Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları

14 Aralık 2018
Ferad Osman Sali
Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları

Yıl sonu indirim döneminde e-ticaret firmalarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri de depo yönetimi. Depo yönetimini doğru bir şekilde yapmak, ürün stoklarının kontrolünü sağlamak ve siparişlerin doğru bir şekilde yönetmek, yoğun geçebilecek yıl sonu indirim dönemini en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bu dönemde depo yönetimi yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken konuları da burada sizinle paylaşıyoruz.

İndirimdeki ürünlerin stok bilgilerini güncelleyin

İndirime girecek olan ürünlerinizin stok bilgilerini güncelleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için deponuzda ürünlerin stok adetlerini sayabilir ve sisteminizde bu bilgileri güncelleyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı daha kontrollü yaparken, indirimdeki ürün adedinizi de belirlemiş olursunuz.

Raf düzeninizi iyi bir şekilde oluşturun

Siparişlerin deponuzdan hızlı ve kolay bir şekilde çıkabilmesi için raf düzeninizi doğru ve etkin bir şekilde hazırlamanız oldukça önemli. Ürünleri farklı kategorilere ayırmanız ve karışma ihtimali olabilecek ürünlerinizin raflarını birbirlerinden ayrı bir şekilde düzenlemelisiniz. Yoğun geçecek bir dönemde sipariş karışıklıklarının yaşanmaması için raf düzenlerinizin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Ürün isimlendirmelerinizi ve barkodlarınızı kontrol edin

Siparişlerin karışmaması ve depodan ürünlerin çıkışının kolay yapılabilmesi için ürün isimlendirmelerini doğru ve anlaşılır bir şekilde yapmanız gerekiyor. Depodaki çalışanlarınızın siparişleri hazırlarken, bu isimlendirmeleri kolay bir şekilde anlayarak takip edebilmeleri gerekir.

Ürün isimlerinin yanı sıra barkod sisteminizin de verimli bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Otomasyon yazılım ve sistemler kullanıyorsanız, bu barkod sistemleri sayesinde ürünlerinizi daha kolay bir şekilde siparişe hazır hale getirebilirsiniz. Bununla beraber kargo için de barkod sistemini kullanıyorsanız, siparişlerin doğru adreslere ulaşmasını sağlamak için barkod sisteminizi gözden geçirerek, sistemin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.

Stok alt limitlerinizi belirleyin

Yıl sonundaki satışlarınızın sürekliliğini sağlamak için stok alt limitlerinizi belirlemeniz, elinizdeki stok adedini korumanıza yardımcı olur. Özellikle çok satan ve ilgi gören ürünlerdeki stok adetlerinizi yüksek tutmanız, yıl sonu satışlarınızda stokta ürün kalmama durumunun önüne geçer. Stok alt limiti, stoğunuzu yenilemek için koyduğunuz alt adet limitidir. Örneğin günde 5 adet satılan bir ürününüz varsa stok alt limitinizi 35 olarak belirlemeniz, 1 haftalık bir telafi süresi sağlar.

Bu süreç içerisinde ürünlerinizi yeniden tedarik edebilirsiniz. Ürün tedarik süreci 1 haftadan uzun sürüyorsa, bu durumda stok alt limitinizin daha yüksek olması ve tedarik süreciniz boyunca satışlara devam edebilmenizi sağlayacak şekilde olmalı.

İlgili rehber: Ürün paketleme ve depo yönetim stratejileri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Hızlı paket ve sipariş hazırlama planlarınızı yapın

Tüketiciler yıl sonu indirimlerinin yanı sıra yılbaşı için hediye siparişleri de verebilirler. Yoğun geçecek bir dönemde siparişlerin deponuzda hızlı bir şekilde hazırlanması ve kargoya hazır hale getirilerek, kargoya gönderilmesi gerekir. Bunun için deponuzda gerekli altyapı çalışmalarını hazırlayarak sipariş hazırlama süreçlerini kısaltacak önlemler almalısınız.

Öncelik sıranızı belirleyin

Depo ve stok yönetimi konusundaki önceliklerinizi de belirlemelisiniz. İndirim döneminde özellikle öne çıkartacağınız ürünlere ve satılma ihtimali yüksek olan ürünlerinizi belirlemeniz ve bu ürünlere deponuzda kolay erişim sağlayarak, siparişlerin hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlamalısınız.

İadelere hazırlıklı olun

Hiçbir e-ticaret sitesi ürün iadesi olmasını istemese de herhangi bir sebepten ötürü tüketiciler ürünleri iade edebilir. Bu nedenle de deponuzda iade ürünler için yer oluşturmanız, iade maliyetlerine hazırlık yapmanız ve iade yönetiminin nasıl yapılacağı ile ilgili planlarınızı hazırlamalısınız.

Stoklarınızı yenilerken, sipariş adedi ile teslim aldığınız ürün adedini karşılaştırın

Yıl sonu indirimleri için yeni siparişler alıyorsanız, sipariş edilen ürün adedi ile teslim aldığınız ürün adetlerini de karşılaştırmalısınız. Böylelikle eksik ya da fazla adetli ürün gelmesi durumunda gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Envanter Yönetimi Nedir? Doğru Envanter Yönetimi İçin İpuçları
Envanter Yönetimi Nedir? Doğru Envanter Yönetimi İçin İpuçları
Her ticari işletme, satış yaparak gelir elde etmeyi amaçlar. Kimisi bunu, satacağı malları kendi üreterek yapmayı tercih ederken kimisi ise doğrudan al-sat yöntemine başvurur ve üretim maliyetlerine katlanmaz. Her iki durumda da...
13 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
İnternette En Çok Satılan Ürünler
İnternette En Çok Satılan Ürünler
E-ticaret sektörü gelişti, büyüdü ve dünya genelinde alışveriş alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirdi. Bu durumun temelini oluşturan unsur internette her şeyin satılmasından ziyade talebin çok olduğu ürünlerin...
14 Eylül 2021
Savaş Çetinkaya
Videolarınızda kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok video sitesi
Videolarınızda kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok video sitesi
Ürün tanıtımı ya da sosyal ağlar için video içerikler üretmeniz daha ilgi çekici hale gelecektir. Aynı zamanda stok video içeriklerinden yararlanmanız, içerik üretim sürecinizi hızlandıracaktır. Kendi videolarınızı...
23 Ekim 2019
Ferad Osman Sali
Yandex Reklam Modelleri Nelerdir?
Yandex Reklam Modelleri Nelerdir?
E-ticaret sitenizden elde ettiğiniz geliri artırmak için bir popülarite yakalamalısınız. Bu popülariteyi yakalamak için kaliteli ya da uygun fiyatlı ürünler satmanız yeterli değildir; çünkü ticaret ve reklam, birbirinden ayrı...
11 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
Ürün tanıtımı yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler
Ürün tanıtımı yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler
E-ticaret sitenize müşteri çekebilmek ve geri dönüşümlerinizi artırabilmek için ürün tanıtımı yapmanız bir hayli önemlidir. Yeni veya mevcut ürünleriniz için farklı dijital pazarlama çalışmalarından yararlanarak bu...
3 Mart 2020
Ferad Osman Sali
Sosyal Medyada Influencer Pazarlaması Yapmak
Sosyal Medyada Influencer Pazarlaması Yapmak
Influencer pazarlaması nedir ve nasıl işler? Sosyal medya influencer marketing, bir markanın veya şirketin, sosyal medya platformlarında etkileyici bir profil veya hesap aracılığıyla hedef kitleye ulaşmasını amaçlayan bir...
12 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali