Yeni E-ticaret Kanunu 2024 ile Müşterileri ve Satıcıları Neler Bekliyor?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Yeni E-ticaret Kanunu 2024 ile Müşterileri ve Satıcıları Neler Bekliyor?

E-Ticaret’in düzenlenmesine ilişkin yapılan “Değişiklik Kanunu” teklifinin 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor. Tüketiciyi ve satıcıyı ilgilendiren yeni E-Ticaret Kanun kapsamında aracı hizmet sağlayıcıların sorumlulukları artırıldı. Yeni girişimcilerin e-ticaret pazarına girmesini kolaylaştırılmayı ve sağlıklı büyümeyi amaçlayan yasa; sektöre dair oldukça önemli düzenlemeleri de beraberinde getirecek.

E-Ticaret Kanunu Nedir?

E-Ticaret Kanunu; aracı ve ana hizmet sağlayıcılarının sorumluluklarını genişletmektedir. Hem tüketici hem de satıcılarının haklarını koruyan yeni değişikleri içerisinde barındırmaktadır. E-ticaret pazarınayeni aktörlerin girebilmesi, tekelleşmenin önlenmesi, haksız rekabetin engellenmesi ve e-ticaret pazarının dengeli biçimde büyümesi için birtakım kuralları da beraberinde getirmektedir. Yeni yasanın ana amacı ise tekelleşmenin önüne geçmek ve haksız rekabeti önlemektedir.

E-Ticaret Kanunu kapsamında göze çarpan ilk değişiklik: Hizmet sağlayıcıları ve aracı hizmet sağlayıcılarının 10 yıl süre ile defter tutma yükümlülüğüdür. 10 yıl süre boyunca yapılan işlemler, kayıt altına alınmak zorundadır. Aksi durumda belirli şartlar altında cezai işlem uygulanacağı açıklanmıştır.  Bunun yanı sıra,

 1. E-Ticaret platformlarının kampanyalar kapsamında hizmet ya da ürün satışına zorlanması,
 2. Alıcı ve satıcı arasındaki ticari ilişkinin adil, şeffaf ve hukuki menfaatlerini koruyacak biçimde düzenlenmesi,
 3. E-Ticaretteki haksız ticari davranışların önlenmesi ve belirlenmesi,
 4. Kişisel verilerin korunması,
 5. Adil ve etkin rekabet ortamına aykırı olmayan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gibi ana başlıklar altında kuralları içerisinde barındırmaktadır.

Daha Adil Bir Ticaret Ortamı Hedefleniyor

Pazaryerlerinin keskin kurallarının hafifletildiği yeni kanunla birlikte pazaryerleri satıcılara daha kısa vadelerle ödeme yapacak. Satışın gerçekleşmesinin ardından 5 gün içinde ödeme yapılması gerekecek. Rekabetin sağlanabilmesi için herkesin kendi alanında faaliyet göstereceği yeni e-ticaret döneminde; reklamlar için de birtakım düzenlemeler yapılacak. Pazaryerleri ve tedarikçiler arasındaki anlaşmalar da, Ticaret Bakanlığı tarafından kontrol altına alınacak.

E-Ticaret Kanunu ile Ticaret Bakanlığına Verilen Yetkiler

Büyüyen e-ticaret pazarının adil ve eşit biçimde gelişmesini sağlamak için, Ticaret Bakanlığı’na birtakım yetkiler verilmiştir. Bu yetkiler arasında aracı hizmet sağlayıcı ile ana hizmet sağlayıcının faaliyetlerini düzenlemek ve gerekli maddeleri belirlemek de yer almaktadır. Yani yeni kanun ile Ticaret Bakanlığı, hizmet sağlayıcı ile aracı hizmet sağlayıcı arasındaki sözleşmedeki maddeleri belirleyebilecek. Buna ek olarak Bakanlık, teknik bilgi gerektiren konularda bilirkişi atama yetkisine de sahiptir.

Hizmet Sağlayıcılara Yönelik Değişiklikler

Yeni kanunla artık bazı işletmeler, e-Ticaret hizmet sağlayıcı olarak kabul edilmeyecek.

 • Sigorta ve bankacılık,
 • Bireysel emeklilik,
 • Sivil havacılık,
 • Sermaye piyasası,
 • Haberleşme platformları,
 • Ödeme hizmetleri,

Şans oyunları alanlarında faaliyet gösteren tüm işletmelerin artık e ticaret hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcı olarak nitelendirilmeyeceği ifade edildi. Bunun yanı sıra alıcı ve satıcıyı bir araya getiren aracı hizmet sağlayıcılar “e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcı” olarak nitelendirilecek.

Kendi internet sitesinde ya da pazaryerlerinde hizmet ya da ürünlerinin teminine yönelik sipariş alan ya da sözleşme yapan sağlayıcılarsa, “elektronik ticaret hizmet sağlayıcı” olarak nitelendirilecektir.

E-Ticaret Lisansı Zorunluluğu

1 yıl içerisinde iptal ve iade işlemleri hariç işlem hacmi net olarak 100 bin adetten fazla olan e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcılar yani pazaryerleri, faaliyetlerinin devam edebilmesi için Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almak zorunda kalacak.

İdari Para Cezaları

 • Yeni kanunla elektronik ticarette haksız uygulamalarda bulunan aracı hizmet sağlayıcıya 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası kesilecek.
 • Pazaryerlerinde satış yapan satıcıların kampanyalı hizmet ya da ürün satışına zorlayan platformlara, her bir satıcı için 500 bin TL idari para cezası uygulanacak.
 • İdari para cezası kesilen ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen süre içerisinde aykırılığın sonlandırılmaması ya da tekrar edilmesi halinde 2 katı para cezası uygulanacak.
 • Ticaret Bakanlığını yanıltmaya yönelik yapılabilecek her türlü eylemde ise, ilgili cezanın 10 katı uygulanacak.
 • İdari para cezaları, 1 yıl içerisinde net işlem hacmi 60 milyar Türk Lirası, iade ve iptal harici 100 bin adet üzeri işlem sayısına sahip olan ana hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcı için 500 milyon Türk Lirasını geçemeyecek.
ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler