Rich Snippets Ayarları

Müşteri Menüsü

Rich Snippets Nedir?

Google, arama sonuçlarında siteler ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermeye başladı. Yani ilgili sayfalarda daha mikro bilgileri ziyaretçilere ulaştırmayı hedefliyor. Bunun için ise zengin veri parçaları olarak çevirisini yapabileceğimiz Rich Snippet sistemini aktif hale getirdi. 

IdeaSoft olarak Rich Snippet sistemini e-ticaret sektörü içerisinde kullanmaya başladık. Sattığınız ürünlerin stok bilgisi, fiyatı, markası veya kategorisi gibi bilgileri arama sonuçlarında, daha ürün içerisine girmeksizin ziyaretçilere gösterebileceksiniz. Örnek bir görsel üzerinden gidelim;
 

Örnekte görüldüğü gibi , ürünüe verilen oylar ve ürünün fiyatı gözükmekte. Sizin ürün sayfalarınız da bu şekilde arama sonuçlarında gözükebilmesi için Rich Snippet sistemini kullanabilirsiniz.

Eğer paket özelliklerine dahil ise, Ayarlar >> Ek Ayarlar >>  Rich Snippet ayarını aktif hale getirdikten sonra ayarlarınızı yapabilirsiniz.
 

Bu alanda, Google arama sonuçlarında çıkmasını istediğiniz bilgileri seçebilirsiniz. Bu bilgiler sistem tarafından otomatik olarak ürün sayfalarınıza eklenecektir. Artık ürün bilgilerinizdeki oylar, fiyatı stok bilgisi güncellendikçe arama sonuçlarında da bu değerler güncellenecektir. Değerlendirme ve Oylar ayarı, ürüne yorum yapılırken verilen puanlar üzerinden çalışmaktadır. Örnek bir görüntü şu şekildedir;
 

Dikkat Edilecek Hususlar

  • Bu alanda işaretlenen değerlerin arama sonuçlarında yansıması 3 – 6 hafta bir süreç alabilmektedir.
  • Gözükmesini istediğiniz değerler arama sonuçlarında hiç gözükmeyedebilir, Google firması açıkça belirtmiştir ki, verilen bilgilerin gösterilip gösterilmemesi kendi insiyatifine kalmıştır. Ancak sistem tarafından Google firmasının kullanabilmesi için gerekli veriler oluşturulmaktadır.
  • Bir ürün için 100 lira değeri verilmişse, siz ürünün fiyatını değiştirmişseniz, arama sonuçlarında yazan 100 değerinin güncellenmesi 2 – 4 hafta bir süreç alabilmektedir
  • Google firmasının önümüzdeki günlerde e-ticaret üzerine atacağı adımlarda bu Rich Snippet kullanan sitelerin daha rahat bir çalışma ortamı sağlayacağı öngörülmektedir.
  • Bu işlemler arama sonuçlarında sizi üst sıralara taşımamaktadır. Ancak bu şekilde yıldız çıkan, fiyatının ve diğer ürün bilgilerinin yer aldığı arama sonucu, diğerlerine nazaran daha göze çarpmakta ve tıklanmayı arttırmaktadır.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Rich Snippets Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular