Masterpass

Masterpass Hakkında

Yaklaşık 50 yıldır ödeme yöntemleri konusunda teknolojiler,kurallar ve alt yapılar geliştiren MasterCard dünyanın en büyük Fintech kuruluşlarından biridir. Dünya üzerinde üretilen her kredi kartı MasterCard’ın alt yapısını, teknolojisini kullanmakta ve her banka MasterCard’ın VISA ile birlikte oluşturduğu PCI DSS diye bilinen global güvenlik kurallarına uymak ile yükümlüdür.

Masterpass, MasterCard’ın online alışverişi kolaylaştırmak için oluşturduğu bir dijital ödeme ve kart saklama altyapısıdır. Türkiye’de N11, Morhipo, Yemeksepeti, Gittigidiyor, LCWaikiki gibi büyük e-ticaret sitelerinde kullanılan Masterpass, Sanal Pos’larınıza otomatik bir şekilde bağlanarak ödeme adımlarını kısaltır ve ödeme sayfasındaki müşteri kayıplarını engeller.

MasterCard ve IdeaSoft

Mobil cihazlarda da etkili bir ödeme yöntemi olarak sunulan Masterpass’in e-ticaret firmalarında, ödeme sayfalarından çıkışları %7 ile %19 oranında azaldığını tespit ettik ve bu avantajı IdeaSoft’un belirli müşterilerine ücretsiz bir şekilde sunmak için MasterCard ile bir İş Birliği gerçekleştirdik.

Türkiye’de kullanıcı sayısı milyonlara ulaşan Masterpass’i kullanarak müşterilerine fayda sağlayabilecek IdeaSoft müşterilerine sunmak ve hem bu ürünün entegrasyonunu hem de ürünü ücretsiz bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacı ile MasterCard ile bir iş birliği gerçekleştirdik.

Standart bir e-ticaret firması Masterpass entegrasyonunu kullanabilmesi için bu ürünü MasterCard’tan satın almak, MasterCard’ın PCI DSS uyumluluklarına uymak zorundadır. Masterpass ürününü IdeaSoft alt yapısına entegre ederek, bu ödeme yöntemini bazı özel müşterilerimizin herhangi bir entegrasyon ücreti olmadan kullanmaları konusunda MasterCard ile anlaştık. Hali hazırda MasterCard’ın tüm dünyada kullanılan güvenlik prosedürleri kapsamında çalışan IdeaSoft alt yapısı ile müşterilerimiz herhangi bir sorun olmadan Masterpass ürününü tüketicilerine sunabilecek ve ödeme sayfalarındaki sayfa çıkışlarını azaltabilecekler.

Fayda ve Avantajları

 • Ödeme yapacağınız zaman kart bilgilerinizi tekrar tekrar girmenize gerek kalmaz. Masterpass’e kayıtlı kartlarınızı belirli doğrulama adımlarını geçmeniz ardından ilgili işyerinde listeleyebilirsiniz.
 • E-ticarette "hangi işyerinde hangi kartım kayıtlı?" v.b. sorulara gerek kalmadan, tek platform olarak Masterpass üzerinden kayıtlı kartlarınızı aktif ve güncel bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Kart listeleme, kaydetme ve ödeme yapma adımlarında 3DS, OTP doğrulamaları yapılmaktadır. OTP sayesinde web sitesinden çıkmadan aynı 3DS de olduğu gibi bankadan gelen doğrulama kodunu işyerinin sahip olduğu ekranlara girmeniz gerekiyor. Bu sayede conversion rateler pozitif yönde etkilenir.
 • Herhangi bir sınırlandırma olmadan kredi, banka, ön ödemeli kartları kayıt edebilirsiniz. Mastercard dışında diğer şema logolu kartları da ekleyebilirsiniz.
 • IdeaSoft ile herhangi bir entegrasyon eforu harcamadan sadece işyeri numarası v.b. bilgileri oluşturup gün içerisinde Masterpass'i aktif edebilirsiniz.

Kimler Kullanmalı?

Pazarlama

MasterCard, Masterpass entegrasyonu kullanan mağazalarla birlikte milyonlarca Masterpass kullanıcısına yönelik kampanyalar düzenleyerek online ticaret yapan firmalara pazarlama anlamında katkı sağlayacaktır.

Güvenlik

MasterCard dünyanın en çok bilinen markalarından biri olması ve e-ticaret firmaları ile iş birliği içerisinde olması başarılı olmak isteyen KOBİ’lerin güvenilirlik anlamındaki algılarını arttırarak son kullanıcının sipariş sırasındaki kararsızlıklarında pozitif etki yaratacaktır.

Ödeme

Masterpass ile kullanıcılarınız herhangi bir kart bilgisi girmeden alışverişlerini tamamladığı için bu alandaki sepetten çıkış oranlarını düşürecek ve sipariş sayılarınızı arttıracaktır.

Ücretlendirme

Masterpass işlem ücretleri firmanın risk kriterlerine göre değişiklik gösterdiği için bu bilgi başvurunuzdan sonra Masterpass tarafından sizinle paylaşılacaktır.

IdeaSoft olarak ödeme sistemlerinin e-ticaret’te tercih edilme kriterleri arasında önemli bir yer tuttuğunu ve bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mastercard ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde sizleri de Masterpass’in avantajlarından ücretsiz bir şekilde yararlandırmak ve firmanızın gelişimine katkıda bulunabilmek istiyoruz.

Masterpass Kullanılabilen Sanal POS Sistemleri

 • PayU Sanal POS
 • İpara Sanal POS
 • Akbank Sanal POS
 • Garanti Bankası Sanal POS
 • İş Bankası Sanal POS
 • Ziraat Bankası Sanal POS
 • QNB Finansbank Sanal POS
 • Halk Bankası Sanal POS
 • TEB Sanal POS
 • Yapı Kredi Sanal POS
 • Vakıfbank Sanal POS
 • ING Sanal POS

Nasıl Başvururum?

Siz de sitenizde Masterpass ürününü eklemek ve site ziyaretçilerinize bu ödeme yöntemini sunmak istiyorsanız, "Hemen Başvur" butonuna tıklayarak talebinizi MasterCard'a iletebilirsiniz. Talebiniz 24 saat içerisinde değerlendirilerek en hızlı şekilde sizlere dönüş sağlanacaktır.

Firma bilgileri
 • Ödeme Sistemleri: Kart Saklama
 • Firma: MasterCard
 • Geçerlilik: 2022
Ekran görüntüleri