Excel Entegrasyonunda Ürün Özellikleri Aktarımı

Müşteri Menüsü
Ürün özellikleri ve filtre kullanımı Enterprise ve Platinium paketlerimizde yer almaktadır.

Ürün özellikleri ve filtre bloğu kullanım amacıyla ilgili olarak öncelikle Ürün Özellikleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.
 


Ürün özelliklerini admin panelinde tek tek ekleyebileceğimiz gibi Excel üzerinden toplu olarak da ekleyerek ürünlerimize atayabiliriz. bu işlem için admin panelimizde Entegrasyonlar >> Idea Output Çıktı Sistemi menüsüne gelerek STANDART KATALOG ÇIKTISI v3 (EXCEL) isimli çıktı üzerinden  (detaylı düzenle) butonuna tıklayarak düzenlemek istediğimiz ürünlerin yer aldığı kategori yada marka seçimi yaparak excel dosyasının çıktısını almamız gerekmektedir. 

 

Kategori yada marka seçimi yaptıktan sonra alt bölümündeki kaydet ve çıktı al seçeneğini işaretleyerek excel çıktısını bilgisayarımıza indirebiliriz. Karşımıza çıkan excel de ürün özelliği eklememiz için gerekli olan sutünlar; 
stockCode, specGroup, specName, specValue alanlarıdır çıktıdaki diğer sütunları dilerseniz silebilirsiniz.
 
 

stockCode: Ürün stok kodu 
specGroup: Özellik Grubu
specName: Özellik Adı
specValue: Özellik Değeri
 
Örnekte seçim yaptığımız kategori güneş gözlükleri olduğu için bu kategoriye uygun  olarak çerçeve cinsi, cam cinsi vb. özellikler ekleyebiliriz.

 

Oluşturduğum gözlük özellik grubundaki çerçeve, cam ve stil özelliklerinin aynı ürüne eklenmesi için stok kodu bölümüne de aynı ürünün stok kodlarını yazmalıyız.
 
 
Excelde düzenlemeleri yaptıktan sonra , admin panelimizde Entegrasyonlar menüsü altında Excel entegrasyonunu seçip dosyayı yükleyerek filtre seçenekleri güncelleme bölümüne geçebiliriz.
 
Varsayılan entegrasyon ayarlarına GERİ DÖN: Sitede manuel olarak eklenmiş üründe tanımlı farklı bir ürün özelliği varsa eskiden tanımladıklarımızı üründen kaldırarak excelde yazdıklarımızı ürüne ekleyecektir.

Sadece filtre seçenekleri olmayan ürünlerinin filtre seçeneklerini güncelle: Daha önce ürün özelliği eklenmiş bir ürün varsa excelimizde bu ürünleri güncellemez, sadece ürün özeilliği daha önce hiç eklenmemiş ürünleri güncelleyecektir.
 
Filte seçeneklerinde daha önce ürün özelliği olmayan bir ürüne excelde ürün özelliği eklediğimiz için herhangi bir seçenek işaretlemeden güncelleme butonuna tıklamalıyız.
 

Örnekteki gibi sadece var olan ürünlerin çıktısını alıp, ürün özellikleri excelde ekleyerek diğer sütunları sildiyseniz kesinlikle diğer güncellemeleri yapmayınız. Ürün özelliklerinin eklenmesi için sadece filtre seçeneklerini güncellemeniz yeterlidir.


Güncelleme işlemini tamamladıktan sonra admin panelinde ve site önizleme bölümünde ilgili ürünü kontrol edebiliriz. Ürünün  detaylı düzenleme bölümüne giriş yaptığımızda ürün detayları sekmesinde excelde eklemiş olduğumuz ürün özellkilerinin ürüne atanmış olduğunu görmekteyiz.
 
 
Eklediğimiz ürün özellikleri filtre bloğu kullanımımız aktifse ürün grupları menüsünde de aşağıdaki gibi görünecektir.
 
 
 
Ürünü tıkladığımızda ise ürün  bilgisi bölümünde aşağıdaki gibi ürün özelliklerini görebilmekteyiz.
 
Sitenizde Excel entegrasyonu daha önce kurulu ise güncellenmesi için destek departmanımızla iletişime geçebilirsniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Excel Entegrasyonunda Ürün Özellikleri Aktarımı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular