Marka Sayfası Seo Ayarları

Tüm IdeaSoft Akıllı E-Ticaret paketleri gelişmiş S.E.O. ayarlarına sahiptir. Bu ayarların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için hazırladığımız bu döküman, sizi arama motorlarının sonuç sayfalarında daha ulaşılabilir kılacaktır. Lütfen dökümanı parça parça değil, bir bütün halinde okuyup değerlendirin.  
 
Bu döküman üzerinden başlık, anahtar kelime ve açıklama terimleri üzerinde durulacaktır. Eğer bu terimlerin ne olduğunu bilmiyorsanız ilk önce buraya tıklayarak kesinlikle bu terimleri anlattığımız yardım dökümanımızı inceleyin. Ardından Ayarlar >> Ek ayarlar >> Gelişmiş anahtar kelime kullanımı ayarınızın açık olduğuna emin olun. 

S.E.O. dökümanımız genel olarak tüm arama motorları için geçerlidir ancak ülkemizde %90’ın üzerinde kullanım oranına sahip Google için optimizasyon ön planda tutulmuştur.

Ayarlar >> S.E.O >> Marka Sayfası Seo Ayarları alanından sitenizdeki her bir marka için başlık, anahtar kelime ve açıklama olarak hangi metinlerin çıkmasını istediğinizi ayarladığınız alandır.Karşınıza gelecek menüleri ayrıntılı inceleyelim.
 

Marka Sayfası Başlığı

Bu alana yazdığınız bir metin otomatik olarak tüm markalarınızın başlığını oluşturur. Örnek olarak bu alana Sony Elektronik Ürünler yazıldığını düşünelim. Tüm markalarınızın başlığı Sony Elektronik Ürünler olacaktır. Fakat sizin sitenizdeki Samsung, Asus, Adidas gibi farklı markalarınızda olabilir. Sony haricindeki diğer markalarınızda Sony Elektronik Ürünler gibi bir başlık uygun olmayacaktır.
 
Samsung diye bir markanız var ise, o markanın başlığında Samsung ile ilgili bir metin yazmalı, Adidas diye bir markanız var ise Adidas ile ilgili bir başlık metni yazmalıdır.
 
Bunu çözmek için, marka sayfası başlığı alanına öyle bir değer yazılmalı ki, hangi markaya bakıyorsanız o markaya özel bir metin başlık haline getirmeli. Bunun için kullanabileceğiniz, sistem üzerinde kullanımınıza sunulmuş  simgesi üzerine mouse ile geldiğinizde görebileceğiniz, değişken denilen süslü parantezler içerisinde kodlar bulunur. Bunlardan kullanabileceğiniz {marka_adi} şeklinde bir değişken bulunur.
 
Bir markanın adını otomatik başlık yapmak için {marka_adi} değişkenini başlık alanına yazabilirsiniz.
 
Sitenizde Asus veya Nike diye markalarınız var ise {asus} {nike} veya {asus,nike} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır.
 
{marka_adi} değişkenini yazmanız, alttaki ekran görüntüsündeki gibi o markanın ismini başlık yapmak için yeterlidir, sistem hangi markaya girilirse, o markanın adını otomatik olarak başlık haline getirecektir. 
 
 
 
Üstteki ekran görüntüsünde dikkat ederseniz markanın ismi olan Samsung, o markanın başlığı olmuştur. Bunu yapan {marka_adi} değişkenidir. 

Başlığın, Marka İsminden Farklı Olmasını İstiyorum

Samsung isimli bir markanız var ve ama başlık olarak marka adı yani Samsung yazması yerine Samsung Telefon ve Televizyon yazmasını istiyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?
 
Bir markanın adının haricinde veya adı ile birlikte, üstteki örnekteki gibi farklı metinleri de başlık yapmak isterseniz bunun için {marka_baslik} değişkenini kullanmalısınız.
 
Eğer {marka_baslik} değişkeni kullanmışsanız, Ürünler >> Markalar sekmesi üzerinden, markanız için düzenleme butonuna basarak karşınıza gelecek alandan Etiket Başlığı içerisine, markanın başlık olarak gözükmesini istediğiniz metinleri yazın.

 
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Samsung markasına başlık olarak Samsung Telefon ve Televizyon girilmiştir. Bu metinlerin sayfa başlığı olabilmesi için, Ayarlar >> S.E.O >> Marka Sayfası Seo Ayarları sekmesinde marka başlığı olarak {marka_baslik} değeri yazılmalıdır.

Marka Sayfası Anahtar Kelimeleri

Bu alana markalarınız için anahtar kelimeler girebilirsiniz. Buraya girdiğiniz bir anahtar kelime bütün markalarınız için otomatik olarak çıkacaktır. Bu alana adidas ayakkabı, adidas erkek ayakkabı, adidas bayan ayakkabı girildiğini varsayalım. Adidas markanız için uygun bir anahtar kelime, fakat sizin sitenizde Samsung, Asus gibi farklı markalarınız da bulunacaktır ve yazılan adidas ayakkabı, adidas erkek ayakkabı, adidas bayan ayakkabı anahtar kelimelerinin Samsung veya Asus markaları ile bir ilgisi bulunmayacağından arama motorlarının gözünde sitenizin kalitesi düşecektir.
 
O zaman bu alana öyle bir değer yazılmalı ki, hangi markaya girerseniz, sadece o marka ile ilgili anahtar kelimeleri arama motorlarına iletmelidir. Bunun için kullanacağınız değer {marka_adi} ve {marka_anahtar_kelime} değişkenleridir.
 
Adidas diye bir markanız var ise {adidas} {adidas_erkekayakkabi} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır.
 
Bu alana {marka_adi}, {marka_anahtar_kelime} yazmanızı tavsiye ederiz. Tam olarak gördüğünüz gibi yazılmalıdır.
 
{marka_adi} değişkeni, hangi markaya girilmişse otomatik olarak sistem tarafından o markanın ismini anahtar kelime yapmanıza imkan sağlar. {marka_anahtar_kelime} değişkeni ise, o markaya özel olarak Ürünler >> markalar alanından bir markayı düzenleme butonuna bastığınızda karşınıza gelen ekrandan girdiğiniz anahtar kelimeleri ekrana getirir.

Üstteki ekran görüntüsünde Samsung markasına özel anahtar kelimeler girildiğini görebilirsiniz. İşte bu özel anahtar kelimelerin o markaya uygulanmasını sağlamak için Ayarlar >> S.E.O >> Marka Sayfası Seo Ayarları alanından anahtar kelime seçeneğine {marka_anahtar_kelime} değişkenini de eklemelisiniz.

Marka Sayfası Açıklamaları

Bu alana girdiğiniz bir açıklama tüm markalarınızda gözükecektir.Örneğin;  
 
Samsung akıllı cep telefonları ve smart televizyon modellerini peşin fiyatına 12 taksite kadar satın alabilirsiniz.

şeklinde bir açıklama yazıldığını varsalım. Samsung markanız için uygun bir açıklama fakat sitenizde Asus veya Adidas şeklinde farklı markalarınız da olacaktır. Bu girilen açıklama Samsung markasına uygunken, diğer markalara uygun değildir. Asus markanız için açıklama alanında samsung ile ilgili bir metin yazması arama motorları tarafından sitenizin puanını düşürecektir. Bu nedenle açıklama alanına öyle bir değer yazılmalı ki, her markaya özel olmalıdır. Bunu sağlamak için {marka_aciklama} değişken kodunu kullanabilirsiniz.

{marka_aciklama} değişkeni, Ürünler >> Markalar bölümünde bir markayı düzenleme butonuna bastığınızda ekrana gelecek açıklamayı alanına girdiğiniz değerleri arama motorlarına gönderecektir. 
 

Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Samsung markasına özel bir açıklama girilmiştir. Böylece diğer markalardan farklı bir açıklama arama motorlarına iletilir.
 
Bu şekilde her markaya özel tek sefere mahsus açıklamalar yazdıktan sonra, Ayarlar >> S.E.O >> marka sayfası seo ayarları sekmesinde Açıklama alanına {marka_aciklama} değişkenini yazmanız yeterlidir. 

Arama motorunda örnek bir gösterim

 
Üstte bulunan ekran görüntüsündeki gibi bir marka sayfanız var ise, bu sayfa arama motorunda şu şekilde gözükecektir.
 

Şu anda okuduğunuz makale

  • Marka Sayfası Seo Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular