E-Ticarette Sunucu Kiralama İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

16 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
E-Ticarette Sunucu Kiralama İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret operasyonlarınızın hızlı ve sorunsuz ilerlemesi, satışlarınızı yaptığınız web sitesinin altyapı kalitesine bağlıdır. Sunucu, altyapının niteliğini belirleyen unsurların başında gelir. Müşterilerinize hızlı ve kaliteli bir alışveriş deneyimi sunmak için sunucu kiralama konusunda iyi bir seçim yapmanız gerekir.

Hosting olarak da bilinen sunucular, web sitenize ait dosyaları ve yazılımları barındırır. Bu sistemin kaliteli olması, tüketicilere sunduğunuz fonksiyonların sorunsuz çalışmasının önünü açtığı gibi sitenizi yoğun bir trafiğe de hazır hâle getirir. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak sanal sunucu kiralama hizmetinde dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-Ticarette Sunucu Kiralarken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret, birçok farklı katmanı bulunan bir iş modelidir. Bu alanda yürüttüğünüz faaliyetlerin başarısı, web sitenizin teknik gereklilikleri karşılamasıyla doğrudan ilişkilidir. Daha geniş bir ifadeyle online mağazaların fonksiyonelliği; ödeme sistemleri, ürün verilerinin toplandığı birimler, lojistik ve güvenlik programları gibi ögelerin eş zamanlı çalışmasına bağlıdır. Tüm bu programlar arasında veri alışverişinin sağlanması ve yazılımların hem hızlı hem de sorunsuz çalışması için iyi bir sunucu kiralamak gerekir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “E-ticaret Siteleri İçin Hosting Neden Önemlidir?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Sanal ya da fiziksel sunucu kiralama konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Seçtiğiniz server biriminin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılaması gerekir. Hosting hizmetlerinden yararlanmadan önce e-ticaret operasyonunuzun detaylarını belirleyerek bu konudaki ihtiyaçlarınıza karar vermeniz faydalı olur. Detaylı bir plan yaparak sizin için en uygun sunucuyu seçebilirsiniz.

Ücretlendirmeler Hakkında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fiyat politikası, yakın veya uzak sunucu kiralama hizmetinden yararlanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Server ücretleri genellikle yıllık olarak hesaplanır ve sözleşmeler bu zaman aralığını kapsayacak şekilde yapılır. Uygun bir bütçe planı çıkararak ödemeleri aylık taksitler hâlinde yapmak mümkündür. Satın alma aşamasına geçmeden önce söz konusu fiyat karşılığında sunulan özelliklere bakmanızın karar sürecini kolaylaştıracağı rahatlıkla söylenebilir.

Sunucu kiralama konusunda aldığınız hizmetin kalitesini depolama alanı, server hızı, bant genişliği gibi unsurlar belirler. Fiyat araştırmanızı yaparken e-ticaret sitenizde yer almasını istediğiniz unsurları seçebilirsiniz. Örneğin; yurt dışına yönelik satış yapacaksanız faaliyet göstereceğiniz ülkede kullanılan banka ve ödeme sistemlerini içeren paketlerin fiyatları arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sayede fiyat/performans bakımından uygun bir seçim yapabilirsiniz. IdeaSoft’un sunucu kiralama ve e-ticaret deneme paketi kapsamında sunulan ücretsiz demoyu denemek bu konuyla ilgili kafanızda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmanızı sağlar.

Sunucunun Güvenlik Önlemleri Nasıl Olmalıdır?

Güvenlik, e-ticaret operasyonlarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Siber saldırı,online satış yapan bütün firmalar için geçerli ve minimize edilmesi gereken bir risktir. Böyle bir durumla karşılaşmanız hâlinde hem firmanızın faaliyetleri hem de müşterilerinizin kimlik ve iletişim bilgileri tehlikeye girebilir. Markanızı tercih eden kişilere güvenilir bir ortam sunmak için bu konulara dikkat etmeniz önemlidir. Sunucu güvenliği konusunda gerekli önlemleri alan bir firmayla çalışarak sitenizi olası saldırılardan koruyabilirsiniz.

DDOS saldırıları,verilerin çalınması kadar önemli bir risktir. Söz konusu saldırılar, sitenize bir anda kaldırabileceğinin üzerinde talep göndererek çöküşe sebep olabilir. Sunucu kiralama konusunda tercih ettiğiniz firmanın bu tür güvenlik risklerine karşı geçerli önlemleri bünyesinde bulundurması gerekir. Yüksek bant genişliğine sahip bir server kiralayarak DDOS ataklarına karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Sunucu Hizmeti Sağlayan Firmanın Müşteri Destek Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?

Müşteri destek politikası sunucu kiralama hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. E-ticaret 7/24 aktif bir sektördür ve bu süreçlerde teknik problemler görülmesi olasıdır. İhtiyaç duyduğunuz her an teknik destek sağlayan bir sunucuyu seçerek satışlarınızın sorunsuz ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Sunucu kiralama hizmeti sunan firmanın yaşanan sorunlar hakkında çözüm odaklı olması gerekir. Zira teknik problemlerin ve diğer sebeplerden kaynaklanan aksaklıkların tespit edilerek hızlıca çözülmesi önemli bir konudur. Server satın alırken, müşteri hizmetleri 7/24 ulaşılır olan firmaları seçmenizi tavsiye ederiz.

Veritabanı performansı ve Hız Kapasitesi Neden Önemlidir?

E-ticaret sitelerinde sürekli yenilenen geniş bir veri skalası bulunur. Yalnızca tek bir ürün sayfasında bile yüzlerce farklı datadan bahsetmek mümkün olabilir. Dolayısıyla data barındırma ve yenileme konusunda yüksek performans vadeden bir sunucu seçerek operasyonlarınızın sorunsuz ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Arama fonksiyonunu geliştirerek kullanıcıların istedikleri ürünleri bulmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerinizin web sayfanızdaki deneyimini iyileştirebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Site İçi Arama Özelliğini Geliştirmek İçin İpuçları” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Online satış platformlarının en büyük avantajlarından biri tüketiciye istediği ürünü anında satın alma olanağı sunmasıdır. Bu sebeple hız kapasitesi, e-ticaret firmaları için yüksek öneme sahiptir. Yavaş çalışan bir site, tüketici deneyimi açısından dezavantaj yaratır. Söz konusu etken SEO uyumu açısından da önemlidir. Yüksek hız sunan bir server seçerek faaliyetleriniz sorunsuz ilerlemesini ve tüketicilerinizin yaşadıkları deneyimden memnun kalmasını sağlayabilirsiniz. E-ticaret site kurulumu aşamasında bu konuda tercih yapmadan önce “Hosting Seçimi Yaparken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyarak tercih sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Sunucunun Desteklediği Yazılım ve Programları Araştırmalısınız

E-ticaret operasyonlarının kalitesi, birbiriyle eş zamanlı ve entegre çalışan yazılımlara bağlıdır. Örneğin; ürün satışı yapıldığında stok bilgisinin otomatik olarak güncellenmesi gerekir. E-ticaret sitenizde kullanmanız gereken başlıca programlar ve uygulamalar şunlardır:

  • Ödeme sistemleri
  • Antivirüs yazılımları
  • Lojistik programları
  • Stok yazılımları
  • Ürün entegrasyon programları
  • Görsel görüntüleme programları
  • Site içi arama özelliği
  • Müşteri desteği yazılımları

Operasyonlarınızın büyüme hızına ve hizmetlerinize göre sitenize farklı yazılımlar eklemeniz gerekebilir. Sunucu seçimi yaparken bu hususu göz önünde bulundurmanız faydalı olur. Projenizi başlatırken ihtiyaç duyabileceğiniz yazılım ve programları belirledikten sonra bunları destekleyen bir hizmet seçmek bu açıdan çok önemlidir. Böylelikle satışlarınızın sorunsuz bir biçimde ilerlemesini sağlayabilir, işlerinizi büyütmenin önünü açabilirsiniz.

Sunucu Hizmeti Alınan Firmanın Bakım ve Güncellemeleriyle İlgili Bilgileri Öğrenmelisiniz

Sunucu performansının korunması belirli dönemlerde yapılan güncellemelere bağlıdır. Söz konusu güncellemeler, alınan hizmetin internet altyapısına ve yeni eklenen fonksiyonlara uyumlu olmasını sağlar. Sunucu kiralaması yaparken güncellemeleri önceden haber veren ve bu doğrultuda gerekli aksiyonları almanıza yardımcı olan bir şirket seçmeniz tavsiye edilir.

Server biriminin teknik sorunlardan arındırılması ve yüksek performansla çalışması için belli dönemlerde bakımının yapılması gerekir. Bu işlem esnasında web sitenizin erişilebilirliği sekteye uğrayabilir veya fonksiyonları tam olarak çalışmayabilir. Sunucu kiralarken bu tür konularda ön bilgilendirme sağlayan bir firmayı tercih edebilir, söz konusu durumların operasyonlarınızı kötü engellemesini önleyebilirsiniz.

Sunucu Yedekleme Hizmetleriyle Verilerinizi Korumalıdır

Siber saldırılar ve servis sağlayıcıdan kaynaklanan problemler, veri kaybına sebep olabilir. Herhangi bir veriyi kaybetmeniz e-ticaret işlemleriniz için büyük bir risk doğurabilir. Bu durum, satışlarınızın aksamasına ve tüketicilerin mağduriyetine sebep olabilir. Sunucu yedekleme hizmeti sunan bir firma seçerek söz konusu risklere karşı önlem almak, olası tehlikeli ortadan kaldırır.

Bulut entegrasyonu imkânı sunan bir firmayla çalışarak verilerinizi güvende tutabilirsiniz. Bu sayede datalarınızın her zaman otomatik olarak yedeklenmesini ve istediğiniz zaman kullanmaya hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Söz konusu hizmet hakkında detaylı önlem almak için “E-ticarette Yedekleme ve Doğal Afetlere Karşı Korunmanın Önemi” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Disk Alanı ve Bant Genişliği Nelere Göre Seçilir?

Altyapı kalitesi büyük ölçüde disk alanı ve bant genişliğine bağlıdır. Söz konusu özellikler, sitenizin hızını, veri barındırma potansiyelini ve çalışma kalitesini belirler. Tüketicilerinize ideal bir sanal mağaza ortamı sunmak için bu hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir. IdeaSoft’un sunucu kiralama hizmetinden yararlanarak gelişmiş özelliklere sahip bir e-ticaret altyapısına sahip olabilirsiniz.

Disk Alanı

Dosya ve verilerin barındırıldığı bölge, disk alanı olarak tanımlanır. Bir e-ticaret sitesinde sayısı sürekli artan binlerce veriden ve dosyadan bahsetmek mümkündür. Bu bilgilerin kolayca depolanması ve bu sayede online mağazanızın sorunsuz çalışması için geniş bir disk alanına sahip olmanız gerekir. Seçimizi bu durumu göz önünde bulundurarak yaptığınızda donma ve çökme gibi riskler olmadan sitenizde geniş bir ürün skalasına yer verebilirsiniz.

Bant Genişliği

Bant genişliği, Sunucunun veri gönderme ve alma potansiyelini ifade eden bir kavramdır. Söz konusu özellik, ağ performansını ve kalitesini büyük ölçüde etkiler. E-ticaret sitelerinde sürekli bir veri alışverişi söz konusudur. Satış süreçlerinin sorunsuz yürümesi ve tüketici memnuniyetinin sağlanması bu alışverişin sorunsuz gerçekleşmesine bağlıdır. Yüksek bant genişliğine sahip bir e-ticaret paketi seçerek online satış süreçlerinizin herhangi bir problem olmadan ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Corona virüs salgınında fiziki mağazalar e-ticaretten nasıl yararlanabilir?
Corona virüs salgınında fiziki mağazalar e-ticaretten nasıl yararlanabilir?
Corona virüs salgını nedenilye insanların dışarıya çıkmamaları, özellikle fiziki mağazaları ciddi bir şekilde etkilemeye başladı. Sokağa çıkmama uyarıları devam ederken de fiziki mağazalar, işlerini devam ettirebilmek için...
25 Mart 2020
Ferad Osman Sali
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazmak, hedef kitlenize yönelik bilgi akışı sağlamak için etkili bir yöntemdir. Düzenli içerikler üreterek sitenizin hedef kitlesi için bir bilgi kaynağı olmasını sağlayabilirsiniz. Blog yazıları aynı zamanda SEO açısından...
15 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
E-ticaret Yazılımı Nedir ve Hangisini Seçmelisiniz
E-ticaret Yazılımı Nedir ve Hangisini Seçmelisiniz
Özellikle online ticaret yapmaya yeni başlayan kişiler e ticaret yazılımı konusunda soru işaretlerine sahip olabilmektedir. Bu tür yazılımlar en genel hali ile online sistemler üzerinden satış gerçekleştiren internet sitelerinde...
12 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali
Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörler
Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörler
E-ticarette başarılı olabilmek için tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce hangi aşamalardan geçtiklerini ve bu satın alma kararlarını nelerin etkilediğini bilmek gerekmektedir. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları...
13 Ekim 2017
Ferad Osman Sali
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Bir içeriğin en can alıcı noktası başlıktır ve bu nedenle iyi bir şekilde hazırlanılması ve üzerine düşünülmesi gerekir. Akılıda kalıcı ve dikkat çekici bir başlık yazmak da bu nedenle ayrı bir iştir. Yazıların,...
21 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
Ortaklık kurmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 önemli detay
Ortaklık kurmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 önemli detay
Kendi işinizi kurarken ya da bir e-ticaret sitesi açmak istiyorken, bir ya da birden fazla ortakla işe girmek isteyebilirsiniz. Bu hem maddi hem de manevi açıdan üzerinizden birçok yükü kaldırır. Ancak ortaklıkların doğru...
7 Ocak 2017
Ferad Osman Sali