Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 16.12.2022
Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?

Ürünlerinizi spesifik bir hedef kitleye pazarlayarak sektörünüzde hâkim bir noktaya gelebilir ve yüksek kâr elde edebilirsiniz. Markanızın özel bir kullanıcı kitlesiyle buluşmasını isterseniz niş pazarlama çalışmaları sizin için uygundur. Bu pazarlama yöntemi, ilgi alanları ve ihtiyaçları net şekilde belirlenmiş bir gruba hitap eder. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak niş pazarlama hakkında kapsamlı bir bilgi edinebilirsiniz.

Niş Pazarlama Nedir?

Dar bir tüketici grubuna hitap eden satış ve tanıtım faaliyetleri niş pazarlama olarak tanımlanır. Başka bir ifadeyle özel gereksinimleri olan kişiler için üretilen ürünler ve yapılan pazarlama çalışmaları bu kapsamda yer alır. Söz konusu çalışmalarda sadık bir kitleye hitap etmek mümkündür. Büyük firmalar tarafından görülmeyen veya önemsenmeyen bir alana yönelik pazarlama yaparak markanıza sadakat duyan bir kitle yaratma şansına sahip olabilirsiniz.

Niş pazarlama kavramını tanımlarken mikro pazar çalışmalarıyla arasındaki farkı ortaya koymak gerekir. Mikro pazarlama, belirli bir ihtiyacın giderilmesi için yapılan çalışmaları ifade eder. Benzer niteliklerde hizmetlere ihtiyaç duyan belirgin bir kitleyi hedef alan çalışmalar ise niş pazarlama olarak tanımlanır. Bu iki kavram arasındaki farkı bir örnek üzerinden belirtmek mümkündür. Uber, ulaşım sorunu olan bölgelere yönelik taşımacılık faaliyeti yaptığı için mikro pazara hitap eder. Hizmet kapsamını evcil hayvanı olan yolcularla sınırlayan bir taksi şirketi ise niş pazara yönelik faaliyet gösterir.

Niş Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Piyasa hakimiyeti niş pazarlama faaliyetlerinin sağladığı avantajlar arasında kabul edilebilir. Söz konusu pazarlama çalışmalarında işletme, dar bir kitleye ve genellikle keşfedilmemiş bir alana hitap eder. Bu durumda yoğun bir rekabet ortamı söz konusu olmadığı için pazarda hâkimiyet kurmak kolay olur. Başarılı bir çalışma yürüterek hedef kitlenizin sorunlarını çözebilir ve sektörünüzde en çok tercih edilen markalardan biri hâline gelebilirsiniz

Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik faaliyet göstermek, niş pazarlama özelliklerinden bahsederken değinilmesi gereken bir husustur. Bu çalışmalarda, ürün ve hizmetlerin özellikleri doğrudan tüketicilerin spesifik ihtiyaçlarına göre belirlenir. Sürekli bir talebe göre belirlenen ürünlerde özgür bir fiyat politikası oluşturmak mümkündür. Tüketici, niş ürünler için belirlenen fiyatı vermeye genellikle hazır olur.

Niş Pazarlama Neden Önemlidir?

Markanıza piyasa hâkimiyeti kazandırmak isterseniz niş pazarlama çalışmaları yürütebilirsiniz. Söz konusu çalışmalar, markanızın sadık bir kitleye hitap etmesini sağlar. Niş alanda faaliyet göstererek, pazardaki bir ihtiyacı karşılayabilir ve büyük bir eksikliği kapatabilirsiniz.

Şirketinize yeni bir iş alanı açmayı düşünüyorsanız niş pazarlama faaliyetleri sizin için idealdir. Söz konusu çalışmalarda düşük masraflarla yüksek kârlılık elde etmek mümkündür. Kısıtlı bir kitleye satılan ürünler için yüksek depo ve stok maliyetleri gerekmez. Diğer yandan hâlihazırda ürünlerinizi almaya hazır bir kitleye hitap etmek, reklam ve pazarlama açısından da avantajlıdır. Söz konusu faaliyetleri yüksek bütçeler gerekmeden yürütebilir ve başarıya ulaştırabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “Niş Pazarlamanın Önemi” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Niş Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Niş pazarlama, avantajlarının yanı sıra bazı risklere de sahiptir. Hedef kitlenin ürüne duyduğu ilgiyi kaybetmesi söz konusu çalışmalarda karşılaşılan büyük riskler arasındadır. Hâlihazırda kısıtlı bir pazara hitap ederken buradaki rağbeti kaybetmek ciddi sorunlara sebep olabilir. İnovatif çözümler üreterek bu riski bertaraf etmek mümkündür. Ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenizin değişen ihtiyaçlarına göre revize ederekpazarda tutunma şansı yakalayabilirsiniz.

Küçük bir pazara hitap yönelik faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız güçlü olduğunuz yönleri belirlemeniz faydalı olur. Niş pazara hitap etmek, tüketici ihtiyaçlarına büyük oranda hâkim olmayı gerektirir. Eğitim aldığınız veya tecrübeli olduğunuz bir pazarda faaliyet göstererek bu konuda başarı elde etmeniz mümkün olabilir. Örneğin; fitness salonları için satılan kahveler niş ürünler arasında yer alır. Bu tür bir ürün satmayı düşünüyorsanız sporcuların mineral ve protein ihtiyacından beslenme rutinlerine kadar birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Niş Ürünler Nelerdir?

Niş pazarlama kapsamında yer alan ürünler özel ihtiyaçlara yönelik olarak üretilir. Bunlar genellikle geniş kitlelerin kullanımı için müsait olmayan ürünlerdir. Aşağıdaki mamuller niş pazar ürünleri konusunda örnek gösterilebilir.

  • Diyabet hastaları için üretilen şekersiz tatlılar

  • Siyah renk kıyafetlere özel deterjanlar

  • Aksiyon oyunları için özel olarak tasarlanan mouse ve klavye modelleri

  • Evden çalışanlar için üretilen ofis malzemeleri

  • Vegan gıda ürünleri

Yukarıdaki örneklerin tamamında ürünlerin belli bir alana yoğunlaştığını görmek mümkündür. Açıklamak gerekirse aksiyon oyunları için dizayn edilen bir mouse sıradan bir bilgisayar kullanıcısının ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaz. Bu modellerin tepkime hızı, tuş sayısı ve fonksiyonları standart kullanım için ihtiyaç fazlası olabilir. Niş ürünün ne demek olduğu, bu hususlar üzerinden anlaşılabilir.

Kendi Niş Pazarınızı Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Tüketici ihtiyaçlarına farklı açılardan bakarak faaliyet göstereceğiniz niş pazarı belirleyebilirsiniz. Bunun için tüketicilerin diğer markalar tarafından karşılanmayan veya yeterince önemsenmeyen ihtiyaçlarını ön plana çıkarmanız gerekir. Niş pazarlama teknikleri sorun çözmeye yönelik yaklaşım gerektirir.

ABD’nin San Francisco kentinde faaliyet gösteren Lefty’s mağazası niş pazarlama faaliyetlerine başarılı bir örnek olarak gösterilebilir. Bu mağaza, yalnızca sol elini kullanan insanlara hitap eden ürünler satar. Söz konusu firma, belli bir kitlenin sorunlarını anlayarak çözüm üretmiş ve niş bir pazara hitap etmeyi başarmıştır. Örnekteki gibi kısıtlı pazara hitap eden fakat yoğun talep gören bir hizmet skalası belirleyerek başarılı bir pazarlama çalışması yürütebilirsiniz.

Doğru Rakip Analizi

Rakip sayısının azlığı niş pazarlama açısından büyük bir avantajdır. Diğer yandan bu pazarda tamamen rakipsiz olunacağını söylemek mümkün değildir. Rekabet konusunda dikkatli davranmadığınız takdirde pazardaki hâkimiyetinizi kaybetme riskine sahip olabilirsiniz. Piyasadaki diğer firmaların faaliyetlerini ve tüketicileriyle kurdukları iletişimi araştırarak bu konuda başarılı olabilirsiniz.

Niş pazarlama stratejisi, kitlenin ilgisini sürekli tutma üzerine kurulu olmalıdır. Ürünlerinizin muadillerini üreten rakiplerinizin yaptığı bir yenilik, kitleyi kaybetmenize sebep olabilir. Mevcut ve potansiyel rakiplerinizi araştırmanız bu açıdan faydalı olur. Bu sayede, faaliyet gösterdiğiniz pazara her zaman hâkim olabilir ve kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik yeni çözümler üretebilirsiniz.

Hedef Kitle Araştırması

Gazlı bir içeceğin şeker oranı, genel tüketici kitlesi için büyük bir soruna sebep olmayabilir. Ancak üzerinde diyet etiketi olan bir içecek söz konusuysa şeker miktarındaki ufak bir değişiklik bile ürünü hedef kitle açısından kullanışsız hâle getirir. Bu örnek üzerinden görüleceği gibi niş pazarlama, özel olarak belirlenmiş ihtiyaçlara hitap eder. Hedef kitlenin istek ve beklentilerini anlamak bu açıdan büyük bir öneme sahiptir.

Akademik ve sektörel kaynakları okuyarak hedef kitleniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Örneğin; belli bir sağlık durumuna sahip olan kişilere hitap etmeyi düşünüyorsanız bu alanda çıkan makaleleri araştırabilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz kitlenin ihtiyaçlarını ve bu grup için mevcut olan riskleri analiz edebilirsiniz. Sosyal medya da kitle araştırması için iyi bir kaynaktır. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse sörf yapan kişilere hitap eden ürünler satıyorsanız bu sporla ilgilenenlerin bir araya geldiği sosyal medya sayfalarını takip edebilirsiniz. “Hedef Kitle Analizi” başlıklı içeriğimizi okuyacak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürün Araştırması

Niş pazar ürünleri konusunda araştırma yaparken hedef kitlenizin beklentilerine tam olarak hitap eden alternatifleri seçmeniz faydalı olur. Açıklamak gerekirse vegan süt ürünlerinin hayvansal gıda içermemesi tek başına yeterli değildir. Bu ürünlerin hayvansal muadilleriyle aynı işleve ve lezzete sahip olması gerekir. Sattığınız ürünler, belli bir kitlenin ihtiyaçlarına hitap ederek beklentilerini en iyi biçimde karşılamalıdır. Bu prensibe dikkat ederek niş ürün bulmak konusunda doğru adımları atabilirsiniz.

Kar Marjı Analizi

Niş pazarlama yüksek kârlılık getiren bir faaliyettir ancak marj hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Kısıtlı ihtiyaçlara hitap eden ürünlerin üretim ve tedarik maliyeti diğerlerine göre yüksek olabilir. Bu ürünler, geniş kitlelere hitap eden çeşitlere nazaran dahanadir bulunabilir veya az üretilebilir. Kâr marjını hesaplarken tüm bunları hesaba katmak gerekir. Üretim ve tedarik masraflarını göz önünde bulundurarak bir fiyat belirleyebilirsiniz. Bu sayede, niş bir pazara hitap ederken yüksek kâr elde edebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler