Kargo Firması Eklemek

Müşteri Menüsü
Kargo Firmaları sekmesinden Ekle butonuna bastığınızda yeni bir kargo firması ekleme alanı açılacaktır. Açılan penceredeki alanları incelersek;

kargo-2

Firma İsmi: Ekleyeceğiniz kargo firmasının ismini yazın. Sıra No: Birden fazla kargo firması kullanıyorsanız, müşteriler satın alma esnasında dilediği kargo firmasını seçerek ödemesini yapabilirler. Bu çıkan kargo firmalarında ilk sırada hangi firma gözüksün istiyorsanız bu alandan sıra numarası vermelisiniz. Sıra numarasına göre küçükten büyüğe doğru sıralanır.
Örnek: PTT kargonun sıra numarası 3 ise, UPS kargonun sıra numarası ise 5 ise, sipariş esnasında ilk önce müşterinin karşısına PTT kargo gelir ve müşteri isterse UPS kargoyu seçebilir.
Kargo sağlayaıcı: Eğer bir kargo entegrasyonu kullanıyorsanız kargo sağlayıcı olarak mutlaka ilgili kargo firmasını seçemlisiniz örneğin Mng kargo ekleyiyorsanız kargo sağlayıcı olarak da Mng kargo seçmelisiniz. Listede olmayan bir firma ekliyorsanız sağlayıcı olarak diğer seçebilirsiniz.

Alıcı ödemeli kargo:Kargo ücretini sipariş sırasında almayıp, müşterilerinize karşı ödemeli kargo gönderimi yapmak istiyorsanız alıca ödemeli kargo seçimini evet olarak seçmelisiniz.

Kapıda Ödeme Ayarları

Kapıda ödeme işlemi şu şekilde gerçekleşir, müşteriniz alışveriş esnasında hiçbir ücret ödemez ve tüm ücreti (ürün + kargo bedeli) kapıda kargo firmasının kuryesine ödeyecektir. Bu nedenle ilk önce çalıştığınız kargo firması, kapıda ödeme sistemini destekleyip desteklemediğini öğrenmeli ve destekliyorsa bu ayarları yapmalısınız.
 
Kapıda Ödeme Kullanım Limiti: Kapıda ödeme sistemini müşterinin kullanabilmesi için minumum ve maksimum bir limit belirleyebilirsiniz.Örneğin  Minimum limite 50, makisimum limite 100 yazarsanız kdv hariç 50 TL üzeri ve 100 TL altı alışverişlerde kapıda ödeme kullanılabilecektir.  Bu şekilde belirlenen limitler olduğunda 49 TL lik bir sepette kapıda ödeme seçeneği görünmeyecektir. Aynı  şekilde üst limitinde aşılmaması gerekir 101 TL lik bir sepet toplamında da kapıda ödeme seçenekleri görünmez. Belirlediğimiz alt limit ile üst limit aralığındaki siparişlerde sadece görünecektir. Bu  alanlar boş bırakılırsa sepet toplamı ne olursa olsun kapıda ödeme kullanılabilir.
 
Kapıda Nakit Ödeme Kullanımı: Kargo firması kapıda nakit ödemeyi destekliyor ise ve sizler de müşterilerinize kapıda ödeme özelliğini kullandırtmak isterseniz aktif hale getirebilirsiniz.
 
Kapıda Ödeme (Nakit) Ücretlendirme Şekli: Çalıştığınız kargo firması, sizlerden kapıda ödeme için ek bir ücret talep edecektir. Sebebi de kurye ile kargoyu teslim ettikten sonra, ücreti de tahsil etmesinden kaynaklanır. Size tüm siparişleriniz için Sabit 8 TL gibi bir kapıda ödeme ücreti çıkarılmış ise bu rakamı müşterilerinize yansıtmak için Sabit Ücret seçeneği tercih edilmelidir. Eğer sipariş bedelinin %3 kadar bir rakam kapıda ödeme bedeli olarak size yansıtılıyor ise Oran seçeneğini tercih etmelisiniz. 
 
Kapıda Ödeme (Nakit) Ücreti / Oranı: Bir üst satırında yer alan ücretlendirme şeklinin fiyatını belirler. Eğer ücretlendirme şekli olarak sabit ücret seçmişseniz, ücret olarak 8.90 girdiğinizde sabit 8.90 TL kapıda ödeme bedeli müşteriye yansıtılır. 

 
Ekran görüntüsünde Sabit 8.90 kapıda ödeme bedeli olacak şekilde bir düzenleme yapılmıştır.
 
Eğer ücretlendirme şekli olarak oran seçili ise, ücret olarak girdiğiniz değer ile sipariş bedeli çarpılacaktır. Eğer sepet toplamının %2 değerini kapıda ödeme bedeli olarak yansıtmak isterseniz bu alana 1.02 yazmalısınız. Sepet toplamının %3 değerini kapıda ödeme bedeli olarak yansıtmak isterseniz 1.03 yazılmalıdır. Yüzde işareti ve virgül kullanılmayacaktır.

 
Ekran görüntüsünde sepetin %4'ü kapıda ödeme bedeli olması için düzenleme yapılmıştır. 
 
Bu ayarlar Kapıda Nakit Ödeme için yapılmıştır, kargo firmanız kapıda kredi kartı ile ödemeyi de kullanmanıza imkan tanıyor ise, aynı şekilde kredi kartı ile ödeme için fiyatlandırmalarınızı sisteme tanımlayabilirsiniz.
 
Kargo firmasını ekledikten sonra o firmanın oranlarını da girmeniz gerekir, böylece ürünler o kargo firması üzerinden satın alındığında belirleyeceğiniz bir bedel müşterinize yansıtılır. Bu oranları nasıl girebileceğiniz ile ilgili eğitim dökümanı için buraya tıklayınız.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kargo Firması Eklemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular