fbpx

Inbound marketing nedir? E-ticaret siteleri Inbound pazarlamayı nasıl kullanabilir?

8 Nisan 2019
Sinan Oypan
Inbound marketing nedir? E-ticaret siteleri Inbound pazarlamayı nasıl kullanabilir?

Geleneksel pazarlama çalışmalarına karşın 2005 yılında ortaya atılmış olan Inbound marketing, firmaların ürün ya da hizmetleriyle doğrudan ilgili olabilecek tüketici kitlelerine ulaşmalarını amaçlayan bir pazarlama yöntemi. İçerik odaklı olan Inboud marketing, müşterilerin satın alma süreçlerine müdahale edilerek, onların satın alma kararlarını değiştirmeye odaklanmakta. E-ticaret şirketleri, geleneksel pazarlama çalışmalarındansa bu çalışmalara odaklanarak, geri dönüşümlerini artırabilirler. Bu konuya geçmeden önce Inbound marketing nedir sorusuna daha detaylı bir yanıt verelim.

Inbound marketing nedir?

Inbound marketing, Brian Halligan tarafından ortaya atılmış ve içerik paylaşımına dayalı bir pazarlama yöntemidir. Modern tüketicilerin satın alma kararları öncesinde internet üzerinden içerik arayışına girmeye başlamalarıyla beraber içerik üretiminin önemi bir hayli arttı ve Inbound marketingin amacı da satın alma sürecinde ürünle ilgili içerik arayanlara ulaşarak, onların satın alma sürecine müdahale edilmesi üzerine kuruludur.

Böylelikle rastgele tüketici kitlelerine değil, satın alma potansiyeli yüksek olan ve belli bir ürünü arayan tüketicilere ulaşılması planlanılır. Rastgele kitlelerden elde edilecek geri dönüşüm oranlarına kıyasla, belli bir potansiyeli olan kitlelerden alacağınız geri dönüşümler daha yüksektir.

Böylelikle hem çalışmalardan alınacak dönüşümler artmış olurken, daha hedefli bir kitleye yönelik çalışmalar yaptığınız için pazarlama çalışmalarınızın verimliliği de artmış olur. Bu yöntemle, markanız ya da ürünlerinize ilgi duymayan kitlelere ulaşmaya çalışırken harcadığınız zaman ve bütçeyi de elemiş olursunuz.

İçerik pazarlama çalışmalarının yanı sıra kişiselleştirme çalışmaları yapmanız ve birden fazla kanal üzerinde bu içerikleri paylaşarak, tüm çalışmalarınızı birbiriyle entegre bir şekilde yönetmeniz Inboud pazarlama çalışmaları için oldukça önemlidir.

Inbound pazarlama çalışmalarının başarılı olabilmesi için öncelikle tüketicilerin satın alma süreçlerini ve farkındalık aşamalarını iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Bu konular başlı başına detaylı olduğu için aşağıdaki rehberlerimizden bu konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili rehber: İçerik pazarlamayı farkındalık aşamalarını geliştirmek için nasıl kullanabilirsiniz?

İlgili rehber: Adım adım tüketicilerin satın alma süreçleri

E-ticaret şirketleri Inbound marketing çalışmalarını nasıl yapabilir?

Inbound marketing’i pazarlama stratejilerinize dahil ederken yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmaları da şöyle sıralayabiliriz:

Dikkat çekecek içerikler üretmeye başlayın

Bu çalışmalarınızın başarılı olabilmesi için tüketicilerin dikkatini çekmeniz gerekir. Bunun için de içerik pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gerekir. Tüketiciler markanızla ilgili ne kadar çok içerik görürse, markanızı daha fazla tanımaya başlar. Markanızı tanımaya başlayıp takip ettiklerinde de ürünlerinize olan ilgileri bir o kadar artış gösterir.

Bu çalışmaları yapabilmek için de birkaç farklı alternatiften yararlanabilirsiniz.

Blog içerikleri üretin: Blog içerikleri yazarak markanız ve ürünlerinizle ilgili internet üzerinde olan sayfa sayısını artırmanız, marka bilinirliği ve tüketicilerin dikkatini çekmek için önemlidir. Bir ürün arayışında olan kişiler bu sayfaları görebilecekleri gibi bu yazılar aynı zamanda markanızı da tanıtmanızı sağlar.

Videolar üretin: Video içerikler günümüzde en çok geri dönüşüm sağlayan içerik türleri arasında yer alıyor. Markanıza özel video içeriklerle tüketicilerin dikkatini çekerek onların satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Sosyal medyayı kullanın: Yeni kitlelere ulaşarak tüketicilerin dikkatini çekmek için sosyal medya oldukça etkilidir. Blog ve video içeriklerinizi bu kanallar üzerinde de yayınlayabileceğiniz gibi doğrudan sosyal medya odaklı içeriklerle etkileşim yaratmayı deneyebilirsiniz.

SEO çalışmaları yapın: Özellikle ürün sayfalarınıza, potansiyel alıcıları çekmek ve onların satın alma kararlarını etkilemek için SEO çalışmalarına yatırım yapmalısınız. Ürün sayfalarını detaylandırarak, ilgili anahtar kelimeleri kullanmalı ve sayfa değerini artırarak organik olarak bu sayfalara trafik çekmelisiniz.

İlgili rehber: Site içi SEO nasıl yapılır? | Ürün Sayfaları

Geri dönüşüm çalışmaları

Tüketicilerin dikkat ve ilgisini çekmeye başladıktan sonra bir sonraki adımınız da geri dönüşüm elde etmenizi sağlayacak çalışmalar yapmak olacaktır. Bu geri dönüşümleri elde etmek için de şu çalışmaları yapabilirsiniz:

Eyleme çağrı ifadelerinizi ekleyin: Hazırladığınız içeriklerinize ve varış sayfalarınıza eyleme çağrı ifadeleri eklemeyi unutmamalısınız. Bu ifadeler tüketicilerin ürünlerinize yönlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Varış sayfalarınızı detaylandırın: Reklam veya organik olarak kullanıcıları belli varış sayfalarınıza çektiğinizde onları bu sayfa üzerinde tutmanız ve onların belli bir eyleme geçmelerini sağlamanız gerekir. Bunun için de

İlgili rehber: Landing Page SEO Ayarları

İlgili rehber: Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları

Formlarınızı optimize edin: Form kullanımlarınızı da etkili bir hale getirmek geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacaktır. E-posta abonelik formlarıdan, ödeme sayfasındaki bilgi gerektiren formlara kadar tüm hepsini optimize ederek kullanıcı deneyimini geliştirmelisiniz.

Tüketicilerin ilgisini korumaya çalışın

Tüketicilerin içeriklerinize ve markanıza olan ilgilerini kaybetmemeleri de oldukça önemlidir. Bu ilgiyi koruyamamanız durumunda, onlardan bir geri dönüşüm elde etmeniz zor olacaktır. Bunun için de içerik paylaşımlarının belli bir strateji doğrultusunda olması ve belli bir düzen içerisinde paylaşımlar yapmanız oldukça önemli.

Özellikle blog, video ve sosyal medya içeriklerinde stratejiler oluşturarak, paylaşım için belli bir zaman belirlemeniz önemlidir. Tüketicilerin ilgisini koruyarak, onların düzenli olarak markanızın içerikleriyle karşılaşmalarını sağlamanız bu açıdan oldukça önemlidir.

İlgili rehber: Organik trafik elde etmenizi sağlayacak içerik stratejisi nasıl geliştirebilirsiniz?

İlgili rehber: Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?

Analiz ve sonuçları değerlendirme

Inbound marketing çalışmalarınızın başarısını artırabilmek ve uzun vadede size iyi geri dönüşümler sağlayabilmesi için analizlerinizi yaparak, sonuçları değerlendirmelisiniz. Buradan alacağınız bilgiler doğrultusunda yaptığınız çalışmaların nasıl sonuç verdiğini görebileceğiniz gibi ilerleyen dönemlerde bu çalışmalarınızı nasıl geliştirebileceğinizi de görebilirsiniz.

Blog yazılarınızın okunma ve paylaşma oranlarını takip edebilir, kullanıcıların sitede ne kadar zaman geçirdiğini takip edebilir ve sonrasında kaç sayfa ziyareti yaptıklarını inceleyebilirsiniz.

Video paylaşımlarınızda izlenme sayıları, izlenme süreleri, paylaşım ve yorum gibi metriklerin üzerinde durabilirsiniz. Sosyal mecralarda da etkileşim oranları ve yorum ile paylaşım sayılarını dikkate alabilirsiniz.

SEO çalışmalarınızda ise organik olarak hangi sayfalarınıza daha fazla trafik çektiğinizi inceleyebilir ve trafik çekmeyi başaramadığınız sayfaları analiz ederek, neleri değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Bu analizlerin ve sonuç değerlendirmelerinin sonunda da yaptığınız çalışmaların performans analizini yapmış olur ve stratejilerinizi de bu doğrultuda geliştirmiş olursunuz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

İnternet üzerinden mobilya satışı hakkında bilinmesi gerekenler
İnternet üzerinden mobilya satışı hakkında bilinmesi gerekenler
-ticaret sektörüne baktığımız zaman büyük mobilya firmalarının sanal mağazacılık alanında da geliştiklerini görüyoruz. Müşterilerin internet kanalına talepleri gün geçtikçe artıyor. Aynı durum büyük mağazalarda olduğu...
7 Ekim 2017
IdeaSoft
Marka bilinirliğini artırmada doğru bilinen yanlışlar
Marka bilinirliğini artırmada doğru bilinen yanlışlar
E-ticarette marka bilinirliğini artırmak, rekabetten sıyrılıp yeni müşterilere ulaşma ve gelirleri artırma konusunda oldukça önemlidir. Tabii ki bunu yapabilmek için de farklı kanallarda çalışmalar yapmak, bir dijital pazarlama...
23 Eylül 2016
Sinan Oypan
E-posta pazarlama ipuçları | Yeni müşteriden sadık müşteriye
E-posta pazarlama ipuçları | Yeni müşteriden sadık müşteriye
E-posta pazarlama ipuçları ve e-posta pazarlama çalışmalarıyla yeni müşterilerinizi sadık kitlelere çevirebilecek çalışmalar yapabilirsiniz. Farklı e-posta şablonları kullanmak, farklı zaman dönemleri içinde farklı içerikler...
19 Ocak 2018
Sinan Oypan
IdeaSoft ile Shopify Karşılaştırması
IdeaSoft ile Shopify Karşılaştırması
Shopify Nedir? Shopify, dijital dünyanın en popüler markalarından biridir. Dünya genelinde hizmet veriyor oluşu, markaya bu popülariteyi getirmiştir. Üç arkadaşın snowboard ekipmanlarını internetten satmaya çalışması ile doğmuş...
7 Mayıs 2021
Markethinkers
canli.ideasoft.com.tr Türkiye’nin yakın takibinde
canli.ideasoft.com.tr Türkiye’nin yakın takibinde
E-ticaret denilince ilk akla gelen isim olan IdeaSoft, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 'canlı ideasoft' sitesini yayına aldı. E-ticarette hangi ürünlerin, hangi fiyata ve hangi ilden satın alındığı anlık satış verileriyle...
17 Nisan 2020
İbrahim Çelebi
Instagram'ın algoritması ile ilgili bilmeniz gerekenler
Instagram'ın algoritması ile ilgili bilmeniz gerekenler
Sosyal medya pazarlamada Instagram oldukça önemli bir yere sahip. Birçok reklam veren ve marka, hedef kitlelerine ulaşmak için Instagram’ı kullanıyor. Hem B2B hem B2C tarafında Instagram oldukça yaygın. Bu kadar yaygın olan bir...
16 Mart 2018
Sinan Oypan
Facebook reklam ve yönetimi için 7 ücretsiz araç
Facebook reklam ve yönetimi için 7 ücretsiz araç
Facebook reklam yönetimi için 7 ücretsiz reklam aracını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Gelin hep beraber bu 7 ücretsiz reklam ve yönetim aracına bakalım. Facebook reklam yönetimi Sosyal medya pazarlamasında Facebook’un,...
3 Ocak 2017
Sinan Oypan
E-ticarette marka sadakati oluşturmak için neler yapmalısınız?
E-ticarette marka sadakati oluşturmak için neler yapmalısınız?
Marka sadakati, e-ticaret firmaları için günümüzde üstünde durmaları gerken en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Özellikle fiyat odaklı pazarlarda, tüketicileri sadece ürün fiyatıyla değil, sunulan hizmetlerle...
4 Kasım 2019
Sinan Oypan
E-ticaret firmalarının bilmesi gereken 7 sosyal medya istatistiği
E-ticaret firmalarının bilmesi gereken 7 sosyal medya istatistiği
E-ticaret firmaları sosyal mecralardan sıkça yararlanıyorlar. Marka veya ürünü tanıtımı yapmanın yanı sıra tüketicilerle etkileşime geçmek için de bu mecralarda yer alıyorlar. Bu platformlarda yer alan firmaların, dönemsel...
27 Eylül 2016
Sinan Oypan
Mobil uygulama ve site tasarımlarında sıkça yapılan hatalar
Mobil uygulama ve site tasarımlarında sıkça yapılan hatalar
Günümüzde mobile uyumluluk artık bir standart haline gelmeye başlıyor. Arama motorlarının mobile uyumlu sitelere daha fazla öncelik tanıyor olmasının yanı sıra kullanıcıların mobil cihaz kullanımlarının artması ve...
14 Nisan 2017
Sinan Oypan
YouTube SEO nasıl yapılır?
YouTube SEO nasıl yapılır?
YouTube SEO nasıl yapılır? YouTube Keywords SEO nasıl yapılır? YouTube video başlığı, açıklaması, etiketler, thumbnail ve daha fazlası bu yazımızda. YouTube SEO nasıl yapılır? Web sitesi, blog yazıları ve sosyal ağlar...
2 Kasım 2017
Sinan Oypan
Yeni bir iş kurmak isteyenlere öneriler
Yeni bir iş kurmak isteyenlere öneriler
Yaşanan ekonomik sıkıntılar, ek iş olarak iş kurmak isteyenler veya maaşlı çalışmak istemeyen bireyler kendi işini kurma yolunu seçiyor. Günümüzde girişimcilerin sayısının artması, teknoloji ve interneti iyi kullanmanın...
3 Ağustos 2016
Savaş Çetinkaya