Aşağı Açılır Menü

Ayarlar >>Tasarım Ayarları >> Aşağı Açılır Menü ekranından kategorilerin, sitenizde üst alanda aşağıya açılarak ekrana gelmesini sağlayabilirsiniz.
 
 
Aşağı Açılır Menü ekranında Menü Kullanılsın mı alanında Evet seçeneğini seçerek bu özelliği aktif edebilirsiniz.

 
Bu özellik sadece V6 T1, V6 T3, V6 T4 ve V6 T5 temalarında aktif olarak çalışmaktadır. Diğer temalarda kullanılamaz. Ancak kişisel bir tasarım kullanılarak tasarım kodları değiştirilerek farklı bir temaya uygulanabilir.
 
Aşağı açılır menü ayarını aktif hale getirdikten sonra artık diğer ayarlarına geçebilirsiniz.

Genel Özellikler


Menü Efekti: Menünün görüntülenme efektini bu seçenek ile belirleyebilirsiniz.

Aşağıya Açılış Efekti: Menünün aşağıya doğru gerçekleşen açılış efektini bu seçenek ile belirleyebilirsiniz.

Yukarı Kapanış Efekti: Menünün yukarıya doğru gerçekleşen kapanış efektini bu seçenek ile belirleyebilirsiniz.

Kaç ana kategori menüde gözüksün: Bu seçenek sayesinde menü alanında yan yana kaç adet ana kategorinin menü öğesi olarak görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. 4 yazarsanız, kategori sıranıza göre ilk 4 kategori gözükecektir.

Seçtiğiniz ana kategori sayısına bağlı olarak ilgili kategorilerin isimleri temanızdaki aşağıya açılır menü alanına sığmadığında, ilgili alana sığmayan kategori isimleri görüntülenmeyebilir veya ilgili alanda taşma oluşabilir. Bu durumda bu alandaki değeri azaltmanız gerekmektedir. 

Örneğin; ana kategori sayısını 10 adet belirlediğinizde, eğer menü alanına sadece 7 kategori ismi sığabiliyor ise diğer 3 kategori adı görüntülenmeyecek veya taşma oluşturacaktır. Bu durumda ana kategori sayısını 7 olarak belirlemelisiniz. 

Satırdaki Kolon Sayısının Toplam Genişliği: Bu alanda aşağıya açılır menü alanının genişliğini belirleyebilirsiniz. Bu alana pixel türünde değer girebilirsiniz. 0 veya 10 gibi küçük değerler girerseniz aşağıya açılan menü 0 - 10 px genişliğinde ekrana geleceğinden güzel bir görüntü oluşmayabilir. Bu nedenle 200 ve üzerinde bir rakam yazılması tavsiye edilir.

Bir Satırda Gösterilecek Kolon Sayısı:  Bu alana girdiğiniz değer doğrultusunda aşağıya açılan menü alanında bir satırda yan yana kaç adet 2. Seviye kategori görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Eğer bir kategori üzerine gelindiğinde aşağı şekilde açılacak alt kategoriler yanyana 2 sütun yani kolon olarak gelsin isterseniz 2 yazabilirsiniz. Bir satırda gösterilecek kolon sayısını belirledikten sonra kolon sayısına uygun olarak, bir üst satırındaki Satırdaki Kolon Sayısının Toplam Genişliği değerini belirlemelisiniz.

Kenar Boşluğu: Bu alan sayesinde aşağıya açılır menü alanının ana menü öğesine (Ana kategori ismine) göre sol tarafa doğru ne kadarlık bir kayma olacağını belirleyebilirsiniz. Bu alana pixel türünde değer girebilirsiniz.

Açılma Hızı: Bu alandaki değeri değiştirerek aşağıya açılır menünün açılma hızını belirleyebilirsiniz. Bu alana gireceğiniz değer milisaniye türünde olmalıdır. Örneğin; 1 saniye olarak belirlemek için 1000 yazmalısınız.
 
2. Seviye Kategorilerde Resim Gösterilsin mi?: Evet olarak seçerseniz, alt kategorileriniz resimli bir şekilde gözükecektir. 
 
Bir kategoriye nasıl resim yükleyebileceğiniz ile ilgili bilginiz yok ise, konu ile ilgili buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Kapanma Hızı: Bu alandaki değeri değiştirerek aşağıya açılır menünün kapanma hızını belirleyebilirsiniz. Bu alana gireceğiniz değer milisaniye türünde olmalıdır. Örneğin; 0,5 saniye olarak belirlemek için 500 yazmalısınız.

3.Seviye Kategorileri Gösterilsin mi: Bu alanda Evet seçeneğini seçerek aşağıya açılır menü alanında 3. Seviye kategorilerinde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.,
 

3.Seviye Kategorileri Belirli Sayıda Gösterilsin mi: Bu seçenek sayesinde açılır menü alanında görüntülenen 3. Seviye kategorilerin sayısını sınırlandırabilirsiniz. 

3. Seviye kategori sayınız çok fazla olduğunda menü alanındaki görüntüde bozulma veya istemediğiniz kadar büyük bir alan oluşabilir. Bu durumda 3. Seviye Kategorileri Belirli Sayıda Gösterilsin mi alanında Evet seçeneğini seçerek 3.Seviye Kategorilerinden Kaç Adet Gösterilsin alanında görüntülenmesini istediğiniz 3. Seviye Kategori sayısını girmelisiniz. 

Aşağı açılır menü için özellikleri belirledikten sonra Kaydet butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Daha sonra siteniz üzerinden aşağı açılır menü özelliğini görüntüleyebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Aşağı Açılır Menü

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular