E-Ticaret Satışlarında Ücretsiz Kargo Etkisi

9 Mart 2018
Ferad Osman Sali
E-Ticaret Satışlarında Ücretsiz Kargo Etkisi

E-ticarette satışları artırmak için kullanılabilecek birçok yöntem ve strateji bulunuyor. Bunlardan biri de ücretsiz kargodan yararlanmak. Ücretsiz kargo hizmeti sunmak tüketicilerin satın alma kararlarına doğrudan etki eden faktörlerdendir.

Ücretsiz kargo nedir?

Adından da anlaşılması kolay olsada ücretsiz kargo şu şekilde özetlenmektedir: Firmaların, bir pazarlama aracı olarak, kargo ücretlerini kaldırarak, kullanıcıların kargo ücreti ödememelerini sağlamalarıdır. Aynı zamanda sistemin asıl görevi bir pazarlama aracı olarak çalışmasıdır.

Ücretsiz kargo neden önemli?

Günümüzde online alışveriş alışkanlıkları oldukça yaygın hale geldi. Bu nedenle e-ticaret firmaları, tüketicileri kendi sitelerine çekmek için farklı pazarlama yöntemler kullanmaktadır. Aynı zamanda e-ticaret alışkanlıklarının artması rekabeti de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla birçok firma da bu rekabette öne çıkmak için e-ticarette ücretsiz kargo hizmeti sunmayı tercih ediyor. Tabii ki bu da doğal olarak bu hizmetin artık birçok firma tarafından kullanılmasına neden oluyor.

Peki, ücretsiz kargo neden bu kadar önemli? Öncelikle bunu anlamak için tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarına ve beklentilerine bakmak gerekiyor. Bu durumda da kullanıcıların e ticaret kargo ücretleri ödemek istemediklerini görüyoruz. Dolayısıyla kullanıcılar kargo ücreti ödemek yerine, site üzerinden başka bir ürün almayı tercih ediyor. Böylece e-ticarette ücretsiz kargo fiyat eşiğini geçmeyi seçiyor.

Aynı zamanda e-ticarete ücretsiz kargo site üzerinde sunulan diğer hizmetlerden daha değerli olduğu görülmektedir. Örneğin, tüketiciler ücretsiz iadeden daha çok ücretsiz kargo seçeneğini tercih ediyor. Bunun sebebi de aslında ürünü alırken ki süreçte daha az para harcamaktır. Böylece tüketici kargo için ekstra para ödemeden alışveriş yapmış oluyor.

İndirim veya kupon kodlarına baktığımızda da ücretsiz kargonun yine bu pazarlama yöntemlerinden daha etkili olduğu görülüyor. Bunun sebepleri de kupon kodlarının sadece belli dönemlerde sunulmasıdır. Ancak e-ticarette ücretsiz kargo seçeneğinin site üzerinde aktif olması, bu hizmetten yararlanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiliyor.

E-ticarette ücretsiz kargonun aynı zamanda sadık müşteri kitleleri oluşturmada da etkisi vardır. Aynı zamanda hizmetten yararlanıp memnun kalan tüketiciler sadık hale geliyor. Dolayısıyla bir sonraki alışverişlerinde de yine aynı firmadan alışveriş yapmak istiyor. Bu da doğal olarak sadık müşteriler edinmenize yardımcı oluyor.

E-ticarette ücretsiz kargo etkisi nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz konu başlıklarının hepsinin satışlara doğrudan etkisi vardır. Tüketicilerin bu hizmeti tercih etmesi, e-ticaret kargo firmalarının geri dönüşümlerini de doğrudan etkilemektedir. Aynı zamanda kupon kodları yerine bu hizmeti istemeleri ve sadık kitleler yaratmasıda kargo firmalarını etkilemektedir.

Bunlara ek olarak belli bir limitin üstündeki alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sunmak da stratejidir.Böylece ortalama sepet tutarı yükseltilmiş olunacaktır. Dolayısıyla bu strateji e-ticaret firmaları için oldukça ideal bir yöntem olarak görülmektedir. Tüketiciler kargo ücreti ödememek için, e-ticarette ücretsiz kargo limitini tutturmayı tercih edebiliyorlar.

Aynı zamanda sepette alt limiti tutturamayan kullanıcılara bildirimler göndermek de mümkün. Böylece tüketcilere bir uyarı gönderilmiş olunacaktır. Ek olarak “x” miktar daha alışveriş yapmaları halinde ücretsiz kargo fırsatı olacağı belirtilecektir. Böylece hem daha fazla geri dönüşüm elde etmenizi hem de ortalama sepet tutarınızı artırmanızı sağlayacaksınız.

Ayrıca e-ticarette ücretsiz kargoyu uygulamak ve en fazla geri dönüşümü almak için bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuları da bir sonraki rehberimizde ele alıyor olacağız.

Aynı zamandaE-İhracatta kargo süreçleri hakkında bilgi almak için ilgili içeriğimizi okuyun.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Corona virüs salgınında fiziki mağazalar e-ticaretten nasıl yararlanabilir?
Corona virüs salgınında fiziki mağazalar e-ticaretten nasıl yararlanabilir?
Corona virüs salgını nedenilye insanların dışarıya çıkmamaları, özellikle fiziki mağazaları ciddi bir şekilde etkilemeye başladı. Sokağa çıkmama uyarıları devam ederken de fiziki mağazalar, işlerini devam ettirebilmek için...
25 Mart 2020
Ferad Osman Sali
Görsellerinizde kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi
Görsellerinizde kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi
Pazarlama çalışmalarınızda ya da e-ticaret siteniz üzerinde stok fotoğraf kullanımından yararlanarak, çalışmalarınızın görsel kalitesini artırabilirsiniz. Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanıcıların dikkatini ve...
7 Mart 2020
Ferad Osman Sali
Basın bülteni ve kiti hazırlamak e-ticaret firmaları için neden önemli?
Basın bülteni ve kiti hazırlamak e-ticaret firmaları için neden önemli?
Basın bülteni ve basın kiti, e-ticaret firmalarının PR çalışması için oldukça önemli olan iki unsur ve üzerinde çalışılması gereken konulardır. Basın bülteni ve kitinizi çalıştığınız ajanslar hazırlayabilmektedir; ancak...
9 Şubat 2020
Ferad Osman Sali
DDoS saldırıları sonrasında sitenizde satışlara tekrar başlarken neler yapmalısınız?
DDoS saldırıları sonrasında sitenizde satışlara tekrar başlarken neler yapmalısınız?
Geçtiğimiz günlerde internet alan adı sistemlerinin büyük birçoğunluğunu kontrol eden Dyn büyük bir DDoS saldırısına uğramıştı ve Twitter, Netflix, CNN, Reddit ve hem Avrupa’da hem de Amerika’da bunun gibi birçok firma bu...
27 Ekim 2016
Ferad Osman Sali
Girişimcilerin para yönetiminde sıkça yaptığı hatalar
Girişimcilerin para yönetiminde sıkça yaptığı hatalar
Girişimcilikte para yönetimi çok önemlidir. Eldeki sermayenin doğru kullanılması, doğru alanlara yatırımların yapılması ve harcamaların kontrol altında tutulması girişimin sağlam bir şekilde ayakta durmasını...
5 Haziran 2017
Ferad Osman Sali
E-ticarette ödeme sayfalarının optimizasyonu için ipuçları
E-ticarette ödeme sayfalarının optimizasyonu için ipuçları
E-ticaret sitelerinde geri dönüşümler için en önemli alan ödeme sayfalarıdır. Bu sayfaların doğru bir şekilde kurgulanması ve kullanıcı deneyimine göre optimize edilmesi, satışların gerçekleşmesine yardımcı olur. İyi bir...
1 Şubat 2018
Ferad Osman Sali