Yeni Ürün Eklemek

Müşteri Menüsü
Yönetim panelinde Ürünler sekmesi altından erişebileceğiniz Ürünler ekranında karşınıza gelecek Ekle butonuna tıklayarak veya Ürünler sekmesi altından erişebileceğiniz Yeni Ürün Ekle menüsü ile ürün ekleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Sınırsız sayıda ürün ekleme imkanınız bulunur. Sistem performansı açısından 80000den fazla eklememeniz önerilmektedir. Ürün girişlerinizin profesyonel bir ekip tarafından yapılmasını isterseniz IdeaSoft Setup hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
 

Yeni bir ürün eklemeden önce sistemde eğer ürünleri belli kategoriler altında göstermek istiyorsanız kategorilerinizi ve ekleyeceğiniz ürünlere marka da eklemek istiyorsanız sistemde marka da eklemelisiniz.
 
Yeni bir kategoriyi nasıl ekleyebileceğiniz ile ilgili yardım sayfamız için buraya tıklayınız. Yeni bir marka oluşturmak için hazırladığımız yardım sayfasına ulaşmak için ise buraya tıklayınız.
 

Yeni Ürün Bilgileri

Bu alandan eklenecek ürünün kategori, marka, satış fiyatı, döviz kuru, stok kodu, stok adedi, kargo ağırlığı gibi bilgileri girdikten sonra kaydet butonuna tıklayınız, ürünü ekledikten sonra Devam Et butonuna tıklayarak diğer sekmelere geçebilirsiniz.

 
Kategori: Eklemek istediğiniz ürünü hangi kategoriye ya da alt kategoriye eklemek istediğinizi bu kısımdan seçebilirsiniz. Seçiniz bölümünden kategoriyi seçtikten sonra yeşil artı işaretini tıklamalısınız. Birden çok kategori seçilebilir ve ürün  tüm seçilen  kategorilerde görüntülenecektir.
 
Ürün eklerken kategori seçimi zorunlu değildir. Eğer bir kategoriye ürünü atamazsanız sitede vitrin ataması yaparsanız vitrinde ürününüz görünecek ve site içi ürün arama bölümünden ürün ulaşılabilir olacaktır.
 
Marka: Ürününüzün markasını bu kısımdan seçebilirsiniz. (Bu seçenek de markaların görünmesi için Markalar Bölümünden markalarınızı eklemeniz gerekmektedir.)

Ürün Adı: Ürününüzün ismini bu kısma girebilirsiniz.

Fiyat 1: Ürününüzün satış fiyatını bu kısma girebilirsiniz. Girilen fiyatın kdv hariç veya dahil olduğu bir sonraki Fiyat Bilgileri sekmesinde ayarlanacaktır.

Döviz Kuru: Ürünlerinize girdiğiniz satış fiyatlarının sitenizde hangi kur bazında görünmesini isterseniz bu kısımdan kur seçimi yapabilirsiniz.

Stok Kodu: Ürününüze bir stok kodu atamak isterseniz bu kısımdan girebilirsiniz yada sistemin otomatik bir stok kodu ataması yapması için boş bırakabilirsiniz.
 
Barkod Kodu: Ürünlerinize özel barkod kodları  varsa bu alandan  ekleyebilirsiniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
 
 
Stok Adedi: Ürününüzün stoğunuzda bulunan miktarını girebilirsiniz. Sistemimiz stok tutmaktadır ve ilgili ürün satın alındığında ilgili adet kadar stokdan düşecektir.

Kargo Ağırlığı: Ürününüze ait desi/kg miktarını girebildiğiniz bölümdür. Bu bölümden girdiğiniz bilgiler ile kargo fiyatlarınız hesaplanabilmektedir.
 
Durumu: Ürünü  eklerken  hemen yayınlanmasını  istemiyorsanız durumunu  pasif seçip  ekleyebilirsiniz. Bu şekilde ürün admin panelinizde görünecek site önizlemesinde görünmeyecektir.

Fiyat Bilgileri

Bu alanda ürününüzü bayilere de satış yapmak isterseniz Fiyat 2,3,4,5 alanlarını doldurabilir ayrıca alış fiyatını da yazabilirsiniz. Kdv, indirim ve havale seçeneklerini de bu alandan kaydedebilirsiniz.

 
Satış Fiyatı 2,3,4,5: Ürününüze 5 farklı satış fiyatı belirleyebilir, bu fiyatları dilediğiniz üye grubuna istediğinizi fiyattan satış yapabilmek için kullanabilirsiniz. Özel bir üye grubu açarak fiyat 2,3,4 veya 5 kullanımı ile ilgili yardım sayfamız için buraya tıklayınız

Ürün Alış Fiyatı: Ürününüzün alış fiyatını bu kısımdan girebilir yada bu kısmı boş bırakabilirsiniz. Bu kısma girdiğiniz değerler sitenizin herhangi bir kısmında görünmeyecektir. Sadece yönetici olarak sizler ürünün alış fiyatını maliyet hesaplamalarında kullanmak üzere girebilirsiniz.
 
Kdv Dahil: Ürününüzü eklerken fiyat alanına girdiğiniz değerin kdv dahil mi yoksa hariç mi olduğunu işaretlediğiniz alandır.

KDV: Ürününüzün KDV oranını bu kısımdan girebilirsiniz.

Piyasa Fiyatı: Ürünün piyasadaki fiyatını sizin fiyatınızla karşılaştırma açısından bu bölüme tanımlayabilir üründe avantajlı bir fiyata sahip olduğunuzu ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. Buraya girdiğiniz değer ürün detay sayfasında gözükecektir.

İndirim Türü: Ürününüze indirim tanımlaması yapmak istediğinizde bu indirimli fiyat mı yoksa indirim yüzdesi mi olduğunu belirleyebildiğiniz bölümdür.

İndirim: Bir üst seçenekte belirlediğiniz indirim türüne göre indirim oran veya indirimli tutarı belirttiğiniz bölümdür. Ürüne %20 gibi bir indirim tanımlayabilir veya indirimli 69 TL gibi bir bildirim yapabilirsiniz.

Havale: Havale ile satışınızda bir indirim söz konusu ise bu kısımdan ürününüzün havaleli satışınızdaki indirim oranınızı girebilirsiniz.

Kargo Ücreti: Ürününüzün kargo fiyatını sistemdeki kargo firmanızın ayarları ile belirlensin istiyorsanız sistem seçili olmalıdır, kendiniz sadece bu üründe geçerli olmak üzere bir kargo bedeli vermek istiyorsanız sistem seçili olmadan bir fiyat belirleyebilirsiniz. 0 yazarsanız sadece bu ürün 0 TL kargo bedeli olarak faturalandırılacaktır. 2 yazarsanız sadece bu ürün 2 TL kargo bedeli olarak faturalandırılacaktır. Eğer sistem kutucuğu seçili ise kargo ayarlarınız kullanılacaktır. Kargo firmasının oranları ve fiyatlandırması ile ilgili yardım sayfamız için buraya tıklayınız.

Ürün Detayları

Ürünün detaylı bilgisini gireceğiniz alandır.
 

Yer almasını istediğiniz açıklamayı detaylı bilgi alanından ekleyebilirsiniz. Bu alanda flashlar, görseller ve linkler de ekleyebilirsiniz. Bu alana yazacağınız yazıları eğer başka bir kaynaktan kopyalayıp yapıştıracaksanız, bu yazıları ilk önce bilgisayarınızdaki not defterine yapıştırın ardından not defterinden kopyalayarak sitenizdeki bu ürün detayları alanına yapıştırın. Farklı bir siteden alacağınız ürün detaylarını aynı şekilde sitenize yapıştırırsanız, kopyaladığınız yerdeki stil ve javascript kodları sizin sitenizde olmayacağından sistemin sepete at, hemen al gibi özelliklerinin çalışmasını engelleyebilirsiniz. 

Diğer

Ürüne garanti bilgisini, ürün alınırsa yanında verilecek hediyeyi düzenlediğiniz ek olarak resim ve tavsiye ürünler gibi değerleri eklediğiniz alandır.
 
 
Garanti Süresi: Ürünlerin garanti sürelerinin tanımlandığı bölümdür. Ay cinsinden ekrana gelir, 24 yazarsanız ürün detayında 24 ay garantili olduğu bilgisi çıkacaktır. Yıl olarak kullanmak isterseniz Ayarlar >> Dil ayarları sekmesinden Ay metnini Yıl olarak değiştirebilirsiniz.

Hediyeli: Ürününüzün hediyeli olmasına ilişkin bilginin düzenlendiği kısımdır. Örnek olarak televizyon ekliyorsanız ve yanında HDMI kablo hediye ediyorsanız hediyeli olarak seçip yanında HDMI Kablo Hediyeli diye yazabilirsiniz.

Resim 1,2,3,4,5,6,7,8: Ürününüzün resimlerini bu bölümlerden sitenize yükleyebilirsiniz. Resimleriniz jpg, gif yada png uzantılı ve en fazla 2MB boyutuna sahip olabilir. Jpg ve Gif resimlerinizde bant genişliğinizi koruma amaçlı olarak optimizasyon işlemi uygulanmaktadır. Bu nedenle resimlerinizde bir miktar bozulma olabilir, daha net görsel yüklemek isterseniz Png formatında resimlerinizi sisteme yükleyebilirsiniz.
 
Standart temalarda 4 adet resim gösterilmektedir. 8 adet resim gösterimi Konsept Tasarımlarda uygulabilmektedir. 
 
Eklediğiniz büyük resimler Ayarlar >> Ek ayarlar >> vitrindeki ürün resim boyutları ayarınızdaki değere göre küçültülür.Yüklediğiniz resimden sistemin oluşturacağı küçük resimler sizin için yeterli büyüklükte değilse ilgili menüden arttırabilirsiniz.

Kişisel Tedarikçiler:  Siparişler >> Tedarikçilerim alanından tanımlamış olduğunuz kişisel tedarikçileri bu alandan ürüne atayabilirsiniz. Böylece hangi ürünü hangi tedarikçiden aldığınızı görebilecek ve ürünü tekrar tedarik etmek istediğinizde olumsuz bir durum yaşamayacaksınız.

Tavsiye Ürünler:  Bu ürünün sayfasında tavsiye ürünler olarak gözükmesini istediğiniz ürünlerin ID numaralarını girebileceğiniz alandır. İsterseniz yeşil artı (+) butona basarak ürünlerinizi arayabilir ve seçebilirsiniz. 

Seo Bilgileri

Ürüne özel seo tanımlamalarının yapıldığı alandır. 
 

Ürün sayfa başlığı: Sadece bu üründe çıkmasını istediğiniz başlık yani title değerini bu alandan girebilirsiniz.
Anahtar kelimeler: Sadece bu üründe çıkmasını istediğiniz anahtar kelime yani keywords değerini bu alandan girebilirsiniz.
Açıklama: Sadece bu üründe çıkmasını istediğiniz açıklama yani description değerini bu alandan ekleyebilirsiniz.

Bir anahtar kelime nasıl yazılır, açıklamalarda nelere dikkat edilmelidir gibi ürünleriniz için gireceğiniz SEO bilgilerinin ayrıntılı anlatımının yapıldığı yardım sayfası için buraya tıklayınız

Seo + Etiket sistemi

Bu bölümde ürünlerinize etiket tanımlamaları yapabilirsiniz. İlgisiz ve gereksiz etiket kullanımları arama motoru başarınızı(SEO) düşürebileceğinden dolayı ürününüz ile ilgili etiketleri kullanmaya özen gösteriniz. Bir ürüne en fazla 10 adet SEO+ etiketi atayabilirsiniz.
 

Ürünlerinize etiket eklemek için Etiket Ara alanına etiketinizi yazmaya bağladığınızda görüntülenen seçeneklerden eklemek istediğiniz etiketin sağ tarafında bulunan + simgesine tıklamanız ve seçimleriniz tamamlandığında Kaydet butonuna tıklamalısınız.

Örneğin "Logitech Z-5500 505W 5+1 Dijital Speaker" adlı ürününüz için aşağıdaki etiketleme alanına "ses sistemleri", "5+1 ses sistemi", "logitech speaker" ve benzeri ilgili kelimeler yazdığınızda gelen sonuçlardan ilgili olanları eklemeniz doğru olacaktır. Eklenen etiketler ürün detay sayfasında gözükecektir ve ilgili etikete tıklandığı zaman o etikete sahip bütün ürünler tek bir sayfada listelenebilecektir.

Not: Bu sekme; Ayarlar sekmesi altından erişebileceğiniz Ek Ayarlar ekranında SEO+ Etiket Sistemi seçeneği aktif edildiğinde görüntülenmektedir. SEO+Etiket Sistemi Platinium pakette olan bir özelliktir.

Facebook Paylaşım

Ürünlerinizi facebook profilinizin duvarında ve sayfalarınızda otomatik olarak paylaşmak isterseniz kullanacağınız bölümdür.
 

Ürününüzü facebook sitesinde paylaşmak için öncelikle sitenizin facebook da yayın yapmasına izin vermeniz gerekmektedir. Bunun için Facebook Paylaşım bölümünde Bu Ürünü Facebook ile Paylaş seçeneğinde göreceğiniz Profilimde Paylaşmak İçin İzin Ver butonuna tıklamanız gerekmektedir. Eğer facebook sayfalarınızda da paylaşmak istiyorsanız Sayfalarımda da paylaşmak istiyorum seçeneğini işaretledikten sonra Profilimde Paylaşmak İçin İzin Ver butonuna tıklamalısınız. 

Not: Bu sekme; Ayarlar sekmesi altından erişebileceğiniz Ek Ayarlar ekranında Paylaşım Linkleri Kullanımı seçeneği aktif edildi ise görüntülenmektedir.
 
Ardından facebook hesabınız ile giriş yaparak Shopping Connector uygulamasına izin vermelisiniz. Ardından sahip olduğunuz facebook hesabı veya varsa yöneticisi olduğunuz sayfalar karşınıza gelecektir. Hangisinde paylaşmak istiyorsanız işaretleyip kaydetmeniz yeterlidir.
 
Profilinizde yayınlanmasını istiyorsanız Profilimde Paylaş seçeneğini seçiniz ve hangi sayfalarınızda ürünlerinizin yayınlanmasını istiyorsanız ilgili sayfalarınızı da seçili hale getirerek Kaydet butonuna tıklayınız.
  
Not: Eğer bir sayfayı fotoğrafsız olarak daha önceden paylaşmışsanız, Facebook o ürünü önbelleğine almaktadır ve daha sonra fotoğraflı paylaşsanız bile Facebook üzerinde ürün resmi görünmeyebilir. Ürün fotoğraflarının Facebook üzerinde görüntülenmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.

Kişiye özel ürünleriniz varsa ürün özelleştirme modülü sayasinde ürün sayfasında sizin belirleyeceğiniz ekstar bilgiler ziyaretçilerinizden alınarak ürünün sepete atılmasıı sağlayabilirsiniz. Bu özelliğin kullanım detayalrı için Ürün Özelleştirme yardım sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Yeni Ürün Eklemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular