Yazı Editörü ile İçerik Düzenlemek

İçerik düzenleme alanı (Innova Editör) , kontrol panelinizde resim, flash ve link eklemek istediğiniz alanlarda kullanabileceğiniz size hızlı çözümler sunabilen içerik ekleme modülünüzdür. Bu modül kontrol panelinizde; blok ekleme, içerik sayfası ekleme, anasayfa üst içerik, anasayfa alt içerik, mail yönetimi, ürün detay alanı, kategori üst bilgi alanı gibi hemen hemen her sayfada karşınıza çıkacaktır. Bu menülerin tümünde kullandığınız bu içerik alanlarını Innova Editör olarak adlandırmaktayız.

V6 Panelinde, Innova Editör'ün son sürümü kullanılmakla birlikte, barındırdığı yeni özelliklerle İçerik Düzenleme alanlarına hükmetmeniz her zamankinden daha kolay olacaktır. 

Resim Eklemek


Ekran görüntüsünde kırmızı çerçeve ile belirtilen manzara simgeli butona basarak resim ekleme penceresini açabilirsiniz.
 
 
Karşınıza gelecek ekranda ilk önce 1 numaralı Yükle butonuna ardından 2 numaralı Dosya Seçiniz butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki bir resmi sisteme yükleyebilirsiniz. Eğer bir klasör açmak isterseniz ilk önce 1 numaralı gösterilen Yükle butonunun solundaki Yeni klasör özelliği ile adında Türkçe karakter geçmeyen bir klasör açabilir ardından o klasör üzerine tıklayarak yükleyeceğiniz resmin o klasör içinde olmasını sağlayabilirsiniz.

Yükleme yaparken dikkat etmeniz gereken, eklenecek görselin 2mb dosya büyüklüğünden az olması ve dosya adında Türkçe karakter geçmemesidir.
 
Örnek; Yükleyeceğiniz görselin adı çiçek.jpg olmamalı. Çünkü ç harfi mevcut, cicek.jpg gibi bir isimde olmalıdır.
 
Bilgisayarınızdaki bir resmi seçip yüklediğiniz zaman sol alanda o görseli görebileceksiniz.
 
 
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, yüklenen resim1.jpg dosyasının üzerine tıklandığı zaman, üst tarafta önizlemesini görebilirsiniz. Ekranda çıkmasını istediğiniz resmi seçtikten sonra sağ tarafta o resim ile ilgili ayar yapabileceğiniz bir menü bulunur.
 
Görselinize, arama motorlarının o görselin ne olduğunu anlayabilmesi için isterseniz bir başlık yazabilirsiniz. Böylece örnek olarak google görsel aramalarda sizin yazdığınız başlık aratıldığı zaman bu eklenen görselin çıkma olasılığı artacaktır. 
 
Görseli sola veya sağa hizalamak için Hizala alanını kullanmalısınız. Görseli sola hizalayıp sağına metin yazmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda metin ile görsel arasında biraz boşluk olması güzel bir görüntü sağlar. Böyle durumlarda görsele kenar boşluğu tanımlayabilirsiniz. 
 
O görsele tıklandığında hangi adrese gitmesini istiyorsanız Bağlantı alanına o adresi yazın. http:// eklemeyi unutmamak gerekir. Eğer o görsele tıklandığında açılacak olan sayfa yeni bir sekmede açılsın isterseniz Yeni Pencerede Aç opsiyonunu da seçmeniz gerekir. Ardından Ekle butonu ile görseli sitenize eklemiş olursunuz.

Video Eklemek

Sitenize eğer bir video eklemek isterseniz, öncelikle videoyu bir video paylaşım sitesine eklemeniz gerekmektedir. Eklediğiniz siteden videonun embed kodunu alarak sitede eklemek istediğiniz editör üzerinde "html" butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.  Örnek olarak youtube üzerinde yüklü olan bir videoyu siteye ekleyelim. 
 • Öncelikle Youtube üzerinde yüklemek istediğiniz videonun altındaki "Paylaş" butonuna tıklıyoruz.

 • Açılan pencerede "yerleştir" butonuna tıklıyoruz.

 • Karşımıza gelen kodu kopyalıyoruz.

 • Kodu kopyaladıktan sonra sitemizde hangi alanda ekleyeceksek örneğin  bir üründe görünmesi isteniyorsa ürün düzenle ikonuna tıklayarak ürün detaylarında aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi html butonuna tıklayıp kopyaladığımız kodu yapıştırdığımızda video ürün detayında görünecektir.
 •  
   

   

  Link, Bağlantı Eklemek

  Ekrandaki bir metni, tıklanabilir yapmak için, ilk yapmanız gereken o metni mouse ile seçmek.
   
  Ekran görüntüsünde tıklayın metni mouse ile seçildi.Ardından bağlantı butonu ile o metne link tanımlayabilirsiniz.


  Açılan sayfada o metin tıklandığında hangi sayfaya gitsin istiyorsanız adres kısmına o bağlantıyı yazın, tıklandığında yeni bir sekmede açılmasını istiyorsanız yeni sayfada aç opsiyonunu işaretlemeyi unutmayın. Dilerseniz sol taraftaki menüden de eklediğiniz metni bir buton haline de getirebilirsiniz.

  Css, Html veya Javascript Kod Eklemek

  Eğer oluşturduğunuz ürün veya sayfada, resim, vide ve metin gibi multimedia içeriklerin haricinde özel bir css,html veya javascript kodu da eklemek isterseniz, bunun için editör üzerindeki HTML simgeli butona tıklamalısınız.

   
  Ekran görüntüsündeki gibi html simgeli butona basarak açılacak ekrana istediğiniz css,html kodlarını ekleyebilirsiniz.

  Tablo Eklemek

  Sitenize özellikler ürünlerin açıklamalarında kullanılmak üzere bir tablo yerleştirebilirsiniz. İlk önce tablonun ne olduğuna bakalım.

   
  Kırmızı ile işaretlenen alan bir tablo yapısıdır. Benzer bir tablo eklemek için sisteminizde tablo ekleme butonuna basmalısınız.
   
   
  Üstteki gibi tablo ekleme butonuna bastığını zaman karşınıza tablonun özelilklerini gireceğiniz menü gelecektir.
   
   
  Kaç satır ve kaç sütunlu bir tablo istiyorsanız sol taraftan olmasını istediğiniz boyutu seçin, seçim işlemini yaptığınız anda sayfanıza o tablo eklenecektir. Sağ üst taraftaki çarpı işaretine tıklayarak pencereyi kapatın ve tablonun içeriğini doldurmaya başlayın.
   
   
  Tablo içeriğini doldurduktan sonra, mouse ile tablo içerisinde herhangi bir alana tıklayın ve ardından tekrar tablo ekleme butonuna basın. Böylece eklediğiniz tablonun düzenleme ekranı karşınıza gelecektir.
   
   
  Bu alanda tablonun arkaplanına bir renk tanımlayabilir, tablo içindeki metinlerin rengini değiştirebilir, çerçevesini px cinsinden belirleyebilir ve renk atayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bir işlem anında tabloya yansıyacaktır, pencereyi kapatmanız görmeniz için yeterlidir.

  Şu anda okuduğunuz makale

  • Yazı Editörü ile İçerik Düzenlemek

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Sık sorulan sorular

  E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular