IdeaSoft ile Ecwid Karşılaştırması

1 Mayıs 2021
Markethinkers
IdeaSoft ile Ecwid Karşılaştırması

Ecwid Nedir?

Ecwid, e-ticaret için ihtiyaç duyulan teknolojilerin pek çoğunu sunan bir hizmettir. Özellikle e-ticarete yeni başlamak isteyenler için başlangıç araçlarını içeren paketleri ile dikkat çeker. Bu özelliği ile yeni girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği bir platform olmuştur. E-ticarete yeni başlayan, kısıtlı bütçesi olan ve yeterli teknik bilgisi olmayan girişimciler için küçük çaplı imkânlar sunmaktadır. 

Hedef kitlesi KOBİ’ler (Küçük ve Orta Boyutlu İşletmeler) olan firma, 2009 yılında kuruldu. Kendisine “add-on store builder” yani “eklenti mağaza oluşturucu” unvanını vermiş olan Ecwid’in 2021 itibariyle 200 binden fazla satıcısı vardır. 175 ülkede ve 50 farklı dilde hizmet vermektedir.

IdeaSoft ve Ecwid Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ecwid ve IdeaSoft, kullanıcı dostu olma konusunda ortak paydada buluşmuş iki firma olarak kabul edilebilir. Çözüm üretme konusunda başarılı olan bu iki firma arasında, e-ticaret firmanızın geleceğini önemli ölçüde etkileyecek farklar da mevcuttur. Yeni kurulma aşamasındaki sıfır bütçeli e-ticaret sitelerine avantaj sağlayan Ecwid ile sektöre adım atabilirsiniz fakat daha büyük hedefler için IdeaSoft daha ideal bir çözüm olabilir.

Paket İçeriği Karşılaştırması

Paket içeriği karşılaştırmasında Ecwid, sunduğu ücretsiz paket sayesinde IdeaSoft’tan farklılaşmaktadır. Ücretsiz paket ömür boyu ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Fakat elbette pek çok özellikten yoksundur. 

Örneğin Ecwid’in ücretsiz paketinde aynı anda sadece 10 adet ürünü satışa sunabilirsiniz. Facebook ve Instagram mağazası oluşturamazsınız. Teknik destek alma şansınız bulunmaz. Hediye çeki, indirim kuponu gibi özelliklere sahip olamazsınız. Bununla birlikte hazır temalar ile site oluşturabilir ya da mevcut sitenizi bir eklenti ile e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. 

Firmanın sunduğu diğer paketler 100 ürünlü Venture, 2500 ürünlü Business ve ürün sınırı olmayan Unlimited şeklindedir. Paketlerin tamamında birden fazla sitede satış yapabilme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde “eklenti mağaza”nızı farklı hosting firmalarından aldığınız sitelere ekleyebilirsiniz.

Ecwid’in ücretli paketleri ile e-ticarete başlamak istediğinizde ise ücretsiz pakette bulunmayan pek çok özelliğe erişebilirsiniz. Ancak aylık ödemelerinizin toplamı IdeaSoft’un paketleri ile kıyaslandığında Türk lirası bazında çok daha maliyetlidir. 

IdeaSoft, daha profesyonel paketler ile işletmenizi ileriye taşıyacak çözümler sunar. Paketler “Akıllı E-ticaret” ve “Plus E-ticaret” şeklinde iki gruba ayrılmış durumda. Akıllı E-ticaret grubu Lite, Pro, Entegre, Enterprise ve Platinium paketlerinden oluşur. Plus E-ticaret grubunda ise Advance, Connect ve Universe paketleri vardır. Ücretsiz deneme sürümü ise 15 gün ile sınırlıdır. Hiç bütçesi bulunmayan girişimler için bu paketler bütçeyi zorlayabilir. Fakat bütçe esnediğinde işletmenizi büyük bir hızla büyütecek özelliklere sahip olabilirsiniz.

Bu paketler ile arama motoru optimizasyonundan (SEO) toplu mail gönderimine, kargo yönetiminden sosyal medya pazarlamasına, bayi altyapısından pazaryeri entegrasyonlarına kadar onlarca hizmetten faydalanabilirsiniz. Söz konusu hizmetler üst düzey bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve marka değerini artırabilmek için gereklidir. 

SEO Uyumluluk

Ecwid tam anlamıyla anahtar teslim e-ticaret sitesi sunan bir firma değildir. Dolayısıyla işin SEO kısmında ayarları sizin yapmanız gerekmektedir. Çünkü firmanın asıl amacı, kendi web sitenizde e-ticaret yapmanızı sağlamak. Bunun için alışveriş sepeti, satın al butonu, ödeme altyapısı gibi hizmetleri eklenti gibi sitenize eklemenize imkân tanır. Web siteniz yoksa yapmanıza da izin veriyor fakat her halükârda SEO sizin sorumluluğunuzda.

Bu konuda Ecwid’in fayda sağlayan özelliği, reklam yapmanıza olanak tanıyan araçlarıdır. Facebook ve Google Alışveriş reklamlarınızı site üzerindeki panelden oluşturup aynı yerden yönetebilirsiniz. SEO ile ön plana çıkamadığınız durumlarda reklamlarla öne çıkabilirsiniz. Fakat reklamların uzun vadede SEO kadar etkili olmadığını da unutmamalısınız.

IdeaSoft, SEO konusunda güncel ve etkili hizmetler sunar. Arama motoru güncellemelerini yakından takip eden firma, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan tüm özellikleri size sağlar. IdeaSoft altyapısı SEO ile doğrudan uyumlu olduğu için, bu altyapıda yer alan bir siteye sahip olursanız URL tanımlama, sayfa yüklenme hızı, mobil uyumlu sayfa gibi optimizasyonu doğrudan etkileyen konularda bir adım önde olursunuz. 

Firmanın arama motoru optimizasyonu çözümleri ile hem kendi sitenizi hem de rakiplerinizi analiz edebilirsiniz. Hizmetler arasında sitenizin arama motoru algoritmalarına yeteri kadar uyumlu olmayan sayfalarını tespit edebileceğiniz bir analiz modülü mevcuttur. Bunun yanında belirli paketlerde rakip firma SEO analizi vardır. Seçeceğiniz firmaları IdeaSoft ekibi analiz eder ve size rapor gönderir. 

Modüller ve Ek Hizmetleri

Ecwid’in öne çıkan ek hizmetlerine Instant Site ve ShopApp örnek gösterilebilir. Instant Site (Anında Site), hemen satış yapmaya başlamak isteyen kullanıcılar için hazırlanmış, özelleştirilebilir ve tek sayfalık bir sitedir. Kendinize ait bir siteniz yoksa, bu araçtan ücretsiz bir şekilde yararlanarak küçük çaplı bir mağaza açabilirsiniz. 

ShopApp ise site üzerinde hazırladığınız mağazanızı mobil uygulamaya dönüştüren bir hizmet. Bu araç sayesinde müşterileriniz online mağazanızı, bir uygulama olarak doğrudan akıllı telefonlarına indirebilirler. Hem iOS hem de Android işletim sistemini destekliyor olması da önemli bir avantaj.

Bunlarla birlikte Instagram gönderileri üzerinden satış yapmayı sağlayan aracı da bulunmaktadır. Ayrıca bloglara yerleştirilen ürünler için “Satın Al” buton eklentisi de sık kullanılan bir aracıdır.

IdeaSoft’un ek hizmetleri arasında ilk fark edilen araç hiç şüphesiz OtoPilot akıllı reklam otomasyonudur. Çünkü eşi olmayan bir uygulama ve her e-ticaret girişimcisinin ihtiyaç duyabileceği bir otomasyon. Google Ads üzerinden alışveriş reklamlarını hem kolay hem de verimli bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Merchant Center ile entegre olduğu için ürün bilgileriniz otomatik olarak aktarılır. Optimize edilmiş reklamlar hazırlar ve alışveriş reklamlarından gelir elde etmenizi sağlar. 

Bunun yanında IdeaExpot e-ihracat modülü ile dünyaya açılabilir, XML tedarikçi modülü ile ürünlerinizi içe ya da dışa aktarabilir, ürün karşılaştırma modülü ile de müşterilerinizin daha keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz. 

Fiyat Karşılaştırması

Ecwid’in ücretsiz plan sunması, fiyat karşılaştırmasında firmayı öne geçiren bir detay. Eğer küçük çaplı bir online mağaza girişiminiz için yeterli olacaksa, ömür boyu ücretsiz kullanabileceğiniz bir hizmet alabilirsiniz. Ücretli paketler konusunda da ekonomik fiyatlara sahip aslında. Ama dolar üzerinden ödeme almasından dolayı, Türkiye merkezli bir girişim için pek uygun sayılmaz. 

Bunun yanında paket içeriği konusunda IdeaSoft daha zengin seçenekler sunduğu için bütçeyi biraz genişletip çok daha fazla hizmet kullanma imkânınız var. IdeaSoft’un fiyat konusunda bir diğer avantajı da paket sayısının çok olması. Bu sayede ihtiyacınız olmayan hizmetlerin dışarıda kalacağı bir paket alarak bütçenizi daha verimli değerlendirebilirsiniz. 

Kolay Kullanılabilirlik

Ecwid, dünyanın en pratik platformlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, tamamen kompakt bir yapıda olmasıdır. Bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyabileceği temel araçları bir paket halinde sunması, kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır. Öncelikle ilk üyelik kolaydır çünkü ücretli paketler seçilmediği sürece kredi kartı, ödeme ve faturalandırma bilgileri istemez. 

Merkezileştirilmiş envanter,sipariş yönetimi, fiyatlama gibi işlemler tek bir panelden yönetilebilecek şekilde dizayn edilmiş durumda. Yaygın kullanılan ödeme ve kargo yöntemlerinin altyapıları otomatik olarak gelir. Ayrıca mobil uygulaması oldukça gelişmiş özelliklere sahiptir ve tüm işlemleri yönetebilmeye yarayan fonksiyonları vardır. 

IdeaSoft ise anahtar teslim e-ticaret sitesi hizmeti ile kullanıcı üzerindeki pek çok yükü ortadan kaldırmaktadır. Bir paket satın aldığınız andan itibaren 24 saat içerisinde e-ticaret altyapınız hazırlanıp teslim edilir. Alan adı, hosting, e-mail, güvenlik, yedekleme, ödeme altyapıları ve tüm yazılım özellikleri e-ticaret paketleri ile birlikte gelir ve siz sadece ürünleriniz ekleyerek satışa başlarsınız. Bu süreçte kullanacağınız yönetici paneli de kullanıcı dostu özelliklere sahiptir. Ürünlerinizin bilgilerini hızlıca girip satışa sunabilirsiniz. 

Temalar ve Özelleştirme

Ecwid’in basitleştirme ve kolaylaştırma politikasının tema ve özelleştirme konusunda dezavantaj yarattığını söyleyebiliriz. Aslında kodlama bilgisi gerektirmemesi önemli bir avantaj fakat yaklaşık 75 adet teması mevcut. Özelleştirilebilir olsa da standart araçlara sahip olduğu için çok da özgün bir site yaratmak mümkün olmayabilir. Bunun yerine farklı bir firmadan özel tasarım hizmeti alıp Ecwid’i oraya entegre edebilirsiniz. Ama bu yöntemin ekstra maliyet gerektirdiğini de unutmamalısınız.

IdeaSoft ise 200’den fazla responsive ve adaptive tasarımı yönetim paneliniz üzerinde size ücretsiz sunar. Bunların arasından istediğinizi seçip hızlıca sitenizi hazırlayabilirsiniz. Eğer özel bir tasarım istiyorsanız, IdeaKonsept hizmetinden faydalanabilirsiniz. IdeaKonsept, firmanın 30+ kişilik tasarım ekibinin yönettiği bir tasarım hizmetidir. Hazır temaları özelleştirilme, kendinize özel yeni bir tasarım ya da mevcut tasarımın IdeaSoft altyapısına entegresi gibi hizmetler talep edebilirsiniz. 

Teknik Destek

Ecwid’in oldukça gelişmiş bir teknik destek ağı vardır. Ayrıca hızlı geri dönüş yapmaları ile bilinirler. Hafta içi açılan destek taleplerini ve gönderilen mailleri 24 saat içinde cevapladıkları için sorunlarınızı hızlıca çözebilirsiniz. Ayrıca aktif bir forum sayfası da mevcut. Buradan da sorularınızı iletip destek alabilirsiniz. Fakat tüm bu hizmetlerden faydalanmak için yabancı dile ihtiyacınız vardır. Ecwid’in tüm uygulamalarını ve araçlarını Türkçe dil desteğiyle kullanabilirsiniz. Ama destek bölümünde Türkçe hizmet alabilme şansınız yok.

IdeaSoft, teknik destek konusunda kullanıcı deneyimi en iyi durumda olan platformlardan biridir. 7/24 ulaşılabilen canlı destek hizmeti ile sorunlarınızı anlık olarak çözebilirsiniz. Site üzerindeki yardım makalelerini ve SSS sayfasını okuyabilir, videolu konu anlatımlarını izleyebilir ve sorunlarınızı destek almadan da çözebilirsiniz. Bununla birlikte periyodik olarak devam eden IdeaAkademi eğitimleri sayesinde sitenizi ve e-ticaret kariyerinizi profesyonel bir şekilde yönetebilmenizi sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz. 

IdeaSoft

Ecwid

SEO Uyumluluk
Tema Özelleştirme
Kolay Kurulum
Teknik Destek
Ücretsiz Temalar
Kolay Sipariş Yönetimi
Kolay Ürün Yönetimi
E-mail Otomasyonu
İndirimli Kargo Anlaşmaları
Fatura Modülü
Search Console Kurulumu
Google Analytics Kurulumu
Pazaryeri Entegrasyonu
E-posta Adresi Oluşturma
Domain Satın Alma
Hosting Hizmeti
Mobil Optimizasyon
API Seçenekleri
Sanal Pos Entegrasyonu
Ürün Sayısı Sınırlandırması Sınırsız Ürün Ekleme
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

IdeaSoft E-ticaret Sözlüğü Yayında!
IdeaSoft E-ticaret Sözlüğü Yayında!
Özellikle yeni başlayanlar için e-ticaret ile ilgili bazı terimler çok yabancı ve anlaşılmaz gelebilir. Bunda yabancı dillerden gelmiş ve sektörde yaygın olarak kullanılan kelimelerin sayısının da etkisi büyük. Üstelik e-ticaret...
6 Ağustos 2013
Savaş Çetinkaya
Mobil SEO ’nun e-ticaret sitelerine katkıları
Mobil SEO ’nun e-ticaret sitelerine katkıları
Mobil SEO ’nun e-ticaret sitelerine katkılarını incelediğimiz bu yazımızda mobilin önemini ve mobil SEO'nun ne kadar hayati bir önemi olduğunu ele alacağız. Mobil SEO’nun e-ticaret sitelerine katkıları Mobil cihaz kullanım...
26 Ekim 2016
Sinan Oypan
Ev Hanımlarına İnternetten Satışta Vergi Muafiyeti Geldi
Ev Hanımlarına İnternetten Satışta Vergi Muafiyeti Geldi
Ev hanımlarına internetten satışta vergi muafiyeti geldi. Evde çalışanlar için vergi mükellefiyeti-muafiyeti şartları, ev hanımı vergi muafiyeti için gerekli belgeler nelerdir, evden satış yapmak vergisi, internetten satış vergi...
15 Mart 2019
Seyhun Özkara
Instagram profil düzenleme ipuçları
Instagram profil düzenleme ipuçları
Instagram profil düzenleme ipuçları ile profilinizi detaylandırarak, ziyaretçilere sizi takip etmeleri için farklı sebepler sunabilirsiniz. Sosyal medya pazarlamada Instagram oldukça önemli bir görev üstlendiği için, profilinizi en...
14 Aralık 2020
Sinan Oypan
En etkili ürün satış sayfasını hazırlamak için bilmeniz gerekenler
En etkili ürün satış sayfasını hazırlamak için bilmeniz gerekenler
Ürün satış sayfaları, e-ticaret sitenizdeki geri dönüşümleri artırmak için önemli bir role sahiptir. Bu sayfalar üzerindeki içerikler, fotoğraflar, öğelerin konumlandırılması, kullanıcı yorumları gibi birçok detay...
18 Şubat 2019
Sinan Oypan
Sosyal sorumluluk projeleri pazarlamada nasıl kullanılır?
Sosyal sorumluluk projeleri pazarlamada nasıl kullanılır?
Sosyal sorumluluk projeleri, şirketinizin belli konulardaki duyarlılığını gösterirken, marka imajınızı da tüketicilerin gözünde olumlu yönde etkiler. Farklı projelerde yer almak ya da yani projeler başlatarak, tüketicilerin önem...
27 Mart 2020
Sinan Oypan
Yatırım yapmadan önce e-ticaret iş fikirleri nasıl test edilir?
Yatırım yapmadan önce e-ticaret iş fikirleri nasıl test edilir?
İş fikirleri, her zaman karlı olmayabilir ve e-ticaret sitesi açmadan önce farklı iş fikirleri üzerinde durarak, alternatifleri değerlendirmeniz gerekir. E-ticaret iş fikirleri, her zaman ucuza mal olmayacağı için, yatırım yapmadan...
1 Haziran 2019
Sinan Oypan
Black Friday indirim dönemi için yapmanız gereken kontrol listesi
Black Friday indirim dönemi için yapmanız gereken kontrol listesi
Black Friday indirim dönemi, son birkaç yıldır Türkiye’de de ilgi ve talep görmeye başladığı için e-ticaret siteleri bu döneme şimdiden hazırlanmaya başlamalılar. Bu sene 29 Kasım Cuma gününe denk gelecek olan Black Friday...
30 Eylül 2019
Sinan Oypan
Facebook Reklam Ölçüleri Kullanım Rehberi
Facebook Reklam Ölçüleri Kullanım Rehberi
Facebook reklam ölçüleri yani facebook reklam görsel boyutu, facebook / instagram video boyutu, instagram fotoğraf ölçüleri, facebook görsel boyutları özetle facebook reklam görsel boyutları bu yazımızda. Reklamlarda facebook ve...
14 Aralık 2017
Sinan Oypan
Google Analytics ile metriklerin ölçümlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler
Google Analytics ile metriklerin ölçümlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler
E-ticarette bazı metrikler belirlemeniz ve bunları ölçümlemeniz işinizi geliştirmenizde ve uzun vadede karlılığınızı artırabilmek için önemlidir. İşinizin başarılı olabilmesi için bir takım stratejiler belirlemeniz ve...
12 Mayıs 2017
Sinan Oypan
Girişimcilik yeteneklerinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler
Girişimcilik yeteneklerinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler
Kimileri girişimci olmak için doğmuş gibi görünebilirler; ancak diğer yetenekler gibi girişimcilik de geliştirilebilir bir yetenektir. Dünya çapında başarılı olmuş birçok büyük firmanın aslında ilk olarak küçük girişimler...
29 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Sosyal ağlar pazarlama ve reklamda neden çok önemli?
Sosyal ağlar pazarlama ve reklamda neden çok önemli?
Sosyal ağlar, firmalar için pazarlama ve reklam çalışmalarında birçok fırsatın kapısını açarken, geri dönüşümleri artırmada da önemli rol oynamakta. Sosyal medya pazarlama çalışmalarının yeni yeni yapıldığı geçtiğimiz...
3 Haziran 2020
Sinan Oypan