Facebook Business Manager Katalog Yükleme

Müşteri Menüsü
Facebook Ürün Reklamı kullanmak için e-ticaret sitenizdeki ürün kayıtlarını Facebook Ürün Kataloğuna yüklemeniz gerekmektedir. Ürün kataloğunu yüklemek için öncelikle Facebook Business servisine kayıt olmalı ve ürünleri bu servis altında bulunan katalog alanına yüklemelisiniz. Facebook Business servisine https://business.facebook.com adresine giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Facebook reklamlarında ürün kataloglarınızı kullanmak için Entegre veya üzeri paketlere sahip olmanız gerekmektedir.
 
 
Karşınıza gelen sayfada aşağıya doğru kaydırma yaptığınızda Kullanmaya Başlayın butonunu göreceksiniz, bu butona tıklayarak kayıt işlemine geçiniz. Birkaç adımdan oluşan kayıt işlemini tamamlamanız gerekmektedir.
 
 
Birinci aşamada gelen ekranda bilgilendirmeler yapılmaktadır; İleri butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
 
 
Bilgilerinizin giriş yapmanız gereken ikinci adımda Facebook üzerinden Business hesabını nasıl kullandığınızı ve altındaki sektör alanında E-ticaret seçeneğini seçiniz. Altındaki iki soruyu da firmanıza göre seçim yaparak İleri butonuna tıklayınız.
 
 
Üçüncü adımda firmanızın adını giriniz ve Facebook sayfalarınızdan reklamını vermek istediğiniz sayfanızı seçiniz. Eğer bir Facebook satış temsilciniz varsa ilgili alana temsilcinizin e-posta adresini giriniz. Sonrasında İleri butonuna tıklayarak devam ediniz.
 
 
Dördüncü adımda adınız, soyadınız ve e-posta adresinizi girerek Business Manager Oluştur butonuna tıklayınız.
 
 
Yukarıdaki gibi Merhaba mesajını gördüğünüzde Business hesabınız oluşturulmuştur.

Bilgilendirme ekranını kapattıktan sonra Business Manager ekranında Ticari Hesap Ayarları menüsü altındaki Ürün Katalogları öğesine tıklayınız.
 
 
 
Açılan sayfada Yeni Ürün Kataloğu Ekle butonuna tıklayınız.

 
Açılan Ürün Kataloğu Ekleme penceresinde Yeni katalog oluştur seçeneğini seçerek İleri butonuna tıklayınız.
 
 
Açılan Yeni Ürün Kataloğu Oluşturma ekranında Ürün Kataloğu Adı alanına kataloğunuz için bir isim belirleyerek Ürün Kataloğu Oluştur butonuna tıklayınız.
 
 
Ürün kataloğu sayfası açılacak ve ekranda gördüğünüz gibi katalog adınız ve katalog kimliğiniz görüntülenecektir. Ürün listesi eklemek için Ürün Akışı Ekle butonuna tıklayınız.
 
 
Yeni Akış Ekle ekranında Akış Adı bölümünde akışınıza bir isim belirleyiniz. Seçeneklerden URL ile Otomatik Yükle (Önerilir) seçeneğini seçerek Akış URL’si bölümüne sisteminizdeki Google Merchant xmlinin url adresini giriniz.
 
Admin panelinizde Entegrasyonlar >> Ideaoutput Çıktı sistemi bölümünde yer alan Google Merchant Center çıktısının sağ tarafındaki izin tanımlama butonuna tıklayarak gelen ekranda Ekle ve daha sonra Gönder butonlarına tıklayarak url adresinizi oluşturabilirsiniz.
 
 
Yükleme sıklığı alanında Günlük seçeneğini seçerek Yükleme Planla butonuna tıklayınız.
 
Planlama bittikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelmektedir.

 
Ürünler sekmesine tıkladığınızda ise ürünlerin yüklenmekte olduğuna dair bilgilendirme metnini görebilirsiniz.
 
 
Yükleme işlemi tamamlandığında e-posta adresinize bilgilendirme postası iletilmektedir.
 
 
Bilgilendirme postasını aldıktan sonra tekrar Ürünler sekmesini incelediğimizde yüklenen ürünleri görebiliriz. Aşağıdaki ekranda xml üzerinden iletilen örnek bir adet ürünün eklendiğini görebilirsiniz:ilgilendirme postası iletilmektedir.
 
 
Ürün kaydınızın üzerine tıkladığınızda ürüne ait aktarılan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
 
İşlemlerin tamamlanmasından sonra dilediğiniz zaman Business hesabınızın anasayfası üzerinden yüklediğiniz kataloğa ulaşabilirsiniz.
 
 
Xml yüklemesi tamamlandıktan sonra katalog için aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi additional_image_link etiketi eksik hatası alırsanız; bu durum tüm ürünlerinizde Resim2,3 ve 4 olmadığı içindir. Xmlinizi düzenleyerek tüm ürünlerde yüklü olan resim sayısına kadar resim alanlarını seçmelisiniz. Eğer Tüm ürünlerde sadece tek resim varsa additional_image_link etiketine ait değerler xmlden çıkarılmalıdır.
 
 
Ürün yüklemesi bittikten sonra piksel kodu ile takip sağlayabilmek için Ürün Katalogları sayfasında Kaynakları İlişkilendir butonuna tıklayarak pikseliniz ile kataloğunuzu ilişkilendirebilirsiniz.
 

Şu anda okuduğunuz makale

  • Facebook Business Manager Katalog Yükleme

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular