Kategori Sayfası Seo Ayarı

Tüm IdeaSoft Akıllı E-Ticaret paketleri gelişmiş S.E.O. ayarlarına sahiptir. Bu ayarların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için hazırladığımız bu döküman, sizi arama motorlarının sonuç sayfalarında daha ulaşılabilir kılacaktır. Lütfen dökümanı parça parça değil, bir bütün halinde okuyup değerlendirin.
Bu döküman üzerinden başlık, anahtar kelime ve açıklama terimleri üzerinde durulacaktır. Eğer bu terimlerin ne olduğunu bilmiyorsanız ilk önce Temel Arama Motoru Optimizasyonları  ile ilgili yardım dökümanımızı inceleyebilirsiniz. Ardından Ayarlar >> Ek ayarlar >> Gelişmiş anahtar kelime kullanımı ayarınızın açık olduğuna emin olun. 
S.E.O. dökümanımız genel olarak tüm arama motorları için geçerlidir ancak ülkemizde %90’ın üzerinde kullanım oranına sahip Google için optimizasyon ön planda tutulmuştur.
Ayarlar >> S.E.O >> Kategori Sayfası Seo Ayarları alanından sitenizdeki her bir kategori için başlık, anahtar kelime ve açıklama olarak hangi metinlerin çıkmasını istediğinizi ayarladığınız alandır. Karşınıza gelecek menüleri ayrıntılı inceleyelim.
kategoriseo1

Kategori Sayfası Başlığı

Bu alana yazdığınız bir metin otomatik olarak tüm kategorilerinizin başlığını oluşturur. Örnek olarak bu alana Erkek Parfüm yazıldığını düşünelim. Tüm kategorilerinizde Erkek Parfüm başlık olacaktır. Fakat sizin sitenizdeki her kategori Erkek Parfüm başlığına uygun değildir. Notebook diye bir kategoriniz var ise, o kategorinizde Notebook ile ilgili bir metin yazmalı, Ayakkabı kategoriniz var ise Ayakkabı ile ilgili bir başlık metni yazmalıdır.
Bunu çözmek için, kategori sayfası başlığı alanına öyle bir değer yazılmalı ki, hangi kategoriye bakıyorsanız o kategoriye özel bir metni otomatik olarak başlık haline getirmelidir. Bunun için kullanabileceğiniz, sistem üzerinde kullanımınıza sunulmuş  simgesi üzerine mouse ile geldiğinizde görebileceğiniz, değişken denilen süslü parantezler içerisinde kodlar bulunur. Kullanabileceğiniz ilk değişken {kategori_adi} değeridir.
Bir kategorinin adını otomatik başlık yapmak için {kategori_adi} değişkenini başlık alanına yazabilirsiniz.
Sitenizde Bilgisayar veya Ayakkabı diye kategorileriniz var ise {bilgisayar} {ayakkabı} veya {bilgisayar,ayakkabı} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır.
{kategori_adi} yazmanız,  o kategorinin ismini başlık yapmak için yeterlidir, sistem hangi kategoriye girilirse, o kategorinin adını otomatik olarak başlık haline getirecektir.
Üstteki ekran görüntüsünde dikkat ederseniz kategorinin ismi olan Ayakkabı, o kategorinin başlığı olmuştur. Bunu yapan {kategori_adi} değişkenidir. 

Başlığın, Kategori İsminden Farklı Olmasını İstiyorum

Televizyonlar isimli bir kategoriniz var ama o kategoriye girildiğinde başlık olarak Televizyonlar yerine farkı bir başlık yazsın istiyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?
Bir kategorinin adının haricinde veya adı ile birlikte, farklı metinleri de başlık yapmak isterseniz bunun için {kategori_baslik} değişkenini kullanmalısınız.
Eğer {kategori_baslik} değişkeni kullanmışsanız, Ürünler >> Kategoriler sekmesi üzerinden, kategoriniz için düzenleme butonuna basarak karşınıza gelecek alandan Etiket Başlığı içerisine, kategorinin başlığının olmasını istediğiniz metinleri yazın.
anakategoriseo
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Televizyonlar kategorisine başlık olarak Yüzlerce Led, LCD, Plazma Televizyon Modelleri girilmiştir. Bu metinlerin sayfa başlığı olabilmesi için, Ayarlar >> S.E.O >> Kategori Sayfası Seo Ayarları sekmesinde kategori başlığı olarak {kategori_baslik} değeri yazılmalıdır.
kategoriseo4

Kategori Sayfası Anahtar Kelimeleri

Bu alana kategorileriniz için anahtar kelimeler girebilirsiniz. Buraya girdiğiniz bir anahtar kelime bütün kategorilerinizde otomatik olarak çıkacaktır. Bu alana ayakkabı, erkek ayakkabı, bayan ayakkabı girildiğini varsayalım. Ayakkabı kategoriniz için uygun bir anahtar kelime, fakat sizin sitenizde Bilgisayar, Küçük ev Aletleri gibi farklı kategorilerinizde bulunacaktır ve yazılan ayakkabı, erkek ayakkabı, bayan ayakkabı anahtar kelimelerinin bilgisayar veya küçük ev aletleri ile bir ilgisi bulunmayacağından arama motorlarının gözünde sitenizin kalitesi düşecektir.
Kategori sayfası anahtar kelimeleri alanına öyle bir değer yazılmalı ki, hangi kategoriye girerseniz, sadece o kategori ile ilgili anahtar kelimeleri arama motorlarına iletmelidir. Bunun için kullanacağınız değer {kategori_adi} ve {kategori_anahtar_kelime} değişkenleridir. Ancak Google gibi arama motorları artık anahtar kelime kullanımına önem vermediğinden anahtar kelime bölümlerini boş bırakabilir yada sadece {kategori_adi} değişkenini kullanarak ait olduğu kategorinin adının bu bölümde yazmasını sağlayabilirsiniz.
Ayakkabı diye bir kategoriniz var ise {ayakkabi} {ayakkabi_erkekayakkabi} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır.
Örnek SEO Çalışması sayfamızda da anahtar kelime kullanmadan başlık ve açıklama alanlarını doldurmuştuk. Örnekteki gibi anahtar kelimeleri eklemediğinizden bu bölümü boş bırakabilirsiniz.
anakategoriseo

Kategori Sayfası Açıklamaları

Bu alana girdiğiniz bir açıklama tüm kategorilerinizde gözükecektir.Örneğin;
Samsung, Vestel, LG ve onlarca markanın en yeni televizyon modellerini online yada kapıda ödeme seçenekleriyle sipariş verebilirsiniz.
şeklinde bir açıklama yazıldığını varsayalım. Televizyon kategoriniz için uygun bir açıklama fakat sitenizde Bilgisayar veya Küçük ev Aletleri şeklinde farklı kategoriler de olacaktır. Bu girilen açıklama Televizyon kategorisi için uygun, diğer kategoriler için ise uygun değildir. Bilgisayar kategoriniz için açıklama alanında televizyon ile ilgili bir metin yazması arama motorları tarafından sitenizin puanını düşürecektir. Bu nedenle açıklama alanına öyle bir değer yazılmalı ki, her kategoriye özel olmalıdır. Bunu sağlamak için {kategori_aciklama} değişken kodunu kullanabilirsiniz.
{kategori_aciklama} değişkeni, Ürünler >> Kategoriler bölümünde bir kategoriyi düzenleme butonuna bastığınızda ekrana gelecek açıklamayı alanına girdiğiniz değerleri arama motorlarına gönderecektir.
 anakategoriseo
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Televizyonlar kategorisine özel bir açıklama girilmiştir. Böylece diğer kategorilerden farklı bir açıklama arama motorlarına iletilmektedir.
Bu şekilde her kategoriye özel açıklamalar yazdıktan sonra, Ayarlar >> S.E.O >> Kategori sayfası seo ayarları sekmesinde Açıklama alanına {kategori_aciklama} değişkenini yazmanız yeterlidir. 

Arama Motorlarında Nasıl Gözükecek?

altkategoriseo
Kateorilerinize örneklerdeki gibi başlık ve açıklama girmişseniz, arama motorlarında şu şekilde gözükecektir.
kategoriseo2
Bir alt kategori olan Televizyonlar >> Led Tv kategorisi ise aşağıdaki gibi görünecektir.
kategoriseo3 

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kategori Sayfası Seo Ayarı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular