Trendyol Entegrasyonu

Müşteri Menüsü

Trendyol entegrasyonu ürünleri satışa sunmak için kullanabileceğiniz uygulamadır. Ürünleri Trendyol mağazanıza aktarabilir ve güncellemeleri yaparak sitenizdeki ürün stok, fiyat gibi bilgilerini eşleştirebilirsiniz. 

https://apps.ideasoft.com.tr adresinden 1 ID'li kullanıcı bilgisiyle giriş yaparak Trendyol Entegrasyonunu yükleyebilirsiniz. 

Bu alanda site adresiniz, admin paneline giriş yaptığınız 1 ID'li kullanıcı adı veya email, şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra uygulamalar içinde Trendyol uygulamasındaki Yükle butonu ile entegrasyonu başlatabilirsiniz.

Eğer Trendyol uygulamasını henüz satın almadıysanız, bu sayfadan direk satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceden satın alma yapılmışsa izin sayfası karşınıza gelecektir yükle butonuna tıklandığında.Bu sayfada Kabul et butonuna tıklamalısınız.


Bir sonraki aşamada Trendyol mağazanızdan alacağınız Satıcı ID, API Key ve API secret bilgileri istenecektir. Bu bilgileri https://partner.trendyol.com/dashboard sayfanızda Hesap Bilgileri >> Entegrasyon Bilgileri bölümünden alabilirsiniz.

Bu ekranda her satırın yanındaki kopyala butonlarına tıklayarak direkt olarak kopyalayarak ilgili alanları ekleyebilirsiniz.

Bilgileri ekledikten sonra entegrasyon işlemlerine geçebiliriz.

Entegrasyon sayfamızda ilk yapmamız gereken bir satış şablonu oluşturmak. Ekran görüntüsündeki Şablonlar kısmından veya alt kısımdaki yönlendirmeye tıklayabiliriz.

Şablon ismi sizin belirleyebileceğiniz bir isim olmalı farklı kategorilerde farklı fiyat politikası uygulayacaksanız örneğin kategori ismi de yazabilirsiniz. 

  • Şablon ismi sizin belirleyebileceğiniz bir isim olmalı farklı kategorilerde farklı fiyat politikası uygulayacaksanız örneğin kategori ismi de yazabilirsiniz. 
  • Kargo Firmasında çalıştığınız kargo firmasını seçebilirsiniz.
  • Satış fiyatı belirlerken Fiyat1 sitedeki satış fiyatınızdır bu fiyatı seçip belli bir oranda ekleyebilirsiniz. Yada fiyat2-3-4-5 olarakda seçim yapıp farklı bir fiyat da gönderebilirsiniz Trendyol için. 
  • Sevkiyat Süresi, Sevkiyat depo adresi ID gibi alanlar zorunlu değildir.

Kategori Eşleştirme

Bir sonraki aşamada Eşleştirmeler bölümünden, Kategori eşleştirmesi ekle bölümünden, sitedeki kategorilerle Trendyol daki kategorileri eşleştirmemiz gerekir. 

Sitedeki en alt kategoriye kadar seçim yapıp, Trendyoldaki en uygun kategori ile eşleştirme işlemini yaparak kaydediyoruz.

Ürün özellikleri eşleştirme

Kategori eşleştirmeden sonra Ürünler bağlantısına tıklayarak bu kategori içindeki ürünlerden göndermek istediklerimizin durumunu aktif yapıp özellik eşleştirme işlemine geçiş yapıyoruz.

Eklenen ürünlerin barkod bilgileri dolu olmalıdır. Trendyol Barkodsuz ürün kabul etmediğinden ürünleri aktif edebilmek için barkodları yoksa önce Ürünler menüsünden eksik barkodları tamamlamanız gerekir. 

Durumunu aktif ettiğiniz ürünler Trendyol aktarımına başlattığınızda aktarım listesine eklenecek ürünlerdir. Göndermek istemediğiniz ürünlerin durumu pasif olmalıdır.

Aktif olan üürnlerin yanındaki özellik eşleştirme butonuna tıklıyoruz.

Zorunlu olan eşleştirmeleri yapıyoruz, eğer ürünler varyantlıysa varyant eşleştirme içinde bir alan çıkacaktır alt kısımda, ürünün her varyantını da bu şekilde eşleştiriyoruz. 

Aktarmak istediğimiz ürünlerin eşleştirmeleri bittikten sonra Katalog Aktar butonu ile ürünleri aktarımına başlayabiliriz. 

Ürünler Trendyol'da onay sürecine girecektir Trendyol mağaza panelinden kontrol edebilirsiniz. Düzenli olarak Fiyat/Stok güncelleme işlemini de yapmanız gerekmektedir. Sitenizde ki güncel bilgileri aktarmak için. Yeni ürün ve kategori yüklediğinizde eşleştirme işlemlerini yeni eklenenler için yaparak katalog aktar işlemi yapmanız gerekir. Yeni ürün eklemediyseniz sadece Stok / Fiyat güncelle butonunu kullanabilirsiniz. Aktarım raporlarında Trendyol mağazanıza aktarılmayan ürünler varsa bunlarla ilgili bilgi bulabilirsiniz bu dosyaları indirip incelemenizi öneririz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Trendyol Entegrasyonu

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular