Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

18 Eylül 2016
Sinan Oypan

Video pazarlama çalışmalarının önemi son dönemde iyice artmaya başladı ve markalar da pazarlama çalışmalarında videolara yer vermeyi daha fazla düşünür hale geldiler.

Görsel çalışmaların yerini artık bu videolar alıyor. Video üretiminin kolaylaşması ve internet bant genişliğinin artmasıyla beraber bu araç daha çok kullanılır oldu. Tüketiciler, bir metin ya da fotoğraf yerine videoları tercih edebiliyor. Bu durumda da pazarlama çalışmalarında videolardan yararlanmak, daha fazla verim alınmasını sağlıyor.

Başarılı bir video kampanyası hazırlamak içinse bazı unsurlara dikkat etmek ve bu unsurlara kampanya çalışmalarında yer vermek gerekiyor.

Öncelikle amacınızı belirleyin

Her pazarlama çalışmasının bir amacı olur ve video çalışmalarınıza başlamadan önce de bu amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Videonuzun konusunu, hangi öğeleri öne çıkartacağınızı ve video ile nasıl bir geri dönüşümü amaçladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hangi mecralarda videonuzu yayınlayacağınızı belirleyin

Hazırladığınız videoları hangi mecralarda yayınlacağınızı da belirlemeniz gerekli. Farklı platformların farklı özellikleri bulunuyor ve her mecra için farklı bir yol izlemeniz gerekebilir. Aynı videoyu farklı mecralarda paylaşacaksanız, paylaşırken farklı başlıklar ve metinler kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise, farklı mecralarda farklı geri dönüşler alabilirsiniz. Youtube’a eklediğiniz videoyu Facebook üzerinde paylaştığınızda fazla izlenme sayısına ulaşamayabilirsiniz; çünkü Facebook, Youtube videolarını bir link olarak gördüğü için organik olarak çok fazla kişiye ulaştırmıyor. Ancak bu videoları Facebook’a yüklerseniz, daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hazırladığınız videoları Instagram hesabınızdan da paylaşacaksanız, Instagram’ın sadece bir dakikalık videolara izin verdiğini aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu nedenle uzun bir videonuz varsa, çalışmanın sadece bir kısmını burada paylaşabilirsiniz.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak, videolarınızı hazırlamanız sizin için daha verimli olacaktır.

Başlıklarınızı iyi oluşturun

Videolarınızdaki başlıklarınızın da dikkat çekici olması gerekiyor. Dikkat çekiciliğin yanı sıra Youtube üzerinde yayın yapıyorsanız, bu mecranın da bir SEO değeri olduğunu bilmelisiniz. Dünya üzerindeki en büyük ikinci arama motoru olma özelliğinden dolayı başlıklarınızda doğru anahtar kelimeleri seçmeniz büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra Google üzerindeki arama sorgularında da videolarınız kullanıcılara gösterebilir.

Açıklama bölümlerinde de anahtar kelimler kullanın

Videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenebilmesi için açıklama bölümlerinde videonuzla ilgili detayları paylaşın. Bu metinleri oluştururken de anahtar kelimelerden faydalanmalısınız.

Öne çıkan görseli iyi seçin

Videonuzun öne çıkan resmini dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız, zaman tünelinde bu videoyu gören kişilerin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. Bu görselleri videonun ilginç bir bölümünden ekran görüntüsü alarak yapabileceğiniz gibi kendi özel görsellerinizi de hazırlayabilirsiniz.

Videonun içine URL’lerinizi ekleyin

Videolarınız üzerinden geri dönüşüm alabilmek için videonun içine internet sitenizin adresini de eklemelisiniz. Böylelikle videoyu izleyen kişiler size nasıl ulaşacaklarını da görebilirler.

Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, kanalınızı internet sitenizle bağladığınızda Youtube dışarıya link vermenize imkan sağlıyor. Böylelikle videoların üzerine tıklanabilir linkler de ekleyebilirsiniz. Videonun içine yerleştirilen linkleri seçerek, Youtube üzerinden sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuzun sonuna bir call to action ekleyin

Youtuber’ların sıkça kullandığı yöntemlerden biri de videonun sonuna bazı call to aciton ifadeleri yerleştirmek oluyor. Video bittiğinde tüketicileri bir eyleme geçmeye davet etmeniz gerekiyor.

Burada farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Youtube hesabınızı internet sitenize bağladığınızda, videoda gösterdiğiniz ürün veya hizmetin sayfasına yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler doğrudan ürün sayfasına gidebilirler.

Devamlı olarak video yayını yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız, videolarınızın sonunda izleyicileri sayfanıza abone yapmak için call to action ifadeleri kullanabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise videolarınızı sonunda kanalınızdaki diğer videoları gösteren bir bölüm yapabilirsiniz. Böylelikle diğer videolarınızın izlenme sayısını da artırabilirsiniz.

Videolarınızı kısa tutun

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız. İçeriğe göre bu uzunluk değişkenlik gösterebilir; fakat reklam veya tanıtım amaçlı videolarınızı maksimum 1-2 dakika ile sınırlandırmak iyi olacaktır. Bundan daha kısa videolar hazırlayabiliyorsanız bu seçeneğin üstünde durmaya çalışmalısınız.

İnternet kullanıcıları gün içerisinde birçok video ile karşılaşıyorlar ve hepsini baştan sona izlemeyebiliyorlar. Bu nedenle kısa süre içinde vermek istediğiniz mesajı vermeniz gerekiyor. Uzun videolar yerine kısa video serileri hazırlayarak, farklı reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

Planlamanızı iyi yapın

Yukarıdaki unsurların yanı sıra en çok üzerinde durmanız gerekenlerden biri de video pazarlamadaki planınıza olacaktır. Bu planda içeriğiniz, videoda kullanacağınız görsel öğeler, videonun kurgusu, yayın zamanı, ne kadar süre reklam verileceği, hangi mecralarda paylaşılacağı gibi konulara yer vermeniz gerekiyor.

Planlamanızı iyi yapmanız, aşama aşama bu süreçten ne kadar geri dönüşüm aldığınızı da görmenizi sağlar. Buradan aldığınız geri dönüşümler sonrasında da yeni kampanyalarda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı fikirler edinmiş olursunuz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Web mağaza açmadan önce yapmanız gerekenler
Kendi işinizi yapmak ve internetten satış için web mağaza açmayı düşünüyorsanız, öncesinde yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmalar, yapacağınız işini temellerini atmanızı sağlayacağı gibi...
27 Haziran 2020
Sinan Oypan
Şirket kültürünüzün çökmesine neden olabilecek 4 durum
Bir şirketin sağlıklı bir şekilde ayakta durabilmesi ve uzun süreli olabilmesindeki en temel öğelerden biri de sağlam bir şirket kültürünün oluşturulmasıdır. Şirket kültürünün sağlam olması, şirket içindeki personelin...
31 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?
E-ticarette niş pazar araştırmaları yaparak henüz keşfedilmemiş ya da fazla yatırım yapılmamış ürün gruplarını bulabilirsiniz. Niş pazar ürünleri ile daha düşük trafik hacimlerine ve daha az kitleye ulaşılsa da, talep...
22 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Satışlarınızı artırmanızı sağlayacak ürün açıklama yazım ipuçları
E-ticaret siteniz firmanızın vitrinidir ve ürün sayfalarındaki açıklamalar da mağazanızı ziyaret eden kişileri satın almaya ikna etmek için kullanabileceğiniz satış cümleleridir. Bu sebeple de ürün açıklamalarınızın ikna...
27 Nisan 2018
Sinan Oypan
Instagram TV'yi pazarlama çalışmalarınızda nasıl kullanabilirsiniz?
Instagram TV (IGTV), son dönemlerde markaların yönelmeye başladığı ve videolarla takipçilerine farklı içerikler sundukları bir alan olmaya başladı. Instagram TV gibi sosyal televizyonlar, 2019’da sosyal medya trendleri arasında yer...
13 Aralık 2018
Sinan Oypan
En trend Youtube video fikirleri
Trend Youtube video fikirleri, video pazarlama çalışmalarınızda yeni kitlelere ulaşmanıza ve marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olur. Kullanıcıların video içerikler üzerinde daha fazla zaman geçirmeleri ve görüntülü...
26 Mayıs 2020
Sinan Oypan
Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz video düzenleme programları
Video düzenleme programları, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarınızda (PC) e-ticaret siteniz için videoları düzenlemenize yardımcı olmakta. Özellikle video içerik üretmek ancak bir ajans ya da influencer ile çalışmak için...
12 Haziran 2019
Sinan Oypan
E-ticaret siteniz için kullanabileceğiniz Instagram hikaye düzenleme araçları
Sosyal medya pazarlamada Instagram’ın yeri oldukça büyük ve bu noktada da e-ticaret firmaları Instagram hikaye düzenleme çalışmaları yaparak, etkileşim ve erişimlerini artırmaya çalışıyor. Instagram hikaye düzenleme konusu bir...
15 Ocak 2019
Sinan Oypan
E-ticaret siteniz için kullanabileceğiniz video konuları
E-ticaret sitenizin tanıtımını yapmak, yeni içerikler üreterek etkileşim yaratmak için farklı video konuları üzerine içerik üretimi yapmanız gerekir. Değişik video fikirleri üzerinde durmanız, alacağınız etkileşimleri...
20 Kasım 2019
Sinan Oypan
Hedef kitle analizi nasıl yapılır?
Hedef kitle analizi yapmadan, iş planınızı oluşturamaz, pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi geliştirerek ürünlerinizin tanıtımını yapamazsınız. Markanızı tanımlayan ve marka konumlandırmasında önemli bir yere sahip olan...
10 Mart 2020
Sinan Oypan
E-ticarette yeni ürün geliştirme ipuçları
E-ticarette yeni ürün geliştirme, yeni ürünleri piyasa sürmek, rekabette öne çıkmak ve pazar hakimiyetini artırmak için gerekli çalışmalardan biri. Farklı ürün gamları oluşturmak, farklı sorunları çözecek alternatifler...
5 Haziran 2020
Sinan Oypan
İlgi çekici ürün kutusu tasarımları nasıl yapılır?
İlgi çekici ürün kutusu tasarımları, ürün satışlarını artırabileceği gibi tüketicilerin de dikkatini daha fazla çektiği için ürüne olan merakı da artırır. Bunun yanı sıra ilgi çekici kutu tasarımları, kutu açılım...
6 Haziran 2020
Sinan Oypan