Clubhouse Nedir? Özellikleri Nelerdir? İşiniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

25 Şubat 2021
Markethinkers
Clubhouse Nedir? Özellikleri Nelerdir? İşiniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

Sosyal medya, sosyal hayatı dijitale taşıdı ve bu taşınma işi hiç de bitecek gibi değil. Günlük hayatta fiziksel olarak yapılabilen pek çok aktivitenin sosyal medya platformları ve uygulamalar ile sanal ortamda da yapılabilmesi mümkün. Örneğin yeni insanlarla tanışabilir, mevcut arkadaşlarınızla görüşebilir, hayatınızdaki gelişmelerin haberini verebilir ya da oyunlar oynayabilirsiniz. Akla ilk gelen örnekler Facebook, Twitter, YouTube, Instagram gibi popüler uygulamalardır. Fakat son günlerde akılları kurcalayan bir uygulama daha var: Clubhouse.

Son Zamanların En çok Konuşulan Uygulaması Clubhouse Nedir?

Türkiye gündemine yeni yeni oturan Clubhouse uygulaması, aslında birinci yaşını kutlamak üzere. 2020’nin Nisan ayında aktif hale gelen bu uygulama, Alpha Exploration isimli bir şirkete ait. Uygulamanın yazarları ise Silikon Vadisi’nden Paul Davison ve Google’ın eski çalışanlarından Rohan Seth. San Francisco merkezli uygulama, 2020’nin Mayıs ayında Andreessen Horowitz isimli şirketten yaklaşık 12 milyon dolarlık bir yatırım aldıktan sonra popülarite kazanmaya başladı.

Clubhouse, diğer sosyal medya uygulamalarından farklı. Uygulamayı farklı kılan şey ise ekstra özellikleri değil, aksine pek çok özellikten yoksun olması. Bu uygulamada hâkim olan tek şey “ses”. Ses temelli bir sosyal medya olan Clubhouse, bir grup insanın bir arada sesli sohbet etmesini sağlayan bir uygulama. Tanımı yapılınca çok basit bir uygulamaymış gibi görünebilir. Ama bu sosyal medya aplikasyonunda basit bir sesli görüşmeden çok daha fazlası var.

Clubhouse, sohbet odalarının oluşturulduğu ve kullanıcıların sadece konuşmak suretiyle var olabildiği bir sosyal medya uygulamasıdır. Burada oda açan bir moderatör, bir konuşmacı olarak odadaki topluluğa hitap edebilir, dinleyicilerin arasından bir konuk konuşmacı alabilir ya da birden fazla kişinin konuşabileceği bir sohbet ortamı yaratabilir. Dinleyiciler “el kaldırarak” izin isteyip konuşmaya dahil olabilir.

Uygulamada diğer sosyal medya platformlarındaki gibi paylaşım yapmak ve o paylaşımın yıllarca orada durması gibi bir durum söz konusu değil. Konuşmalar kaydedilmez ve sonradan paylaşılamaz. Sadece canlı olarak katılmak mümkün. Ayrıca metin ya da görsel paylaşmak gibi bir özelliği de yok. Sosyal ağların hemen hepsinde bulunan, akış (feed) ya da zaman tüneli (timeline) denilen bir sayfaya da sahip değil. 

Uygulamanın yazılımcıları bu özellikleri, “fikir üretilen bir uygulama” yaratmak istedikleri için uygulamaya koymamışlar. Resim, video ya da yazı paylaşımını dikkat dağıtıcı unsur olarak kabul etmişler ve uygulamayı bu tip özelliklerden arındırmışlar.

Clubhouse’da 3 farklı oda tipi vardır: Genel, Topluluk, Kapalı.

Genel

Uygulamadaki “Genel” statüsündeki odalara uygulamanın tüm kullanıcıları erişebilir. Kullanıcılar bu odaya dinleyici olarak girer ve izin isteyerek konuşmaya dahil olabilirler. Bu odalar genellikle bir ya da birkaç kişinin, belirli bir konuda, bir çeşit konferans vermesi gibi bir amaçla kullanılmaktadır.

Topluluk

Topluluk statüsündeki odalar, yakın çevre ile iletişim kurmak için idealdir. Genellikle sohbet ortamı oluşturmak amacıyla kullanılır. Odayı açan kişinin davet ettiği tüm kullanıcılara açık olur. Sadece takipçilerinizin görebildiği gizli bir Instagram hesabı gibi düşünebilirsiniz.

Kapalı

Kapalı odalar, özel odalardır. Oda kurucusu sadece istediği kişileri bu odaya alır. Özel görüşmelerin rahatlıkla yapılabileceği bir ortam yaratılabilir. Dolayısıyla daha çok iş görüşmeleri için kullanışlıdır.

Clubhouse Uygulamasına Nasıl Dahil Olabilirsiniz?

Clubhouse uygulamasının popülaritesini artıran ve kullanıcılar tarafından merak edilmesini sağlayan detay, uygulamaya dahil olma yöntemidir. Bu uygulamaya sadece özel davetliler giriş yapabilmektedir. Yani bu yeni nesil sosyal medyayı kullanmak istiyorsanız, halihazırda kullanan bir kişinin size davetiye göndermesi gerekmektedir.

Davetiyeniz olmasa bile uygulamada bir hesap açabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı adınızı rezerve edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde bir davetiye alırsanız ya da uygulama herkese açık hale gelirse, kullanıcı adınız şimdiden hazır olur. Fakat bu uygulamaya dahil olabilmeniz için taşımanız gereken bir şart daha var: iOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyor olmanız.

Uygulama şu anda sadece App Store’da mevcut. Uygulamanın nispeten daha az kullanıcıya sahip bir platformda yayına başlamasının ve davetiye yöntemi ile kullanıcı kabul etmesinin asıl sebebi bir gizem yaratmak değil, uygulamayı test etmektir. 

BETA sürümünde olan Clubhouse şu anda test aşamasında olduğu için, bu yöntemler sayesinde yığılma önlenmektedir. İlk kuruldukları dönemde Facebook ve Gmail de bu yöntemi kullanmıştı. Uygulamanın geliştirildikten sonra Android işletim sistemine sahip kullanıcılar için Google Play’de yer alması mümkün. Yayıldıktan sonra hemen herkes davetiyeye sahip olabileceği için bu yöntemin kaldırılma ihtimali de oldukça yüksek.

İşiniz için Neden Clubhouse Uygulamasını Kullanmalısınız?

Clubhouse’ın “sosyal medya” kategorisinde değerlendirilmesi, sadece gençlere yönelik bir eğlence platformu olacağı anlamına gelmez. Bu durumu farklı sosyal medyalarda da görmek mümkün. Günümüzde pek çok sosyal medya hesabı, sitelerinin gelir elde edebildiği ve reklam verebildiği mecralara dönüşmüş durumda. Eğer doğru kullanırsanız, Clubhouse da işiniz için işe yarar bir mecra olabilir. 

Uygulamanın e-ticaret siteleri için ne kadar kullanışlı olacağı, canlı bir örnekle de kanıtlandı. Bir e-ticaret sitesi, uygulama içinde açtığı bir odada açık arttırma düzenledi. Kullanıcılar, konuşma izni istemeye yarayan el kaldırma özelliği ile ürünlere teklif verdiler. Böylece hem kullanıcılar ürünlere uygun fiyatlarla sahip oldu hem de firma kısa sürede güzel satışlar yaptı. İşin en önemli tarafı ise bu olayın güçlü bir PR etkisi yaratması oldu.

Siz e-ticaret firmanız için bu uygulamayı, çok daha profesyonel bir statüde kullanabilirsiniz. Çalışanlarınızla beyin fırtınası yapabileceğiniz bir oda oluşturabilir ya da özel odalar sayesinde iş ortaklarınızla görüşebilirsiniz. Etkinlikler düzenleyerek kendi çalışanlarınız, potansiyel müşterileriniz ya da diğer kullanıcılar için faydalı ve bilgi verici seminerler düzenleyebilirsiniz. 

Topluluk Yaratmak

Clubhouse uygulamasında bir topluluk yaratarak firmanıza kullanıcı gözünde bir değer katabilirsiniz. Mevcut müşterilerinizi dahil edebileceğiniz bir topluluk oluşturmanız, e-ticaret sitenize özel bir ekosistem yaratabilir. Bu sayede müşterileriniz için daha “samimi” bir firmaya dönüşebilirsiniz. Müşterilerinizin olduğu bir toplulukta bulunmanız, onların özel hissetmesini sağlar. Geneli kapsayan kampanyalarınız bazı müşterileri etkileyemeyebilir fakat bu topluluklar sayesinde kişiselleştirilmiş bir hizmet sunabilirsiniz.

Network Oluşturmak

Network oluşturmak, e-ticaret gibi sektörlerde firma gelişimi ve geleceği açısından büyük önem taşır. Clubhouse’da networkünüzü popüler ve kullanışlı bir ortamda, kolayca oluşturma şansınız vardır. Hizmet verdiğiniz sektörden ya da potansiyel olarak iş birliği yapabileceğiniz sektörlerden temsilcilerin bulunduğu dijital bir network ağı, tüm taraflar için faydalı olabilir.

İş Birlikleri Sağlamak

Bu uygulamayı iş ortaklıklarınız için de verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin yeni bir işbirliği projeniz varsa, bunu iş ortağınız ile birlikte bu platformdan duyurabilirsiniz. Bu duyuruları yaparken influencerlardan da yararlanarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bir iş ortağınızla ortak bir söyleşi düzenleyebilir, bu sayede hem tanıtım yapabilir hem de dinleyicileri bilgilendirebilirsiniz.

Clubhouse’un iş birlikleri ve duyurular için ideal olmasının en etkin sebebi, yeni ve popüler bir platform olmasıdır. Uluslararası üne sahip bir uygulamadır ve viral olma potansiyeli, alışılmış mecralara göre daha yüksektir. Tüm bu dinamikleri birleştirerek uygulamayı kullanmanız, firmanızın dijital pazarlamada seviye atlamasına yardımcı olabilir.

Güvenilirlik İnşa Etmek

Müşterileriniz firmanıza güvenirken, güvendikleri diğer insanların fikirlerini de önemserler. Bu nedenle etkinlikler düzenlemek ve bu etkinliklerde güvenilir isimlere yer vermek, firmanıza olan güveni de artırır. E-ticaret firması olarak müşterilerinizin dijitale olan aşinalığını da biliyorken, söz konusu etkinlikleri ve söyleşileri Clubhouse’da organize edebilirsiniz. Söyleşinin konusuna göre bir uzmanı konuk etmeniz, mevcut müşterilerinizin güvenini tazelerken potansiyel müşterileri kazanabilmenize de yardımcı olur.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

İlgi çekici fırsat ürün tanıtımları nasıl yapılır?
İlgi çekici fırsat ürün tanıtımları nasıl yapılır?
Fırsat ürün tanıtımlarını ilgi çekici hale getirmek, kampanyalı ürünlerinizi daha fazla öne çıkartmanızı sağlarken, geri dönüşümlerinizi de artırır. Kampanyalı ürünlerinizi öne çıkartmak için kullanabileceğiniz...
3 Nisan 2020
Sinan Oypan
SEO ipuçları | E-ticaret site URL’leri
SEO ipuçları | E-ticaret site URL’leri
SEO ipuçları | E-ticaret site URL’leri yazımızda e ticaret sitelerinin URL'lerini nasıl kullanmalısınız, nelere dikkat etmelisiniz ve daha fazlasının cevabını bulacaksınız. SEO ipuçları | E-ticaret site URL’leri E-ticaret...
19 Temmuz 2018
Sinan Oypan
E mağaza açmadan önce yapmanız gerekenler
E mağaza açmadan önce yapmanız gerekenler
E mağaza açmak ve internetten satış yapmak günümüzde oldukça kolaylaştı ve bu sayede birçok kişi hayalindeki işi hayata geçirebiliyor. Ancak tek başına bir online mağaza açmak yeterli değil. Site açma süreci kolay olsa da...
5 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Google optimizasyon neden önemli?
Google optimizasyon neden önemli?
Google optimizasyon yani bir diğer adıyla da SEO çalışmaları, e-ticaret firmalarının özellikle üzerinde durması gereken konulardan biri. Organik arama trafiği yaratmak, güvenilirlik sağlamak ve rekabette öne çıkabilmek için bu...
17 Haziran 2020
Sinan Oypan
Online satış siteleri için 12 satış pazarlama tekniği!
Online satış siteleri için 12 satış pazarlama tekniği!
Google reklamları Türkiye kaldırılma kararıyla birlikte bundan sonrası için kullanılabilecek satış pazarlama teknikleri e-ticaret siteleri tarafından araştırılmaya başlandı. Google Reklamları hem tüketici alışkanlıklarında...
12 Ağustos 2020
IdeaSoft
E ticaret vergileri hangileridir? | E ticaret vergi süreci
E ticaret vergileri hangileridir? | E ticaret vergi süreci
E ticaret vergi / e ticaret vergileri nelerdir, e ticaret firmaları / e ticaret şirketlerinin ödemekle yükümlü olduğu şirket vergileri nelerdir, e ticarette vergilendirme / e ticaret vergilendirmede hangi kalemler mevcuttur, şahıs şirketi...
28 Kasım 2018
Sinan Oypan
Sosyal medya platformları 2020'de nasıl şekillenecek?
Sosyal medya platformları 2020'de nasıl şekillenecek?
Sosyal medya platformları, kullanıcılar için önemli olduğu gibi reklam kampanyaları ile markalarını büyütmek isteyen işletmeler için de önemli. Sosyal ağlar üzerinde organik olarak marka bilinirliğini artırabileceğiniz gibi,...
30 Aralık 2019
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için Facebook video fikirleri
E-ticaret firmaları için Facebook video fikirleri
Facebook video içerikleri, etkileşimleri ve geri dönüşümleri artırma için etkili olduğu gibi yeni kitlelere ulaşma konusunda da etkilidir. Farklı içerik türlerinden ve fikirlerinden yararlanmak, kullanıcılarla farklı etkileşimler...
24 Temmuz 2020
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri
E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri
E-ticaret sitenizde kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri kullanmanız, aldığınız geri dönüşümleri artırırken, kullanıcıların da siteden daha fazla alışveriş yapmalarını sağlar. Tabii ki kişiselleştirilmiş pazarlama...
21 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Girişimciliğin Avantajları Nelerdir?
Girişimciliğin Avantajları Nelerdir?
Girişimciliğin avantajları, kendi işini kurmanın avantajları, kendi işini kurmanın dezavantajları yani kendi işini kurmanın avantajları ve dezavantajları özetle girişimciliğin avantajları ve daha fazlasına bu yazımızda ele...
5 Ağustos 2016
Savaş Çetinkaya
ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) nedir ve nasıl kayıt olunur?
ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) nedir ve nasıl kayıt olunur?
Elektronik ticaret bilgi sistemi etbis nedir, etbis kayıt nasıl yapılır, internetten satış yapan firmaların etbis tebliğ sürecinde yapması gerekenler ve daha fazlası bu e ticaret rehberimizde. İnternetten alışverişlerde tüketiciyi...
13 Aralık 2017
Sinan Oypan
Konum bazlı reklamlar neden önemli?
Konum bazlı reklamlar neden önemli?
Mobil cihazlarda gösterilen konum bazlı reklamlar, tüketicilere ulaşma ve onlara fırsatlar sunma konusunda e-firmalara kolaylık sağlıyor. Konum bazlı reklamlar hem e-ticaret hem de fiziki mağazası bulunan firmalar için oldukça...
17 Şubat 2017
Sinan Oypan