Kategorileri düzenleme bölümünde fiyat oranı bölümü var bunun anlamı nedir?

Kategori eklerken ve düzenlerken karşımıza çıkan Fiyat Oranı bölümü sadece entegrasyon ile açılmış kategoriler için kullanılmaktadır. Entegrasyonlar bölümünde fiyat güncellemesi yaparken xmldeki tüm ürünlere aynı fiyat oranı eklemek istemiyorsanız kategori bazlı olarak farklı fiyat oranı belirleyebilirsiniz.
 
kategorioarani
 
Kategorisel olarak fiyat oranlarının geçerli olması için fiyat güncellemesi yaparken fiyatların başındaki kutucukların işaretli olmaması gerekir. İşaretlenmediğinde kategori düzenleme alanında ki fiyat oranı geçerli olacaktır. İşaretlendiğinde ise kategori oranı geçerli olmayıp, fiyat güncelleme sayfasındaki yazılan oranlar tüm ürünler için geçerli olacaktır.
kategorioarani-2
Bir örnekle açıklayalım;
XML ile entegrasyondan gelen kategorilerinizden cep telefonu kategorisi için kar oranınız %10'ken Bilgisayar ürünleri kategorisinden kar oranınız %20 olduğunuz varsayarsak, Bilgisayar kategorisinin düzenleme ikonuna tıklayarak fiyat oranına 1.20, cep telefonu kategorisinin düzenleme bölümünden fiyat oranı kısmına ise 1.10 yazmalısınız. Bu şekilde güncelleme yaptığınızda 2 farklı kategoride yer alan ürünlere farklı oranlarla fiyatlarını güncellenmiş olacaktır. Cep telefonu kategorisinde yer alan xmleki fiyatı 1000 TL olan bir ürün %10 eklediğiniz için satış fiyatı 1100 TL olurken, bilgisayar kategorisine yine 1000 TL olan bir ürün %20 eklediğiniz için satş fiyatı 1200 TL olacaktır.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kategorileri düzenleme bölümünde fiyat oranı bölümü var bunun anlamı nedir?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Konu anlatımları

E-ticaret panelinizi en verimli şekilde kullanmanız için hazırlanmış konu anlatım videoları ve makaleleri.

Konu Anlatımları