Varyantlı Ürün Tanımlama

Renk, beden, boyut, cinsiyet gibi seçenekleri (varyantları) aynı anda bir üründe kullanmak isterseniz bunu varyant sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Varyant Sistemi ile aynı ürünü; farklı özellikleri nedeniyle ayrı ayrı sitenize eklemek zorunda kalmazsınız. İhtiyacınıza göre tek bir ürün ekleyerek o ürünün altına seçenekler tanımlayabilirsiniz. Varyantlar için ayrı fiyat, ayrı fotoğraf ve stok girebilirsiniz.
 
İlk önce ürünlerinize ekleyeceğiniz seçenekleri belirleyin.
  • Renk
  • Numara
 
şeklinde 2 adet seçenek eklemek istediğinizi düşünelim. Varyantları Sisteme Ürünler >> Varyant Sistemi alanından Renk ve Numara şeklinde 2 özellik tanımlamanız ve içerisine ürünlerde kullanacağınız renk ve numara değerlerini ekleyebilirsiniz yada Varyant Sistemine giriş yapmadan ürünü eklerken de varyant değerlerini ekleyebilirsiniz.
 
Varyant değerlerini nasıl ekleyebileceğiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ayrıntılı yardım dökümanı için buraya tıklayınız.
 

Varyantları Oluşturdum, Ürüne Nasıl Ekleyeceğim?

Daha önce eklediğimiz bir ürüne detaylı düzenleme ikonundan giriş yapalım. İlk olarak daha önce varyant sisteminden eklediğimizde nasıl karşımıza çıkacağını inceleyelim.
 
Daha önce Varyant sisteminde Renk ve Numara varyantlarını eklediysek direk karşımıza Renk ve Numara varyantları gelecektir. 
 
 
 Renk ve Numara varyantları işaretlediğimizde alt bölümde daha önce eklediğimiz varyant değerlerini göreceğiz bu üründe hangi varyantları kullanacaksak onları işaretleyebiliriz Renkte ve numarada istediğimiz varyant değerlerini işaretledikten sonra Varyantları Önizle butonuna tıklamalıyız.
 
 
Eğer Ürünler / Varyant Sisteminde daha önce eklediğiniz bir varyant yoksa aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi karşımıza çıkacaktır.
 
Öncelikle bu alandan örnek olarak Renk yazarak bir ana varyant oluşturduk ve hemen altında ki bölümden de renklerimizi oluşturduk.
 
Renkleri oluşturduktan sonra aynı şekilde numara içinde varyantlar oluşturabiliriz.
Önizlemeye tıkladığımızda seçtiğimiz varyant değerleri ile tüm seçeneklerin oluştuğunu aşağıdaki gibi görebiliriz. Burada Ana üründe belirlenen fiyatlar varyantlarada yansımış olacaktır her bir varyantın fiyatını bu sayfa üzerinde değiştirebiliriz ve kaydet butonuna tıklayabiliriz.
 
 
Kaydettikten sonra eklenen varyantlardan birini silmek istediğimizde işlem seçiniz bölümünden varyant işaretleyerek silebiliriz yada varyantların yanında yer alan düzenleme ikonundan düzenleme yapabiliriz.
 
Örneğin eklediğimiz Yeşil renklere farklı bir resim ekleyerek sitemiz üzerinde bu varyant seçildiğinde ürün resminin değişmesini sağlayabiliriz. Varyantımızın yanındaki düzenleme ikonunu tıkladıktan sonra diğer sekmesi altından farklı resim ekleyebiliriz.
 
 
 

Eklediğim Varyantlar Nasıl Gözükecek?

Ürüne eklediğiniz varyantlar, ilgili ürünün detay sayfasında gözükecektir.
 

 
Dilerseniz varyantlı ürünlerin bu gösterimini Ayarlar >> Tasarım Ayarları >> bölümünde Tema Ayarları butonuna tıklayarak, Varyantlı Ürün Gösterim Tipi ayarını üzerinden değiştirerek aşağı açılır liste olarak da gösterebilirsiniz. 
 

Şu anda okuduğunuz makale

  • Varyantlı Ürün Tanımlama

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular