SMTP Mail Ayarları

Müşteri Menüsü
Siteniz üzerindeki tüm mail altyapısının düzenlendiği alandır, iletişim formu, sipariş mailleri, üyelik aktivasyon maili gibi verilerin iletimi ve siteniz üzerinden mail gönderimi bu alandaki ayarlar üzerinden yapılır.
Bu alandan sistemin mail ayarlarını gerçekleştireceğiniz gibi yeni bir mail hesabı açmak veya var olan mail hesaplarını düzenlemek için de kullanabilirsiniz.
SMTP Mail Ayarları 2 bölümden oluşur.

SMTP Ayarları

Herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaksızın otomatik olarak sistem tarafından doldurulmuş bir şekilde gelir, ancak daha sonradan değiştirmeniz gerekebilir, bu nedenle karşınızdaki ayarların ne olduğunu inceleyelim.
SMTP Sunucu Adresi: Bu kısım mail.siteadresiniz.com şeklinde doldurmalıdır. Sitenizin adresi www.ideasoftdestek.com  ise bu kısma mail.ideasoftdestek.com yazmanız gerekmektedir. Site adresiniz www.hemensite.net ise bu alana mail.hemensite.net yazılmalıdır.
SMTP Kullanıcı Adı:  Siteniz üzerinden gönderilecek olan maillerin hangi adres üzerinden gitmesini istiyorsanız bu alana o adres yazılmalıdır.Bu alana yazacağınız bir mail adresi sisteminizde daha önceden eklenmiş bir hesap olmalıdır. Olmayan bir mail adresi bu alana eklenemez.
Bu alanda yazılı olan mail adresi ne ise, sipariş , iletişim ve aktivasyon mailleri bu adres üzerinden gidecektir. Bu nedenle standart olarak noreply@siteadresiniz.com olarak doldurulur.
Eğer tüm mailleriniz bilgi@siteadresiniz.com üzerinden gönderilsin istiyorsanız ilk önce bilgi@siteadresiniz.com mail adresini açmalı ardından SMTP kullanıcı adı kısmına bu mail adresini girmelisiniz. Böylece sistemdeki tüm mailler artık bilgi@siteadresiniz.com üzerinden gönderilecektir.
SMTP Şifresi:  Bir üst satırdaki  SMTP kullanıcı adı kısmına yazılı olan mail adresinin şifresini yazmanız gerekmektedir. Bu alan şifre değiştirme alanı değildir. SMTP Kullanıcı adı kısmına yazmış olduğunuz mail adresini şifresini yazmalısınız. Şifre değiştirmek isterseniz mail hesapları alanından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
SMTP Port: 587 olarak kalmalıdır. Eğer farklı bir mail sunucusu kullanıyorsanız o sunucunun yöneticileri tarafından size verilen portu girmelisiniz.
Bu bilgiler standart Ideasoft sunucu bilgileridir. Eğer farklı bir mail sunucusu kullanıyorsanız bu ayarlar geçerli olmayacaktır ve mail sunucusunun yönetimini yapan kişi veya kurum tarafından bu bilgiler temin edilmelidir.
Mail Gönderim Sistemi: Mal hesaplarınızı Ideasoft üzerinden kullanıyorsanız 1.Ideasoft seçilmeli, farklı bir mail sunucusu kullanılıyorsa 2.Diğer seçilmelidir.

Mail Hesapları

Alan adınız uzantılı bir mail adresi açabilir veya daha önceden açmış olduğunu mail hesaplarınızı yönetebilirsiniz.
Tüm mail hesaplarınız mail hesapları bölümünde listelenecektir. Eğer bir mail hesabının şifresini değiştirmek isterseniz sağ tarafındaki  simgeli düzenleme butonuna basabilirsiniz. Şifre değiştirebileceğiniz ekran gelecektir.
Şifreniz minumum 8 maksimum 32 karakter olabilir ve içerisinde küçük harf, büyük harf ve rakam kullanma zorunluluğunuz bulunur.
Herhangi bir mail hesabını silmek isterseniz ise sağ tarafındaki  simgeli sil butonun basabilirsiniz.

Yeni Mail Hesabı Eklemek

Yeni bir mail hesabı eklemek için Ekle butonuna tıklayabilirsiniz. Oluşturabileceğiniz mail adresi sayısı kullandığınız pakete göre değişiklik gösterecektir.
Karşınıza mail hesap adı ve şifresini girebileceğiniz ekran gelecektir. Hangi mail adresini açmak istiyorsanız hesap adına yazabilirsiniz.
 
Mail şifreniz minumum 8 maksimum 32 karakter olabilir ve içerisinde küçük harf, büyük harf ve rakam kullanma zorunluluğunuz bulunur. 
Oluşturduğunuz mail adresi ile şifre aynı olmamalıdır. Örneğin info@ olarak bir mail oluşturduğunuzda şifrede info geçmemelidir.

Mail Adresimi Nereden Kontrol Edebilirim?

Yeni bir mail adresi ekledikten sonra dilerseniz o mail adresini microsoft outlook, mozilla thunderbird gibi mail okuyucu programlar üzerinden kullanabilirsiniz.  Mail programlarının kurulum kılavuzlarına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Eğer online bir şekilde dilediğiniz zaman o mail adresine girmek isterseniz http://mail.siteadresiniz.com yazmalısınız. Yani alan adınızın bağlantısının başına www yerine mail ekleyerek o adrese girmelisiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • SMTP Mail Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular