İngiltere İle E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 18.05.2023
İngiltere İle E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Dünyanın önemli ekonomileri arasında yer alan İngiltere e-ihracat yapan firmalar için elverişli bir ülkedir. İngiltere’de sanayi faaliyetlerinden ve günlük tüketimden kaynaklanan sürekli bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Bu talep, ürün ve hizmet ithalatına yönelik doğal bir ihtiyaç yaratır. Yurt dışına satış yapmak ve Avrupa piyasasında yer edinmek isterseniz e-ihracat destekleri kapsamında verilen ödeneklerden yararlanarak İngiltere’de faaliyet gösterebilirsiniz.

İngiltere hareketli bir pazara sahiptir. Ülkenin ithalat rakamlarına bakıldığında yurt dışından gelen ürünlerin sürekli talep gördüğünü söylemek mümkündür. Türkiye’de imal edilen birçok ham madde ve ürün İngiltere pazarında talep görür. İngiltere ihracat yaparak markanıza Avrupa kapılarını açmak isterseniz sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyabilirsiniz.

İngiltere’ye E-İhracat Yapmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

2022 yılı rakamları, İngiltere’nin dünyanın altıncı büyük ekonomisi olduğunu gösterir. Gelişmiş endüstrisi ve yüksek alım gücü bu ülkenin hareketli bir pazara sahip olmasını sağlar. Söz konusu etkenler aynı zamanda ithalata duyulan talebi de arttırır. İngiltere ihracat rakamları ile ithalat oranları arasında karşılaştırma yapıldığında dışarıdan ürün ve ham madde alımının yüksek olduğu görülebilir. Dolayısıyla İngiltere, e-ihracat faaliyetleriniz için uygun koşullara sahip bir ülkedir.

İngiltere ithalat ihracat rakamları konusunda detaylı bilgi edinmek için 2020 yılı istatistiklerine bakılabilir. Eldeki verilere göre, ülkenin ithalatı bu yılda 631 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Yine aynı rakamlar ülkenin dünyanın en büyük beşinci ithalatçısı olduğunu gösterir.

Türkiye ile İngiltere arasında gelişmiş ticari ilişkiler söz konusudur. Özellikle Brexit döneminden sonra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin arttığını söyleyebiliriz. 1 Ocak 2021 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Türkiye - Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması bu gelişmelere örnek gösterilebilir. Söz konusu anlaşma uyarınca Türk şirketleri, İngiltere’ye ait bölgelerde gümrük vergisi ödemeden ticaret yapma hakkına sahiptir. Aynı koşullar Türkiye’de faaliyet gösteren İngiliz şirketleri için de geçerlidir.

İngiltere’ye E-İhracat Yapabilmenin Şartları Nelerdir?

İngiltere e-ihracat faaliyetlerinde bulunmak için resmî bir şirketinizin olması gerekir. Yurt dışı satışları vergi mükellefiyeti kapsamındadır. Hâlihazırda bir şirketiniz yoksa şahıs firması kurmanız iyi bir fikir olabilir. Firmanızı kurup gerekli koşulları sağladıktan sonra İngiltere’ye ihracat şartlarını yerine getirebilir ve faaliyetlerinize güvenle başlayabilirsiniz.

Yurt dışına satış yapan firmaların yerinde getirmesi şartlardan bir de ihracatçı kaydının bulunmasıdır. Şirket merkezinin bulunduğu bölgenin bağlı olduğu ihracatçı birliğine kayıt yaptırarak yurt dışı satış aktivitelerine başlamanız mümkündür.

İngiltere’ye ihracat yapan firmalar arasında yer almayı düşünüyorsanız gümrük işlemlerine dikkat etmeniz gerekir. Yurt dışına satış gerçekleştirken bu alanda uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “E-ticaret Gümrükleme” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İngiltere’ye E-İhracat Yapmaya Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İngiltere’ye ihracat yapmak için ülkedeki iş kültürü hakkında fikir sahibi olmak önemlidir. Birleşik Krallık iş disiplinine ve dakikliğe önem verilen bir ülkedir. Satışını yaptığınız ürünleri taahhüt ettiğiniz zamanda ve kalitede teslim etmeniz bu açıdan başarınızı doğrudan etkiler. İngiliz iş insanları uzun vadeli anlaşmaları tercih ederler. Disipline ve zaman yönetimine dikkat ettiğiniz takdirde markanızın bu ülkede tanınır olmasını sağlayabilir, uzun süreli iş ilişkileri kurabilirsiniz.

“İngiltere’ye ihracat nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken faturalandırmadan bahsetmek gerekir. Ürün faturasının eksiksiz biçimde beyan edilmesi, resmî kurumlar için önemlidir. Faturada eksik bilgilerin olması operasyonunuzun zarar görmesine sebep olabilir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz sizin için hazırladığımız “E-ihracat Faturası” başlıklı içeriği okuyabilirsiniz.

İngiltere’ye E-İhracat Yapmadan Önce Pazar Araştırmasını Nasıl Yapmalısınız?

İngiltere e-ihracat faaliyetlerine başlamadan önce detaylı bir pazar araştırması yapmanız faydalı olur. Bunun için öncelikle hedef kitle belirleme konusunda çalışabilirsiniz. Ürünlerinizin kimlere hitap ettiğini belirledikten sonra bu kitlenin özellikleri, trendleri ve satın alma davranışları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin; giyim firmaları için fason tekstil ürünleri satmayı düşünüyorsanız bu şirketlerin sektördeki yerini ve müşteri kitlelerini araştırabilirsiniz.

Veri toplama,pazar araştırmasının önemli bir aşamasıdır. Sektörel yayınları, web sitelerini, akademik makaleleri ve kamuoyu araştırmalarını inceleyerek ilgili alanda bilgi toplamak mümkündür. Resmî kurumlar tarafından yayınlanan ticari istatistikler de detaylı veri edinme olanağı sağlar. Topladığınız bilgileri analiz ederek satış faaliyetlerinizi iyileştirmenize yardımcı olacak sonuçlar edinebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için “Hedef Pazar Nedir?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İngiltere’ye E-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere e-ihracat faaliyetlerine başlamadan önce hazırlanması gereken bazı dokümanlar vardır. Bu belgeler, Türk ve İngiliz resmî makamları tarafından talep edilir. Kargo şirketleri de ürün dolaşımı için gereken bu belgeleri talep edebilirler. İngiltere’ye ihracat için gerekli belgeler şunlardır:

 • ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi)
 • Ticari fatura
 • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri

Brexit’ten sonraki süreçte, İngiltere EUR.1 ve EUR-MED dolaşım sertifikalarının kapsamından çıkarılmıştır. Türk firmalarının bu ülkede ticari faaliyet göstermek için menşe şehadetnamesi düzenleyerek yetkili kurumlara sunmaları yeterlidir. Ayrıca ürün tipine göre yukarıdakilerin haricinde belgeler de talep edilebilir.

İngiltere’ye İhraç Edilebilecek Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İngiltere e-ihracat yaparken ülkede ilgi gören ve piyasa talebine sahip olan ürünleri seçmeniz tavsiye edilir. Örneğin; ülkedeki sanayi faaliyetleri ham madde ve yedek parça kategorisindeki ürünlere yönelik bir rağbet doğurur. Bu tip ürünlerin satışını yaparak başarılı bir e-ihracat faaliyeti yürütebilirsiniz. Bunun yanında ülke pazarına girmeden önce buradaki piyasa trendlerini araştırmanız da tavsiye edilir.

İngiltere ihracat ürünleri konusunda bir seçim yaparken yasaklı mallara dikkat etmek gerekir. Türkiye kanunlarına göre bazı ürünlerin yurt dışına çıkarılması yasak veya ön onaya bağlıdır. İngiltere tarafında da bu tür kanuni düzenlemeler söz konusudur. Bu kanunlar kapsamında ihracatı yasak olan bazı ürünler şunlardır:

 • CBD kimyasallar
 • Canlı hayvan (Yarış atları ön onaya bağlı olarak satılabilir)
 • Ateşli silahlar
 • Yanıcı maddeler
 • Gevşek lityum piller
 • Bozulabilir gıda ürünleri
 • Kurşun asit piller

İngiltere e-ihracat faaliyetlerine başlamadan önce kalite sertifikalarını edinmenizi tavsiye ederiz. TSE, ISO 9001 gibi sertifikasyon işlemleri, ürünlerin kalitesini tescil eder. Bu belgeleri edinerek müşterilerinizin markanıza olan güvenini arttırabilirsiniz.

İngiltere’ye İhraç Edilebilecek Ürünler Nelerdir?

Türkiye’de üretilen birçok mamul İngiltere piyasasında rağbet görür. Ham maddeler ve tekstil ürünleri, bu mamuller arasında dikkat çeker. 2010-2019 yılı arasındaki istatistiklere göre Türkiye’nin İngiltere’ye ihraç ettiği ürünler arasında başlıcaları şunlardır.

 • Altın
 • Dizel/yarı dizel motorlu taşıtlar
 • Televizyon
 • Elektrik iletkenleri
 • Tütün ürünleri
 • Kıvılcım ateşlemeli motorlu taşıtlar
 • Giyim eşyaları

Tişört başta olmak üzere tekstil malzemeleri İngiltere’nin ihraç ettiği ürünler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu ürünler, satıcılar ve son tüketiciler tarafından tercih edilebilir. E-ticaretin yaygınlaşması perakende ürünlere olan talebi de arttırmıştır. İyi bir hedef kitle araştırması yaparak İngiltere’de ürünlerinizi satabileceğiniz bir pazar bulabilirsiniz.

İngiltere’ye E-ihracat Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İngiltere e-ihracat yaparken sitenizi ülkede satış yapmaya uygun hâle getirmeniz gerekir. Kurumsal alışveriş sitenizde İngilizce sayfalar ve içerikler olmalıdır. Ürün içeriklerini bu dilde oluşturmanız SEO açısından avantaj sağlar. Ödeme sistemleri de dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Müşterilerinize kolay alışveriş yapma imkânı sunmak için ülkede geçerli olan banka, sanal kart ve ödeme sistemi entegrasyonlarını yapmanız önemlidir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “E-ihracat Ödeme Şekilleri” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İngiltere’ye E-ihracat Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yüksek ticaret hacmi İngiltere e-ihracat faaliyetlerini avantajlı kılan hususlardan biridir. Bu ülkede hareketli bir pazar ve sürekli bir talep söz konusudur. İngiltere’de faaliyet göstererek uzun vadeli anlaşmalar yapmak ve bu pazarda marka bilinirliği kazanmak mümkündür.

Döviz kuru İngiltere e-ihracat faaliyetlerinin sağladığı başka bir avantajdır. Ülkeye ürün satarak yüksek döviz kurunu avantaja çevirebilirsiniz. Bu sayede yüksek kâr elde etmeniz mümkün olur. Ticaret Bakanlığı, belirli koşulları sağlayan firmalar için vergi indirimi ve muafiyet seçenekleri sunar. Gerekli beyanlarda bulunarak bu seçeneklerden yararlanmak için gereken bilgileri “E-ticarette Vergilendirme” başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler