2022 KOBİ E-Ticaret Raporu

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
2022 KOBİ E-Ticaret Raporu

IdeaSoft’un geliştirdiği e-ticaret altyapısını kullanan sitelerin 2022 e-ticaret raporu hazır. 2022 yılında 7 milyondan fazla tüketicinin 68 milyon adet ürün ihtiyacını karşıladı. Toplam hacim 2021 yılına oranla %74 oranında artarak 7 milyar TL’yi geçti. Raporda; satılan ürün adedi, satış hacmi yükselen sektörler, günler ve mevsimlere göre dağılımları, sipariş verilen bölgeler, kargo tercihleri, ödeme yöntemlerine kadar kapsamlı istatistikler yayınlandı.

Raporu yorumlayan IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara; 2022 yılında Türkiye’deki enflasyon rakamlarına rağmen e-ticaretin büyümeye devam ettiğinin altını çizdi. Halihazırda e-ticaret yapan ve yapmayı düşünenler için rehber niteliğinde olacak raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

E-Ticarette Yıllık Toplam Ciro 7 Milyar TL’yi Aştı

IdeaSoft’un 18 binden fazla mağaza üzerinde 7 milyonu aşkın siparişle oluşturduğu raporuna göre e-ticaret hacmi 2021’e oranla 2022’de tam %74 oranında artarak toplam ciro 7 milyar TL’yi aştı. Sepetteki ürün adedi totalde 10 bine yaklaşırken 980 liraya yükselen ortalama sepet tutarı ile toplam 70 milyona varan ürün siparişi ile ciddi bir artış yaşandı. E-ticaret yapmayı düşünen firmaların karar verme sürecini olumlu yönde artıracak sayılar 2022 yılında da hatırı sayılır biçimde artmış görünüyor.

2022’de Satış Hacmi En Yüksek 10 Sektör Dikkat Çekiyor

e-ticaret raporu devamında satış hacmi en yüksek sektörlere baktığımızda 2021 yılında ilk sırada yer alan Hırdavat & Yapı Market 2022 yılında da zirvede yer alıyor. Bir önceki sene ilk 10’da yer almayan Mobilya sektörü de 9. sıradan listeye dahil olmuş durumda. Listenin ikinci sırasında Elektronik yer alırken onu takip eden diğer sektörler ise; Beyaz Eşya ve Ev Aletleri, Gıda, Otomotiv, Outdoor, Kozmetik, Giyim, Mobilya, Petshop. Raporda listelenen sektörler bu alanda mağazaları olan ama online satış kanalları olmayanlar için harekete geçirici nitelikte.

“Enflasyon Rakamlarına Rağmen E-Ticaret Büyümeye Devam Etti”

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara e-ticaret raporu yorumlayarak; “2022 yılı e-ticaret sektörünün gelişmeye devam ettiği bir yıl oldu. Pandemi döneminde başlayan büyüme ivmesinin enflasyon rakamlarına rağmen 2022 yılında da devam ettiğini söyleyebiliriz. E-ticarette yükselen sektörlere baktığımızda; elektrik, motosiklet ekipmanları, çeyiz ve züccaciye öne çıkıyor. Bu sektörlerin 2022 yılındaki büyüme oranlarının pandemi dönemi öncesine oranla daha yüksek olduğu görülüyor.” dedi. Satış hacimlerine de değinen Özkara, “Hırdavat ve yapı market ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla satış hacmi olan sektör olarak konumunu koruyor. Bunun yanında tüketici davranışı olarak özellikle mobil cihazlardan yapılan alışverişler öne çıkıyor. Tüm bu verilerin ışığında IdeaSoft olarak herkesi kolay bir şekilde e ticarete giriş yapabilmesi adına çalışıyor ve e-ticaret ekosistemini gün geçtikçe geliştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Ciro Bazında En Çok Büyüyen Sektörlerin Başında ‘Elektrik’ Geliyor

E-ticarette 2022’nin en’lerini gördüğümüz raporda ciro bazında en çok büyüyen ilk 10 sektörün başında yüzde 295’lik büyüme oranıyla Elektrik sektörü geliyor. Motosiklet Ekipmanları ikinci sırada yer alırken üçüncü sırada ise Çeyiz ve Züccaciye, dördüncü sırada Spor Malzemeleri, beşinci sırada ise Hırdavat ve Yapı Market sektörü yer alıyor. Listenin devamı ise şu şekilde; Otomotiv, Oyun & Hobi Ürünleri, Mobilya, Beyaz Eşya ve Ev Aletleri, Elektronik.

2022 Yılında da En Çok Sipariş Veren Bölge: Marmara

Yüzde 43’lük sipariş oranıyla 2021 yılında olduğu gibi 2022’de de Marmara Bölgesi lider konumda. Marmara’yı yüzde 15 ile İç Anadolu takip ederken; Karadeniz Bölgesi yüzde 14, Akdeniz yüzde 10, Ege yüzde 7, Doğu Anadolu Güneydoğu Anadolu yüzde 4 sipariş oranıyla listede yer aldı. Şehir bazlı siparişlere bakıldığında en çok sipariş veren ilk 3 şehir yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Ardahan, Muğla ve Konya ise büyüyen satış hacimleriyle dikkat çeken şehirler olarak gözüküyor.

Ödeme Seçenekleri Arasında Kredi Kartıyla Ödeme Yine Zirvede

Kullanıcıların ödeme alışkanlıkları e-ticaret yükselişine paralel olarak kredi kartı olarak devam ediyor. Online sipariş veren kullanıcıların yaklaşık yüzde 75’i kredi kartı ile ödeme yaparken yüzde 16’sı kapıda ödeme seçeneğini kullanıyor. Havale ve EFT tercih edenlerin oranı ise yüzde 9. Kredi kartı kullanan kullanıcıların taksit seçeneklerini de değerlendirdiğini görüyoruz. Kullanıcıların yaklaşık yüzde 33’ü 3 taksit seçeneğinden faydalanırken; yüzde 23’ü ise 2 taksit seçeneğinden yararlanarak alışveriş yapıyor.

İlgili Rehber: E-Ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Kullanıcıların En Çok Sipariş Verdiği Gün ve Saatler

Raporda dikkat çeken bir diğer istatistik ise sipariş verilen günler ve saatler. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların en çok tercih ettikleri gün Çarşamba. Yine onu takip eden Perşembe günü de siparişin en yüksek olduğu diğer bir gün. Saatlere baktığımızda ise öğleden sonra 14:00-15:00 saatlerinde siparişler en yüksek seviyelere ulaşıyor. Mevsimlere göre de istatistik verilen raporda en yüksek siparişin verildiği mevsim Sonbahar.

Siparişlerin Yüzde 61’i Mobil Cihazlardan Verildi

Ürünlerini online ortamda satmak isteyen kişi ve kuruluşlar için tüm teknik alt yapıyı ve entegrasyonları hazır olarak sunan IdeaSoft’u kullanan mağazaların müşterileri yüzde 61’i mobil cihazlarından sipariş verdi. Kullanıcıların 2 milyon 800 bini siparişlerini masaüstü cihazlardan verirken 4 buçuk milyonu ise mobil cihazlarından sağladı. IdeaSoft sürekli olarak yaptığı güncellemelerle mağazalarına kullanıcı dostu bir arayüz sunarak mobilden sipariş veren kullanıcılarının sayısını da artırmış oldu.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler