InstaStory Modülü

InstaStory modülü, Instagram hikayelerinizi e-ticaret sitenize aktarmanızı sağlayan bir özelliktir. 

Instagram hikayelerinizi eş zamanlı (15 dk da bir otomatik çekilecek şekilde) olarak sitenizde istediğiniz alanda gösterebilirsiniz. Aynı zamanda instagramdan bağımsız siteye özel story de paylaşabilirsiniz.

Bu modül Platinium ve Plus paketlerde ücretsiz olarak kullanılabilir. Diğer paketler için satış temsilcinizle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Eklenen hikayeler sitemizde bu şekilde görünecektir.

Görüntülenecek alan değiştirilebilir, öncelikle InstaStory özelliğini kuralım daha sonra yerlerini belirleme kısmını görelim. 

InstaStory Kurulumu

Instagram story özelliğini kullanabilmemiz için ihtiyacımız olan sayfalar; instagram işletme profili, facebook hesabı ve facebook sayfasıdır.

Facebook üzerinden hesap açılıp business hesap oluşturulduktan sonra aşağıdaki linkten işletme için yeni bir sayfa oluşturmamız gereklidir.

https://www.facebook.com/pages/create/?ref_type=pages_browser linkinden ilgili alana giriş sağlayabilirsiniz.

Açılan alanada Sayfa Adı , Kategori ve Açıklama alanlarını doldurarak “Sayfa Oluştur “butonuna tıklanır.

Dilerseniz sayfanıza profil resmi ve kapak resmi eklemesi sağlayabilirsiniz.

Alanından oluşturmuş olduğunuz sayfanın içeriğini görüntüle diyerek; sayfanızın Ayarlar alanına giriş yapabilirsiniz.Instagram seçeneğine tıklayabilirsiniz.


Hesabı Bağla diyerek açılan pencerede instagram kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Burada bağlanacak hesabın Instagram Business olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer başka bir sayfaya bağlı olan Instagram hesabınınız varsa bu sayfaya facebook tarafından tekrardan bağlanmanıza izin verilmeyecektir. Bu durumda eski sayfa bağlantınızı kesmeniz ya da yeni bir hesap üzerinden bağlama yapmanız gerekmektedir.

Bağlanılan instagram hesabındaki hikayelere erişim sağlanılması için https://developers.facebook.com/ linkine tıklayarak developer hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.


My Apps diyerek ilgili alandan Create App butonuna tıklayınız.


Açılan pencere Business alanı seçilerek Contine denilir.


İşaretleri alanlara aynı şekilde bir isim belirtmeniz  Yourself of your businees ve No Business Manager Account selected seçili hale getirip Create App diyebilirsiniz.

Bu alanda Facebook Login diyerek Set Up seçeneğini seçebilirsiniz.


Facebook Login alanından Quicstart diyerek sitenizin tam linkini Url alanına ekleyip Save diyebilirsiniz. Geri kalan aşamalar için Continue seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ardından Settings alanına tıklayarak;

Valid OAuth Redirect , Deauthorize Callback ve Data Deletion Request Url alanlarına paneliniz de ki ; Modüller > Instastory alanına tıklayarak https://instastory.eticaret.com/ adresini ekleyebilirsiniz.

App Review alanındna Permissions and Features alanına gelerek ilgili sayfalara izin vermeniz gerekmektedir.

İzin vermeniz gereken sayfalar; Eklenmesi gereken izinler; pages_manage_ads pages_manage_metadata pages_read_engagement pages_read_user_content pages_manage_posts pages_manage_engagement Page Public Metadata Access Instagram Public Content Access pages_manage_instant_articles instagram_manage_insights instagram_basic

App id ve secret ıd bilgilerini Settings alanından Basic ‘e tıklayarak kopyalabilirsiniz.

Bu alanda İcon için kendi sitenizin ikonu veya logosunu kullanabilir, privacy URL için sitenizde bulunan gizlilik ve güvenlik urlini kullanabilirsiniz.


Uygulama Ayarları

App ID ve App Secret bilgilerini buradan kopyalayarak Admin panelinizden Uygulamalar bölümüne giriş yaparak InstaStory Uygulamasına ekleyerek kaydedebilirsiniz. 

Konumu: Storylerin sitede hangi alanda gösterileceğini belirlediğimiz alandır. Menünün altında, slider üstünde,slider altında, footer üstünde gösterebileceğimiz gibi, özel değişken seçtiğimizde ilgili değişkenini kopyalayıp sitede herhangi bir alanda göstermemiz mümkün olmaktadır.

Gösterimi: Tekli ve çoklu seçenekleri yer alıyor burada. Tekli seçtiğimizde sadece en son eklenen story gösterilir ok işarteleriyle sonraki storylere geçiş yapılabilir. Çoklu gösterinde ise örneğimizdeki gibi tüm storyler gösterilecektir.

Hikaye Ayarları

Hikayeleri Güncelle butonuna tıklayarak anlık olarak Instagram daki hikayelerinizi çekebilirsiniz.

Buradaki (+) Hikaye Ekle butonuna tıklayarak instagramda olmayan siteye özel hikaye yaratabilirsiniz.

Bağlantı: Hikaye açılıp, resmin üzerine tıklandığında gideceği bağlantı adresini belirleyebilirsiniz. Örneğin bir ürün linki yada kategori linki eklenebilir.

Açıklama: Resmin üzerine bir açıklama metni ekleyebilirsiniz.

Sıra numarası:Sayfada gösterileceği sırayı belirleyebilirsiniz. Örnek olarak 1 yazdığımızda en önde gösterilecektir.

Durum: Aktif yada Pasif olarak ekleyebilirsiniz. Önceden hikayeleri hazılayıp pasif olarak kaydedebilir daha sonra durumunu aktif yaparak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Resim: Hikayede gösterilecek olan görseli bilgisayarınızdan seçebilirsiniz.

Hikayeleri düzenleme ve silme

Instagramdan çekilen hikayeler instagramda 24 saat süresi dolduğunda sitenizden de kalkmış olacaktır. Hikaye ekle diyerek siteye özel ekledikleriniz ise silmediğiniz sürece yayınlanmaya devam edecektir. Hiyanenin altında yer alan sil butonuyla dilerseniz silebilirsiniz.

Hikayelerin altında yer alan düzenleme butonuyla düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin bağlantı adresini yada sıra numarası gibi bilgileri sonradan düzenlemenize olanak sağlar.

Şu anda okuduğunuz makale

  • InstaStory Modülü

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular