Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

18 Eylül 2016
Sinan Oypan
Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Video pazarlama çalışmalarının önemi son dönemde iyice artmaya başladı ve markalar da pazarlama çalışmalarında videolara yer vermeyi daha fazla düşünür hale geldiler.

Görsel çalışmaların yerini artık bu videolar alıyor. Video üretiminin kolaylaşması ve internet bant genişliğinin artmasıyla beraber bu araç daha çok kullanılır oldu. Tüketiciler, bir metin ya da fotoğraf yerine videoları tercih edebiliyor. Bu durumda da pazarlama çalışmalarında videolardan yararlanmak, daha fazla verim alınmasını sağlıyor.

Başarılı bir video kampanyası hazırlamak içinse bazı unsurlara dikkat etmek ve bu unsurlara kampanya çalışmalarında yer vermek gerekiyor.

Öncelikle amacınızı belirleyin

Her pazarlama çalışmasının bir amacı olur ve video çalışmalarınıza başlamadan önce de bu amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Videonuzun konusunu, hangi öğeleri öne çıkartacağınızı ve video ile nasıl bir geri dönüşümü amaçladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hangi mecralarda videonuzu yayınlayacağınızı belirleyin

Hazırladığınız videoları hangi mecralarda yayınlacağınızı da belirlemeniz gerekli. Farklı platformların farklı özellikleri bulunuyor ve her mecra için farklı bir yol izlemeniz gerekebilir. Aynı videoyu farklı mecralarda paylaşacaksanız, paylaşırken farklı başlıklar ve metinler kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise, farklı mecralarda farklı geri dönüşler alabilirsiniz. Youtube’a eklediğiniz videoyu Facebook üzerinde paylaştığınızda fazla izlenme sayısına ulaşamayabilirsiniz; çünkü Facebook, Youtube videolarını bir link olarak gördüğü için organik olarak çok fazla kişiye ulaştırmıyor. Ancak bu videoları Facebook’a yüklerseniz, daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hazırladığınız videoları Instagram hesabınızdan da paylaşacaksanız, Instagram’ın sadece bir dakikalık videolara izin verdiğini aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu nedenle uzun bir videonuz varsa, çalışmanın sadece bir kısmını burada paylaşabilirsiniz.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak, videolarınızı hazırlamanız sizin için daha verimli olacaktır.

Başlıklarınızı iyi oluşturun

Videolarınızdaki başlıklarınızın da dikkat çekici olması gerekiyor. Dikkat çekiciliğin yanı sıra Youtube üzerinde yayın yapıyorsanız, bu mecranın da bir SEO değeri olduğunu bilmelisiniz. Dünya üzerindeki en büyük ikinci arama motoru olma özelliğinden dolayı başlıklarınızda doğru anahtar kelimeleri seçmeniz büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra Google üzerindeki arama sorgularında da videolarınız kullanıcılara gösterebilir.

Açıklama bölümlerinde de anahtar kelimler kullanın

Videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenebilmesi için açıklama bölümlerinde videonuzla ilgili detayları paylaşın. Bu metinleri oluştururken de anahtar kelimelerden faydalanmalısınız.

Öne çıkan görseli iyi seçin

Videonuzun öne çıkan resmini dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız, zaman tünelinde bu videoyu gören kişilerin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. Bu görselleri videonun ilginç bir bölümünden ekran görüntüsü alarak yapabileceğiniz gibi kendi özel görsellerinizi de hazırlayabilirsiniz.

Videonun içine URL’lerinizi ekleyin

Videolarınız üzerinden geri dönüşüm alabilmek için videonun içine internet sitenizin adresini de eklemelisiniz. Böylelikle videoyu izleyen kişiler size nasıl ulaşacaklarını da görebilirler.

Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, kanalınızı internet sitenizle bağladığınızda Youtube dışarıya link vermenize imkan sağlıyor. Böylelikle videoların üzerine tıklanabilir linkler de ekleyebilirsiniz. Videonun içine yerleştirilen linkleri seçerek, Youtube üzerinden sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuzun sonuna bir call to action ekleyin

Youtuber’ların sıkça kullandığı yöntemlerden biri de videonun sonuna bazı call to aciton ifadeleri yerleştirmek oluyor. Video bittiğinde tüketicileri bir eyleme geçmeye davet etmeniz gerekiyor.

Burada farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Youtube hesabınızı internet sitenize bağladığınızda, videoda gösterdiğiniz ürün veya hizmetin sayfasına yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler doğrudan ürün sayfasına gidebilirler.

Devamlı olarak video yayını yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız, videolarınızın sonunda izleyicileri sayfanıza abone yapmak için call to action ifadeleri kullanabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise videolarınızı sonunda kanalınızdaki diğer videoları gösteren bir bölüm yapabilirsiniz. Böylelikle diğer videolarınızın izlenme sayısını da artırabilirsiniz.

Videolarınızı kısa tutun

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız. İçeriğe göre bu uzunluk değişkenlik gösterebilir; fakat reklam veya tanıtım amaçlı videolarınızı maksimum 1-2 dakika ile sınırlandırmak iyi olacaktır. Bundan daha kısa videolar hazırlayabiliyorsanız bu seçeneğin üstünde durmaya çalışmalısınız.

İnternet kullanıcıları gün içerisinde birçok video ile karşılaşıyorlar ve hepsini baştan sona izlemeyebiliyorlar. Bu nedenle kısa süre içinde vermek istediğiniz mesajı vermeniz gerekiyor. Uzun videolar yerine kısa video serileri hazırlayarak, farklı reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

Planlamanızı iyi yapın

Yukarıdaki unsurların yanı sıra en çok üzerinde durmanız gerekenlerden biri de video pazarlamadaki planınıza olacaktır. Bu planda içeriğiniz, videoda kullanacağınız görsel öğeler, videonun kurgusu, yayın zamanı, ne kadar süre reklam verileceği, hangi mecralarda paylaşılacağı gibi konulara yer vermeniz gerekiyor.

Planlamanızı iyi yapmanız, aşama aşama bu süreçten ne kadar geri dönüşüm aldığınızı da görmenizi sağlar. Buradan aldığınız geri dönüşümler sonrasında da yeni kampanyalarda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı fikirler edinmiş olursunuz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Başarılı bir sosyal medya kampanya nasıl yapılır?
Başarılı bir sosyal medya kampanya nasıl yapılır?
Sosyal medya kampanya çalışmaları, marka ve ürün tanıtımları yaparken, yeni hedef kitlelere ulaşmak için de e-ticaret firmaları için önemli. Doğru kampanya çalışmaları yapıldığında, alınan geri dönüşüm ve etkileşimler...
1 Nisan 2020
Sinan Oypan
Mobil site optimizasyon teknikleri
Mobil site optimizasyon teknikleri
Mobil site optimizasyon teknikleri, sitenizin mobile uyumluluğunu sağlamak ve mobildeki kullanıcı deneyimini artırmak için önemlidir. Kullanıcılar günümüzde web sitelerini mobil cihazlarından ziyaret ettikleri için mobile uyumluluk...
10 Haziran 2020
Sinan Oypan
30 günde e-ticaretteki ilk satışınızı nasıl yapabilirsiniz? 3. Bölüm
30 günde e-ticaretteki ilk satışınızı nasıl yapabilirsiniz? 3. Bölüm
E-ticaretteki ilk satışlarınızı nasıl yapabileceğinizi anlattığımız yazı serimizin 3. ve son bölümüne geldik. Yazı serimizin önceki bölümlerini aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz. 30 günde e-ticaretteki ilk...
5 Mart 2017
Sinan Oypan
2019'da video içerikler pazarlamada nasıl konumlanacak?
2019'da video içerikler pazarlamada nasıl konumlanacak?
Video içerik üretimi günümüzde pazarlama ve reklam çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Eskiden çoğunlukla TV odağında olan video içerikler, artık sosyal mecralar üzerinde popülerliğini koruyor. Video...
23 Mart 2019
Sinan Oypan
''Nasıl yapılır?'' temalı içerik çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?
''Nasıl yapılır?'' temalı içerik çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenizin blog bölümünde etkileşimi artırmak ve kullanıcılara bir değer sunabilmek için “Nasıl yapılı?” temalı içerikler oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu tür içerikler hem kullanıcılara bir değer sunarken hem de...
14 Şubat 2017
Sinan Oypan
E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyenlere başlangıç ipuçları
E-ticaret sitesi kurmak istiyorum diyenlere başlangıç ipuçları
E-ticaret sitesi kurmak istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız, e-ticaret nasıl yapılır konusunda endişeleriniz varsa bu yazımızda e ticaret sitesi kurmak için gerekenler konusunda bazı ipuçlarını...
14 Ağustos 2020
IdeaSoft
IdeaSoft ile Squarespace Karşılaştırması
IdeaSoft ile Squarespace Karşılaştırması
Squarespace Nedir? Maryland Üniversitesi’ndeki bir yurt odasında kurulan Squarespace, 2003 yılından bu yana milyonlarca web sitesinin oluşturulduğu bir platform olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de çok yaygın olmasa da dünya...
21 Nisan 2021
Markethinkers
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri nelerdir, facebook sayfa beğendirme için neler yapılmalıdır, facebook sayfa beğendirme için reklam kullanılmalı mıdır; bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda. Facebook sayfa...
4 Mayıs 2018
Sinan Oypan
E-ticaret şirketiniz için doğru alan adını almak için neler yapmalısınız?
E-ticaret şirketiniz için doğru alan adını almak için neler yapmalısınız?
Doğru alan adı alma işlemi e-ticaret firmaları için oldukça önemli konular arasında yer almakta. Bunun birçok farklı nedeni bulunuyor. Tüketicilerin marka isminizi kolay bir şekilde hatırlamalarını sağlamak, web sitenizin arama...
29 Nisan 2019
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları TikTok hesabı açmalı mı?
E-ticaret firmaları TikTok hesabı açmalı mı?
Sosyal medya pazarlamada farklı kanallara yönelmek isteyen e-ticaret firmaları TikTok hesabı açmayı göz önünde bulundurabilirler. Şuan TikTok ciddi şekilde yükselen sosyal mecralardan biri ve markalar henüz aktif bir şekilde bu...
23 Ağustos 2020
Sinan Oypan
ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?
ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?
ETBİS Resmî kurumlar, son dönemde ticari faaliyetlerin kontrolünü ve istatistiksel çalışmaların yapılmasını kolaylaştırmak adıma birtakım sistemler geliştiriyor. Yaşanan bu dönüşümün doğrudan e-ticaretle uğraşan...
17 Kasım 2021
Markethinkers
Online işletme kurma sürecinde bilmeniz gerekenler
Online işletme kurma sürecinde bilmeniz gerekenler
Girişimciler ve kendi işini yapmak isteyenler için online işletme kurma büyük bir adım ve özenle yapılması gereken bir iş. Bu süreçte bir e-ticaret sitesi kurmadan önce ve kurma aşamasında yapılması gereken çalışmalar...
13 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın