Girişimci Kredisi Nedir? E-ticaret Girişimcilik Kredileri

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.02.2024
Girişimci Kredisi Nedir? E-ticaret Girişimcilik Kredileri

Girişimci Kredisi Nedir? E-ticaret Girişimcilik Kredileri

Mesleğinizi kendinize ait bir dükkan ya da mağazada devam ettirmek istiyorsanız, girişimci kredilerinden faydalanarak ihtiyaç duyduğunuz sermayenin büyük bir kısmını kredi veren kurumlardan avantajlı şekilde alabilirsiniz. Türkiye’de girişimci kredisi veren birçok banka ve kurum mevcut. Bu kredi sayesinde, kadın ve erkek girişimciler, özellikle de genç girişimciler hayalindeki mesleği dilediği gibi atölye ya da dükkanda gerçekleştirebiliyor.

Girişimci kredisi nedir sorusuna yanıt arayan pek çok girişimci, ticaret hayatına atılmadan önce Ideasoft rehberliğinde hazırlanan bu yazıyı okuyabilir. Girişimci kredisi çekmeden önce bilmeniz gerekenler, krediyi harcama koşulları ve geri ödeme sürecine dair merak edilenleri, bu yazımızda görebilirsiniz. E-ticaret hayatına hızlı ve profesyonel adım atmak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini bu içeriğimiz sayesinde giderebilirsiniz!

e-ticaret girişimcilik kredileri

Girişimci Kredisi Nedir?

Yeni iş kuracakların, var olan işini büyütmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu finansal kaynaklar girişimci kredisi olarak ticaretle ilgilenen kişilere verilmektedir. Bu krediler, iş kurma ya da büyütme için bazen yeterli olsa da bazı iş alanları için de büyük bir oranda yardım etmektedir. Girişimci kredisi, iş hayatına atılmak isteyen kadın ve erkeklere sunulan, çeşitli ödeme koşulları olan maddi destektir.

Girişimci kredisi, iş hayatına atılmak isteyenlerin elinin altında bulunması gereken finansal kaynağı temsil eder. Malzeme ya da makine alma gibi durumlarda, tedarikçilerin peşin para ile çalışması durumunda, girişimci kredisi sayesinde esnaflar kısa sürede işyerini açabilir.

Türkiye’de, girişimci kredisi oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Çeşitli iş kollarına göre verilen ve cazip geri ödeme koşulları olan bu krediler sayesinde, mesleğini devam ettirmek isteyenler daha kolay işyeri açabiliyor.

Girişimci maddi desteği

Girişimci Kredisi Seçenekleri Nelerdir?

İşletmenin ihtiyaçlarına ve hitap ettiği alana göre girişimci kredisi çeşitlenmektedir. Günümüzde en sık başvuru yapılan girişimci kredilerinden kısaca bahsedelim:

İşletme Kredisi

Girişimcilere özel verilen kredilerden biri işletme kredisidir. Küçük ya da büyük işletme sahiplerinin işlerinin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyulur. İşletmelerin pek çok alanda kullanabileceği genel bir kredi türü olarak tercih edilir. Var olan işletmelerin genişlemesi için önemli bir kredidir.

Mağaza, atölye, dükkan gibi işyerleri için ekipman satın almak, stoklarını finanse etmek için kullanılabilir. İşletme masraflarına yetişemeyen kişiler, sorunsuz ödeme yapmak için de kullanabilir.

Mikro Kredi

Mikro kredi, günümüzde pek çok kişinin kolayca faydalandığı kredi türüdür. Küçük işletme açmak isteyenler bu krediden faydalanabilir. Bu kredi türü, işletme sahiplerinin işletmelerini kurmalarına yardımcı olur. Daha önce açılmış küçük bir yerin büyümesi için de etkili olabilir.

Küçük işletmenizi sanal pazarda daha çok kişiye ulaştırmak için web sayfası açabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almak için kredinizden ödeme yaparak web sayfası için gerekli alt yapıyı hazırlayabilirsiniz. Bu süreçte, Ideasoft size rehberlik yapabilir!

Açılış Kredisi

Açılış kredileri, sıfırdan başlamak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu bir finansal kaynaktır. Özellikle de yeni bir işletme kurulurken ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni bir alanda, yeni bir şehirde, yeni bir iş merkezinde ticarete adım atarken kullanılabilir. Bu süreçte gerekli olan finansmanı sağlamak için tercih edilen bir kredi türü olarak sunulur.

Onaylanan bu krediler işletme maliyetlerine ve kiraya verilebilir. Ayrıca yeni bir iş kurulacağından ekipman, stoklu ürün ve diğer masrafları karşılamak adına harcanabilir.

Yenilikçi - Cesur Girişimci Kredisi

Yenilikçi girişimci kredileri, sektörde yeniliklere imza atmak için ayrılan kredileri temsil eder. Yenilikçi fikirlere sahip girişimciler için kullanım hakkı doğar. Daha önce açılmamış ve denenmemiş işlere adım atmak isteyenlere, finansal kaynak sağlamak için kullanılmaktadır. İşyerinin kurulması ve açılması için ihtiyaç duyulan maddi kaynağı sağlar.

Hak kazandığınız finansal desteği, dijital pazarlamada kullanmak isterseniz belirli bir bütçeyi ayırabilirsiniz. Böylece işletmenizi e-ticaret üzerinden devam ettirerek daha geniş coğrafyaya açılabilirsiniz!

Kadın Girişimci Kredisi

Kadın girişimci kredileri, Türkiye’de çok desteklenmektedir. Hemen hemen her alanda kadın girişimcilere özel olarak sunulmaktadır. El sanatları, sanayi, hobi, tarım gibi birçok alanda yer almak isteyen kadınlara verilen bir kredi türüdür.

Bu krediler sayesinde, kadın girişimcilerin işletmelerini kurmaları daha da kolaylaşır. Var olan işletmelerini zamanla büyütmelerine yardımcı olmak için de sunulur. Özellikle kadın girişimciler için uygulanan bir kredi politikasıdır.

Genç Girişimci Kredisi

Bankalar tarafından verilen genç girişimci kredisi, belirli yaş aralığında olan genç işletmecilere kolaylık sağlar. Bu kredilerden faydalanmak için yaş sınırına takılmamanız gerekir. Çeşitli alanlarda genç girişimci kredisi verildiğinden, koşullara detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Gençlerin dijital pazarlamada daha aktif olduğunu düşünürseniz, e-ticaret konusunda ilerlemek için genç girişimci kredisinden faydalanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=avdSsmYe0pk

KOSGEB Uzman Girişimci Kredisi

Günümüzde pek çok girişimcinin faydalanabileceği KOSGEB Uzman Girişimci Kredisi, KOSGEB tarafından verilen eğitimi geçen ve sınavda başarılı olan kişiler için avantajlıdır. Projelendirme sürecini geçen kadın ve erkekler, KOSGEB kredisinden faydalanarak işletmesini kurabilir. KOSGEB sadece finansal değil akademik açıdan da kişilere belirli bir eğitim verdiğinden, işletmeleri desteklemektedir.

KOSGEB, aynı zamanda e-ticaret sitelerinden ve yurt dışındaki pazar merkezlerinden perakende satış yapanlar için de kredi paketleri sunmakta. Bu krediden faydalanmak için e-ticaret ve e-ihracat alanında deneyimli olmanız sizin için avantaj. Çevrimiçi mağazanızı oluşturmak ve genişletmek için KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Usta Girişimci Kredileri

Çeşitli bankalar tarafından verilen usta girişimci kredisi, işletmesini daha önce açmış ve alanda ustalık kazanmış kişilerin büyümesi için sunuluyor. İşletmesini büyütmek, daha geniş kitleye hitap etmek isteyenler için uygun ödeme koşullarını içeren finansal destek sağlıyor.

Ustalık gerektiren meslekleri e-ticaret alanında daha çok kişiye tanıtmak ve müşteri potansiyelini yükseltmek için aldığınız krediyi e-ticaret harcamalarında da kullanabilirsiniz.

Tekno Girişimci Kredisi

Teknoloji odaklı yeni iş ve proje fikirleri olan kişilerin kolayca kredi çekmesi ve alanında ilerlemesi için hazırlanan kredi paketidir. Birçok banka tarafından uygun koşullar altında verilmektedir. Bu kredi için önemli olan teknoloji odaklı girişimlerin geliştirilmesini ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını destekleyen projelerin olmasıdır.

Girişimci kredisi seçenekleri

Girişimci Kredisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bir işyeri açmak ya da işyerini büyütmek için öncelikle finansal kaynak gereklidir. Yenilenmek ve değişmek için hem mimari açıdan hem de malzeme açısından değişim yapılır. Bu gibi değişmeler için de belirli bir bütçe ayrılır. Bu bütçeyi, günümüzde girişimci kredisi sağlamaktadır. İhtiyaca yönelik çekilen girişimci kredileri sayesinde işletme sahipleri, yorulmadan ve cazip ödeme koşulları sayesinde mesleğinde ilerleyebilir.

Girişimci kredisine neden ihtiyaç duyulur? soruna birkaç önemli yanıt daha vermek gerekir:

 • Ek sermayeye ihtiyaç duyulduğunda, girişimci kredisi sayesinde ödemeler kolayca yapılabilir.
 • Ürün geliştirme ya da pazar araştırması yapılması durumunda girişimci kredisi yardımıyla projelendirme yapılabilir.
 • İşletmelerin acil nakit ihtiyacı olduğunda girişimci kredisi finansal destek sağlar.
 • Doğal afet ya da büyük bir ekipman arızalandığında girişimci kredisi gerekli onarım için maddi kaynak sağlar.
 • Gelecekte çekilecek krediler için girişimci kredileri itibar oluşturur.
 • Bu sebeplerden dolayı, işletmeciler girişimci kredisine ihtiyaç duyarlar.
girişimci kredisine neden ihtiyaç duyulur?

Girişimci Kredisini Almak İçin İstenen Koşullar Nelerdir?

Girişimci kredilerini sunan bankalar, kredi şartlarını kendi kredi politikalarına göre belirlemektedir. Bu kriterler içinde işletme sahibinin pek çok özelliğine dikkat edilir. Genel olarak girişimci kredisini almak için istenen koşullara değinelim:

 • Kredi tutarına göre belirlenen yaş sınırına uyum sağlamak, kredi başvurusu için önemlidir.
 • Girişimci kredisini geri ödemeye başlama sürecinde, gerekli finansal altyapıya sahip olmanız gerekir.
 • İşletmecilik geçmişi, işletme türü girişimcilik kredisini almak için önemli bir kriterdir.
 • Dönem dönem açılan girişimcilik kredi başvurularını takip etmek, krediden faydalanmak için avantaj sağlar.
 • Girişimcilik kredisine başvurmak için istenen belgelerin resmi şekilde düzenlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Mesleki yeterlilik isteyen girişimcilik kredileri için sertifikalarınızı sunmalısınız.
 • Girişimcilik kredisi çekeceğiniz banka ya da kurumun, sizden istediği diğer koşullar için bizzat iletişime geçmeniz önerilir.
girişimci kredisi alma koşulları

Girişimci Kredisi Geri Ödeme Koşulları Nelerdir?

Girişimci kredinizi sağlayan banka ve kurum, size özel geri ödeme planı hazırlar. Faiz oranlarını, girişimci sistemlerine göre belirler ve diğer krediler gibi kısa sürede ödemeniz istenmez. İşletmenizin toparlanması, kazanç sağlaması ve zarar döneminin geçmesi için beklenir. Düzenli taksitlendirme seçeneği sunulacağı için bu krediyi ödemeye başladığınızda maddi açıdan çok yorulmazsınız.

Kredi ödeme değeri de işletmenizi yormayacak şekilde belirleneceği için kazanç yapmanızı sağlayacak ödeme sistemi planlanabilir. Anlaşma sağladığınız banka ya da kurumdan, girişimci kredisini geri ödemek için detaylı bilgi almayı deneyebilirsiniz.

işlemci kredisi geri ödeme koşulları

Girişimci Kredisi ile Neler Yapılabilir?

İşletmeniz için gerekli olan finansal kaynağı içeren girişimci kredisi, size bu süreçte pek çok konuda yardım edebilir. Girişimci kredisi ile neler yapılabilir? diye merak ediyorsanız, işletme sahiplerinin krediyi harcama alanlarından söz edelim:

 • İşletmenizi açmak için gerekli olan ödemeleri yapabilirsiniz.
 • Açılan işletmeye gerek duyulan malzemeleri kolayca satın alabilirsiniz.
 • Daha önce açtığınız işletmenizde yenilik yapmak ve değiştirmek istediğinizde maddi kaynak olarak kullanabilirsiniz.
 • İşletmenin hammadde tedarik sürecini kredi sayesinde daha kısa süreye indirebilirsiniz.
 • Ürün stoklama durumu için, girişimci kredisini kullanarak uygun fiyata malzeme alabilirsiniz.
 • Kredilerin türü ve içeriği, bazı durumlarda harcama kısıtlaması getireceği için anlaşma yaptığınız banka ve kurumla harcama planını paylaşmalısınız.
girişimci kredisi ile neler yapılabilir?

Kimler Girişimci Kredisi Alabilir?

Sektöre uygun şekilde girişimci kredisinden faydalanmak istiyorsanız, alacağınız girişimci kredisinin paket özelliklerine çok dikkat etmelisiniz. Her işletmeci için özel olarak kredi paketleri hazırlanmaktadır. İşletme türü, faaliyet süresi, mesleki yeterlilik gibi durumlar girişimci kredisini almanızı etkileyebilir. Bu nedenle, girişimci kredisine başvururken başvuru koşullarını ve yaş sınırını dikkate almanız önerilir.

kimler girişimci kredisi alabilir?

Girişimci Kredisi Almak Avantajlı mı?

Şahsi olarak başvurduğunuz kredilerin ödeme planı ve faiz oranı bazen yüksek görünebilir. Ancak girişimci kredisi çekerseniz ve işletmeniz için kullanırsanız, avantajlarından faydalanarak daha düşük faizle ödemeye başlayabilirsiniz. Geri ödemeye başlamak için de çok acele etmenize gerek kalmayabilir.

Finansal desteği sağlayan banka ve kurumlar, işletmenizin düzene girmesi için girişimci kredisi geri ödeme planını erteleyebilir. Bu durum da daha kısa sürede kar etmenize ve işletme giderlerini planlı şekilde hesaplamanıza yardım eder.

girişimci kredisi almak avantajlı mı?

İlginizi Çekebilir:

Şirketinizin kredi notunu yükseltmek için yapabileceğiniz çalışmalar

KOSGEB destek kredisi nasıl alınır ve başvuru koşulları nelerdir?

İş kurma kredisi veren bankalar hangileri ve bu kredilere nasıl başvurulur?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır ?

KOSGEB 2023 Kadın Girişimci Desteği ile İş Fikrinizi Destekleyin

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler