fbpx

Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

18 Eylül 2016
Sinan Oypan
Başarılı bir video pazarlama çalışmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

Video pazarlama çalışmalarının önemi son dönemde iyice artmaya başladı ve markalar da pazarlama çalışmalarında videolara yer vermeyi daha fazla düşünür hale geldiler.

Görsel çalışmaların yerini artık bu videolar alıyor. Video üretiminin kolaylaşması ve internet bant genişliğinin artmasıyla beraber bu araç daha çok kullanılır oldu. Tüketiciler, bir metin ya da fotoğraf yerine videoları tercih edebiliyor. Bu durumda da pazarlama çalışmalarında videolardan yararlanmak, daha fazla verim alınmasını sağlıyor.

Başarılı bir video kampanyası hazırlamak içinse bazı unsurlara dikkat etmek ve bu unsurlara kampanya çalışmalarında yer vermek gerekiyor.

Öncelikle amacınızı belirleyin

Her pazarlama çalışmasının bir amacı olur ve video çalışmalarınıza başlamadan önce de bu amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Videonuzun konusunu, hangi öğeleri öne çıkartacağınızı ve video ile nasıl bir geri dönüşümü amaçladığınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hangi mecralarda videonuzu yayınlayacağınızı belirleyin

Hazırladığınız videoları hangi mecralarda yayınlacağınızı da belirlemeniz gerekli. Farklı platformların farklı özellikleri bulunuyor ve her mecra için farklı bir yol izlemeniz gerekebilir. Aynı videoyu farklı mecralarda paylaşacaksanız, paylaşırken farklı başlıklar ve metinler kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise, farklı mecralarda farklı geri dönüşler alabilirsiniz. Youtube’a eklediğiniz videoyu Facebook üzerinde paylaştığınızda fazla izlenme sayısına ulaşamayabilirsiniz; çünkü Facebook, Youtube videolarını bir link olarak gördüğü için organik olarak çok fazla kişiye ulaştırmıyor. Ancak bu videoları Facebook’a yüklerseniz, daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hazırladığınız videoları Instagram hesabınızdan da paylaşacaksanız, Instagram’ın sadece bir dakikalık videolara izin verdiğini aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu nedenle uzun bir videonuz varsa, çalışmanın sadece bir kısmını burada paylaşabilirsiniz.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak, videolarınızı hazırlamanız sizin için daha verimli olacaktır.

Başlıklarınızı iyi oluşturun

Videolarınızdaki başlıklarınızın da dikkat çekici olması gerekiyor. Dikkat çekiciliğin yanı sıra Youtube üzerinde yayın yapıyorsanız, bu mecranın da bir SEO değeri olduğunu bilmelisiniz. Dünya üzerindeki en büyük ikinci arama motoru olma özelliğinden dolayı başlıklarınızda doğru anahtar kelimeleri seçmeniz büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra Google üzerindeki arama sorgularında da videolarınız kullanıcılara gösterebilir.

Açıklama bölümlerinde de anahtar kelimler kullanın

Videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenebilmesi için açıklama bölümlerinde videonuzla ilgili detayları paylaşın. Bu metinleri oluştururken de anahtar kelimelerden faydalanmalısınız.

Öne çıkan görseli iyi seçin

Videonuzun öne çıkan resmini dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız, zaman tünelinde bu videoyu gören kişilerin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. Bu görselleri videonun ilginç bir bölümünden ekran görüntüsü alarak yapabileceğiniz gibi kendi özel görsellerinizi de hazırlayabilirsiniz.

Videonun içine URL’lerinizi ekleyin

Videolarınız üzerinden geri dönüşüm alabilmek için videonun içine internet sitenizin adresini de eklemelisiniz. Böylelikle videoyu izleyen kişiler size nasıl ulaşacaklarını da görebilirler.

Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, kanalınızı internet sitenizle bağladığınızda Youtube dışarıya link vermenize imkan sağlıyor. Böylelikle videoların üzerine tıklanabilir linkler de ekleyebilirsiniz. Videonun içine yerleştirilen linkleri seçerek, Youtube üzerinden sitenize yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuzun sonuna bir call to action ekleyin

Youtuber’ların sıkça kullandığı yöntemlerden biri de videonun sonuna bazı call to aciton ifadeleri yerleştirmek oluyor. Video bittiğinde tüketicileri bir eyleme geçmeye davet etmeniz gerekiyor.

Burada farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Youtube hesabınızı internet sitenize bağladığınızda, videoda gösterdiğiniz ürün veya hizmetin sayfasına yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler doğrudan ürün sayfasına gidebilirler.

Devamlı olarak video yayını yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız, videolarınızın sonunda izleyicileri sayfanıza abone yapmak için call to action ifadeleri kullanabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise videolarınızı sonunda kanalınızdaki diğer videoları gösteren bir bölüm yapabilirsiniz. Böylelikle diğer videolarınızın izlenme sayısını da artırabilirsiniz.

Videolarınızı kısa tutun

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız. İçeriğe göre bu uzunluk değişkenlik gösterebilir; fakat reklam veya tanıtım amaçlı videolarınızı maksimum 1-2 dakika ile sınırlandırmak iyi olacaktır. Bundan daha kısa videolar hazırlayabiliyorsanız bu seçeneğin üstünde durmaya çalışmalısınız.

İnternet kullanıcıları gün içerisinde birçok video ile karşılaşıyorlar ve hepsini baştan sona izlemeyebiliyorlar. Bu nedenle kısa süre içinde vermek istediğiniz mesajı vermeniz gerekiyor. Uzun videolar yerine kısa video serileri hazırlayarak, farklı reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

Planlamanızı iyi yapın

Yukarıdaki unsurların yanı sıra en çok üzerinde durmanız gerekenlerden biri de video pazarlamadaki planınıza olacaktır. Bu planda içeriğiniz, videoda kullanacağınız görsel öğeler, videonun kurgusu, yayın zamanı, ne kadar süre reklam verileceği, hangi mecralarda paylaşılacağı gibi konulara yer vermeniz gerekiyor.

Planlamanızı iyi yapmanız, aşama aşama bu süreçten ne kadar geri dönüşüm aldığınızı da görmenizi sağlar. Buradan aldığınız geri dönüşümler sonrasında da yeni kampanyalarda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı fikirler edinmiş olursunuz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağ analizi nasıl yapılır?
Doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağ analizi nasıl yapılır?
Pazarlama çalışmalarınızın performansını ve geri dönüşümünü artırmak için sosyal ağ analizi yaparak doğru hedef kitleye ulaşmanız gerekir. Her sektörün ve firmanın hitap ettiği kitle farklılık gösterir. Temel olarak...
22 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Mobil uygulama tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler 2. Bölüm
Mobil uygulama tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler 2. Bölüm
Dünkü yazımızda mobil uygulama tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler serimizin ilk bölümünü sizlerle paylaşmıştık. Dünkü yazımızda arayüz, navigasyon ve kullanıcı arayüz tasarımları hakkında bazı bilgiler...
16 Mart 2017
Sinan Oypan
Google optimizasyon neden önemli?
Google optimizasyon neden önemli?
Google optimizasyon yani bir diğer adıyla da SEO çalışmaları, e-ticaret firmalarının özellikle üzerinde durması gereken konulardan biri. Organik arama trafiği yaratmak, güvenilirlik sağlamak ve rekabette öne çıkabilmek için bu...
17 Haziran 2020
Sinan Oypan
Etkili bir tedarik zinciri yönetimi için ipuçları
Etkili bir tedarik zinciri yönetimi için ipuçları
E-ticarette etkili bir tedarik zinciri yönetimi yapmak, uzun vadede sektörde başarılı olmanın sırlarından biri olarak öne çıkmakta. Ürün tedariklerinin etkin bir şekilde yapılması, ürünlerin tüketicilere sorunsuz ve hızlı bir...
30 Aralık 2020
Sinan Oypan
SEO analiz nasıl yapılır?
SEO analiz nasıl yapılır?
E-ticaret siteniz için SEO analiz çalışmaları yapmanız, arama motoru uyumluluğu söz konusu olduğunda sitenizin ne durumda olduğunu görmenizi sağlar. SEO analiz çalışmaları, mevcut durumunuzu gösterdiği gibi, yanlış ya da sonuç...
11 Ekim 2019
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için PPC ipucu ve taktikleri
E-ticaret firmaları için PPC ipucu ve taktikleri
PPC, dijital pazarlamada reklam harcamalarının nasıl olacağının kontrolünü sağlayan kurallardan biri. Türkçe’ye Tıklama Başına Maliyet olarak çevrilen PPC, özellikle Google Adwords ve sosyal medya reklamlarında kullanılıyor ve...
2 Mart 2018
Sinan Oypan
Online itibar yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler
Online itibar yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler
Online itibar yönetimi, internet üzerinden iş yapan tüm kurum ve kişilerin özellikle üzerinde durması gereken konulardan biri. Adından da anlaşılabileceği gibi bu kavram, internet üzerinde yaptığınız işler sonucunda edindiğiniz...
23 Nisan 2019
Sinan Oypan
E-ticarette geri dönüşümleri düşüren 6 uygulama
E-ticarette geri dönüşümleri düşüren 6 uygulama
E-ticaret sitelerinde yapılan bazı uygulamalar, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemesinden dolayı geri dönüşümlerin düşmesine neden olabiliyor. Geri dönüşümlerin düşüş göstermesi de doğal olarak şirketi zarara sokuyor. Bu...
9 Ekim 2017
Sinan Oypan
E-ticaret şirketleri için yıllık değerlendirme raporu neden önemli?
E-ticaret şirketleri için yıllık değerlendirme raporu neden önemli?
Yeni yılın başlangıcıyla beraber, yeni yıl için yeni strateji ve fikirler geliştirmek gerekiyor; ancak yapılması gereken çalışmalardan biri de yıllık değerlendirme raporu hazırlamak. Bunun nedeni ise yeni yıldaki çalışmaları...
16 Ocak 2019
Sinan Oypan
Ürün incelemesi hazırlarken bilmeniz gerekenler
Ürün incelemesi hazırlarken bilmeniz gerekenler
Ürün incelemesi, e-ticaret sitenizde sattığınız ürünlere bir talep yaratmak ve tüketicilere ürünlerinizle ilgili detaylı bilgiler sunmanıza yardımcı olur. Ürün incelemeleri sadece etkileşim yaratmak amacıyla kullanılmaz; aynı...
11 Şubat 2020
Sinan Oypan
Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
Telefondan alışveriş, diğer adıyla mobil ticaret akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımızın içine giren kavramlardan biri oldu. Özellikle 2012 yılından itibaren kullanıcıların mobil cihazları üzerinden...
27 Aralık 2019
Sinan Oypan
instagram çekiliş yapma | instagramda çekiliş nasıl yapılır?
instagram çekiliş yapma | instagramda çekiliş nasıl yapılır?
instagram çekiliş yapma için bilmeniz gerekenler nelerdir, instagramda çekiliş nasıl yapılır / instagram çekiliş nasıl yapılır, instagram çekilişi yaparken nelere dikkat edilmelidir, instagram çekilişlerinde yapmanız ve yapmamanız...
7 Temmuz 2019
Sinan Oypan