Site Tasarımı Nasıl Olmalı?

Müşteri Menüsü
Tasarım sitenizin genel görünümünü belirler, dolaylı yoldan da yapacağınız satışlara etkisi olur. Bu sebeple sitenizin dış görünümü hakkında vereceğiniz her kararın siteniz için büyük önem taşıyacağını unutmamalısınız.
Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz onlarca farklı tema seçeneğiniz yönetim panelinizde Ayarlar >> Tasarım ayarları alanında mevcuttur. İlk etapta kurumsal renklerinizi belirlemek yapacağınız kritik bir tercih olacaktır. Eğer firmanızın saha önceden süregelen bir logosu var ise bu logoyla uyumlu renklerin sitenize hakim olmasına özen gösterin. Renklerin yapacağınız ticaret ve satacağınız ürünlere de uyum sağlaması yine önem taşıyan unsurlardan.
Renk tercihleri ile ilgili detaylı bilgi aktardığımız e-ticaret sitesinde sektöre göre renkler nasıl olmalı sayfamızı da incelemenizi öneririz.
Logonuz ya da yapacağınız ticarete yönelik renk tercihinizi yaptıktan sonra ikinci aşamada tasarımınıza biçimsel olarak eğilmeniz gerekir. Burada da "tema" unsuru karşınıza çıkacaktır.
Ziyaretçilerin kolayca ürünlere ulaşabilmesi ve site içi navigasyonu uyumlu olacak şekilde tasarlanan temalarımız genel olarak başlık alanı (header), sayfaaltı (footer), menü alanı, bloklar ve vitrinden oluşur.
Bu bölümlere bakacak olursak;
  • Başlık (header) alanı : Bu alan sitenizin logosu için ayrılmıştır.
  • Slider: Sitenizin anasayfasında yer alacak slider güncel kampanyalarınızın yer aldığı görsellerden oluşmalı, slider üzerine direk olarak kampanyalı ürünlere ulaşabilecekleri bağlantılarda olmalıdır.
  • Arama Alanı : Sitenizde satışa sunacağınız ürünlerin aranıp bulunmasını sağlayan bir arama motoru.
  • Menü Alanı : Sitenizde ek menüler oluşturmanıza imkan sağlar. Bu alanda iletişim sayfası, sıkça sorulan sorular gibi farklı sayfalara menü ekleyebilirsiniz.
  • Aşağı Açılır Menü Alanı: Bu bölümde kategoriler aşağı açılır menü şeklinde gösterilmektedir.
  •  Bloklar : Bloklarda bir çok bilgi yer alabilir. Üye girişleri, ürün Kategorileri, sitenizde yayınlamak istediğiniz bilgi ya da görseller, haberler, içerik sayfaları gibi bir çok özellik bu alanlarda yaygın olarak kullanılır. Örnek tasarım V6 T10 temasıdır bu temada sadece sol blok gösterimi bulunmaktadır. Bazı temalarda hem sol hemde sağ blok gösterilebilmektedir. V6T13 gibi temalarda ise anasayfada blok gösterilmez kategorilerde bloklar gösterilir. Temanızı seçerken bu özellikleride göz önünde bulundurmalsınız.
  • Vitrin Blokları: Örnek temada standart olarak popüler ürünler, yeni ürünler ve indirimli ürünleri sergileyebileceğiniz bölümdür. Müşterilerinize özel fiyatlarla sunduğunuz, satın almak için ideal olan ürünleriniz ilk bakışta bu alanda yer alırsa kesinlikle ticaretinize katkı sağlayacaktır.
  • Vitrindekiler: Anasayfa vitrini olarak atadağınız ürünler bu bölümde gösterilecektir. Yine ön planda olmasını istediğiniz diğer ürünlerden seçebilirsiniz.
  • Sayfa Altı (Footer) : Genelde şirket imzalarınız, iletişim bilgileriniz ve link vermek istediğiniz bağlantı sayfalarınız için bu alanı kullanabilirsiniz.
Temalar için kullanabileceğiniz logo boyutu, slider boyutu gibi ölçüler Tasarım Ayarları bölümünde tema seçimi yaptığınızda tema açıklaması olarak gösterilecektir. Seçtiğiniz temaya uygun boyutta görseller eklemeye özen göstermelisiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Sadelik: Mümkün olduğunca sade ve ticarete yönelik  bir tasarım oluşturun. Karmaşık tasarımlar, mağazaların içine kurulmuş labirentlere benzer. Müşterileriniz labirentte yollarını aramaktansa , ihtiyaçları olan ürüne kolayca ulaşıp ödemelerini yapabilecekleri bir sisteme gereksinim duyarlar.
İşlevsellik: Tasarımda müşterinizin ihtiyacı olmayacak, fazladan göz yoracak tasarımsal uygulamalardan kaçının. Genel olarak müşterilerinizin kullanabileceği öğelerin ön planda tutulduğu bir tasarımı tercih edin. Örnek vermek gerekirse, sattığınız ürün bir tabak ya da bardak gibi bir ürünse resimlerinin büyük olması makul olabilir. Ancak sattığınız ürünler zımba, delgeç gibi ofis malzemeleriyse ürününüzü net gösteren fazla detaya inmeyen ürün resimlerinin kullanılmadığı bir tasarım sizin için kafi olacaktır. Yaptığınız ticaretle ilgisi olmayan uygulamaları sitenizde barındırmayın.
Dinamizm: Sitenin arkaplanında müzik çalması, hareketli arkaplan, flash saat eklemek gibi site kalitesini düşürecek uygulamalardan kesinlikle kaçının.
Bu noktada tüm bu ihtiyaçlarınıza cevap verecek yeni nesil V6 temalarını denemenizi tavsiye ederiz, standart tasarımların dışına çıkmak için dilerseniz firmamızdan ücretli konsept tasarım hizmetleri satın alabilir veya kendi tasarladığınız bir temayı sisteme entegre edebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Site Tasarımı Nasıl Olmalı?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular