Kargo Oranlarını Düzenlemek

Müşteri Menüsü
Bir kargo firmasına ait desi/kg oranlarını düzenleyebilmek için kargo firmalarının yanında bulunan izintanimlamabutonu Kargo Oranlarını Düzenle butonuna tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekrandan kargo firmasından alabileceğiniz desilerin karşılık fiyatlarını girebilirsiniz. Her kargo firması için ayrı bir oran düzenleyebilir ve sabit ücretler belirleyebilirsiniz. Ayrıca sitenizden alınan belirli tutarlı siparişlerin ücretsiz kargo şeklinde olmasını istiyorsanız bu düzenlemeleri de bu alandan yapabilirsiniz.
 
Bu alandaki kargo ayarlarınızın geçerli olması için, Ayarlar >> Ek ayarlar >> Kargo Sistemi Kullan ayarınız aktif halde olmalı, ürünlerinizi eklerken o ürüne desi tanımlamış olmalı ve ürünün fiyat bilgileri sekmesinde kargo olarak sistem kutucuğunun işaretlenmiş olması gerekir.
 
Ürün eklerken karşınıza gelecek desi ve kargo bilgilerini hatırlamak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
 
Kargo ayarlarınız, sabit ücret veya desi toplamına göre değişebilir, ilk önce nasıl bir kargo sistemi kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.
  • Her siparişin kargo ücreti sabit olsun
  • Ürün sayısı arttıkça kargo bedeli de artsın
Kararınızı verdikten sonra ilgili ayarları yapmaya başlayabilirsiniz.

Her siparişin kargo ücreti sabit olsun

Ekrandaki Sabit ücret alanına yazdığını rakam, kdv dahil sabit kargo ücreti olarak yansıtılacaktır.
kargo-3
Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere tüm ürünlere 8.90 kargo bedeli atanmıştır. Ancak bu şekilde bir ayar yapıyorsanız bir üründen 1 tane alınsa da 100 tane alınsa da aynı kargo bedeli yani 8.90 çıkacaktır.
Eğer ürün adedi yani sepetteki desi toplamı arttıkça ürünün kargo bedeli de yükselsin istiyorsanız sabit ücret atama işlemini kullanmamanız gerekir.

Ürün sayısı arttıkça kargo bedeli de artsın

Ürünlerinizi eklerken o ürünlere desi girmişseniz, satın alınan ürünlerin sepetteki desi değerleri toplanarak bu değere karşılık gelen kargo bedelini ekrana getirebilirsiniz.
kargo-4
 
Örnekte Marmara bölgesi için 0-1 desi aralığı için 5 girildiğini görüyorsunuz. Bu şu anlama gelir, sitenizde bir gömlek satıyorsunuz ve gömlek ürününe desi olarak 0.7 girdiniz. Eğer bir kişi bu gömlek ürününü Marmara bölgesinden satın alıyor ise 0.7 desi 0 ile 1 değerlerinin arasında olduğu için müşterinize kargo bedeli olarak 5 TL fatura çıkacaktır.
 
Eğer gömlekten 2 adet satın alınmış ise, bir tane gömlek 0.7 desi olduğu için 2 tanesi 0.7 + 0.7 = 1.4 desi olacaktır. Eğer bu 2 gömlek Marmara bölgesinden satın alınıyor ise 1.4 desi değeri 1 ile 2 desinin arasında olduğu için 6 TL kargo bedeli çıkacaktır.
 
Sitenizde bir ayakkabı ürünü olsun ve desisi 3 olsun, bir de kazak ürünü olsun ve desisi 1 olsun. Bu 2 ürün satın alınıyorsa sistem 2 ürünün desisini hemen toplar ve 3 + 1 = 4 olarak hafızasına alır, eğer bu 2 ürünü alan kişi siparişi verirken adres bilgisi olarak Marmara bölgesinden bir il seçer ise, sepet toplamı 4 desi olduğu için 4 desinin Marmara bölgesindeki karşılığı olan 9 TL kargo bedelini müşterinin karşısına getirecektir.
 
Size kargo firmanız benzer bir tablo verecektir, bölgesel olarak genelde 1 - 10 desi arasındaki fiyatları size ileteceklerdir. Kimi zaman 0 - 200 km, 200 - 500 km gibi bir uzaklık vererek kargo bedellerini size iletirler, benzer bir tabloyu sistemdeki kargo oranlarına işlemeniz gerekir. Desi oranları alanında 50'ye kadar seçenek vardır ancak kargo firması 10 yada 15 desiye kadar size fiyat verilir ve +1 desi ücreti olarak da 0.5 TL gibi ek bir bedel daha tanımlarlar. Bunu sisteme girmek için +1 desi ücreti alanı mevcuttur.
 
Tabloya dikkat ederseniz sadece 6 desiye kadar yazılmıştır. 7 ve altındaki diğer desilere fiyat girilmemiştir. Bu alanların +1 desi ücreti olarak otomatik nasıl arttırılacağına bakalım.
kargo-5
+1 desi ücreti alanına 0.5 yazıldığını düşünelim.
 
O zaman 7 desi alanında herhangi bir rakam girilmemiş olmasına rağmen sistem sizin yerinize 6 desi alanında yazılı rakam olan 11 TL fiyatının üzerine +1 desi ücretini yani 0.5 TL değerini ekler ve yazılmamış olsa da 7 desinin Marmara bölgesindeki fiyatı aslında 11 + 0.5 = 11.5 TL'dir.

Ücretsiz Kargo Belirleme

Eğer belirli bir fiyatın üzerinde kargonun ücretsiz olmasını istiyorsanız bununla ilgili ücretsiz kargo alanımızı kullanabilirsiniz.
kargo-6
Ücretsiz kargo alanına 100 girerseniz, 100 TL üzeri ücretsiz kargo olacaktır. Sitenizde aynı anda gömlek, ayakkabı, gözlük satışı yapırken, bir yandan da sitenizin farklı kategorilerinde Televizyon, Beyaz Eşya ürünleri de satıyor olabilirsiniz, ve 100 TL üzeri ücretsiz kargo olursa televizyon, beyaz eşya ürünlerinde zarar edebilirsiniz. Bu nedenle ücretsiz kargo alanına bir desi limiti ile sınır koyabilirsiniz. Bunun için sistemde ücretsiz desi limiti ayarı bulunmaktadır. Ekran görüntüsünde 30 yazıldığını görmektesiniz. Bu değer şu anlama gelmektedir.
 
Sepet toplamındaki tüm ürünlerin desileri toplandığında eğer 30 desiyi aşıyor ise, sepet toplamı 5000 TL olsa bile gene kargo bedeli müşteriye yansıtılacak demektir. 
 
Sitenizde bir televizyon ürünü 25 desi olsun. Bir elektrik süpürgesi ise 10 desi olsun. Eğer bu 2 ürün alınırsa sepet toplamı 25 + 10 = 35 desi olacaktır. Ücretsiz desi limiti ise 30 olduğu için 30 desinin fazlası yani 35 - 30 = 5 desinin fiyatı müşteriye kargo bedeli olarak yansıtılacaktır. 5 desinin Marmara bölgesi için fiyatı 10 TL olduğu için 10 TL kargo bedeli çıkacaktır.

Eğer desiye göre ücretsiz kargo uygulaması yapmak istemiyorsanız örneğin 100 TL üzeri sepet toplamında desi ne olursa olsun kargo bedava olacaksa ücretsiz desi limitini 9999 gibi yüksek bir rakam yazabilirsiniz.

Ücretsiz kargo limiti belirlendiğinde sepete atılan ürünler limitin altındaysa "Sepetinize X TL daha ürün ekleyin, Kargo ücreti ödemeyin" mesajı gösterilmektedir. Örnek olarak ücretsiz kargo limiti 100 TL olduğunda aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kargo Oranlarını Düzenlemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular