E-Ticarete Başlamak İsteyenlerin Okuması Gereken 18 Kitap

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.02.2024
E-Ticarete Başlamak İsteyenlerin Okuması Gereken 18 Kitap

Ticaret hayatına, sanal ortamda devam edip satışlarınızı yükseltmek istiyorsanız e-ticaret ile tanışmalısınız. E-ticaret, günümüzün en popüler satış yöntemlerinden biri. Birçok firma ve kurum, satışlarına online hizmetle devam etmekte.

Siz de dijital pazarlama sayesinde işinizi, mesleğinizi devam ettirmek isterseniz kendinizi e-ticaret dünyasına hazırlamalısınız. Yapacağınız hazırlıklar içinde etkili ve bilgili kitapları okumak da yer alıyor.

E-ticarete başlarken yapacağınız birikimlerden biri olan, araştırmak ve okumak bu süreçte keyifle tamamlanabilir. En popüler ve etkili kitapları okuyarak ilgi duyduğunuz alanda daha profesyonel adımlar atabilirsiniz. Bu konuda size Ideasoft yardım etmek için burada.

E-ticaret alanına güvenilir bir adım atmak için Ideasoft’tan destek alabilirsiniz. Bununla beraber, bu içeriğimizde önerilen kitapları da okuyabilirsiniz.

İşte, e-ticarete başlamak isteyenlerin okuması gereken kitapların listesi!

e-ticaret için hangi kitaplar okunmalı

E-Ticarete Başlamak İsteyenlerin Okuması Gereken 18 Kitap

 • Mahir Erkan – E-ticaret Çağı
 • Şule Özmen – Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-ticaret
 • Anıl Altaş – E-ticaret: Satışta Tsunami Etkisi
 • Wendy Connick – Satış 101
 • Serkan Ünsal – Dijital Girişimcilik 101
 • Yeniden Çalışma, Jason Fried Ve David Heinemeier Hansson
 • Mor İnek, Seth Godin
 • Kabileler, Seth Godin
 • Satmak İnsandır, Daniel Pink
 • Yaratıcı Özgüven, Tom Ve David Kelly
 • 4 Saatlik Hafta - Timothy Ferriss
 • Yalın Başlangıç, Eric Ries
 • Ertuğrul Belen & Taylan Demirkaya - Girişimciliğin Altın Kuralları
 • Mustafa Erkayhan - E-BAŞLA, E-ticaret ve e-ihracat Başlangıç Rehberi Kuralları
 • Emre Açıkel ve Mehmet Çelikol - Dijitoloji Yeni Nesil Pazarlama ve Satış
 • Kürşat Kazankaya - E-Ticaret ve Dijital Pazarlama
 • Burak Büyükdemir – Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?
 • E-ticaretin İletişim Teorisi – Mehmet Ağan

1) Mahir Erkan - E-ticaret Çağı

Mahir Erkan, Google Türkiye Perakende Bölüm Başkanı ve Google Asya Pasifik Bölgesi Performans Çözümleri Başkanlığı görevlerinde edindiği tecrübeleri, bu kitabında kaleme alıyor.

Türkiye’deki elektronik ticaretin geçmişi ve geleceği hakkında merak ettiklerinizi, e-ticarete başlamadan önce bilmeniz gerekenleri kitabında görebilirsiniz.

2) Şule Özmen - Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-ticaret

2023’ün en çok satılan ticari bilgi içeren kitabı, size e-ticaret alanında yol gösterebilir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde e-ticaret alanında eğitim veren Prof. Dr. Şule Özmen, akademik bilgilerini kendi kitabında okurlarına sunuyor.

E-ticaret için profesyonel rehber arıyorsanız, Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-ticaret adlı kitap sayesinde rakiplerinize göre daha bilinçli adımlar atabilirsiniz.

3) Anıl Altaş - E-ticaret: Satışta Tsunami Etkisi

Pazarlama, ekonomi ve e-ticaret alanında iş deneyimi olan Anıl Altaş, bilgilerini ve tecrübelerini bu kitapta ele alarak e-ticarete yeni giriş yapanlara rehber oluyor.

Geçmişte ve günümüzde e-ticaretin değeri, gelişme sürecinde yaşanılan değişimleri bu kitabı okuyarak kendi sektörünüze en iyi yolu çizebilirsiniz. Profesyonel davranmak ve ilerlemek için bu kitaba ihtiyacınız olacak.

4) Wendy Connick - Satış 101

Satışın temel kurallarına ve müşterileri ikna etme tekniklerine ulaşmak isterseniz, Satış 101 kitabı size bu süreçte yardım edebilir.

Kitabın içeriğinde, e-ticarete giriş yapacaklar için öneriler, müşteriyle iletişim yöntemleri gibi merak edilen bilgiler yer almakta. Bu kitabı okuduktan sonra satışlarınızda ve ticaret sürecinde daha iyi adımlar atabilirsiniz.

5) Serkan Ünsal - Dijital Girişimcilik 101

Dijital dünyada girişimci olmak isteyenlere fikir veren bu kitap, olumlu ve olumsuz girişimcilik hikayelerine değinerek yaşanabilecek her duruma örnek gösteriyor.

İlk defa e-ticarete giriyorsanız bilmeniz gereken pek çok detay, bu kitapta sizi bekliyor olacak. Dijital girişimciliğe dair merak edilenler, Dijital Girişimcilik 101 kitabında özenli bir dille işlenmiş.

6) Yeniden Çalışma - Jason Fried ve David Heinemeier Hansson

Günümüzde girişimcilik cesaret ve risk alma gücünü ister. İşte bu kitap, günümüz koşullarında kalıplaşan girişimcilik tabularını yıkmak için yazıldı. E-ticaret alanında güç veren, ilham olacak konulara değinen bir rehber!

E-ticarette başarılı olmak isteyen ve emin adımlarla ilerlemeyi planlayan kişilerin, özenle okuması gereken kitaplardan biri. Özellikle de sektöre ilk defa adım atacak kişilerin öğreneceği pek çok bilgi bu kitapta yer alıyor.

7) Mor İnek - Seth Godin

Başarılı bir girişimci olmak için diğerlerinden farklı olmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte bu kitap, e-ticaret hayatında farklı ve başarılı olmanızı kolaylaştıracak önerilere sahip.

Mesleğinizde ilgi çekmek ve kariyer adımlarını tırmanmak istiyorsanız, orijinal düşünerek bu kitabın size söylemek istediklerine kulak verebilirsiniz. Girişimcilik ruhunuzu destekleyen birçok öneri, kitapta sizi bekliyor.

8) Kabileler - Seth Godin

E-ticarete atılmadan önce neye dikkat edeceğinizi vurgulayan bu kitap, Seth Godin’in girişimciler için kaleme aldığı kitaplar arasında. Günümüzde ticaretin nabzını yakalamak, başarılı bir satış sağlamak ve itibar kazanmak için bu kitabı kendinize rehber edinebilirsiniz.

E-ticarete başlayacakların mutlaka okuması gereken önerilerden biri olan Kabileler, kişilere sektöre bağlı doğru adımlar atma konusunda birçok öneri sunuyor.

9) Satmak İnsandır - Daniel Pink

Satış ve satış teknikleriyle ilgili merak ettiğiniz birçok bilgiyi, Satmak İnsandır adı ile çevrilen bu kitapta öğrenebilirsiniz. Akıcı dil ve keyifli örneklerle e-ticarette kendiniz için disiplin oluşturabilirsiniz.

10) Yaratıcı Özgüven - Tom Ve David Kelly

E-ticarete atılmadan önce özgüven açısından kendinizi sorgulamak istiyorsanız, bu kitap sayesinde var olan cesaretinizi açığa çıkarabilirsiniz. Yaratıcı düşünme ve hareket etme konusunda ilham olan Yaratıcı Özgüven, ilerleyeceğiniz yolda size güç vermek için kaleme alındı.

11) 4 Saatlik Hafta - Timothy Ferriss

Az çalışıp, iyi kazanıp, güzel yaşamak istiyorsanız bu kitap size bilmediğiniz yöntemleri öğretecek. 4 saatlik verimli bir çalışma sonucunda konforlu bir yaşam elde etmenin sırlarını öğrenmek için e-ticarete başlamadan önce okuyup ilham alabileceğiniz bir kitap önerisi!

12) Yalın Başlangıç - Eric Ries

Sürekli inovasyon nasıl başarı sağlar sorusuna yanıt arayan bir girişimci iseniz, bu kitabı okuduktan sonra daha farklı düşünüp iyi bir çalışma disiplini elde edebilirsiniz. Her aşamadaki girişimci için rehber niteliğindeki bir kitap olarak kitaplığınızda yerini almalı.

13) Ertuğrul Belen & Taylan Demirkaya - Girişimciliğin Altın Kuralları

24 girişimci, sektör uzmanı ve akademisyenin e-ticaret konusunda fikirlerini paylaştığı bu rehber kitap sayesinde iş dünyasına daha bilinçli giriş yapabilirsiniz.

E-ticarette uzmanlaşmış kişilerin yaşadığı deneyimlerden ilham alarak kendi ticaret hayatınızı şekillendirebilirsiniz. Kitapta hukuki süreçler ve firma kuruluş stratejilerine dair birçok bilgi açıklanıyor.

14) Mustafa Erkayhan - E-BAŞLA, E-ticaret ve e-ihracat Başlangıç Rehberi

E-ticaret için etkili ve gerçekçi bir kaynak arıyorsanız, bu kitabı okuyarak merak ettiğiniz pek çok konuya anında ulaşabilirsiniz. Pazarlama alanında ne yapmanız gerektiğini, yaşayabileceğiniz riskleri ve satış önerilerini bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.

15) Emre Açıkel ve Mehmet Çelikol - Dijitoloji Yeni Nesil Pazarlama ve Satış

İş hayatında yeni bir adım atmadan önce, sosyal medyadan e-mail pazarlamasına, elektronik ticaretten mobil ticarete kadar bilmeniz gereken birçok konuyu bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Yeni nesil pazarlama tekniklerini ve pazar alanını örneklerle bu kitabın sayfalarında görmek mümkün.

Sektörde uzman kişilerin tavsiyeleri, söyleşi niteliğinde kaleme alınmış. Bu yöntem de gerçekçi ve samimi bir dili olduğunu yansıtıyor.

16) Kürşat Kazankaya - E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

E-ticaret piyasasının nabzını tutan bu kitap sayesinde, yeni başlayacağınız e-ticaret hayatına daha bilinçli adım atabilirsiniz. Dijital pazarlama alanında ne yapmanız gerektiği, nelerden kaçmanız gerektiği, satış konusunda asla unutmamanız gerekenler bu kitapta özenli bir dille ele alındı.

17) Burak Büyükdemir – Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?

Türk girişimcilerin internet serüvenini ele alan bu kitapta, kendinize ait örnekler görebilirsiniz. Başarılı olmak ve e-ticarette daha emin adımlar atmak için yeniden gözden geçirmeniz gereken konulara değinilmiş. Cesaretinizi ortaya çıkarmaya yardım eden bu kitap sayesinde artık e-ticaret hayatında daha iyi izler bırakabilirsiniz.

18) E-ticaretin İletişim Teorisi – Mehmet Ağan

Pek çok kişi e-ticaretin nasıl başladığını merak ediyor ancak çevresinden oldukça klişe sözler duyuyor. Bu klişeleri yıkan bir kitapla kendi e-ticaret dünyanıza giriş yapabilirsiniz. Günümüz koşullarında, dijital alanda ayakta kalmanın sırlarını ve pazarlama önerilerini bu kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz. Böylece e-ticarete başlarken akademik açıdan da kendinizi geliştirmiş olursunuz.

e-ticaret için kitap okumanın faydaları

İlginizi Çekebilir:

Büyük Veri ile E-Ticaret Satışlarını Arttırmak [Big Data]

E-Ticaret Sitesi Ödeme Sayfası Optimizasyonu

E-Ticaret Sitelerinde İndirim Kuponu Stratejisi

UGC Nedir ve E-Ticarette UGC Nasıl Kullanılır?

E-Ticaret Siteleri İçin Blog İçerik Stratejisi

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler