Google Merchant Center

Müşteri Menüsü
Google Merchant Center, ürünlerinizi "Google Alışveriş" sistemine yüklemenizi sağlayan bir araçtır. Google Merchant Center'a ürünlerinizi yüklemek için,  google.com/merchants adresine giriş yapmanız  ve başlamak için gmail hesabınızla oturum açmanız gereklidir.

Google webmasters da sitenizi daha önce doğrulamadıysanız öncelikle site doğrulama işlemini yapmalısınız. Site doğrulama işlemi için ilgili yardım sayfamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Site doğrulama işlemini yaptıktan sonra https://www.google.com/retail/merchant-center/ linkinden giriş yapabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra aşağıdaki sayfa karşınıza çıkacaktır.Bu sayfada mağaza adını, site adresinizi ve iletişim bilgilerinizi yazarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
Şartlar ve koşullar bölümünü de kabul ettikten sonra son butonuna tıklayarak, Merchant Center kontrol paneli karşınıza gelecektir.
Kontrol panelinde "Feed'ler" sekmesine tıklayarak standart mod, feed türü ülke seçimi ve ekleyeceğiniz xml için bir isim belirleyerek devam butonuna tıklayabilirsiniz.


İkinci aşamada yükleme yöntemi olarak otomatik yükle seçeneğini işaretleyerek devam butonuna tıklayabilirsiniz.

3. aşamada, yükleyeceğiniz xml dosyasına bir isim belirleyebilirsiniz, güncelleme için zaman dilimi de seçtikten sonra, Feed URL bölümüne admin panelinizde Entegrasyonlar / Ideaoutput Çıktı sistemi bölümünde yer alan Google Merchant Center çıktısında kategori eşleştirme işlemini yaptıktan sonra izin tanımlama butonuna tıklayarak oluşturacağaınız url adresininizi ekleyerek kaydet butonuna tıklamalısınız.

  • Kategori eşleştirme işlemi için Google Merchant çıktısı yanındaki düzenleme butonuna tıklayınız.


  • Açılan sayfada en altta yer alan kategori eşleştirme butonuna tıklayınız.
 merchant2-1
Çıktı üzerindeki fiyat hassasiyeti bölümü 2 olmalıdır. Bu alan virgülden sonraki ondalik sayısını belirtmektedir ve Google Merchent Center uygulamasına uygun olan 2 dir.
  • Bu menüde ekle butonuna tıklayarak mevcut kategorilerin Google Merchant da karşılık gelen kategori Idlerini yazabilirsiniz.


merchant-3

Google Merchant için kullanmak istediğiniz kategori Idlerinin tam listesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Feed bölümünde xmle verdiğiniz isimle karşınıza çıkacaktır. Örnekteki verildiği gibi  Ürünler yazan bölüme tıklamamız gerekmektedir.
Karşımıza çıkan sayfada Şimdi getir bölümüne tıkladığımızda xmlde yer alan ürün sayısı kadar öğe işlendi mesajı alınacaktır.


Ancak xmli yüklediğinizde hemen öğe işlendi mesajı almayacaksınızdır bu durum, google tarafından sitenizi tarama oranına göre değişecektir. XMLin tamamen işlenebilmesi , google'ın sitenizi taraması ve sitenizin büyüklüğüne göre değişecektir.Google Merchant da ürünlerinizin listelenmesiyle ilgili olarak Google Alışveriş Politikalarınıda inceleyebilirsiniz.İlgili Google Yardım sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Merchant Center

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular