Giyim ve Tekstil Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

24 Mart 2023
Ferad Osman Sali
Giyim ve Tekstil Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

Giyim ve tekstil sektörü oldukça canlıdır. Zira insanlar bu ürünlere sıklıkla gereksinim duyar. Sadece geleneksel ticarete değil e ticaret çözümlerine de ilgi duyulur. Bu nedenle bir e ticaret sitesi kurmak, müşterilerinize kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca günümüzde e-ticaret yapmayı düşünen girişimciler de vardır. Eğer bu çerçevede nelere yönelebileceğinizi düşünüyorsanız, giyim ve tekstil ürünleri bunlardan bir tanesidir. Daha önce dijital platformlar kullanılmamışsa, kişilerin bu süreç hakkında pek çok sorusu olmaktadır.

Her ne kadar zor gibi dursa da oldukça kolaydır. Sadece adım adım ne yapmanız gerektiği bilinmelidir. Ancak bunlardan önce seçtiğiniz ürünlerin insan sağlığına zarar vermeyeceğinden emin olunmalıdır. Ayrıca e-ticaret ile ilgili yasaları, mevzuatları ve teşvikleri de öğrenmeniz şarttır.

Giyim ve Tekstil Ürünlerini İncelemek

Giyim ve tekstil sektörü bilindiği gibi oldukça geniştir. Bu nedenle burada e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle bir ürüne karar vermeniz gerekir. Eğer güncel olarak bu sektörde çalışan bir firma ya da işletmeyseniz, ürünlerinizi dijitale aktarmanız mümkün.

Ancak bir girişim olarak bu sektörde satış yapmayı düşünüyorsanız mevcut siteleri incelemeniz önerilir. Bu sayede neler satabileceğinizi görüp, buna göre kendi kararlarınızı vermeniz mümkün. Dilerseniz geniş bir hedef kitleyi hedef alıp dilerseniz belirli bir ürün üzerine yönelmeniz mümkün.

Şirket Açmak

E ticaret sitesi açmak istiyorsanız, şirket kurmanın gerektiği bilinmelidir. Bu nedenle hangi giyim ve tekstil ürünlerine yöneleceğinizi tespit ettikten sonra şirket kurulum sürecine gidilmelidir. Bir mali müşavir veya muhasebeci ile görüşürseniz bu süreci başlatıp, ayrıca merak ettiklerinizi de sormanız mümkün.

Lakin genel olarak limited, anonim ve şahıs şirketleri vardır ve bunlardan bir tanesi kurulur. Her biri farklılaştığı için tümünü inceleyebilir, aralarından size en uygun olanlarına karar verebilirsiniz.

İlgili Rehber: Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar

Toptan Olarak Ürünleri Almak

E-ticaret yapmak istiyorsanız ancak kendi ürünleriniz bulunmuyorsa, toptancılar ile anlaşabilirsiniz. Ardından onlardan temin ettiğiniz malları müşterilerinize sunabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda toptancı vardır. Bu nedenle her birini inceleyip, böylece sizin için en uygun giyim ve tekstil ürünlerini sunan toptancıları bulabilirsiniz.

Bu süreçte yavaş bir şekilde hareket etmek, dikkatli analizler yapmak tavsiye edilir. Zira toptancı sayısı oldukça farklıdır ve kalite, fiyatlar her birinde farklılaşır. Doğru bir toptancı ile çalışmamak, sonuçlarından memnun kalmamanıza neden olur.

Toptan Ürünlerin Fiyatları

Toptancıya göre ürünlerin fiyatları farklılık gösterir. Giyim ve tekstil ürünleri satan toptancıları belirlemişseniz bu nedenle tek tek fiyatlarını öğrenmelidir. Ancak kalitenin de her birinde değişebildiği unutulmamalıdır.

İnsanlar her zaman sağlığı tehdit etmeyen, kullanışlı, işlevsel ve dayanıklı tekstil ve giyim ürünleri arar. Bu nedenle sizin de bunlara cevap vermeniz gerekir. Eğer ürünleriniz sevilmezse satışlar da istediğiniz gibi olmayacaktır.

Son olarak toptancının ne kadara satış yaptığını öğrendikten sonra güncel sektör fiyatları da öğrenilmelidir. Bu sayede kâr oranlarının ne kadar olacağı kısa sürede görülür.

Yeni Ürünlerin Ne Sıklıkla Temin Edilebileceği

Her ne kadar en başta e-ticaret sitesi kurmak zor gibi dursa da basittir. Bundan sonra planlı hareket eder, kaliteli ürünler teklif ederseniz satışlarınız artar. Bu durum imalat yapmıyorsanız, stoklarınızın kısa zaman içerisinde tükenebileceğini gösterir.

Bu nedenle toptancınızın ihtiyaçlarınıza hızlı bir şekilde cevap vermesi önemlidir. Toptancı incelerken ürünleri nasıl temin ettiği, bir seferde en az & en çok ne kadar alabileceğiniz, iki satın alım arasında geçmesi gereken süre gibi konular sorulur.

Ayrıca kendisi imal ediliyorsa bunun nasıl yapıldığı, belirli bir zaman aralığında ne kadar imalat gerçekleştirilebildiği de sorulmalıdır. Bu sayede stoklarınızın ne kadar sürede yenilebileceği de hesaplanır.

İletişimin Nasıl Olacağı

E ticaret sitesi kurmak toptan olarak ürün alıp satmak istiyorsanız, bu durum toptancınızla sık sık görüleceğinizi, ürün alacağınızı gösterir. Bu nedenle iletişimin nasıl kurulduğu, bir sorun ya da aksamanın meydana gelip gelmediği incelenmelidir.

Çünkü iletişimde sorunların yaşanması, ürün satın alma sürecini de olumsuz etkiler. Stoklarınız hızlı bir şekilde yenilenmezse ürünleriniz kısa sürede biter. Böylece müşterileriniz sizin ürünlerinizi yenilemenizi beklemeden farklı yerlerden alışveriş yapar.

Eğer birlikte çalıştığınız toptancıdan memnun kalmak istiyorsanız, tüm bunlara dikkat etmeniz önerilir. Böylece daha iyi sonuçlar alıp, memnun kalabilirsiniz.

E-ticaret Platformu Kurmak

E ticaret sitesi kurmak zor gibi düşünülse de oldukça kolaydır. Bunun için tercih edebileceğiniz birinci yöntem e-ticaret sitesini sıfırsan oluşturmaktır. Bunun için bir şirket veya freelancer ile irtibat kurabilirsiniz.

Ancak sıfırdan bir site oluşturulması uzun bir süreç alınabilmektedir. Bunun yanı sıra site sıfırdan hazırlanırken entegrasyonlar ve eklentiler de ayrı şekilde hazırlanır. Bu nedenle maliyet de yüksektir. Gereken zaman da bu sebeple artar. Freelancer ile birlikte çalışmak da uzun vadede yaptığınzı masrafları yükseltir.

Ayrıca serbest çalışan kişiler farklı işler de alabileceği için sizin projeniz kısa sürede etkili şekilde, profesyonel olarak tanımlanmaz. E ticaret sitesi açmak istiyorsanız, ikinci yöntem ise e-ticaret paketlerine yönelmektir. İçlerinde farklı entegrasyonlar olduğu için uygun fiyata çözüm bulmanız sağlanır.

Siz de e-ticaret dünyasına adım atmayı düşünüyorsanız, IdeaSoft ihtiyaçlarınıza en iyi cevap verecek paketleri sunmaktadır. Her biri güçlü bir altyapı ile size teklif edilmektedir. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek için farklı opsiyonlar mevcuttur. Her birini değerlendirilir, içlerinden size en uygun olanlarını keşfedebilirsiniz.

Başlangıç için uygun e-ticaret paketlerine yönelseniz bile, istediğiniz zaman üst paketlere geçebilirsiniz. Böylece müşterilerinize etkili şekilde hizmet vermeye devam edebilirsiniz.

İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-ticaret şirketleri için Hashtag kullanım ipuçları
E-ticaret şirketleri için Hashtag kullanım ipuçları
Hashtag kullanımı sosyal mecralar üzerinde farklı amaçlarla yapılabiliyor. Sosyal medya pazarlama çalışmaları yapan e-ticaret firmalarının da bu Hashtag’lerden yararlanmaları ve çalışmalarında bunları kullanmaları bir hayli...
27 Haziran 2018
Ferad Osman Sali
E-Ticarette Pinterest'in Yeri Nedir?
E-Ticarette Pinterest'in Yeri Nedir?
Pinterest Nedir? Pinterest, her ne kadar Türkiye’deki sosyal medya kitlesinden beklenen ilgiyi pek göremese de dünya üzerinde oldukça popüler bir platform. Ülkemizde ise etkilerini yavaş yavaş göstermeye başladı. Özellikle e-ticaret...
27 Ocak 2021
Savaş Çetinkaya
E-Ticaret İçin En İyi Tedarikçi Nasıl Seçilir ( 2023 Güncel Rehber )
E-Ticaret İçin En İyi Tedarikçi Nasıl Seçilir ( 2023 Güncel Rehber )
E-ticaret günümüzde pek çok kişinin ilgisini çeken bir sektördür. Bu kapsamda her geçen gün pek çok girişimci de buraya adım atmaktadır. Ne var ki bir girişimciyseniz, bunun anlamı çoğunlukla kendinizin ürettiği bir ürün...
18 Mayıs 2023
Ferad Osman Sali
Günümüzün En Çok Para Kazandıran Meslekleri
Günümüzün En Çok Para Kazandıran Meslekleri
İyi bir meslek seçimi sayesinde, ekonomik açıdan ve eğitim açısından oldukça kazanç sağlanır. Günümüzde ve gelecekte değeri yüksek olan, ekonomik getirisi yüksek hesaplanan meslekler, kişilerin daha konforlu yaşamasına yardım...
7 Aralık 2023
Ferad Osman Sali
Belirli Gün ve Haftalar Takvimi - 2021
Belirli Gün ve Haftalar Takvimi - 2021
E-ticaret dünyasında her günün farklı bir hareketliliği ve bu hareketliliği sağlayan farklı müşteri kitleleri vardır. Bu hareketliliği fırsata çevirmenin yolu ise özel günleri bilmekten geçer. E-ticarete etkisi olan özel günler...
9 Şubat 2021
Savaş Çetinkaya
Son 10 Yılda En Çok İthalat Yapan 10 Ülke
Son 10 Yılda En Çok İthalat Yapan 10 Ülke
İthalat, serbest piyasa ekonomisinin önemli bir unsurudur. Üretimde kullanılan maddelerin ve günlük kullanıma hitap eden metaların temini ithalat ile sağlanır. Ülkeler arasındaki alışveriş, kamu kurumları ya da özel şirketler...
12 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya