Pos Yönetimi

Pos Yönetimi bölümü; Pro, Entegre, Enterprise ve Platinium paketlerde yer almaktadır.  İçerik Yönetimi >> Sayfalar bölümünde yer alan Mesafeli Satış Sözleşmesi vb. sayfaların içerikleri doldurulmuş olması gereklidir. Örnek sözleşmeleri Sözleşme Örnekleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Sözleşmeler örnek olması için iletilmiştir bu sözleşmeleri kendi firmanıza göre düzenledikten sonra eklemelisiniz.
Sitenizde kullanacağınız sanal poslarınızın ayarlarını yapabildiğiniz alandır. Bu alanı doldurabilmek, herhangi bir sanal posu aktif hale getirebilmek için, ilgili bankaya sanal pos içi müracaat etmeniz ve onay almanız gerekmektedir.
Buradaki bankalardan hangisi için sanal pos başvurusu yapmış ve onay almışsanız sadece o bankanın durumunu aktif hale getirin. Sahip olmadığınız bir bankanın sanal posunu kesinlikle aktif hale getirmemeniz gerekir.
Pos ayarları bölümünde bulunan  simgeli mavi butonlar sanal posların aktif-pasifliğini ifade eder. Aktif olan bir pos ancak müşteri tarafından tercih edilebilecektir. Kırmızı  simgeli buton ise ana pos ayarlamaları için kullanılmaktadır.

Anapos Nedir?

Üstteki ekran görüntüsünde sadece Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Bankası sanal posları mavi buton ile aktif hale getirilmiştir. Dikkat ederseniz Finansbank için mavi buton seçili değildir. Çünkü Finansbank tarafından onaylanmış bir sanal pos talebiniz yoktur. Fakat müşterilerinizde Finansbank'ın kredi kartı var ise nasıl çekim yapılabilir?
İşte bu esnada anapos devreye girer. Hangi banka için kırmızı buton ile anapos seçimi yapmışsanız, sitenizde aktif halde olmayan diğer bankaların kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen bir kişinin ücreti ana pos üzerinden tek çekim olarak işlem görecektir. Taksitli işlem görmesine imkan yoktur çünkü her banka kendi kartlarına taksit imkanı sunmakta, diğer kartlara sadece tek çekime izin vermektedir.
Bir bankanın sanal posunu aldığınızda yanındaki  simgeli düzenleme  butonu ile o bankaya ait kullanıcı bilgilerinizi tanımlamanız ve o kredi kartına taksit uygulayacaksanız kredi kartı komisyon oranlarınızı girmeniz gerekmektedir. Eğer sanal pos onayı almışsanız, teknik destek departmanına bilgi vererek sanal pos kurulumlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Taksit Miktarı ve Vade Oranları

Bankanızın taksit ve vade farkı oranlarını girebilmek için o bankanın sağ tarafındaki düzenleme butonuna basınız.
Minumum taksit tutarı: Bu alana yazılacak fiyatın altında kalan siparişler sadece tek çekim olarak ödenebilecek taksit yapılamayacaktır. Ekran görüntüsünde 50 yazılmıştır. Sepet tutarı 50 TL'nin altında ise taksit yapılamaz sadece tek çekim ödeme alınabilir.
Oranlar alanından, bankanızın size tanımladığı taksit miktarı kadar oranlarını virgül yerine nokta kullanarak girmelisiniz. Yine aynı alanda %2 için 2 , %1.7 için 1.7 ve %2,5 için ise 2.5 yazmanız yeterlidir. Sanal pos ayarlarınızın doğru çalışabilmesi için oranlarınızın tam olarak girildiğinden emin olunuz. Ekran görüntüsünde 5 taksite kadar yazılmıştır. 5'den fazla bir taksit yapılamayacaktır. Bankanız kaç taksite kadar izin veriyorsa maksimum o taksit miktarına kadar yazabilirsiniz. Bankanız maksimum 9 taksite kadar izin veriyorsa ancak siz 10. taksite de bir oran girmişseniz sanal posunuz çalışmayacaktır.
+ Taksit Seçenekleri: Bankanızın size sağlamış olduğu + taksit seçeneklerini Pos Yönetimi alanından ilgili posun içerisinde +Taksit Seçenekleri başlığı altında tanımlayabilirsiniz.
Bu alanın aktif olması için öncelikle Ayarlar / Ek Ayarlar alanından Ödeme ve Fiyat Ek Ayarları başlığı altında + Taksit Seçeneğini Kullan seçeneğini aktif etmeniz gerekmektedir.
+Taksit seçeneklerini aktif etmek için;  belirtilen tutar üzeri, uygulamak istediğiniz taksit aralıklarında + taksit uygulayacağınız taksit miktarını yazabilirsiniz.
Ekran görüntüsünde 100 Tl üzeri 2 ve 5 taksit arası alışverişlerde + olarak 3 taksit uygulaması yapılmıştır.
Dikkat etmeniz gereken durum +taksit seçeneklerini bankanın güncel kampanyalarına göre düzenlemektir. Bankanızın +taksit kampanyasında değişiklik olduğunda bu alandan da mutlaka değiştirmelisiniz.

Sitede Oranlar Nerede Gözükecek

Site üzerinden herhangi bir ürün içerisine girdiğinizde ürün bilgilerinin sağ tarafındaki sekmelerden Taksit Seçenekleri alanına girildiğinde vade farkı oranlarınız ile birlikte ürün fiyatı otomatik olarak ekrana hesaplanmış bir şekilde gelecektir.
Dikkat ettiyseniz bankalar logoları ile birlikte karşınıza gelir. Bu logoları değiştirmek için, pos yönetimi ekranında her bankanın yanındaki logo düzenleme butonuna basabilir ve bilgisayarınızdan bir logo ekleyerek yükleyebilirsiniz. Bu alandaki bankaların adını değiştirmek isterseniz ise, Ayarlar >> Dil Ayarları alanını kullanabilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Pos Yönetimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular