Oto Yedek Parça Sektörü ve E-ticaret

Oto yedek parça satışı yaptığınız fiziki bir mağazanız veya yedek parça ürünleri satmayı hedeflediğiniz yeni bir girişim planınız varsa, işinizi büyütmek ve bir adım öne geçmek için daha fazla geç kalmayın, e-ticaret sitenizi açın!

image

Genel Bakış

IdeaSoft ile e-ticaret hayatına devam eden müşterilerimizin elde ettikleri aylık rakamların ortalamaları alınarak elde edilen değerlere göre,
oto yedek parça sektöründe hizmet veren bir e-ticaret sitesi ayda 18 binden fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Aylık olarak ortalama 139 ürünün satıldığı oto yedek parça sektörü hedefli e-ticaret sitelerinde sepet ortalaması da 490 TL olarak göze çarpıyor.

*Bu veriler, sadece ilgili rapor için site verilerinin kullanılmasına onay veren müşterilerimizin rakamları kullanılarak elde edilmiştir.

Sepet ortalaması

490 TL

Aylık satılan ürün adedi

139

Aylık ortalama ziyaretçi

18.930

Toplam sayfa görüntülenme

78.749.342

Hizmetler ve faydalar

image

IdeaSoft, oto yedek parça ürünleri satan bir e-ticaret sitesi kurmanız için gereken tüm gelişmiş özellikleri sizlere sağlar. Sektörünüz için olmazsa olmaz tüm özelliklerin yer aldığı IdeaSoft Akıllı E-ticaret Paketleri ile e-ticaret yolculuğunuza bir adım önde başlamış olursunuz.

image

Akıllı Filtre / Ürün Seçenekleri
Ürünlerinize özel filtreler oluşturabilir; marka, model, yıl, ölçü gibi filtre grupları tanımlayarak müşterileriniz için kolay arama seçenekleri oluşturabilirsiniz.

image

Detaylı Ürün Arama
Müşterilerinizin aradıkları ürünleri nokta atışı olarak bulabilmeleri adına model, çap, marka gibi birden çok kriter içeren bir arama filtresi ile ürünlerinizi daha kolay bulunur bir hale getirebilirsiniz.

image

XML Entegrasyonu
Tedarikçilerinizin ürünlerini otomatik olarak XML ile sitenize tek tıklama ile aktarabilirsiniz. Alış fiyatları üzerine kendi kar marjınızı ekleyerek satışa sunabilirsiniz.

image

Bayi (B2B) Altyapısı
Sitenizde farklı bayi grupları oluşturarak bayilerinize farklı iskonto oranları tanımlayabileceğiniz gibi bayilerinizin ödeme şekillerini ve taksit sayılarını ve vade oranlarını çeşitlendirebilir veya sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca bayilerinizin maksimum ve minumum sipariş adetlerini belirleyebilirsiniz.

Oto yedek parça sektörü referanslarımız

IdeaSoft altyapısı ile oto yedek parça sektöründe hizmet veren mutlu müşterilerimize göz atın.

Oto yedek parça sektörü ek bilgiler

E-ticaretin hızla büyümesi ile birlikte online kullanıcıların sayısında artış gözlenir. Bu durum, pek çok ihtiyacın dijital ortamlardan giderilmesini destekler. Otomotiv ve yedek parça satışı sektörü de bu değişimlerden etkilenen iş kolları arasında yer alır. Sektör hakkında temel ve güncel bilgilere sahip olmak, dijital değişime ayak uydurmayı kolaylaştıran bir etkendir. Otomotiv yedek parça sektörü hakkında bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

Ürün Çeşitliliği
Otomotiv yedek parça sektöründe hizmet veren pek çok marka vardır. Ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa e-ticaret sitenizden alışveriş yapan insan sayısı da o denli artar. Her kullanıcı, kendi araç modeline uygun aksesuarları ve yedek parçaları bularak e-ticaret sitenizi hafızalarına not eder. Böylece e-ticaret sitenizin trafiği de artar.

Otomotiv Sektörüne Uygun Mağaza Tasarımı
E-ticaret sitenizin otomotiv sektörüne uygun olması son derece önemlidir. Kullanıcı, web sitenize girdiği an kaliteyi ve güveni hissetmelidir. Bu anlamda; seçeceğiniz renkler, tema konsepti ve sayfalar arası geçişler büyük önem taşır. Ekleyeceğiniz kısa yollar ve yönlendirmeler, kullanıcıların ilgili kategorilere ulaşmasını bir hayli kolaylaştırır.

E-ticaret sitenizin sade, şık ve kullanıcı dostu arayüze sahip olması tavsiye edilir. Bununla birlikte kullanıcıların dikkatini çeken kampanyaların ve en çok satılan ürünler gibi önemli içeriklerin ana sayfada yer alması önemlidir. E-ticaret sitesi ile ilgili aklınıza takılan her konuda IdeaSoft desteği alabilirsiniz.

Farklı markaya ve modele sahip araçlar için binlerce ürün tasarlanır. Otomotiv ve yedek parça sektöründeki e-ticaret siteleri, kullanıcı taleplerini analiz ederek satışlarını artırabilir. Bu kapsamda en çok tercih edilen ürünler aşağıdaki gibi sıralanır:

Otomobil Bakım Ürünleri
Otomotiv ve yedek parça sektörü denince akla aracın kullanım ömrünü artıran bakım ürünleri gelir. Motor yağı, hava kompresörü, motor ve enjektör temizleme spreyi bu ürünler arasında yer alır. Araçların teknik özelliklerine göre bu ürünler değişiklik göstermektedir.

Otomobil Aksesuarları
Otomobilin iç kısmını güzelleştiren ve sürücünün konforunu artıran pek çok ürün mevcuttur. E-ticaret siteleri, bu tip ürünleri satışa sunarak trafiklerini artırabilir. Otomobil aksesuarları içerisinde en çok satılan ürünler aşağıdaki gibidir:

 • Anahtarlık
 • Telefon tutucu
 • Otomobil kokusu
 • Çamurluk seti
 • Koltuk minderi
 • Araç süsü
 • Araç içi düzenleyiciler

Otomobil Parçaları
E-ticaret siteniz üzerinden otomobil markalarına ve modellerine uygun yedek parçalar da satabilirsiniz. Kullanıcılar araç bilgilerini ilgili alanlara ekleyerek ihtiyaç duydukları otomotiv ve yedek parça ürünlerine kolayca ulaşabilir. Bu ürünlerden bazıları şu şekilde sıralanır:

 • Devirdaim su pompası
 • Termostat hortumu
 • Fren diskleri
 • Buji takımı
 • Amortisör takımı

Otomotiv ve yedek parça sektörü, e-ticaret alanında yoğun ilgi gören iş kolları arasında yer alır. Rekabet Kurumu tarafından yapılan bir araştırma, internet üzerinden yapılan alışverişler arasında bu sektörün %13’lük bir paya sahip olduğunu göstermektedir. Yine bu araştırmaya göre sektörün 2015-2020 yılları arasındaki pazar payı %57 oranında artmıştır. Gelişen teknoloji ve değişen koşullar, sektördeki büyümenin dijital ortama taşınmasına katkı sağlamıştır. Bu kategoride listenenler ürünlerin e-ticaret siteleri üzerinden satın alınma oranlarında da ciddi bir artış söz konusudur.

IdeaSoft tarafından açıklanan 2020 yılı e-ticaret verilerine göre, otomotiv ve yedek parça sektörü en çok öne çıkan 7. iş kolu konumundadır. Bu sektörün e-ticaret alanında gösterdiği yıllık büyüme %40,45’tir. İşlem hacmi en yüksek e-ticaret kategorilerinden biri olan otomotiv ve yedek parça sektöründe büyümenin devam edeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda sektörün e-ticaret alanındaki hacminin büyüyeceği çıkarımını yapmak mümkündür.

Siz de hızla büyüyen bu pazarda
vakit kaybetmeden yerinizi alın

E-ticaret çözümlerimiz ile ilgili 0850 532 0 333 numaralı danışma hattımızdan bize ulaşabilir,
toplantı randevusu alarak e-ticaret projeniz ile ilgili görüşme sağlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın