Filtre Yönetimi

Müşteri Menüsü
Filtre Yönetimi bölümü Enterprice ve Platinium paketlerimizde bulunmaktadır. Filtre Bloğu kullanabilmek için Ayarlar >> Ek Ayarlar >> Filtre Bloğu Kullanımı aktif olmalıdır. Filtre bloğu sayesinde  sitenizdeki ürünler ziyaretçileriniz tarafından hızlıca filtrelenebilir. Bu filtreleme esnasında ürün fiyatına göre, indirimli veya yeni olmasına göre filtre seçenekleri tanımlanabilir. Günümüzde birçok E-Ticaret sisteminde tercih edilen bu özellik sayesinde müşterileriniz aradıkları ürünleri daha çabuk ve kolay bulabilirler. 

Ürünler >> Filtre Yönetimi bölümünden ulaşabilirsiniz. 
 
filtreyonetimi-1
 
Etiket Yönetimi menüsüne girdiğinizde karşınıza sırasıyla 7 opsiyon gelecektir.

 • Kategoriler
 • Markalar
 • Ürün Özellikleri
 • Filtre Seçenekleri
 • Fiyat Aralıkları
 • Varyantlar
 • Kişisel Etiketler
 
Bu alanlardan Kategoriler ve Markalar sitenizdeki kategori ve marka sayfalarını ifade etmektedir, fakat diğer opsiyonlar üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu opsiyonları ayrıntılı incelersek;

Ürün Özellikleri

Ürün özellikleri ile ürünlere filtre değerleri atayabilirsiniz. Örnek olarak eklediğiniz bilgisayar ürünlerini inceleyen bir müşterinin 2GB RAM özelliğine sahip veya i7 işlemcisine sahip ürünleri filtreleyebilmesine imkan tanıyabilir, aynı şekilde Ayakkabı satıyorsanız sadece kahverengi veya siyah ayakkabılara müşterilerin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün özellikleri ayrıntılı olarak açıklanarak ayrı bir yardım sayfası haline getirilmiştir. Ürün özellikleri ile ilgili konu anlatım dökümanı için buraya tıklayınız.

Filtre Seçenekleri

Filtre seçenekleri sitenizdeki yeni ürünleri, indirimli ürünleri, sponsor veya kampanyalı ürünleri filtre alanında kullanmanıza imkan tanır. Bu Filtre seçeneklerinin hangi sırada gözükeceği ise Filtre Seçenekleri başlığının yanında yer alan düzenle butonuna tıkladığınızda çıkan seçeneklere göre belirleyebilirsiniz.

filtreyonetimi-5
Sıralama şeklini A'dan Z'ye, Z'den A'ya, ürün sayısına göre yada sıra numarasına göre belirleyebilirsiniz.
Hangi Filtre seçenekelerinin görüneceğini belirlemek için sağ tarafında bulunan Alt Grupları bağlantısına tıklayın.

filtreyonetimi-6
 
Karşınıza 4 adet seçenek gelecektir.

 • Kampanyalı Ürünler: Ürünler menüsünde sarı buton ile bir ürünü kampanyalı ürün olarak atadığınızda bu filtreye dahil olacaktır.
 • Sponsor Ürünler: Ürünler menüsünde kırmızı buton ile bir ürünü sponsor ürün olarak atadığınızda bu filtreye dahil olacaktır.
 • Yeni Ürünler: Ürünler menüsünde yeşil buton ile bir ürünü yeni ürün olarak atadığınızda bu filtreye dahil olacaktır.
 • Fiyatı Düşen Ürünler: Bu filtreye bir ürünün dahil olabilmesi için o ürünün indirimli olması gerekir. Herhangi bir butonu yoktur.
 
Site içerisinde bu filtre seçenekleri şu şekilde gözükecektir.

 
Eğer gösterilmesini istemediğiniz bir seçenek var ise sağ tarafındaki durumu butonuna basarak pasif hale getirebilirsiniz. Eğer bu filtre seçeneklerinin adını değiştirmek isterseniz sağ tarafındaki düzenleme butonuna basarak adını değiştirebilirsiniz.
 

Fiyat Aralıkları 

Fiyat Aralıkları filtre bloğunda müşterilerinize ürünlerinizi fiyatlarına göre filtreleme yapmalarına imkan sağlayabileceğiniz bölümdür. Fiyat aralıkları etiket adının sağ tarafında bulunan Alt Grupları seçeneğine tıklayarak fiyat aralık değerlerinin bulunduğu ekranı açabilirsiniz.
 
filtreyonetimi-7
 
Fiyat aralıklarını girebilmek için Ekle butonuna tıklayarak kaç tane fiyat aralık seçeneği istiyorsanız bu değerleri ekleyin. Ekran görüntüsünde 3 adet fiyat aralığı eklenmiş ve 1-100 , 100 - 250 , 250 - 9999 fiyat aralıkları verilmiştir. Eklediğiniz aralıkları dilerseniz Çıkart butonu ile kaldırabilirsiniz. Ekleme ve çıkartma işlemlerinizi tamamladıktan sonra sırasıyla sol alt taraftaki Kaydet butonuna ardından ise Fiyat İndekslerini Güncelle butonlarına tıklayınız.
Eklediğiniz fiyat aralıklarının hangi sırada gözükeceği ise Fiyat aralıkları başlığının yanında yer alan düzenle butonuna tıkladığınızda çıkan seçeneklere göre belirleyebilirsiniz.

filtreyonetimi-5
Sıralama şeklini A'dan Z'ye, Z'den A'ya, ürün sayısına göre yada sıra numarasına göre belirleyebilirsiniz.

Sitede Nasıl Gözükecek?

Bu alandan ekleyeceğiniz fiyat aralıkları sitenizde filtre bloğu aktif olduğunda müşterileriniz tarafından görülebilecektir.

 
Üstteki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi fiyat aralıklara göre filtreleme ekranının geldiğini görebilirsiniz.
 

Varyantlar

Ürünleriniz için eklemiş olduğunuz varyant seçeneklerini de filtre bloğunda gösterebilirsiniz. Varyantlar  etiketinin  sağ  tarafında bulunan alt grupları  bölümüne tıkladığımızda Varyantlar sayfası açılacaktır. Daha önce  oluşturulmuş varyantlarda filtre bloğunda görünmesini istemediğiniz varyantları dilerseniz  butonuna tıklayarak filtre bloğunda gözükmesini engelleyebilirsiniz. Buton aktifse filtre bloğunda görüntülenecektir. Bu durum üründe varyantın görünmesini etkilemeyecektir. Sadece filtre bloğunda bu varyant görünmeyecektir.
 
Görüntülenme sırasını yine A'dan Z'ye, Z'den A'ya, ürün sayısına göre yada sıra numarasına göre belirleyebilirsiniz. Varyantlarda Resim ekliyorsanız Filtre bloğunda varyant isimleri yerine resimli gösterimi de seçebelirsiniz. Resimli gösterimi aktif etmek için Filtre Yönetimi menüsünde varyntların yanında yer alan düzenle ikonuna tıklayarak Resim Kullanımı seçeneğini Evet olarak seçmelisiniz.
filtreyonetimi-8

Sitede Nasıl Görünecek?

Seçtiğimiz kategoride hangi varyantlar varsa ve filtre görünümü aktifse ana varyant etiketi altında gösterilecektir.

Yeni bir etiket eklemek istiyorum

Eğer ürünleri özelliklerine göre filtrelemek istiyorsanız bunun için ürün özellikleri sistemini kullanmalısınız. Yeni bir etiket eklemek, şöyle bir senaryoda ihtiyacınızı karşılar.

Müşterilerinizin bir kategorideki hediyeli, promosyonlu veya en çok satılan ürünlere bir tıklama ile ulaşmasını isterseniz bu şekilde filtreleri bu alandan oluşturabilirsiniz.
 
İlk önce Kişisel Etilketler bağlığının yanındaki Alt Grupları bölümüne tıklayın.

kisiseletiketler

Etkiket başlığı olarak Kampanyalı ürünler olarak belirleyelim.
 
kisiseletiketler3

Oluşturduğumuz kampanyalı ürünler başlığının alt grupları bölümüne tıklayarak Hediyeli ve Promosyonlu olarak iki etiket ekleyelim.

kisiseletiketler4
 
Eklediğimiz etiketleri ürünlerin detaylı düzenleme bölümünden ürünlere atama yapmayalıyız. Bu ürünler sizin belirlediğiniz ürünler olmalıdır bu etiketleri eklediğiniz ürün otomatik olarak örneğin hediyeli yada promosyonlu olmayacaktır. Üründe bir promosyon yada hediye varsa bu ürünlere etiket eklemelisiniz.

kisiseletiketler5

Sitede eklenen etiketler nasıl gözükecek?

Eklenen etiketler site içerisinde şu şekilde gözükecektir.

kisiseletiketler6
 
Eğer ilgili ürünler artık hediyeli veya promosyonlu değilse otomatik bu etiketler iptal olmaz. Sizin ilgili ürünlerden bu etiketleri kaldırmanız gerekir.
 
kisiseletiketler7
 
Eklenen etiketler üstteki ekran görüntüsündeki gibi ürün detay sayfasında da gözükebilecektir. Ayrıca bu etiketler tıklanabilir haldedir ve etikete tıklandığı zaman, aynı etikete sahip sitedeki tüm ürünler listelenir. Örnekteki Hediyeli etiketine tıklandığı zaman site içinde hangi ürünlere Hediyeli etiketini atamışsanız o ürünler listelenecektir.

Şu anda okuduğunuz makale

 • Filtre Yönetimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular