Soru Cevap Videoları Hazırlamak - Video İçerik Fikirleri

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 17.05.2024
Soru Cevap Videoları Hazırlamak - Video İçerik Fikirleri

Soru cevap videoları, son dönemlerde kullanıcılarla etkileşime girmek ve onlara belli konularda bilgi vermek için oldukça popüler. Video içeriklerin etkileşimlerinin yüksek olmasının yanı sıra yeni kitlelere ulaşma, SEO, marka ve ürün tanıtımı gibi konularda da faydası vardır. Soru cevap içeriklerinizi hazırlarken bazı konulara dikkat etmeniz de önemlidir. Bu rehberimizde de bu videoların öneminden ve nasıl hazırlanabileceğinden bahsedeceğiz.

Soru cevap videoları

Soru cevap videoları neden önemli?

 • Sosyal ağlarda tüketicilerle etkileşime girmenin iyi bir yöntemidir.
 • Tüketiciler videoları yazılı içeriklere tercih eder.
 • Video içerikler arama motorlarında indekslenir ve üst sıralarda gösterilir.
 • Doğru anahtar kelimelerle SEO çalışmaları yaparak organik trafik elde edebilirsiniz.
 • Yeni kitlelere ulaşarak marka ve ürün bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Marka otoritesini ve bilgiyi göstererek marka imajını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Öncelikle, bu video içeriklerinin neden önemli olduğunu açıklayalım. Sosyal ağlarda tüketicilerle etkileşime girmek için iyi bir yöntemdir. Yazılı içeriklerin yerine, tüketiciler genellikle videoları tercih ederler. Bu nedenle, önemli bilgileri videolarla sunmak, daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.

Videoların Önemi

Video içerikler, kullanıcılarla etkileşime girmek, yeni kitlelere ulaşmak ve SEO için önemlidir.

Ayrıca, video içerikler arama motorlarında da indexler. Özellikle YouTube gibi video platformlarındaki içerikler, kullanıcıların arama sorgularında üst sıralarda gösterir. Doğru anahtar kelimeleri seçerek videolarınızda SEO çalışmaları yapmanız, organik trafik almanıza yardımcı olur.

Yeni kitlelere ulaşma konusunda da bu tür videolar sizin yararınıza olacaktır. Yeni kitlelere ulaştığınızda marka ve ürün bilinirliğinizi de artırabilirsiniz. Teknik içeriklere yöneldiğinizde de marka otorite ve bilginizi de göstererek, yaptığınız işe verdiğiniz değeri ortaya koymanız, markanıza olan bakış açısını da olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Soru cevap video türleri neler?

Soru cevap video türleri neler?

Soru cevap videolarını kendi içinde 4 farklı kategoriye ayırabiliriz.

 1. Röportajlar: Sektördeki önemli kişilerle veya şirket içindeki yöneticilerle yapılan röportajlar. Bu videoların çekim ve montajını yaptıktan sonra video platformlarında yayınlayabilirsiniz.
 2. Canlı Yayınlar: Hazırlanmış bir soru akışı ile konuğa sorular sorarak veya izleyicilerden gelen soruları yanıtlayarak yapılan canlı yayınlar.
 3. Sık Sorulan Sorular (SSS): E-ticaret sitenize gelen sık soruları derleyerek hazırlanan videolar. Bu videoları sosyal ağlarda ve sitenizin ilgili bölümlerinde kullanabilirsiniz.
 4. Ürünlerle İlgili Teknik Bilgiler: Ürünlerin teknik detaylarını ve kullanım alanlarını açıklayan videolar. Bu videolar, tüketicilere bilgi vererek ürünlere talep yaratır.

Video Türleri

Röportajlar, canlı yayınlar, sık sorulan sorular ve ürünlerle ilgili teknik bilgiler gibi farklı türlerde soru cevap videoları hazırlayabilirsiniz.

Soru cevap videoları nasıl hazırlanır?

Tek bir konu üzerine odaklanın

Video türüne göre yanıtlayacağınız soru sayısı artabilir; ancak videoların dikkat dağıtmaması ve uzun olmaması için tek bir konuya odaklanmak daha doğru olacaktır. Röportaj veya canlı yayınlarda belirli bir konu üzerinde giderek sorularınızı bu konuya indirgeyin. SSS veya ürün videolarında tek bir soru başlığı üzerinde durarak 1-5 dakikalık kısa videolar hazırlayın. Tüm soruları tek bir videoda toplamak, kullanıcıların aradıkları yanıtları bulmalarını zorlaştırabilir.

Konu Seçimi

Videoların dikkat dağıtmaması için tek bir konu üzerine odaklanmanız daha etkili olacaktır.

İlgili rehber: Ürün tanıtımı için etkili bir video hazırlama ipuçları

Yanıtlayacağınız soruların yanıtlarını toplayın

Video çekimine başlamadan önce hangi soruları yanıtlayacağınızı belirleyin. Her video için soruları kategorilere ayırarak yanıtlarını hazır edin. Bu, daha profesyonel ve akıcı bir video hazırlamanıza yardımcı olur.

Soru Hazırlığı

Video çekimine başlamadan önce yanıtlayacağınız soruları belirleyin ve yanıtlarını hazırlayın.

Anahtar kelime araştırmalarınızı yapın

Anahtar kelime araştırması, soru-cevap içeriklerinizi belirlemek ve SEO çalışmaları yapmak için gereklidir. Doğru anahtar kelimelerle video başlıklarınızı ve açıklamalarınızı oluşturarak videonun indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Long tail anahtar kelimelere yönelmek faydalıdır.

SEO Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime araştırması yaparak videolarınız için SEO çalışmaları yapın ve organik trafik çekin.

İlgili rehber: Long tail keywords SEO ile e-ticaret sitenizin trafiğini arttırma

Video metninizi yazın

Soru cevap videolarınızın içeriğini güçlendirmek ve önemli detayları gözden kaçırmamak için video metninizi de hazırlamanız önemlidir. Videoda bahsedilecek konuları ve önemli noktaları not ederek, ön çalışmanızı yapmalısınız. Aynı zamanda bu videoların metinlerini hazırladığınızda, e-ticaret sitenizin blog bölümü üzerinde bu videoları paylaşırken, açıklama metnini de yazılı olarak paylaşarak, sayfanın SEO gücünü artırabilirsiniz. Buna ek olarak videoyu izlemek istemeyen kişilere de yazılı olarak bilgi sunmuş olursunuz.

Video Metni

Videonuzun içeriğini güçlendirmek ve önemli detayları gözden kaçırmamak için video metninizi hazırlayın.

Video çekim ve düzenlemede dikkat etmeniz gerekenler

Video içeriklerinizi ve sorularınızı belirledikten sonra çekim sırasında da bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları da şöyle listeleyebiliriz:

 • Işıklı bir ortamda çekim yaparak, görüntü kalitesini artırın.
 • İyi bir mikrofon kullanarak ses kalitesini artırın ya da böyle bir seçeneğiniz bulunmuyorsa sessiz bir ortamda kayıtlarınızı yaparak, dış seslerden kaçının.
 • Videolarınıza altyazılar ekleyerek, sessiz izlenme durumunda da videolarınızın anlaşılabilir olmasını sağlayın.
 • Eyleme çağrı ifadelerinizi eklemeyi unutmayın
 • Videolarınızı kısa tutmaya (1-5 dakika) çalışın. Röportaj veya canlı yayınlarda bu süre daha uzun olabilir. Ancak kullanıcıların dikkatinin dağılmaması için videolarınızın süresi arttığında konuyu ilgi çekici bir hale getirmelisiniz.
 • Video çekimi sırasında doğrudan kameraya konuşarak, göz temasını kurun.

Çekim İpuçları

İyi bir mikrofon ve ışık kullanarak görüntü ve ses kalitesini artırın, videolarınıza altyazılar ekleyin.

Soru cevap videolarınızı paylaşın

Soru cevap videolarınızın içeriğini tamamlayıp, çekimlerini ve düzenlemelerini yaptıktan sonra artık içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz. Bunun için belli bir plan oluşturmanız da zaman içerisinde bu içeriklerin nasıl yayınlacağını konusunda size bir yol haritası oluşturacaktır.

İlgili rehber: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz video düzenleme programları

Röportaj ve canlı yayın videolarınızı yayınlamadan önce ön duyurularınızı sosyal ağlarda yapmanız oldukça önemlidir. Röportaj öncesinde sosyal ağlarda bir paylaşım yaparak, kiminle ne hakkında konuşacağınızı belirtebilirsiniz ve yayında kullanıcılardan gelen soruları da yayınlacağınızı duyurabilirsiniz. Bu yaklaşım katılımı artıracaktır. Canlı yayınlar içinse yine ön duyuru yaparak, hangi gün saat kaçta bu canlı yayının yapılacağını ve kullanıcılardan da soru alacağınızı duyurarak katılımı artırmaya çalışabilirsiniz.

Videolarınızı farklı sosyal hesaplarınız üzerinde paylaşarak, izlenme sayılarını da artırabilirsiniz. Buna ek olarak SSS ile ilgili videolarınız, e-ticaret sitenizin ilgili bölümlerine eklemeniz de kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ürünlerle ilgili soru cevap videolarınızı da ürün sayfalarınıza ekleyerek, ziyaretçilerin bu videoları izlemelerini sağlayarak, onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

Soru cevap videoları neden önemli?

Soru cevap videoları, sosyal ağlarda tüketicilerle etkileşime girmek için iyi bir yöntemdir. Videolar, yazılı içeriklere kıyasla daha fazla tercih edilir ve önemli bilgileri videolarla sunarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, video içerikler arama motorlarında da indekslenir ve SEO çalışmaları yaparak organik trafik çekmenize yardımcı olur.

Soru cevap video türleri nelerdir?

Soru cevap videoları, röportajlar, canlı yayınlar, sık sorulan sorular (SSS) ve ürünlerle ilgili teknik bilgiler olarak dört kategoriye ayrılabilir. Her bir tür, farklı içerik ve etkileşim stratejileri sunarak izleyicilere farklı bilgiler sağlar.

Soru cevap videoları nasıl hazırlanır?

Soru cevap videoları hazırlarken tek bir konuya odaklanın, yanıtlayacağınız soruların yanıtlarını toplayın, anahtar kelime araştırmaları yapın ve video metninizi yazın. Çekim sırasında iyi bir ışık ve ses kalitesi sağlayın, videolarınıza altyazılar ekleyin ve eyleme çağrı ifadelerinizi unutmayın.

Video çekim ve düzenlemede nelere dikkat edilmelidir?

Video çekiminde ışıklı bir ortam kullanarak görüntü kalitesini artırın, iyi bir mikrofonla ses kalitesini yükseltin veya sessiz bir ortamda çekim yapın. Videolarınıza altyazılar ekleyerek sessiz izlenme durumunda da anlaşılabilir olmasını sağlayın. Videolarınızı kısa tutmaya çalışın ve doğrudan kameraya konuşarak göz teması kurun.

Soru cevap videoları nasıl paylaşılmalıdır?

Soru cevap videolarınızı yayınlamadan önce sosyal ağlarda ön duyurular yapın. Videolarınızı farklı sosyal hesaplarınızda paylaşarak izlenme sayılarını artırabilirsiniz. SSS videolarınızı e-ticaret sitenizin ilgili bölümlerine ekleyerek kullanıcılara kolaylık sağlayabilirsiniz. Ürünlerle ilgili videolarınızı ürün sayfalarınıza ekleyerek ziyaretçilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler