Google Translate Servisi Kullanımı


IdeaExport modülü ile otomatik çeviri hizmeti almak için Google Cloud Translate servisinin kullanılması gerekmektedir. https://cloud.google.com/translate/ adresinden giriş yaparak kayıt işlemini yapabiliriz.
 • https://cloud.google.com/translate/ adresi üzerinden mail adresiniz ile giriş yaptıktan sonra açılan seçeneklerden "Translation API" seçeneğini seçmemiz gerekmektedir.

 • Açılan ekranda sağ üst tarafta bulunan ‘Console’ sekmesine tıklıyoruz.

 • Gelen sayfada Ülke seçilip, Hizmet Şartları sözleşmesini işaretleyip sağ altta bulunan Kabul Et ve Devam Et butonuna tıklıyoruz.

 • Bu alana tıkladığında karşımıza bir pencere çıkacak. Pencerenin sağ üst tarafında bulunan Yeni Proje bölümüne tıklayalım.

 • Yönlendirilen ekranda projemize bir isim verdikten sonra ‘Oluştur’ butonuna tıklıyoruz.


 • Yönlendirilecek sayfada oluşturduğumuz projenin altındaki ‘Proje Seç’ bölüme tıklıyoruz.


 • Proje detayına yönlendirildikten sonra ‘API’lere Genel Bakışa Git’ bölüme tıklıyoruz.

 • Açılan sayfada üst tarafta bulunan ‘ENABLE APIS AND SERVİCES’ bölümüne tıklıyoruz.

 • Yönlendirilen sayfada Makine Öğrenimi başlığının altında bulunan ‘Cloud Translation Api’ bölümüne tıklıyoruz.


 • Açılan sayfada ‘Etkinleştir’ butonuna tıkladıktan sonra gelecek olan pop-up kutucuğundaki ‘Faturalandırmayı Etkinleştir’ alanına tıklıyoruz.


 • Faturalandırma ekranında ‘Hizmet Şartları’nı işaretleyip Devam butonuna tıklayarak adres ve kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Burada kredi kartından herhangi bir çekim yapılmayacaktır. Bu servis 300 ABD doları değerindeki işlemlere kadar ücretsizdir. Ücretsiz deneme bittikten sonra otomatik olarak ücret alınmaz robot işlem yapılmadığından emin olmak için kredi kartınız istenir. Manuel olarak ücretli hesaba geçmediğiniz sürece sizden ücret alınmayacaktır.


  Bilgileri girip Ücretsiz Denemeyi Başlat butonuna tıkladığımızda doğrulamanın ikinci adımı karşımıza gelecektir. Bu alanda yer alan Doğrulamaya Git butonuna tıkladığımızda isim, soyisim, e mail gibi bilgilerin istendiği bir sayfa karşımıza çıkacaktır.


  Burada google tarafı giriş yapmış olduğumuz mail adresimize fatura hesabımızın askıya alındığına dair bir mail yönlendirmiş olacaktır. Bu maili açarak mail içerisinde yer alan fatura hesabımızın id bilgisini kopyalayıp Billing Account ID bölümüne yapıştıralım. Ek olarak bir önceki ekranda bilgilerini girdiğimiz kredi kartımızın arkalı önlü fotoğrafını çekerek bilgisayarımıza atmamız gerekecektir. Ekran görüntüsünde yer alan 'Choose Files' butonuna tıklayarak çekmiş olduğumuz kredi kartımıza ait görselleri seçelim ve en altta bulunan Submit butonuna tıklayalım.  Fatura etkinleştirmenin tamamlandığına dair Google tarafından mail gelecektir. Bu mail geldikten sonra apiyi etkin hale getireceğimiz sayfaya tekrar dönelim.


 • Açılan sayfada hizmet hesabımıza bir isim verdikten sonra diğer alanları boş bırakarak ‘Oluştur’ butonuna tıklıyoruz. Yönlendirilen ekrandan seçeceğimiz rol Cloud Translation> Cloud Translation Api Admin olmalıdır. Rolü seçtikten sonra ‘Devam Et’ butonuna tıklıyoruz. Çıkan sayfadaki herhangi bir alanı doldurmadan ‘Done’ butonuna tıklıyoruz. • Hizmet hesabını da oluşturduktan sonra https://cloud.google.com/translate/docs/setup linkine girerek ‘Go to the Create Service Account Key page’ butonuna tıklayarak oluşturduğumuz projeyi seçelim. • Projemize tıkladıktan sonra hizmet hesabımızı seçelim. • Yukarıda yer alan ekran görüntüsündeki Create butonuna tıkladıktan sonra dosya bilgisayarınıza inecektir. Bu dosya içerisinde yer alan kodu export panelinde Uygulama Ayarları bölümüne ekleyerek kaydetmeniz yeterli olacaktır.
 • IdeaExport kurulum yardım sayfamızdaki adımlara geçebilirsiniz.

  Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Translate Servisi Kullanımı

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Sık sorulan sorular

  E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular