IOSS Numarası Nedir? IOSS Numarası Nereden ve Nasıl Alınır?

20 Ocak 2023
Ferad Osman Sali
IOSS Numarası Nedir? IOSS Numarası Nereden ve Nasıl Alınır?

IOSS, The Import One-Stop-Shop kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Türkçe’de ise Tek Noktadan İthalat Merkezi olarak ifade edilir. IOSS numarası, bunu kullanabilmek için gerekir. Başvurular e-ticaret siteleri, pazaryerleri, Avrupa Birliği’nde yer almayan işletmelerin aracı kuruluşları tarafından yapılır.

Bu numara Avrupa Birliği’nde uygulanacak yeni KDV sisteminde, sorunsuz bir geçiş sağlamayı hedefler. Tek bir yerden ithalat noktası oluşturur. Elektronik bir portal olup e-ticaret yükümlülüklerini yerine getirmeye olanak tanır.

IOSS numarası ile Avrupa Birliği içerisinde yer alan ülkelere ihracat yapan satıcı veya işletmeler, KDV bildirebilir ve ödeyebilmektedir.

IOSS Numarasından Kimler Yararlanabilir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan çok sayıda pazaryeri platformu vardır. İncelendiği zaman, söz konusu sitelerin almasının şart olduğu görülür.

Online pazaryerleri, tedarikçi olarak kabul edilmekte olup satıcıların KDV ödemelerinden yükümlüdür. Söz konusu kaynaklar, bir IOSS ile birden fazla satıcıyı temsil edebilir. Dolayısıyla AliExpress, Wish, Joom, Amazon gibi bir site kurmak istiyorsanız almanız şarttır.

Pazaryerlerinde bulunan satıcılar da satış ve maliyet hesaplamalarını buna göre gerçekleştirebilir. İkinci olarak e-ticaret satıcıları da bu numara alınmalıdır. Kendi e-ticaret sitesinden işlem yapan firmalar da buna dahildir. Bir satıcı birden fazla numara alma imkanına sahiptir.

IOSS Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Her ne kadar IOSS nasıl alınır zor gibi dursa da ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız oldukça kolaydır. Aşağıda ye alan başlıklara göre hareket ederek sonuçları hemen alabilirsiniz.

IOSS Sistemine Kayıt Olma

Bu numarası almak istiyorsanız, öncelikle kayıt olmanız gerekir. https://taxation-customs.ec.europa.eu/sites/default/files/member_states_oss_contact_details.pdf aracılığıyla işlemleri yapmanız mümkündür.

Avrupa Birliği içerisinde yaşayan insanlar hızlı, kolay ve ucuza alışveriş yapmak ister. Buraya kayıt olmak size rakiplerinize göre pek çok avantaj kazandırır.

AB Yerleşik Aracı Atama

Kayıt olduktan sonra, AB’de yerleşik bir aracı atama gerekir. Özellikle Avrupa Birliği içerisinde herhangi bir kuruluş yoksa mevcut bir kuruluş yetkilendirmelidir.

Söz konusu aracılar firma için işlem gerçekleştirebilecek, vergilere tabi kişi veya kurumlar olabilmektedir. Bunlar numara ile aylık KDV beyannameleri verir. Ödenmesi gereken KDV’leri de ilgili makamlara öder.

Satış Süreçlerini Hazırlama

Aracı işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, satış süreçlerini hazırlamak gelir. IOSS nedir, nasıl kullanılır gibi sorularınız varsa e-ticaret sitesi dahil, tüm satış kanallarını sisteme entegre edilmelidir. Eğer e-ticaret satıcısıysanız şu gibi hazırlıklar yapılmalıdır;

 • AB ülkesine gerçekleştirilecek satışlarda, ilgili ülkede geçerli KDV oranları, e-ticaret sayfasının ödeme sayfasında yer almalıdır.
 • Ödeme alırken KDV tahsilatı müşteriden alınmalıdır.
 • Faturada alıcının ödediği KDV euro cinsinden olmalıdır.
 • Gönderi 150 euro sınırını aşmamalıdır.
 • IOSS için kayıt olunan AB üyesi devletin portalı aracılığıyla elektronik ortamda aylık KDV iadeleri gönderilmelidir.
 • Başarılı olarak yapılan satışlar, 10 sene boyunca sistemde kalmalıdır.
 • Aracı firmaya IOSS numarası ve HS kod bilgileri sağlanmalıdır.
 • Her ay KDV iadesinden beyan olunan KDV, IOSS üzerinden kayıt olunan ülkenin vergi sistemine ödenmelidir.

E-ticaret platformları ise IOSS almak için farklı hazırlıklar gerçekleştirilmelidir;

 • Avrupa Birliği’ndeki gümrük işlemleri için gerekli bilgiler, malların ithal edileceği AB gümrüklerine ulaşması için malların gerçek satıcısı ile işbirliği gerçekleştirilmelidir.
 • Platformlar 10 sene boyunca IOSS üzerinden yapılan satışları arşivlemelidir.

IOSS nasıl alınır diyorsanız bu hazırlıkları yapmanız da gerekir.

IOSS Sisteminin Avantajları Neler?

Hem satıcılara hem de müşterilere çok sayıda avantaj kazandırır. Eğer bir firmaysanız, sizin için katkıları şöyledir;

 • Merkezi gümrük işlemler: numarayı almayan kişiler, tek bir noktadan gümrükleme imkanı bulamaz.
 • Daha az işlem: satış süreçlerini daha fazla kolay hale getirmek için vardır.
 • Hızlı gümrük işlemleri: bu sisteme kayıt olan kişilerin gümrük işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılır.

Bunların yanı sıra bu sisteme kayıt olmak, müşterilerin gözünde bir güven de kazandırır. Eğer müşterilere ne gibi artıları olduğunu merak ediyorsanız, onlara da sorunsuz bir şekilde işlem yapmalarını sağlar. Teslimat işlemleri de oldukça hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Dolayısıyla Avrupa Birliği pazarına girmeyi düşünüyorsanız, kaydınızı kısa sürede yaptırmak gerekir.

IOOS KDV Beyan İşlemleri Neler Gerektirir?

Bu işlemi yaparken KDV beyanını da bilmek gerekir. Aşağıda yer alan maddeleri incelerseniz, bunlar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz;

 • IOSS kayıt numarası
 • Ürünlerin tedarik edildiği ülke bilgisi
 • Ürünlerin tanımı ve adedi
 • Ürünlerin tedarik edildiği tarih
 • Vergilendirilecek tutar
 • Vergilendirilecek tutarda oluşabilecek indirim veya artışlar
 • Uygulanan KDV oranı
 • VAT ödenecek tutar
 • Alınan ödemelerin tutarı ve tarihi
 • Fatura üzerindeki bilgiler
 • Ürünlerin kargo sürecinin başladığı ve bittiği yer bilgisi
 • İade dönecek ürünlerin belgesi
 • Sipariş veya işlem numarası
 • Dağıtımda kullanılmış gönderi numarası

IOSS nedir, nasıl alınır gibi soruları merak ediyorsanız, rehberimizden tüm cevapları alabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Google My Business Rehberi: Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?
Google My Business Rehberi: Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?
Google Benim İşletmem Nedir, Ne İşe Yarar? Google My Business, Türkçe’ye “Benim İşletmem” olarak çevrilir. Google’ın işletme sahiplerine sunduğu bir özellik olan bu kayıt sistemi, genel olarak firmanızın ve e-ticaret...
29 Ocak 2021
Savaş Çetinkaya
Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri nasıl hesaplanır?
Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri nasıl hesaplanır?
E-ticaret sitesi maliyetleri, yıllık bazda hesaplanmalı ve böylelikle şirket için gerekli sermayenin hazır edilmesi gerekir. Yıllık bazda e-ticaret sitesi maliyetleri, farklı kalemlerden oluşur ve sitenizi yönetirken tüm maliyet...
31 Mayıs 2019
Ferad Osman Sali
Çapraz satış nedir ve satışlarınızı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?
Çapraz satış nedir ve satışlarınızı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?
Çapraz satış, ticarette tüketicilerin yaptıkları alışveriş tutarını artırmaları için kullanılan satış taktiklerinden biridir ve ortalama sepet tutarını artırmak için de önemli bir taktiktir. Günlük hayatımızda birçok...
23 Kasım 2018
Ferad Osman Sali
Yandex Reklam Modelleri Nelerdir?
Yandex Reklam Modelleri Nelerdir?
E-ticaret sitenizden elde ettiğiniz geliri artırmak için bir popülarite yakalamalısınız. Bu popülariteyi yakalamak için kaliteli ya da uygun fiyatlı ürünler satmanız yeterli değildir; çünkü ticaret ve reklam, birbirinden ayrı...
11 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
Pazaryeri Nedir? Pazaryeri Mağazasının E-ticaret Sitesinden Farkı Nedir?
Pazaryeri Nedir? Pazaryeri Mağazasının E-ticaret Sitesinden Farkı Nedir?
Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren ve online alışverişin ciddi bir piyasa oluşturmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri pazayerleridir. Her konuda geleneksel yöntemlerden beslenen e-ticaret sektörü,...
29 Mayıs 2021
Savaş Çetinkaya
Sosyal Medyada Influencer Pazarlaması Yapmak
Sosyal Medyada Influencer Pazarlaması Yapmak
Influencer pazarlaması nedir ve nasıl işler? Sosyal medya influencer marketing, bir markanın veya şirketin, sosyal medya platformlarında etkileyici bir profil veya hesap aracılığıyla hedef kitleye ulaşmasını amaçlayan bir...
12 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali