Masterpass Uygulaması

Müşteri Menüsü
Masterpass, Mastercard tarafından sunulan online ödemelerde kullanılan bir kart saklama uygulamasıdır. Kullanıcılar, alışveriş sırasında kart bilgilerini girmeden masterpass tarafında kayıtlı olan kartlar üzerinden cep telefonuna gelen onay kodunu girerek alışverişlerini tamamlayabilirler. Bu uygulamanın amacı, ödeme adımında işlemi kolaylaştırarak siparişi tamamlama oranını yükseltmesi beklenmektedir. IdeaSoft kullanıcılarına ilk 6 ay ücretsiz, 6 aydan sonra işlem başına standartta 0.40 krş olan ücretlendirme 0.10 krş olarak ücretlendirilmektedir. Örnek vermek gerekirse 100 TL lik bir siparişte 99.90 TL olarak hesabınıza yansıyacaktır. Masterpass uygulamasının sitenize eklenmesi eticaret çözüm merkezi sayfamızdan talebinizi iletebilirsiniz.

Masterpass sisteminin sitenize kurulumu

Masterpass sözleşmeniz gönderildikten sonra Masterpass tarafından sitenizde özel ClientID tanımlanır bu bilgiler admin panelinizde Ayarlar >> Ödeme Ayarları Masterpass Ayarları bölümüne eklenir.
masterpass-1

Eğer sitenizde Payu sanal pos sistemi kullanıyorsa Payu 3D aktif ise Ödemelerde PayU'u 3D modunda çalıştır seçeneği aktif edilmelidir. Payu tarafında 3D pasifse burada da pasif kalmalıdır. Farklı bir sanal pos kullanılıyorsa yine pasif olarak bırakabilirsiniz.

Masterpass kullanılabilen sanal pos sistemleri

 • Payu sanal pos
 • Ipara sanal pos
 • Akbank sanal pos
 • Garanti Bankası sanal pos
 • İş Bankası sanal pos (İşbankası sanal poslarında 2 farklı alt yapı kullanılmaktadır. Innova ve Asseco olarak, Asecco kullanılıyorsa masterpass kullanılabilir. Pos yönetimi bölümünde yeni pos butonu işaretli değilse Aseecco kullanılıyor sitenizde.)
 • Ziraat Bankası sanal pos(Ziraat bankası sanal poslarında 2 farklı alt yapı kullanılmaktadır. Innova ve Asseco olarak, Asecco kullanılıyorsa masterpass kullanılabilir. Pos yönetimi bölümünde yeni pos butonu işaretliyse Aseecco kullanılıyor sitenizde.)
 • Finansbank sanal pos (Ip tanımı gereklidir)
 • Halk Bankası sanal pos
 • TEB sanal pos
 • Yapı Kredi sanal pos(IP tanımı gereklidir)
 • Vakıfbank sanal pos (Ip tanımı gereklidir)
 • ING sanal pos (Ip tanımı gereklidir)

 • Eğer ip tanımı gerekli bir sanal pos kullanılıyorsanız bankanızın destek birimi ile iletişime geçerek 212.2.217.54 ve 185.188.37.1 bu iki ip adresini tanımlatmanız gerekmektedir.

  Alışveriş sırasında Masterpass kullanılması

  Masterpass sadece üye girişi yapılmışsa kullanılabilmektedir. Üyeliksiz alışverişlerde kullanılmamaktadır. Cep telefonu ile ilişkili olduğundan sipariş sırasında yazılan cep telefonu numarasına daha önce masterpass tarafından bir kart kaydedilmişse direkt olarak kayıtlı kartlar gösterilecektir. İstenirse kayıtlı kartlardan ödeme yapılabilir yada yeni bir kart bilgisi eklenerek ödeme yapılabilir. Eğer cep telefonuna daha önce kayıtlı bir kart yoksa kart bilgilerini girdikten sonra kart bilgileri kaydedilebilir. Bir sonraki siparişlerinde kayıtlı kartlar görüntülenecektir.
  Eğer daha önce kayıtlı bir kart yoksa ödeme sayfasında aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Bu aşamada "Kart Bilgilerimi MasterCard alt yapısıyla saklamak istiyorum." seçeneğini işaretleyip, karta bir isim vererek sipariş tamamlanabilir.

  Siparişi tamamla butonuna tıklandıktan sonra ekrana masterpass doğrulaması için şifre ekranı gelecektir. Cep telefonuna gelen şifreyi yazarak sipariş tamamlanır.
  masterpass-3

  Eğer daha önce kayıtlı bir kart varsa kayıtlı kartlar gösterilecektir. Kayıtlı kartlardan biri seçilebilir yada yeni kart ekleyerek sipariş tamamlanabilir.
  masterpass-4

  Kayıtlı kart üzerinden işlem gerçekleşecekse kartın ön yüzünde yer alan CVC2 kodu girilmesi istenmektedir. Siparaşi onaylıyorum butonuna tıklandığında banka tarafından cep telefonuna bir onay kodu gelir, ekrana gelen şifre ekranına bu kod girilerek sipariş tamamlanır.
  masterpass-5

  Siparişler bölümünde sipariş detayında "Masterpass" olarak görünecektir.
  masterpass-6
  Masterpass ile yapılan sipariş hangi banka üzerinden sipariş tamamlanmışsa bu bankadaki hesabınıza aktarılır, yani normal kredi kartı ile geçilen siparişlerinizle aynıdır.

  Şu anda okuduğunuz makale

  • Masterpass Uygulaması

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Sık sorulan sorular

  E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular