Blok Yönetimi

Sitenizde kullandığınız tasarımlara göre sağ ve sol kısımlarında bulunan blokların düzenlendiği ve vitrin bloklarını ekleyebildiğiniz alandır.  Blok Yönetimi alanında temel olarak 2 alan bulunur.

  • Vitrin Blokları
  • Blok Yönetimi Sol ve Sağ

Vitrin Blokları

Bu alandan sadece anasayfada çıkmak üzere özel bir blok açabilir ve içerisinde ürün atayabilirsiniz. Maksimum 5 tane açabildiğiniz Vitrin Blokları ile, Günün Fırsatı, Popüler Ürünler gibi bloklar açarak istediğiniz ürünleri bu bloklar içerisinde gösterebilirsiniz. Ekle butonuna basarak yeni bir vitrin bloğu oluşturun. Bloğun adını yazın ve bir satırda kaç tane ürün yanyana gösterilsin istiyorsanız onu ayarların.
 
 
Ekran görüntüsünde Günün Fırsatı şeklinde bir vitrin bloğu oluşturularak bir satırda yanyana 3 ürün gösterilmesi için düzenleme yapılmıştır.
 
Vitrin bloğunu oluşturduğunuza göre şimdi de istediğiniz ürünleri bu blok içerisine atamanız gerekir. Bu işlemi Ürünler >> Vitrin Ürün Düzeni >> Ürün Stok Butonları sekmesinden yapabilirsiniz.

Bu sekme içerisinde kargo ve stok butonlarının en sağında turuncu bir buton gelecektir. Bu buton, yeni açılan vitrin bloğu yani Günün Fırsatı bloğudur, mouse ile üzerine geldiğinizde de görebileceksiniz. Artık herhangi bir ürün için bu turuncu butona basarak o ürünü vitrin bloğu içerisinde gösterebilirsiniz.
 

Vitrin bloğu içerisine atanan ürünler ekran görüntüsündeki gibi sadece anasayfada gözükecektir. 

Blok Yönetimi Sol ve Sağ

Kullandığınız tasarıma göre sol ve sağ tarafta bulunan blokların yönetiminin yapıldığı alandır.
 
Herhangi bir bloğun durumu pasif yaparak sitede gözükmemesini sağlamak için sağ tarafındaki  simgeli durumu butonuna basabilirsiniz. Turuncu ok işaretli butonlar yardımıyla da blokları kendi arasında yukarı, aşağı taşıyabilir sol bloktan sağ bloğa veya sağ bloktan sol bloğa taşıyabilirsiniz. Eğer bir bloğu silmek isterseniz sağ tarafındaki simgeli sil butonuna basabilirsiniz.
 
Ancak sistemin kendi içindeki bloklar silinemez,ancak pasif hale getirilebilir. Sadece kendi oluşturduğunuz bir bloğu silebilirsiniz.
 

Yeni Bir Blok Oluşturmak

Eğer yeni bir blok oluşturmak istiyorsanız ilk önce kullandığınız tasarım ile blok sisteminin uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir. Örnek olarak siz sitenizin sağ tarafına bir blok eklemek istiyorsunuz, ancak kullandığınız tema v6 T1 temalarından bir tanesi ise bu işlemi gerçekleştiremezsiniz çünkü bu temada sağ bloklar kullanılamaz, sadece sol bloklar kullanılabilir.
 
İster sol tarafta ister sağ taraftaki Ekle butonuna tıklayın, karşınıza blok eklemesi yapabileceğiniz panel gelecektir.
 

Bloğun adını girin sol veya sağda çıkması gerektiğini ayarlayın, çerçevesi olup olmamasına karar verin. Son olarak içeriğini doldurun, bu alana metin, resim, video veya flash gibi içerikler girebilirsiniz.
 
İsterseniz bu alana bir slider da yerleştirebilirsiniz. Slider sistemi hakkında hazırladığımız yardım sayfası için buraya tıklayınız.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Blok Yönetimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular