Gönderdiğim mailler neden spam olarak algılanıyor?

Gönderilen bir mail, önemsiz veya spam klasörüne düşmemelidir, hazırladığınız kampanyalar, sipariş mailleri veya duyurular ancak kişinin gelen kutusuna yani inbox klasörüne düştüğü sürece değerlidir.

Bir mail gönderildiği zaman %100 inbox içerisine gitmeyebilir. Atacağınız maillerin spam olarak algılanmaması için aşağıdaki adımlara mümkün olduğunda uygulamanızı tavsiye ederiz.

Mail Adedi ve Gönderim Sıklığı

Gönderdiğiniz e-postaları ilk önce mail servis sağlayıcı karşılar ve gerekli hesaplara yönlendirir. Örnek olarak @gmail.com uzantılı kişilere mail gönderdiğinizde, ilettiğiniz mailler ilk önce Google sunucularında karşılanır ve ilgili hesaplara dağıtılır. Eğer mailleri karşılayan Google sunucuları, aynı kaynaktan binlerce mail geldiğini farkederse bir bu spam yapıldığını düşündürecektir. Bu nedenle gönderdiğiniz maillerin adedi, servis sağlayıcının gönderim limitini geçmemelidir. Bu limitler, resmi olarak açıklanmamıştır.
 
Gmail üzerine gönderdiğiniz e-postalar çok fazla adete ulaştığında gmail tarafından yeni gönderilecek mailleriniz spam klasörüne otomatik olarak gönderilebilir.  Bu doğrultuda aynı mail listesine aynı hafta içerisinde 2'den fazla mail atmamanızı öneririz. Aylık olarak aynı kişiye 3'den fazla kampanya mail gönderilmemesi genel tavsiyemizdir.

Konu Başlığı ve Mail Şablonu

Mail konu başlığını ( subject ) 40 karakterden fazla olmamasını tavsiye ederiz, mailin okunurluğunu önemli oranda artırır. Belirsiz veya şüpheli başlıklardan kaçınarak,  en temel vurgulamak istediğiniz metni yazıp, asıl ayrıntıyı mail içeriğine saklayın.
 
Mail içeriği hazırlarken sadece görsel veya sadece metin içerikler oluşturmayın. Kampanyanız ile ilgili görseller kullanmalısınız, ancak bu görseller kesinlikle 150 - 250 kb'dan daha fazla dosya büyüklüğüne sahip olmamalıdır. Ekleyeceğiniz görseller ile birlikte minumum 2 - 3 paragraf metin de ekleyin. Eklediğiniz metinlerde bold veya italik yazı tiplerini kullanmayın. Font değerleri olarak da genel kabul görmüş fontları kullanın. Metni asla tamamen BÜYÜK HARF olarak yazmayın ve $ , € gibi özel karakterler kullanmayın.

Maillerinizde iframe, javascript veya flash kullanmayınız. Mail servis sağlayıcıları bu tür içerikleri desteklememektedir. Ayrıca yasaklı kelimeleri de kullanmamanız gerekir. İlaç, yakıcı ve yanıcı maddeler, pornografik vb. içerikler spam klasörüne düşmenize neden olacaktır.
 
Mail tasarımınız 700 px genişliğini geçmemelidir. 18 Punto'dan büyük ve renkli yazılar kullanılmamalıdır.

İletilmeyen Mailler ve Kurumsal Bilgi

İletilmeyen bir mail, mail atmak için kullanılan adrese geri döner. Örnek olarak bilgi@site.com adresinden mail gönderiliyor ise, eğer karşıdaki kişiye herhangi bir nedenden dolayı mail iletilmediğinde bilgi@site.com adresinize neden o mailin iletilmediği ile ilgili geri dönüş bildirimi gelecektir. Bu mailleri takip ederek, sitenizin spam filtrelerinde olup olmadığını takip edebilir veya mail attığınız kişinin geçerli bir mail vermediğini gördüğünüzde listenizden kaldırabilirsiniz.
 
E-posta gönderimlerinizde mutlaka firmanızın gerçek ve kurumsal adresini kullanın. Her zaman siteniz uzantılı bir mail adresinden gönderim gerçekleştirin. Örnek olarak siteniz ideasoft.com.tr ise attığınız mailleri ideasoft.net gibi farklı bir adres üzerinden göndermeyin. 
 
Gönderdiğiniz mailler içerisinde sitenize yönlenmesini sağlayan bağlantılar eklediğinizde, mail hangi adresten geliyorsa, mail içindeki bağlantıların da o adresten gitmesini sağlamalısınız.
 
Örnek olarak mail@site.com adresinden mail gönderiyorsanız, mail içeriğindeki bağlantılar da www.site.com/adres.html gibi sayfalara yönlenmelidir. Eğer mail@baskasite.net adresinden mail gönderiyorsanız ve mail içeriğinde www.site.com/adres.html gibi maili gönderen adres ile eşleşmeyen bağlantılar var ise bu sahte adreslerden mail gönderdiğiniz kuşkusu uyandırabilir ve spam klasörüne düşme olasılığınızı arttırır.

Kullanıcı Geri Bildirimleri ve Üyelikten Ayrılma Bağlantısı

Maili alan kişiler, o maili spam olarak işaretler ise, tüm bu geri bildirimleri mail servis sağlayıcıları kayıt altında tutar ve belirli bir oranda attığınız mailleri alan kişiler, o maili spam olarak işaretlediğinde, yeni attığınız maillerde otomatik spam klasörüne düşebilir.
 
Bu nedenle gönderdiğiniz maillerde, kişileri rahatsız etmeyecek bir formatta olması dolaylı yoldan o mailin spam olarak işaretlenmemesine katkı sağlar. Bu doğrultuda mail şablonunuzda arkaplanlarda göz yormayacak renkler ve resimler kullanmanızı tavsiye ederiz.
 
Eğer maili alan bir kişinin  o maili spam olarak işaretlemesini minumum seviyede tutmak istiyorsanız, mail içeriğine görünür bir alana üyelikten ayrılabilmesi için bir bağlantı eklemeniz gerekir. Otomatik olarak bir adrese tıklandığında kişinin bülten aboneliğini kapatabileceği bir altyapı mevcut değildir. Ancak bu işlemi şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 
İçerik Yönetimi >> Form Yönetimi alanından Bülten Aboneliğini İptal Et şeklinde bir form oluşturun. Form içinde bir bilgi metni, iptal edilecek aboneliğin mail adresi gibi verileri talep edin.
 
Form oluşturmak ile ilgili hazırladığımız konu anlatımı için buraya tıklayabilirsiniz.
 
Ardından bu formun bağlantısını, göndereceğiniz mailler içerisine ekleyebilirsiniz.
 
Böylece abonelikten çıkmak isteyen bir kişi mail içeriğine eklediğiniz bağlantı adresine tıklar, mail adresini sizlere gönderir. Sizler de gelen mail içeriğinde iletilen adresi mail listenizden silebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Gönderdiğim mailler neden spam olarak algılanıyor?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Konu anlatımları

E-ticaret panelinizi en verimli şekilde kullanmanız için hazırlanmış konu anlatım videoları ve makaleleri.

Konu Anlatımları