamak çok önemli. Kariyer bakımından da itibarlı bir meslek olduğundan, pilotların diğer mesleklere göre para kazanma oranı daha yüksek.

Uçuş ve konaklama gibi çeşitli ayrıcalıkları olan pilotların, ekonomik açıdan rahat bir yaşam sürdüklerini söylemek mümkün. Günümüzün en çok para kazandıran meslekleri arasında olduğundan, gençlerin hayalini kurduğu bir meslek olarak tanıtılmakta.

Günümüzün Trend Meslekleri

4) Avukatlık

Resmi işleri, adli yolla çözmek için hizmet alınan avukatlar, zorlu bir eğitim döneminden geçmekte. Kanun ve yasaların tamamına hakim oldukları için emeklerinin karşılığını da alabiliyorlar. Dava türüne ve dosya sürecine bağlı olarak avukatların aldıkları maaş değişmekte.

Danışma ücreti ve arabuluculuk gibi çeşitli şekillerde para kazanan avukatların, günümüzün en popüler mesleğini yaptığı ifade edilebilir. Gençlerin ve meslek değiştirmek isteyenlerin tercihleri arasındadır. Avukatlık ruhsatını alanların, iyi davalar sayesinde yüksek gelir elde etme şansı da yüksek olabilir.

Günümüzün En Popüler Mesleği

5) Mali Müşavirlik

Türkiye’de çok para kazandıran mesleklerden biri olan mali müşavirlik, ne kadar iş yaparsa o kadar gelir elde eden bir alan. Çalıştığı firmalara ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişen gelirleri, rahat bir yaşam sürmeye yardım edebiliyor.

Üniversitelerin, Ekonomi, Maliye, İktisat gibi alanlarından mezun olanların rahatça seçebileceği mali müşavirlik tanınma ve itibar sayesinde yüksek gelir elde edebilir. Çok yoğun çalışma temposunun olduğunu ve sürekli hesaplarla geçen bir mesai saati olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

En Çok Para Kazandıran Meslekler

6) Doktorluk

Pek çok mesleğe göre maaşı yüksek hesaplanan doktorluk, branşa göre farklı rakamlarda gelir sunuyor. Çalışma koşullarının oldukça zor olmasından ötürü, doktorların aldığı maaş günümüz için düşük görülebilir. Hayati riskleri olduğu gibi sosyalleşmeleri için de zamanları oldukça kısıtlı. Yoğun mesailer karşılığında daha fazla geliri olması gereken bir meslek grubu.

En çok para kazanan diyetisyenler ve diş doktorları, son dönemlerde yoğun randevu alan branşlar arasında. Tedavi ve seans ücretleri, doktorların unvanına ve tedavi içeriğine göre değişmektedir. Özellikle de profesör unvanı olan doktorların diğer branşlara göre daha fazla maaş aldığı bilinmektedir.

Maaşı Yüksek Meslekler Nelerdir?

7) Noterlik

Noter olmak için birçok eğitim kriterini yerine getirmek gerekmekte. Bu nedenle, noterlerin zor bir eğitim sürecinden geçtiğini söyleyebiliriz. Noter maaşları, diğer meslek grupları ile kıyaslandığında yüksek rakamlar yansıtabilir.

Resmi işlerin onaylanması, satış işlerinin resmi ortamda düzenlenmesi gibi birçok konuya hakim olan noterler, yoğun çalışma temposu içinde olan bir mesleği yapmaktadır.

Yoğun Çalışma Hayatı Olan Meslekler

8) Petrol Mühendisliği

Uzun çalışma saatleri ve zorlu çalışma sahasında yer alan petrol mühendisleri, Türkiye için oldukça önemli mesleğin içinde. Türkiye petrol çıkarma ve işleme alanında, günden güne gelişmekte. Bu gelişim içinde de genç ve yenilikçi mühendislere ihtiyaç duyuyor. Bu sektörde eğitimini ve stajını itibarlı yerlerde tamamlamış mühendisler, yüksek gelire sahip olmaları ile tanınıyor.

Sadece Türkiye’de değil çeşitli ülkelerde de iş imkanı bulan petrol mühendisleri, sayısal alandan ilerleyip üniversite eğitimini tamamladıktan sonra sahada görevini yerine getirebiliyor. Aylık ve yıllık kazançları ise çalıştığı firmaya göre değişmektedir.

Çeşitli İş İmkanları

9) Yönetim Danışmanlığı

Yönetim danışmanlığı mesleği, şirketlere veya kuruluşlara stratejik, operasyonel veya organizasyonel konularda uzmanlık sağlayan bir alandır. Günümüzde çok fazla ihtiyaç duyulan ve emeğinin karşılığını yüksek rakamlarla alan bir meslektir.

Bu kişiler, müşteri şirketlerle yakın bir işbirliği içinde çalışır ve onların gelişmelerine destek olur. Şirketlerin daha verimli, etkili ve rekabetçi hale gelmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle aldıkları eğitimler sayesinde, şirketlerin büyümesini ve sürekli yenilenmesini sağlar. Bilgi ve birikimleri sonucunda iyi yaşamak için yüksek maaş kazanırlar.

İyi Yaşam İçin Meslek Önerileri

10) Sigorta Uzmanlığı

Çağımızın en çok kazanan mesleklerinden biri olan Sigorta uzmanlarının görevleri, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun sigorta çözümleri önermektir. Müşteriler için oluşacak riskleri analiz etmek, sigorta poliçelerini düzenlemek işlerinin bir gereğidir. Sigorta taleplerini yönetmek ve müşteri ilişkilerini kontrol etmek gibi çeşitli şekillerde sigorta düzenlemesi yaparlar.

Çalıştıkları kişilerin ve kurumların sayısı ne kadar fazla olursa maaşları da o kadar yüksek hesaplanabilir. Günümüzde birçok ürün ve mülk sigorta kapsamında olduğundan, popüler ve para kazandıran mesleklerden biri olarak tanınır.

Popüler Meslekler

11) Sanat Terapisti

Sanat ve hobi ile iyileşmeyi isteyenlerin başvurduğu sanat terapistleri, pek çok konuda bilgi sahibi olmak zorundadır. Çalışma etiğine göre belirli eğitimlerden geçtikleri için ülkemizde sanat terapisti çok fazla değildir. Bu nedenle, kazançları yüksektir.

Sanat ve hobi alanında yeterli kaynaklara sahip oldukları için, danışanlarına pratik ve verimli terapiler yaparlar. Bu emeklerinin karşılığı ise günümüz için yüksek rakamlar yansıtır. Yeni tanınan ve çok para kazandıran mesleklerinden biridir.

Kazancı Yüksek Meslekler

12) Diyetisyenlik

Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan uzmanların, diyetisyen olarak işe başlama şansı çok yüksek. Çünkü günümüzde birçok kişi kilo alma ve verme sorunlarıyla karşılaşıyor. Bu konuda ise en bilinçli kişiler, diyetisyenler oluyor. Bu nedenle, diyetisyenliğin önü açık ve para kazandıran bir meslek olduğunu söylemek mümkün.

Zayıflamak ve sağlıklı şekilde kilo almak isteyenlere, bireysel liste sunan diyetisyenler, haftalık seans yaparak ödeme alıyor. Bir kişinin ortalama 3 ay beslenme programına göre beslendiğini düşünürseniz, seans ücretlerine göre iyi bir gelir kazanıldığını hesaplayabilirsiniz.

Geleceği Olan Meslekler

13) Veterinerlik

Evcil, sokak ve çiftlik hayvanlarının sağlığı ile ilgilenen veterinerler, şu dönemlerde çok para kazanan meslek grubunda. Sağlık takibi, aşılama, kontroller ve ürün satışları derken aylık kazançları, rahat bir yaşam sürmek için memnun eden rakamlarda.

Veterinerlerin iyi bir gelire sahip olması için bulunduğu konum oldukça önemli. Aynı zamanda veterinerler, devlet kurumlarında da çeşitli dallarda mesleklerini devam ettirebiliyor. Bu nedenle, aylık ve yıllık kazancı iyi olan mesleklerden olduğunu söyleyebiliriz.

Çok Para Kazandıran Meslekler

14) Mütercim Tercümanlık

Yabancı dil alanında eğitim alıp mezun olan kişiler, pek çok alanda çalışma şansına sahip olduğundan mütercim tercümanlığın kazancının yüksek olduğunu hesaplayabilirsiniz. Çevirmenlik, dil eğitimi, kurs merkezlerinde çalışma durumu gibi birçok iş imkanı bulunuyor. Zaman ve emek isteyen bir iş olduğundan, emeklerin karşılığı da yüksek hesaplanıyor.

Hem dil eğitimi verip hem de çevirmenlik yapan bir mütercim tercümanın aylık kazancı, konforlu bir hayat için yeterli olabilir. Ayrıca, kurumsal firmalarda çalışan tercümanların daha çok kazandığı da günümüzün bir gerçeği.

Yabancı Dil Meslekleri

15) Uçak Mühendisliği

Savunma ve uçak sanayisi alanında geniş bir iş imkanı bulunan uçak mühendisliği, çağın en popüler mesleklerinden biri. Zorlu bir eğitim döneminden geçen uçak mühendisleri, uçakların gelişmesine ve iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

Askeri ve sivil alanda mesleğini yapan mühendislerin, itibar sahibi olmaları da mesleğin avantajlarındandır. Geleceğin en parlak mesleklerinden olduğu için günümüzdeki kazançları da bir hayli yüksek.

Geleceği Parlak Meslekler

16) Influencerlar

En çok para kazandıran mesleklere, son dönemlerde eklenen iş ortakları, influencerlar, sosyal medyada yoğun ilgi görüyor. Sosyal medyayı çok iyi ve etkili şekilde kullanan kişiler, markaların reklam yüzü ve tanıtıcısı olduğundan anlaşmalarına göre iyi kazanç sağlıyor.

Instagram üzerinden reklam yüzü ve ürün tanıtıcısı olarak iş yapan kişiler, son yılların çok para kazanan mesleklerini tanıtmaya devam ediyor. İtibarlı, tanınmış ve büyük markalarla çalışan influencerlar yıllık geliri yüksek olan kişiler arasında yer alıyor. Bu alanda iyi kazanç elde etmek için çok geniş bir kitleye hitap etmek de mühim.

17) İnternetten Satış (E-ticaret)

En çok para kazandıran meslekler, artık online platformda dikkat çekiyor. Özellikle de ürün ve hizmet satışı yapan kişiler, birçok kişiye online alanda ulaştığından gelirleri de yüksek hesaplanabiliyor.

Eğer siz de hizmetinizi ya da ürünlerinizi e-ticaret üzerinden ilgilenenlere ulaştırmak isterseniz, Ideasoft ile profesyonel bir yola çıkıp çok para kazandıran mesleklerden birine sahip olabilirsiniz.

18) Girişimcilik

İlginizi ve yeteneğinizi ticarette kullanarak çok iyi gelir elde etmek isterseniz, girişimci ruhunu canlandırabilirsiniz. Bunun için ilgilendiğiniz sektörde araştırma yaparak daha önce denenmemiş mesleklere açılabilirsiniz.

Alanda tek ve ilk olduğunuzda, yaptığınız işe ilgi duyanlar tarafından keşfedilmeniz daha kolay olur. Örneğin daha önce hiç oyun atölyesi açılmamış bir kasabaya girişimci olarak oyun atölyesi açarak bulunduğunuz konumda ilk isim olabilirsiniz. Böylece, bölgedeki ihtiyacı karşılayacağınız için gelir kaynağınız da artabilir.

En Çok Kazandıran Geleceğin Meslekleri ve Dijital Pazarlama Meslekleri

Geleceğin meslekleri arasında dijital pazarlamanın yeri oldukça önemli. Dijitalleşen dünyada birçok hizmet online şekilde sağlandığı için, kişiler mesleklerini dijital ortamda yapmaya devam ediyor. Bu alanda iyi gelir sağlayan dijital pazarlama mesleklerinin isimlerinden bahsedelim ve bu konuda bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıralım.

 • Veri Bilimcisi
 • Yapay Zeka Mühendisi
 • Blokzincir Uzmanı
 • Siber Güvenlik Uzmanı
 • Uzaktan Çalışma Yöneticisi
 • Sosyal Medya Yöneticisi
 • Dijital Reklamcılık Uzmanı

Az Bilinen Ama İyi Kazandıran Meslekler

Birçok kişinin adını belki de ilk defa duyacağı meslekler, alanında çok sınırlı sayıda kişi tarafından devam ettirildiği için önemi çok fazla. Ekonomik getirisi de yüksek olan az bilinen mesleklerin isimlerini size Ideasoft farkıyla hatırlatalım.

 • Havacılık Teknisyeni
 • Patolog
 • Ses Mühendisi
 • Denizcilik Mühendisi
 • Hava Trafik Kontrolörü
 • Patent Avukatı
 • Klinik Araştırma Uzmanı
 • Uydu Uzmanı

En Çok Kazandıran Yabancı Dil Meslekleri Nelerdir?

Günümüzde ve gelecekte, yabancı dil bilenlerin ekonomik açıdan daha fazla gelir elde edeceği tahmin edilmekte. Birçok meslek, uluslararası düzeyde hizmet verdiği için daha fazla kişiye ulaşmak gerekiyor. Bunun için de yabancı dil bilenlere ihtiyaç duyuluyor. En çok kazandıran yabancı dil mesleklerinin isimlerini sizin için derledik!

 • Tercüman ve Simultane Tercümanı
 • Yabancı Dil Öğretmenliği
 • Uluslararası İşletme Yöneticisi
 • Diplomat
 • Uluslararası Satış ve Pazarlama Uzmanı
 • Gazeteci ve Muhabir
 • Uluslararası Hukuk Uzmanı

En Çok Para Kazandıran Meslekler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

2023 Yılında Hangi Mesleklerin Önü Açık?

2023 yılında, birçok meslek değer kazanmaya başladı. Gelecekte çok ihtiyaç duyulacağı için meslek seçiminde, birçok seçenek sunuluyor. Önü açık olan meslekler sayesinde, bol kazanç ve konforlu bir yaşam elde edilebilir.

 • Doktor
 • Veri Bilimci
 • Bilgi Güvenliği Analisti
 • Rüzgar Türbini Servis Teknisyeni
 • Solar Fotovoltaik Tesisatçılar
 • Hemşire
 • Medikal ve Sağlık Hizmetleri Yöneticisi
 • Web Developer (Web Geliştirici)
 • Optisyenlik
Gelecekte Hangi Mesleği Seçmelisiniz?

İlginizi Çekebilir:

   Sanal Ofis Nedir ve Nasıl Kiralanır?

   Patent Nedir ve Nasıl Alınır? Patent Başvurusu Yapmak

Komandit Şirket Nedir? Kuruluş ve Yapısı Hakkında Her Şey!

   B2B Nedir? B2B İş Modeli Nasıl Uygulanır?

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Pazarlama Otomasyonu Nedir?
Pazarlama Otomasyonu Nedir?
Özelleştirilebilir dijital alanlar ve her geçen gün daha da hızlanan akış, e-ticaret sitelerinin pazarlama anlayışlarını güncellemesini zorunlu kılmaktadır. E-ticarette etkin bir pazarlama için kişiselleştirme ve hızın bir arada...
26 Mayıs 2021
Savaş Çetinkaya
İnternet Üzerinden Supplement Satışı Nasıl Yapılır?
İnternet Üzerinden Supplement Satışı Nasıl Yapılır?
Supplement, spor ve diyet amacıyla sıklıkla tüketilen bir gıda takviyesidir. Bu kategoride farklı içeriklere sahip zengin bir ürün çeşitliliği vardır. Söz konusu gıda takviyeleri düzenli kullanıldığı için sürekli bir ihtiyaç...
8 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Yeni ürün araştırma yöntemleri nelerdir?
Yeni ürün araştırma yöntemleri nelerdir?
İnternetten ürün satış yapmak isteyen ya da yeni ürünler bulmak isteyenler farklı araştırma yöntemleri kullanarak, satacak yeni ürünler bulabilirler. Yeni ve farklı ürünler, tüketicilere ulaşmak için etkili olacağı gibi...
9 Ağustos 2020
Ferad Osman Sali
Kullanıcıların sizin için içerik oluşturmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? - 1. Bölüm
Kullanıcıların sizin için içerik oluşturmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? - 1. Bölüm
Sosyal kanıt konusunda markalara yardımcı olan pazarlama araçlarından biri de kullanıcıların markalar için hazırladıkları içeriklerdir. İngilizcesiyle “User Generated Content” (UGC) markayla, markanın takipçileri arasında bir...
18 Temmuz 2017
Ferad Osman Sali
E-Ticaret İşletmelerinde KDV Oranları ve Uygulamaları
E-Ticaret İşletmelerinde KDV Oranları ve Uygulamaları
E-ticaret dünyasına adım atmayı planlayanlar için birçok konunun dikkate alınması gerekmektedir. Bu konulardan biri de vergilendirmedir. E-ticarette vergilendirme, çeşitli biçimlerde uygulanabilir ve genel olarak aşağıdaki gibi...
19 Haziran 2023
Ferad Osman Sali
Giyim ve Tekstil Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Giyim ve Tekstil Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Giyim ve tekstil sektörü oldukça canlıdır. Zira insanlar bu ürünlere sıklıkla gereksinim duyar. Sadece geleneksel ticarete değil e ticaret çözümlerine de ilgi duyulur. Bu nedenle bir e ticaret sitesi kurmak, müşterilerinize kısa...
24 Mart 2023
Ferad Osman Sali