Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

18 Eylül 2016
Sinan Oypan
Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Video pazarlama çalışmalarının önemi son dönemde iyice artmaya başladı ve markalar da pazarlama çalışmalarında videolara yer vermeyi daha fazla düşünür hale geldiler.

Görsel çalışmaların yerini artık bu videolar alıyor. Video üretiminin kolaylaşması ve internet bant genişliğinin artmasıyla beraber bu araç daha çok kullanılır oldu. Tüketiciler, bir metin ya da fotoğraf yerine videoları tercih edebiliyor. Bu durumda da pazarlama çalışmalarında videolardan yararlanmak, daha fazla verim alınmasını sağlıyor.

Başarılı bir video kampanyası hazırlamak içinse bazı unsurlara dikkat etmek ve bu unsurlara kampanya çalışmalarında yer vermek gerekiyor.

Öncelikle amacınızı belirleyin

Her pazarlama çalışmasının bir amacı olur ve video çalışmalarınıza başlamadan önce de bu amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Videonuzun konusunu, hangi öğeleri öne çıkartacağınızı ve video ile nasıl bir geri dönüşümü amaçladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hangi mecralarda videonuzu yayınlayacağınızı belirleyin

Hazırladığınız videoları hangi mecralarda yayınlacağınızı da belirlemeniz gerekli. Farklı platformların farklı özellikleri bulunuyor ve her mecra için farklı bir yol izlemeniz gerekebilir. Aynı videoyu farklı mecralarda paylaşacaksanız, paylaşırken farklı başlıklar ve metinler kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise, farklı mecralarda farklı geri dönüşler alabilirsiniz. Youtube’a eklediğiniz videoyu Facebook üzerinde paylaştığınızda fazla izlenme sayısına ulaşamayabilirsiniz; çünkü Facebook, Youtube videolarını bir link olarak gördüğü için organik olarak çok fazla kişiye ulaştırmıyor. Ancak bu videoları Facebook’a yüklerseniz, daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hazırladığınız videoları Instagram hesabınızdan da paylaşacaksanız, Instagram’ın sadece bir dakikalık videolara izin verdiğini aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu nedenle uzun bir videonuz varsa, çalışmanın sadece bir kısmını burada paylaşabilirsiniz.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak, videolarınızı hazırlamanız sizin için daha verimli olacaktır.

Başlıklarınızı iyi oluşturun

Videolarınızdaki başlıklarınızın da dikkat çekici olması gerekiyor. Dikkat çekiciliğin yanı sıra Youtube üzerinde yayın yapıyorsanız, bu mecranın da bir SEO değeri olduğunu bilmelisiniz. Dünya üzerindeki en büyük ikinci arama motoru olma özelliğinden dolayı başlıklarınızda doğru anahtar kelimeleri seçmeniz büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra Google üzerindeki arama sorgularında da videolarınız kullanıcılara gösterebilir.

Açıklama bölümlerinde de anahtar kelimler kullanın

Videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenebilmesi için açıklama bölümlerinde videonuzla ilgili detayları paylaşın. Bu metinleri oluştururken de anahtar kelimelerden faydalanmalısınız.

Öne çıkan görseli iyi seçin

Videonuzun öne çıkan resmini dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız, zaman tünelinde bu videoyu gören kişilerin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. Bu görselleri videonun ilginç bir bölümünden ekran görüntüsü alarak yapabileceğiniz gibi kendi özel görsellerinizi de hazırlayabilirsiniz.

Videonun içine URL’lerinizi ekleyin

Videolarınız üzerinden geri dönüşüm alabilmek için videonun içine internet sitenizin adresini de eklemelisiniz. Böylelikle videoyu izleyen kişiler size nasıl ulaşacaklarını da görebilirler.

Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, kanalınızı internet sitenizle bağladığınızda Youtube dışarıya link vermenize imkan sağlıyor. Böylelikle videoların üzerine tıklanabilir linkler de ekleyebilirsiniz. Videonun içine yerleştirilen linkleri seçerek, Youtube üzerinden sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuzun sonuna bir call to action ekleyin

Youtuber’ların sıkça kullandığı yöntemlerden biri de videonun sonuna bazı call to aciton ifadeleri yerleştirmek oluyor. Video bittiğinde tüketicileri bir eyleme geçmeye davet etmeniz gerekiyor.

Burada farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Youtube hesabınızı internet sitenize bağladığınızda, videoda gösterdiğiniz ürün veya hizmetin sayfasına yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler doğrudan ürün sayfasına gidebilirler.

Devamlı olarak video yayını yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız, videolarınızın sonunda izleyicileri sayfanıza abone yapmak için call to action ifadeleri kullanabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise videolarınızı sonunda kanalınızdaki diğer videoları gösteren bir bölüm yapabilirsiniz. Böylelikle diğer videolarınızın izlenme sayısını da artırabilirsiniz.

Videolarınızı kısa tutun

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız. İçeriğe göre bu uzunluk değişkenlik gösterebilir; fakat reklam veya tanıtım amaçlı videolarınızı maksimum 1-2 dakika ile sınırlandırmak iyi olacaktır. Bundan daha kısa videolar hazırlayabiliyorsanız bu seçeneğin üstünde durmaya çalışmalısınız.

İnternet kullanıcıları gün içerisinde birçok video ile karşılaşıyorlar ve hepsini baştan sona izlemeyebiliyorlar. Bu nedenle kısa süre içinde vermek istediğiniz mesajı vermeniz gerekiyor. Uzun videolar yerine kısa video serileri hazırlayarak, farklı reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

Planlamanızı iyi yapın

Yukarıdaki unsurların yanı sıra en çok üzerinde durmanız gerekenlerden biri de video pazarlamadaki planınıza olacaktır. Bu planda içeriğiniz, videoda kullanacağınız görsel öğeler, videonun kurgusu, yayın zamanı, ne kadar süre reklam verileceği, hangi mecralarda paylaşılacağı gibi konulara yer vermeniz gerekiyor.

Planlamanızı iyi yapmanız, aşama aşama bu süreçten ne kadar geri dönüşüm aldığınızı da görmenizi sağlar. Buradan aldığınız geri dönüşümler sonrasında da yeni kampanyalarda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı fikirler edinmiş olursunuz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Dinamik Fiyatlandırma Nedir? Stratejileri Nelerdir?
Dinamik Fiyatlandırma Nedir? Stratejileri Nelerdir?
Başarılı bir satıcı olabilmenin yolu, satış stratejilerine doğru bir şekilde uygulamaktan geçer. E-ticaret dünyasına entegre edilebilen onlarca stratejiden bir ya da birkaçını verimli bir şekilde kullanmak, kazancı artırmak için...
27 Temmuz 2021
Markethinkers
Hızlı bir şekilde gelirlerinizi artırmanızı sağlayacak satış teknikleri
Hızlı bir şekilde gelirlerinizi artırmanızı sağlayacak satış teknikleri
Farklı satış kanallarını ve farklı satış teknikleri kullanmanız e-ticaret sitenizde elde edeceğiniz gelirleri artırmanızı sağlarken, sürecin de daha hızlı olmasını sağlar. Tabii ki her firma için ve her sektör için bu...
3 Mart 2019
Sinan Oypan
Instagram’da ölçümlenmesi gereken 4 önemli metrik
Instagram’da ölçümlenmesi gereken 4 önemli metrik
Sosyal medya pazarlamada Instagram son yıllarda bir hayli öne çıkmaya başladı. Aktif kullanıcı sayısının artması ve platformun popülerleşmesiyle beraber markalar da bu mecraya yatırım yapmaya başladılar. Her pazarlama...
31 Mayıs 2017
Sinan Oypan
SSL nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
SSL nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
SSL e-ticaret firmaları için günümüzde bir standart haline gelmiş bir şifreleme yöntemidir ve internet üzerinde mağaza açan tüm firmaların bir SSL sertifikası edinmesi gerekmektedir. SSL sertifikanızın olması, site üzerindeki...
30 Mayıs 2018
Sinan Oypan
E-ticaret Siteleri için Kapsamlı Black Friday (Kara Cuma) Rehberi
E-ticaret Siteleri için Kapsamlı Black Friday (Kara Cuma) Rehberi
Kasım ayının başlarından, hatta Ekim’in sonlarından itibaren televizyonda, internet sitelerinde, sosyal medyada, billboardlarda, otobüs duraklarında yoğun bir reklam kampanyası görülmeye başlar. İnternet kullanıcıları için...
4 Ekim 2021
Markethinkers
Web site banner tasarımlarında sık yapılan hatalar
Web site banner tasarımlarında sık yapılan hatalar
Web site banner reklamları, farklı yayıncıların siteleri üzerinden kendi sitenize trafik çekmek ya da retargeting reklamlarla sitenizi terk edenleri tekrar sitenize yönlendirmek için etkili çözümler arasındadır. Banner tasarımları...
16 Ağustos 2019
Sinan Oypan
SEO ve strateji geliştirmede negatif yorumları nasıl kullanabilirsiniz?
SEO ve strateji geliştirmede negatif yorumları nasıl kullanabilirsiniz?
Negatif yorumlar genellikle e-ticaret firmalarının istemedikleri birşeydir. Ancak doğru açıdan bakıldığında olumsuz yorumlar e-ticaret firmalarına yeni stratejler geliştirme de bir hayli yardımcı olabilir. Tüketicilerin ürün ve...
7 Eylül 2018
Sinan Oypan
İlgi çekici Instagram profil fotoğrafı nasıl hazırlanır?
İlgi çekici Instagram profil fotoğrafı nasıl hazırlanır?
İlgi çekici bir Instagram profil fotoğrafı hazırlamak zor bir iş gibi görünse de, doğru yapılması gereken bir çalışmadır. Marka imajı ve markalaşma sürecinde bu tür küçük detayların bir hayli önemi vardır....
9 Kasım 2020
Sinan Oypan
Headless E-Commerce Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Headless E-Commerce Nedir? Özellikleri Nelerdir?
İnternet ortamını ve dijital dünyayı en efektif biçimde zenginleştiren öğelerden biri hiç şüphesiz e-ticaret siteleridir. Hem dijital araçların kullanılması hem de sonuç olarak elle tutulabilir, fiziksel bir nesneye sahip olunması,...
14 Mayıs 2021
Markethinkers
E-ticaret siteniz için nasıl logo yapabilirsiniz?
E-ticaret siteniz için nasıl logo yapabilirsiniz?
E-ticaret siteniz için gerekli olanlardan biri de iyi bir logodur. Logonuzun dikkat çekici ve akılda kalıcı olması, markanızın bilinirliğini artırmada ve kurumsallaşma yolunda önemli bir adımdır. Tabii ki iyi bir logo yapmanın...
18 Ocak 2017
Sinan Oypan
Duygusal pazarlama nedir ve dijital pazarlamada neden önemlidir?
Duygusal pazarlama nedir ve dijital pazarlamada neden önemlidir?
Duygusal pazarlama, farkında olmadan da olsa birçok pazarlama çalışmasında yapılıyor. Tabii ki doğrudan bu amaçla yapılan pazarlama çalışmaları da bulunuyor. Tüketicilerin duygularına yönelik içerikler ve mesajlar üretmek,...
21 Mart 2018
Sinan Oypan
2021 Yılında E-ticarete Başlamanız İçin 10 Sebep
2021 Yılında E-ticarete Başlamanız İçin 10 Sebep
E-Ticaret Neden Önemlidir? İnternet ticareti olarak tanımlanabilen e-ticaret ya da e-ihracat, dijital platformları kullanarak çeşitli mal ve hizmetlerin alım satım işlemlerini ifade etmektedir. Fiziksel olarak kullanabileceğimiz ya da...
8 Şubat 2021
Markethinkers
E-ticareti Ücretsiz Deneyin