IdeaSoft ile Wix Karşılaştırması

Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 18.10.2022
IdeaSoft ile Wix Karşılaştırması

Wix Nedir?

Dünyanın en çok kullanılan web site oluşturucu platformlarından biri olan Wix, 2006 yılında kuruldu ve son derece hızlı bir şekilde büyüdü. İlk üç yılında 1 milyon kullanıcıya ulaşan platformu 2021 yılında 190 ülkeden, 180 milyondan fazla site sahibi kullanmaktadır. Hem çok sayıda ülkede kullanılıyor olması hem de genele hitap ediyor olması, Wix’i popüler bir platform haline getirmiş durumdadır. Bu hizmet ile her tarzda web sitesi yapmak mümkündür ve ayrıca e-ticaret girişimcileri için özel hizmetleri de vardır. Hızlı büyümesindeki ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasındaki en önemli detay ise kullanım kolaylığı olarak kabul edilmektedir.

IdeaSoft ve Wix Arasındaki Farklar Nelerdir?

IdeaSoft, kurulduğu 2005 yılından itibaren hızla büyüyerek Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcıları arasına girdi. Türkiye pazarında 12.000’den fazla müşterisi bulunmaktadır. Wix ile arasındaki en önemli fark, e-ticaret altyapısı konusunda üst düzey bir hizmet sunmasıdır. Wix her türden sitenin oluşturulabildiği ve genele hitap eden bir platform iken IdeaSoft özellikle e-ticaret alanında hizmetler sunmaktadır.

Paket İçeriği Karşılaştırması

E-ticaret sitenizi kurmadan önce, Wix ve IdeaSoft arasında detayı bir paket içeriği karşılaştırması yapmanız gerekir. Çünkü her iki firmanın paketleri de bir hayli zengin içeriklere sahip. Bu noktada önemli olan sizin neye ihtiyaç duyduğunuzdur. Seçeceğiniz paketin içerdiği hizmetler, ihtiyaçlarınıza tam cevap vermelidir.

Her iki firma da paketlerini iki farklı gruba ayırmış durumda. Wix 7, IdeaSoft ise 8 farklı plan sunmaktadır. Wix paketleri şöyledir:

 • Web Site Paketleri
  • Domain Bağlama
  • Standart
  • Sınırsız
  • VIP
 • İşletme ve E-ticaret Paketleri
  • Temel İşletme
  • Sınırsız İşletme
  • VIP İşletme

Wix’in “Domain Bağlama” isimli planı, aslında bir paket sayılmaz. Çünkü bu paket, kendinize ait özel domaininizi, Wix üzerinden tasarladığınız web sitesine bağlayabilmeniz dışında bir hizmet sunmaz. Ayrıca sitenizde Wix’e ait reklamlar gösterilmeye devam eder.

Web Site Paketleri grubundaki planlar kişisel web siteleri, bloglar, sosyal içerikler ve portfolyo siteleri gibi çalışmalar için uygundur. E-ticaret sitesi kurmak isteyenler için işletme planlarını içeren ayrı bir paket grubu bulunmaktadır. Wix’in paketlerinin dikkat çeken tarafı, sektörel bazda özel hizmetler de sunuyor olmasıdır. Örneğin restoranlar için online sipariş alma, otel rezervasyon platformları için listeleme ve gelişmiş fiyatlandırma, eğitim platformları için randevu oluşturma gibi özel hizmetleri vardır.

Wix İşletme ve E-ticaret Paketleri grubundaki planlarda öne çıkan bazı içerikler şöyledir:

 • Abonelik satma ve yinelenen ödeme kabul etme
 • “.com”, “.net” ve “.org” da dahil olmak üzere 1 yıllık ücretsiz domain
 • Google reklam kuponu
 • Sıralanabilir ve filtrelenebilir sınırsız ürün
 • Sosyal medyada ve alışveriş platformlarında satış yapabilme
 • Dropshipping (stoksuz) ürün satışı

IdeaSoft paketlerinin tamamı e-ticaret temellidir. Dolayısıyla e-ticaret markanıza değer katacak ve satışlarınızı artıracak hizmetler içeren paketler mevcuttur. Firmanın Akıllı E-ticaret Paketleri ve Plus E-ticaret Paketleri isimli gruplarında yer alan planlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Lite
 • Pro
 • Entegre
 • Enterprise
 • Platinium
 • Advance Plus
 • Connect Plus
 • Universe Plus

IdeaSoft, başlangıç paketlerinde bile ortalama bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyacağı tüm özellikleri sunar. 8 farklı plan sunması ise her boyuttan işletmeye ve girişimciye hitap etmesini sağlar. Dolayısıyla markanızın ve satışlarınızın hacmine göre bir paket seçerek ihtiyaçlarını optimum düzeyde karşılayabilirsiniz. Yeni başlıyor olmanız, küçük bir girişim olmanız ya da büyük olan işletmenizi daha büyütmek istemeniz fark etmeksizin size uygun bir IdeaSoft paketi vardır. Paketlerde öne çıkan bazı içerikler şöyledir:

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Detaylı kargo yönetimi
 • Google yönetim araçları entegrasyonu
 • Pazaryeri entegrasyonları
 • Müşterileri sitede tutan ziyaretçi çıkış teklifi
 • Otomatik yayınlanabilen Google reklamları
 • Bayi grupları oluşturma ve yetki yönetimi sağlayan B2B altyapısı
 • iOS ve Android mobil uygulama hediyesi
 • Reklam ve satış raporu
 • Arama sonuçlarında öne çıkmayı sağlayan Rich Snippets

ve çok daha fazlası...

SEO Uyumluluk

E-ticaret siteniz, arama motoru sonuçlarında sadece rakiplerinizin siteleri ile değil, aranan anahtar kelime ile ilgili tüm sitelerle yarışır. Bu nedenle sitenizin SEO performansı, satışlarınıza etki edebilecek bir detaydır. SEO konusunda hem Wix hem de IdeaSoft’un etkili çözümleri vardır.

Wix SEO Wiz ile sitenizin arama motoru optimizasyonunu yapabilirsiniz. Birkaç basit adım ile sitenizin SEO temelini oluşturabilirsiniz. Sistem size optimizasyonu güçlendirecek öneriler sunar. Bunun yanında eğitim videoları da içerir. Wiz üzerinden bir SEO planı oluşturmanız hâlinde site haritanız Google’a otomatik olarak gönderilir. Farklı bir yol seçerseniz bu işlemi manuel yapmanız gerekir.

Sonuç olarak bu hizmet, sadece temel gereksinimleri karşılar. Dolayısıyla tek başına yeterli olmaz. Ayrıca Wix kendi paketleri dahilinde size gelişmiş SEO hizmeti sunmaz. Bu nedenle ekstra bütçe ayırıp dışarıdan destek almanız gerekir.

Wix’in bu konuda bir dezavantajı daha vardır. Platformdaki siteler JavaScript ile oluşturulur. Bu nedenle üçüncü parti SEO araçlarının bir kısmını desteklemez. Dolayısıyla kullanacağınız her araç sitenizi okuyamayabilir. Söz konusu durum, yaptığınız arama motoru optimizasyonundan yeterli verimi alamamanıza sebep olabilir.

IdeaSoft ise SEO konusunda en fazla verim alabileceğiniz altyapılardan biridir. Alabileceğiniz bütün paketlerde gelişmiş SEO özellikleri bulunmaktadır. Sitelerin kod yapısı sayfa yüklenme hızını maksimuma çıkarır ve mobil uyumludur. Adres biçimlendirmesi (URL), akıllı etiket sistemi, ürüne özel tanımlamalar, kategori ve markalara özel SEO gibi özellikler ile organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

IdeaSoft ile hem kendi siteniz hem de rakip firma siteleri için SEO analizi hizmeti alabilirsiniz. SEO analiz modülü ürün adı, meta title, ürün açıklaması gibi içeriklerinizi kontrol eder ve eksiklerinizi görerek optimizasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Eğer Platinium ve üzeri bir paket alırsanız, sizin belirleyeceğiniz rakip firmalar için SEO analizi yapılır ve PDF olarak size rapor edilir.

Modüller ve Ek Hizmetleri

Wix’in en çok kullanılan modüllerinden biri Wix ADI isimli yapay zekâlı tasarım aracıdır. Wix ADI, başlangıçta size birkaç soru sorar. Bu sorulara vereceğiniz cevaplarla istediğiniz sitenin temel özelliklerini yapay zekâya söylersiniz. Ardından çok kısa sürede size özel tasarlanmış bir siteye sahip olursunuz. Yeni kurulan ve tasarımdan çok işlevselliğe önem verilen e-ticaret siteleri için kullanışlı olabilir. Ancak çok temel bir site ile karşılaşacağınızı ve sonradan geliştirmeler yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kodlarla ya da araçlarla uğraşmadan site kurmak isteyenlere ADI hizmetini sunan Wix, geliştiricilere de Velo hizmetini sunmaktadır. Velo, gelişmiş web uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen bir yazılım geliştirme platformudur. Eğer kodlama bilginiz varsa, bu panel ile e-ticaret sitenize benzersiz özellikler ekleyebilirsiniz.

IdeaSoft, yine merkezine e-ticareti koyarak ek hizmetleri ve modülleri hizmetinize sunar. En çok verim sağlayanlardan biri OtoPilot akıllı reklam otomasyonudur. Bu hizmet, e-ticaret sitenize özel dinamik arama sonucu ve alışveriş reklamlarınızı yayına alır, optimize eder ve maksimum verim almanızı sağlar. OtoPilot sayesinde Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı tek tık ile oluşturup entegre eder, ürünlerinizin bilgilerini ve görselleri ile reklamlarınızı oluşturarak daha çok satış yapmanızı sağlayacak şekilde optimizasyonunu sağlar.

IdeaSoft’un sunduğu entegrasyon çözümlerinin tamamı, operasyonel iş yükünüzü azaltır. Bunlardan biri IdeaSoft API entegrasyonudur. API entegrasyonu ile verilerinizi, kullandığınız muhasebe, CRM ve ERP programlarınızla eşleştirebilirsiniz. Bu sayede CRM programınıza otomatik üye aktarımı yapabilir, ERP üzerinden fiyat ve stoklarınızı yönetebilirsiniz. Muhasebe programlarınız ile de faturalandırma süreçlerinizi yönetebilir, panelinize ürün aktarımı sağlayabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

E-ticaret siteniz, yatırım gerektiren bir iş yeridir. Dolayısıyla bütçe planlamanızı iyi yapmalısınız. Wix ya da IdeaSoft paketlerinden birini satın alırken sadece fiyata değil, sunulan hizmetlerin yeterliliğine de göz atmalısınız. IdeaSoft 15 günlük ücretsiz bir deneme süresi tanırken Wix’te deneme süresi yoktur. Fakat memnun kalmazsanız 14 gün içinde aboneliğinizi iptal edebilir, ücretinizin tamamını iade alabilirsiniz.

Wix’i ücretsiz kullanmak da mümkündür ve ücretsiz plan sunan altyapı sağlayıcıları arasında en çok özellik barındıran platformlardan biridir. Özelleştirme hizmetlerin pek çoğuna ücretsiz sürümde ulaşılabilir. Fakat özel alan adı bağlamayamaz, Wix reklamlarını kaldıramaz, en önemlisi satış yapmaya başlayamazsınız. Dolayısıyla ücretsiz plan, e-ticaret girişimcileri için işlevsizdir.

Her iki firma da her bütçeye hitap etme modelini benimsemektedir. Fakat hizmet kapsamı ve erişilebilirlik konusunda önemli farklar vardır. Wix üzerinden hazırladığınız e-ticaret sitenizin pazarlama sürecini verimli bir şekilde yönetmek ve müşterilerinizle iletişime geçebilmek için Ascend hizmeti almanız gerekir. Bu da periyodik paket ücretinizin yanında ekstra maliyet doğurur.

IdeaSoft, ihtiyaç duyabileceğiniz web site araçlarını da pazarlama araçlarını da paketler dahilinde sunar. Bir kere ödeme yaparak gerekli tüm fonksiyonları aktifleştirebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda sizin için verimli olabilecek hizmetleri içeren bir paket satın aldığınızda, uzun vadede son derece ekonomik bir tercih yapmış olursunuz.

Paketler dahilinde ücretsiz olarak sunulan hizmetlerin neredeyse tamamı üst düzey özelliklere sahiptir. Benzer bir ücretle daha gelişmiş araçlara sahip olmak, bütçenizi daha faydalı bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca mevcut özelliklerin doğrudan size özel olarak sunulmasını da ek bir bütçe ile talep edebilirsiniz.

Kolay Kullanılabilirlik

Wix, kullanım kolaylığı ile ün kazanmış bir altyapı sağlayıcısıdır. Standardın dışında fonksiyonlara sahip olmasına rağmen kolaylığını korur. Ürün ve sipariş sürecinin tamamı pratik bir panel üzerinden yönetilebilir. Ödeme, ücretlendirme ve gönderim ayarları yapılabilir, envanter takip edilebilir ve satış analizleri izlenebilir. Ayrıca mobil uygulaması da mevcuttur ve ürün ekleme, siparişleri yönetme gibi işlemleri mobil cihazlardan yapmak mümkündür.

IdeaSoft dafonksiyonel bir mobil uygulama seçeneği sunar. Mobil Admin uygulaması ile sitenizi mobilden yönetip düzenlemelerinizi hızla yapabilirsiniz. Mağaza yönetimi, ürün listeleme ve güncelleme, sipariş ve kargo süreci yönetimi, ziyaretçi ve satış istatistiklerini takip etme gibi pek çok işlem mobil cihazlardan yapılabilir. Ayrıca yeni sipariş aldığınızda telefonunuza bir bildirim gelir.

Kolay sipariş takibi ve yönetimi sunan IdeaSoft, siparişlerinizin kaynağını görebilmenizi sağlar. Siparişlerinizi ödeme türü, ürün adı, sipariş tarihi gibi özelliklerine göre filtreleyebilirsiniz. Aynı şekilde bayilerinizin sipariş hareketlerini de tek ekran üzerinden izleyebilir, yönetebilir, detaylı ve dönemsel raporlar oluşturabilirsiniz.

Temalar ve Özelleştirme

Her iki platformda da zevkinize uygun bir şablon bulmanız mümkündür. Çünkü Wix 500’den, IdeaSoft ise 200’den fazla şablon sunar. Şablon sayısında Wix önde görünse de aslında durum tam olarak öyle değildir. Çünkü Wix’teki toplam şablon sayısı 500’ün üzerindeyken e-ticaret kategorisinde yaklaşık 100 adet vardır. IdeaSoft’un hazır temalarının tamamı e-ticarete özeldir. Bununla birlikte IdeaSoft’un tüm temaları mobil uyumludur. Fakat Wix üzerindeki bir siteyi mobile uyumlu hâle getirmek için ikinci bir tasarım daha yapmak gerekir.

Wix’te ADI ile hiçbir uğraşa girmeden hızlı site oluşturabilir ya da Velo üzerinden kodlarla özel sitenizi tasarlayabilirsiniz. ADI seçeneği her zaman istediğiniz gibi bir site hazırlayamaz ve sonrasında yine zaman harcamanız gerekir. Velo ise üst düzey kod bilgisi gerektirir. Özel bir tasarım talebiniz olursa, Wix buna cevap veremez. Kişiye özel tasarım hizmeti sunmayan Wix, bu ihtiyacınız için sizi Marketplace’e yönlendirir. Freelance bir tasarımcı bularak özel tasarım hizmeti alabilirsiniz fakat bu platformda yapılan işlerden Wix kendini sorumlu tutmaz.

IdeaSoft, üçüncü kişi ve kurumları araya sokmadan size özel tasarım hizmeti sunar. 30+ kişilik tasarımcı ekibi bulunan firma, IdeaKonsept hizmeti ile istediğiniz gibi bir siteye sahip olmanızı sağlar. Bu hizmet kapsamında sıfırdan hazırlanacak özel bir tasarım ya da hazır temalardan birinin sizin için özelleştirilmesini talep edebilirsiniz. Dilerseniz başka bir tasarımcının ya da kendinizin yaptığı bir site tasarımının IdeaSoft altyapısına entegre edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Teknik Destek

E-ticaret sitenizle ilgili detaylı bir teknik destek almak istiyorsanız, bu ancak IdeaSoft ile mümkündür. Çünkü Wix yabancı bir firmadır ve Türkçe teknik destek hizmeti yoktur. Destek hizmeti konusunda faydalı çalışmaları olsa da yabancı dil bilmek zorunda kalırsınız. Destek Merkezi sayfasında Türkçe dili ile hazırlanmış detaylı bir rehber mevcut. Fakat ekstra sorularınız için Wix Destek’e bağlanmanız gerekir. 7/24 destek hizmetini sadece İngilizce dilinde sunmaktadır. Bunun için kayıt bırakıp sizi aramalarını beklemelisiniz.

Wix’in ayrıca bir destek sohbet robotu bulunmaktadır. Bu robot, otomatik olarak sunduğu seçeneklere tıklamanız doğrultusunda, sorularınıza cevap verebilecek makaleye ulaşmanızı sağlar. Çözemeyeceği bir sorunla karşılaştığında gerçek bir insanla görüşmek isteyip istemediğinizi sorar ve ardından kayıt oluşturmanızı sağlar. Sohbet robotunun da İngilizce çalıştığının altını çizmek gerekir.

IdeaSoft’un 7/24 teknik destek sağlayan hizmet hattı mevcuttur. Bu desteği Türkçe olarak alacağınız için sorunlarınız daha hızlı çözülür. Bunun dışında destek sistemine kayıt bırakıp dönüş bekleyebilir, SSS sayfasından cevap alabilir ya da konu anlatımlı videoları izleyebilirsiniz. Eğer e-ticaret konusundaki sorunlarınızı kendiniz çözmek istiyorsanız, periyodik olarak verilen IdeaAkademi eğitimlerine katılıp gerçek profesyonellerden ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Ayrıca deneme sürümü için kayıt oluştururken tüm sorularınızı detaylı olarak sormak adına toplantı da talep edebilirsiniz.

IdeaSoft

Wix

SEO Uyumluluk
Tema Özelleştirme
Kolay Kurulum
Teknik Destek
Ücretsiz Temalar
Kolay Sipariş Yönetimi
Kolay Ürün Yönetimi
E-mail Otomasyonu
İndirimli Kargo Anlaşmaları
Fatura Modülü
Search Console Kurulumu
Google Analytics Kurulumu
Pazaryeri Entegrasyonu
E-posta Adresi Oluşturma
Domain Satın Alma
Hosting Hizmeti
Mobil Optimizasyon
API Seçenekleri
Sanal Pos Entegrasyonu
Ürün Sayısı Sınırlandırması Sınırsız Ürün Ekleme Paketlere Göre Değişiyor
Depolama Alanı Minimum 1 TB -
Güvenli Ödeme Yöntemi
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler