Diğer Seo Ayarları

Müşteri Menüsü
Tüm IdeaSoft Akıllı E-Ticaret paketleri gelişmiş S.E.O. ayarlarına sahiptir. Bu ayarların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için hazırladığımız bu döküman, sizi arama motorlarının sonuç sayfalarında daha ulaşılabilir kılacaktır. Lütfen dökümanı parça parça değil, bir bütün halinde okuyup değerlendirin.  
 
Bu döküman üzerinden başlık, anahtar kelime ve açıklama terimleri üzerinde durulacaktır. Eğer bu terimlerin ne olduğunu bilmiyorsanız ilk önce buraya tıklayarak kesinlikle bu terimleri anlattığımız yardım dökümanımızı inceleyin. 

S.E.O. dökümanımız genel olarak tüm arama motorları için geçerlidir ancak ülkemizde %90’ın üzerinde kullanım oranına sahip Google için optimizasyon ön planda tutulmuştur.

Ayarlar >> S.E.O >> Diğer Seo Ayarları alanından sitenizdeki standart sayfalar olan yeni ürünler sayfası, indirimli ürünler sayfası, sponsor ürünler sayfası, dinamik sayfalar ve paket özelliklerinize dahil ise Seo Etiket sayfaları için başlık, anahtar kelime ve açıklama olarak hangi metinlerin çıkmasını istediğinizi ayarladığınız alandır. Diğer Seo Ayarları içerisine girdiğinizde Seo Düzenleme Tipi sekmesinde 5 değer karşınıza gelecektir bunlar sırasıyla

  • Yeni Ürünler Sayfası Seo Ayarları
  • İndirimli Ürünler Sayfası Seo Ayarları
  • Kampanyalı Ürünler Sayfası Seo Ayarları
  • Sayfa Seo Ayarları
  • SEO+ Etiket Sayfası Seo Ayarları
 
Eğer paket özelliklerinize dahil değil ise, SEO+ Etiket için belirtilen alan panelinizde bulunmayacak karşınıza toplamda 4 seçenek gelecektir. Bu alanları ayrıntılı inceleyelim.

Yeni Ürünler Sayfası Seo Ayarları

Sitenizdeki yeni ürünlerin listelendiği sayfa için başlık, anahtar kelime ve açıklama girmenize imkan sağlayan alandır.
 
Yeni ürünler sayfasına http://www.site.com/index.php?do=catalog/newProducts bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. Adres üzerindeki site.com yazan alana kendi web sitenizin adresini yazmayı unutmayınız.
 
Yeni ürünler sayfasının kullanım amacı bildiğiniz üzere ziyaretçilere sitenizdeki yeni sunulan ürünleri göstermektir. Sektörünüze göre yeni tekstil ürünleri veya yeni aksesuar modelleri gibi amaçlar için yeni ürünleri kullanabilirsiniz. Bu alanda yeni çıkan ürünleri barındıracağınızı düşünürsek seo ayarları şöyle olabilirdi;
 
 
Dikkat ettiyseniz yeni ürünler olduğunu arama motoruna ve ziyaretçilere bildirmek için yeni kelimesi kullanılmaya gayret gösterildi. Kendi sektörünüze göre revize ederek benzer bir SEO tanımı oluşturabilirsiniz.

Arama Motorunda Nasıl Gözükecek

Bu ayarlar ile google sonuçlarında sayfanın görünümü şu şekilde olacaktır.

 

İndirimli Ürünler Sayfası Seo Ayarları

Sitenizdeki indirimli ürünlerin listelendiği sayfa için başlık, anahtar kelime ve açıklama girmenize imkan sağlayan alandır.
 
İndirimli ürünler sayfasına http://www.site.com/index.php?do=catalog/rebateProducts bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. Adres üzerindeki site.com yazan alana kendi web sitenizin adresini yazmayı unutmayınız.
 
İndirimli ürünler sayfasında, sitenizde indirim yaptığınız ürünler otomatik olarak listelenecektir. Bu sayfadaki tüm ürünler indirimli olacağı için, bu sayfanın seo ayarlarında indirimli kelimesini kullanmanızı tavsiye ederiz, örnek bir indirimli ürünler sayfası seo ayarı şöyle olabilirdi.
 
 
Sektörünüze uygun olacak şekilde benzer bir indirimli ürünler sayfası seo ayarını sizler de oluşturabilirsiniz.

Arama Motorlarında Nasıl Gözükecek?

Bu şekilde oluşturulan indirimli ürünler seo sayfası, arama motorunda şu şekilde gözükecektir.

Kampanyalı Ürünler Sayfası Seo Ayarları

Sitenizdeki sponsor ürünlerin listelendiği sayfa için başlık, anahtar kelime ve açıklama girmenize imkan sağlayan alandır.
 
Sponsor ürünler sayfasına http://www.site.com/index.php?do=catalog/featuredProducts bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. Adres üzerindeki site.com yazan alana kendi web sitenizin adresini yazmayı unutmayınız.
 
Sponsor ürünler sayfası kullanım amacınıza göre farklı bir biçimde olabilir. Bu alanı kampanyalı ürünleri listelediğiniz bir alan gibi kullanabilirken, fırsat ürünleri, haftanın fırsatları, çok satılanlar gibi farklı bir biçimde de kullanıyor olabilirsiniz. Üstte örnekleri verilen indirimli ve yeni ürünler gibi, sponsor yani kampanyalı ürün sayfanıza da kullanım biçiminize göre uygun başlık,anahtar kelime ve açıklama ekleyebilirsiniz.

Sayfa Seo Ayarları

Sitenizde İçerik Yönetimi > Sayfalar alanından eklediğiniz sayfalara özel başlık, anahtar kelime ve açıklama girmenize imkan sağlayan alandır. Örnek olarak mesafeli satış sözleşmesi , ödeme ve teslimat şeklinde sayfalarınız var ve arama motorlarına bu sayfalar için başlık, anahtar kelime ve açıklama girmek istiyorsunuz. Bunun için Ayarlar >> S.E.O >> Diğer Seo ayarları sekmesinden sayfa seo ayarlarını seçin.
 
Sayfa başlığı olarak Ödeme ve Teslimat yazdığınızı varsayalım, sitenizdeki bütün sayfaların başlığı Ödeme ve Teslimat olacaktır. Ancak sitenizde hakkımızda, sıkça sorulan sorular veya garanti şartları şeklinde farklı sayfalar da olacaktır ve bunlar için de Ödeme ve Teslimat yazması uygun değildir. Bu nedenle bu alanlara sadece açılan o sayfa için özel başlık, anahtar kelime ve açıklamaların olacağı değerler yazılmalıdır. Bunun için sağ tarafındaki soru işareti simgesine üzerine geldiğinizde değişken denilen kodlar olacaktır. Sayfa Seo Ayarlarını şu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.
 
 
Dikkat ederseniz burda {sayfa_adi} şeklinde bir değişken bulunuyor. Bu değer, hangi sayfa içerisine girilirse o sayfanın ismini otomatik olarak alarak başlık ve anahtar kelimelere ekler.
 
{sayfa_baslik} {sayfa_anahtar_kelime} ve {sayfa_aciklama} değerleri de eklenen bi sayfaya özel olarak eklediğiniz başlığı, anahtar kelimeyi ve açıklamayı arama motorlarına göndermek için eklenmiştir.
 
Bir sayfaya özel olarak bu değerleri ekleyeceğiniz alan ise İçerik Yönetimi >> Sayfalar alanından var olan bir sayfanızın düzenleme butonuna basın.

 
Üstteki gibi ilk önce Seo Tanımlama seçeneği tercih edilmeli ardından başlık, anahtar kelime ve açıklama yazılmalıdır. İşte yazılan bu değerler, sağ tarafındaki kırmızı ile belirtilen değişkenleri ifade eder. Bu nedenle bu değişkenler kullanılmıştır ki o sayfaya özel girilen seo tanımlalamarı arama motorlarına iletilebilsin.

Arama Motorlarında Nasıl Gözükecek?

Üstteki örneği verilen Hakkımızda sayfası arama motorlarında şu şekilde gözükecektir.

 
Dikkat ederseniz başlıktaki Hakkımızda metni sayfanın ismidir ve {sayfa_adi} değişkeni sayesinde başlık olmuştur,yanındaki Şirket Profili, Vizyonumuz ve Misyonumuz ise bu sayfaya girilen özel başlıktır ve {sayfa_baslik} değişken kodu sayesinde başlık olmuştur.

SEO+ Etiket Sayfası Seo Ayarları

Paket özelliklerinize seo etiket sistemi dahil ise bu etiket sayfalarında çıkmasını istediğiniz başlık anahtar kelime ve açıklama girebileceğiniz alanı ifade eder.

Ürünlerinizi ekleren SEO etiketleri eklemediyseniz burayı tıklayarak ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz.

 
 
Üstteki ekran görüntüsündeki gibi doldurabilirsiniz. Böylece etiketlerin adından başlık ve anahtar kelime yapılacaktır. Ancak ekranda her bir etikete özel {etiket_baslik} {etiket_anahtar_kelime} ve {etiket_aciklama} değişkenleri ile özel tanımlamalar da yapabilirsiniz. Bunun için ürünler menüsünden seo etiketi eklediğiniz herhangi bir ürün için düzenleme butonuna basarak SEO+ Etiket Sistemi alanına gelin ve özel seo bilgileri eklemek istediğiniz etiketi seçin.
 
 
Üstteki ekran görüntüsünde bir ürüne eklenen Samsung galaxy s4 etiketine özel başlık, anahtar kelime ve açıklama girilmiştir. Seo başlık alanı {etiket_baslik} değişkeni ile arama motorlarına iletilirken, anahtar kelimeler {etiket_anahtar_kelime} değişkeni ile ve açıklamalar {etiket_aciklama} değişkeni ile arama motorlarına iletilmektedir.

Arama motorlarında nasıl gözükecek?

Bu şekilde bir seo ayarının yapıldığı etiket sayfası arama motorunda şu şekilde gözükecektir.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Diğer Seo Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular