Varyant sistemi

Varyant, aynı ürünün farklı seçeneklerini ifade eder. Varyant Sistemi ile ürünlerinize renk, numara, numara, cinsiyet gibi farklı özellikler atayabilir ve bir üründe aynı anda tüm eklenen bu değerleri seçtirebilirsiniz. Ayrıca her bir seçeneğin fiyatını, stok adedini, resmini v.b. özelliklerini farklı girebilirsiniz. Bir üründe hem renk hem numara gibi 1'den fazla özelliği aynı anda kullanmak istiyorsanız ve her bir seçeneklerin farklı stok adetleri, farklı resimleri ve fiyatları olacak ise, varyant sistemi kullanarak seçenekleri eklemeniz gerekmektedir.

Varyant Sistemini Kullanmak İstiyorum

Bir ayakkabı satışı yapılacağını düşünelim, bu ayakkabı için müşterilerin hem siyah, kahverengi renklerini hem de 41 ve 43 gibi numaralarını seçmesini istiyorsunuz, bu senaryo üzerinden işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğimizi inceleyelim.
Kullanacağınız her bir varyant yani seçenek tipini sisteme ilk olarak tanımlayarak başlamanız gerekiyor. Ürünler >> Varyant Sistemi alanına gelerek, Ekle butonuna basın ve ilk önce kullanacağınız varyant değerlerini ekleyin.
Renk ve numara birer varyanttır. Bu alana Kırmızı, Mavi, 40, 41 yazmayınız bu değerler ana varyant değildir.
Farklı seçeneklere ihtiyacınız var ise rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
 vryantsistemi1
 Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Renk ve numara varyantları sisteme dahil edilmiştir. Dikkat ederseniz Siyah, Kahverengi gibi seçenekler eklenmedi, kullanılacak ana özellikler yani varyantlar dahil edildi. Ancak hangi renkler veya hangi numaraların seçilebileceği hakkında herhangi bir ayar yapılmamıştır. Bu nedenle 2. işlem olarak varyantların içerisinde kullanılacak alt varyantlar girilmelidir.
Ana varyantların yanında bulunan morbuton(mor buton) varyant seçeneklerinin filtre menüde gösterilip gösterilmeyeceğini belirler. Pasif yaptığınızda varyant durumu pasif olmayacaktır, filter menüde gözükmeyecektir sadece.
Renk varyantının seçeneklerini girmek için sağ tarafında bulunan Alt Varyantlar bağlantısına tıklayın ve Ekle butonuna basarak renklerinizi tanımlayın.
varyantsistemi2
Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Siyah ve Kahverengi şeklinde 2 seçenek eklenmiştir. Her bir seçeneğin sağ tarafında 3 adet buton bulunmaktadır. Bu butonlar sırasıyla
  • Seçeneğe Resim Ekleme
  • Eklenen Seçeneği Düzenleme
  • Seçeneği Silme
işlemleri için kullanılmaktadır. Her bir seçeneğe dilerseniz resim de ekleyebilirsiniz. Siyah yazan seçeneğe bir resim eklerseniz, ürün detayında seçenek adı olarak Siyah yazmayacak, eklediğiniz resim çıkacaktır. Eklediğiniz seçeneklerde ilk önce Kahverengi seçeneği ardından Siyah seçeneği gözükmesini isterseniz en sağ tarafındaki Taşı butonunu ile, sürükleyip üste veya alta bırakarak sıralamasını değiştirebilirsiniz.
Tekrar Varyant Sistemine geri dönerek numara seçeneği için Alt Varyantlar bağlantısına tıklayınız ve Ekle butonuna basarak numara seçeneklerinizi tanımlayınız.
Ekran görüntüsündeki gibi 41 ve 43 numara seçenekleri sisteme eklenmiştir. Varyantlar başarıyla sisteme eklendi, artık ürünlerinize tek tek bu varyantları atamanız gerekiyor.
Bu işlemleri Ürünler >> Varyant Sistemi bölümüne girmeden, ürün eklerken de oluşturabilmektesiniz.
Bu seçenekleri ürünlerinizde nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili hazırladığımız yardım sayfası için buraya tıklayınız.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Varyant sistemi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular