Yeni ürünleriniz satmak için video içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?

1 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Yeni ürünleriniz satmak için video içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?

Daha önceki yazılarımızda e-ticarette video kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Videolar blog yazılarından ve fotoğraflardan daha çok ilgi görüyor ve ürünler hakkında daha görsel bir izlenim yarattığı için tüketicilerin gözünde de ürünü daha değerli hale getiriyor.

Video içerikleri yeni ürünlerinizin satışlarını artırmak için de kullanabilirsiniz. Tabii ki bunun için öncelikle bazı çalışmalar ve planlamalar yapmanız gerekiyor. Artık video çekmek oldukça kolay bir hale geldi. Çok pahalı ekipmanlara ve yazılımlara gerek duymadan basit; ancak görsel olarak değeri yüksek olan videolar hazırlanabiliyor.

Bu teknolojik kolaylıklar da e-ticaret firmalarına bu konuda birçok avantaj sunuyor. Bu rehberimizde de kendi videolarınızı üretmek için planlama ve çekim konusunda hangi adımları izlemeniz gerektiğini ele alacağız.

Hangi sorunu çözüyorsunuz?

Video çekimlerine ve içeriklere geçmeden önce ürününüzün hangi sorunu çözdüğü üzerine odaklanmalısınız. Tam anlamıyla bir çözüm sunmuyor ve hızlı tüketim ürünleri satıyor olsanız dahi videonuzda farklı bir yaklaşım izleyebilirsiniz. Televizyonda gördüğünüz bir konu ya da müşterilerinizden gelen geri bildirimler doğrultusunda ürününüzü daha farklı bir şekilde pazarlamanız konusunda size yardımcı olabilir.

Farklı bir bakış açısı kazanmak için rakip firmaların yaptığı ya da benzer ürünler için hazırlanmış videolara bakabilirsiniz. Onların neler yaptığını inceleyerek, eksik veya iyi yanlarını ortaya çıkartabilirsiniz. Ya da bambaşka bir sektörle ilgili video reklamlara bakabilir ve bu reklamlardaki bakış açılarını kendi ürünleriniz çerçevesinde geliştirebilirsiniz.

”Tüketiciler bu ürünü neden satın almak istemeli?”, “Başka ürünler varken, neden sizin ürününüz tercih edilmeli?” Bu iki sorunun yanıtını bulmak videonuzun asıl içeriğini belirleyecektir. Bu cevaplara göre kullanacağınız görseller, metinler ve sloganlar şekillenecektir.

Videolarınızı kısa tutun

Video içeriklerin etkileşiminin ve izlenme sayılarının artması için, kullanacağınız taktiklerden biri de videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmak. Kısa videolar hazırlamak teknik açıdan kolay olsa da, içerikte verilmek istenen mesajın tam anlamıyla uygulanabilmesi biraz zordur.

Kısa bir zaman diliminde ilgi çekip, marka ya da ürünü cazip hale getirebilmelisiniz. Odak noktanız, ürün hakkında mümkün olduğunca bilgi vermek değil, karşı tarafı etkilemek olmalı.

Video uzunluklarınızı maksimum bir dakika olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Videoların kısa olması videonun daha çok izlenmesini de sağlayacaktır. Kullanıcılar bir ürünle ilgili uzun videoları izlemek istemeyebilirler. Bu nedenle de bir dakika ya da daha kısa videolar hazırlayabilirsiniz.

Elinizdeki ekipman ve yazılımlardan yararlanın

Video prodüksiyonu oldukça maliyetli bir iştir aslında; fakat burada çekeceğiniz videolar bir sinema filmi ya da büyük bütçeli bir reklam filmi gibi olmak zorunda değil. Bazı çekim ve ışık tekniklerinden yararlanarak bu bütçeyi mümkün olduğunca düşürebilirsiniz.

İyi ışıklandırılmış bir alanda akıllı telefonlarla dahi kaliteli çekimler yapabilirsiniz. En iyi ortamı güneş ışığı sağlamaktadır. Gün ışığı alan bir odada çekimlerinizi yapabilir ya da yapay ışıklandırmalar kullanarak da ortamınızı hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri gölge dengelerini iyi ayarlamak. Ürünün iyi bir şekilde gösterilebilmesi için ışık konumlarınız ürünün gölgede kalmayacak şekilde yerleştirilmeli.

Bilgisayar olarak Mac kullanıyorsanız, bu cihazlar iMovie adında video düzenleme programıyla beraber geliyor. Windows kullanıcısı iseniz Movie Maker ile videolarınızın düzenlemelerini yapabilirsiniz. Bu yazılımlar çok fazla düzenleme seçeneği sunmasa da basit bir şekilde videolarınızı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Kamerayı sabitlemek için bir tripod alabilirsiniz. Böylelikle görüntüleriniz titreşmediği için daha kaliteli görünecektir.

Deneyler yapın

Ürünlerinizi daha iyi çekebilmek için farklı açılardan çekimler yaparak testler yapın. Yaptığınız çekimleri montaj sırasında farklı şekillerde birleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Önemli olan videoyu ortaya çıkartmadan önce bazı test çekimleri yaparak, doğru açıları ve ışık ayarlarını bulmaktır. Bu testleri yaparken, farklı fikirler aklınıza gelebilir ve bu fikirleri deneyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Storyboard oluşturun

Ekipman, ışık ve içeriklerinizi oluşturduktan sonra videonuzu bir hikayeye dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Bu süreci storyboard ile hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için

  • Başlığınızı bulun.
  • Video uzunluğunu belirleyin.
  • Slogan ve video içinde kullanılacak metinleri hazırlayın.
  • Videonun kurgusunu bölüm bölüm ayırın.

Buradaki son madde de oldukça önemli. Videonuzun kurgusunu bölüm bölüm hazırlamanız, çekimlere başlamadan önce size yardımcı olacaktır. Videonuzun kurgusunu hazırlamadan çekimleri yapmaya başlarsanız, daha sonra montaj aşamasında bu kurguya uymayan çekimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple de ürünü hangi açılardan, nasıl çekeceğinize işe başlamadan önce karar verin.

Sesinizi beğenmiyorsanız seslendirme yapmayın

Seslendirme yapmak da kolay bir iş değildir. Sesinize güveniyorsanız videolarınızda seslendirmeler yapabilir ya da bu işi başka birine yaptırabilirsiniz. Seslendirme işlemleri için akıllı telefonunuzun mikrofonundan yararlanabilirsiniz. Ancak burada seslendirme işlemini sonradan yapmanız gerekebilir.

Bunun sebebi ise çekim sırasında akıllı telefondan uzak olmanız durumunda cihazın mikrofonu sesinizi iyi bir şekilde almayabilir. Böyle durumlarda bir ses kayıt cihazı alarak montaj sırasında bu ses dosyasını ekleyebilirsiniz.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, seslendirme konusunda kendinize güvenmiyorsanız, videonun üzerine bir müzik ekleyebilir ve seslendirme yerine kısa metinlerle vermek istediğiniz mesajı verebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Blog içeriklerinizde olması gereken 5 özellik
Blog içeriklerinizde olması gereken 5 özellik
Blog içerikleri oluşturmak, takipçilerinizle etkileşim kurmanızı, onlara bir değer sunmanızı sağlarken, aynı zamanda sitenizi güncel tutar ve organik arama sonuçları üzerinden sitenize trafik çekmenize yardımcı olur. Tabii ki...
15 Şubat 2017
Sinan Oypan
Kendi işinizi en az maliyetle nasıl kurabilirsiniz?
Kendi işinizi en az maliyetle nasıl kurabilirsiniz?
Girişimci olmak isteyenleri en çok düşündüren konulardan biri de girişimlerine ya da projelerine finansman bulmak. Birçok girişimci elinde yeterli sermaye olmamasından dolayı işlerini finanse edemeyecekleri için, bu projelere...
19 Haziran 2016
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizi yayınlamadan önce bakmanız gereken kontrol listesi
E-ticaret sitenizi yayınlamadan önce bakmanız gereken kontrol listesi
E-ticaret sitenizi yayına almadan önce son düzenlemeleri yapmak ve siteyi gözden geçirmek için bir kontrol listesi oluşturmanız önemlidir. Hangi alanlara son bir kez daha bakılması gerektiğini ve web site üzerinde hangi bölümlerin...
18 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Omnichannel Marketing Nedir? Nasıl Faydalanılır?
Omnichannel Marketing Nedir? Nasıl Faydalanılır?
Gün geçmiyor ki e-ticaret dünyasında yeni bir strateji ortaya çıkmasın. Yeni nesil pazarlamanın dinamiklerini dijital stratejiler oluştursa da geleneksel yöntemlerden tam anlamda kopmuş sayılmayız. Pazarlama araçları ise gerek...
9 Mart 2021
Markethinkers
Instagram etkileşim artırma ipuçları ve taktikleri
Instagram etkileşim artırma ipuçları ve taktikleri
Instagram etkileşim artırma çalışmaları yapmanız, bu mecra üzerinde hem takipçilerinizle daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlar hem de hesabınızın bilinirliğini artırmanıza yardımcı olur. Instagram etkileşim artırma...
11 Haziran 2019
Sinan Oypan
Home office (Evden) çalışan e-ticaret firmaları için ipuçları
Home office (Evden) çalışan e-ticaret firmaları için ipuçları
Home office / home ofis evden ticaret yapacaklar için hazırladığımız bu yazımızda home ofis çalışacak e-ticaret firmaları için üretkenlik ipuçlarını ele aldık. Home office / home ofis evden ticaret Son yıllarda home office...
30 Ağustos 2018
Sinan Oypan
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve site tasarımı ziyaretçilerin dikkatini çekmek, onları belli alanlara yönlendirmek ve onlara daha iyi bir deneyim sağlamak için oldukça önemli; ancak kimi zaman bu çalışmalar SEO çalışmalarına zarar...
30 Ocak 2018
Sinan Oypan
Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?
Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?
Bir girişimci olmak istiyorsanız, karşılaşacağınız en büyük zorluklardan biri de size uygun bir iş alanı ve pazarı bulmak olacaktır. Size uygun bir niş pazarı nasıl bulacağınızı ve bu pazarda neler yapabileceğinizi önceden...
25 Haziran 2016
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için Snapchat video fikirleri
E-ticaret firmaları için Snapchat video fikirleri
Snapchat video fikirleri ile bu platformda markanız ve ürünlerinizle ilgilenebilecek genç kitlelere ulaşabilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Farklı içerik türlerini denemek ve ilgi çekici video içerikler hazırlamanız,...
30 Eylül 2020
Sinan Oypan
7 adımda sosyal medya yönetim stratejisini nasıl hazırlayabilirsiniz?
7 adımda sosyal medya yönetim stratejisini nasıl hazırlayabilirsiniz?
Sosyal medya yönetimi e-ticaret firmaları için günümüzde önemli bir yere sahip. Hem organik hem de ücretli reklamlarla yeni hedef kitlelere ulaşılarak, marka ve ürün bilinirliği artırılabileceği gibi hem de mevcut takipçilerle...
20 Ağustos 2018
Sinan Oypan
Küçük işletmeler için SMS pazarlama taktikleri
Küçük işletmeler için SMS pazarlama taktikleri
Pazarlama konusu söz konusu olunca, günümüzde e-ticaret firmalarının yararlanabileceği birçok farklı yöntem bulunuyor. SMS pazarlama da bu yöntemlerden biri. Kampanya ve fırsatlarla ilgili bilgi SMS’leri göndermek, günümüzde...
3 Ağustos 2016
Sinan Oypan
E-ticarette mobil reklam performansı nasıl artırılır?
E-ticarette mobil reklam performansı nasıl artırılır?
Mobil reklam, e-ticaret firmaları için günümüzdeki en önemli geri dönüşüm kanallarından biri olarak öne çıkıyor. Mobil cihazlarda görünen reklamların performansını artırmak da reklam kampanyalarından alınacak geri...
13 Kasım 2019
Sinan Oypan
E-ticareti Ücretsiz Deneyin