iTunes Geliştirici Lisansı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Apple, Türkiye’de Alışveriş kategorisinde yer alan uygulamaları ve uygulama sahiplerini ilgilendiren yeni bir karar aldı ve bu karara göre; bir uygulamanın Appstore’ da yayınlanabilmesi için uygulaması yayınlanacak firmanın ITunus Geliştirici Lisansı’ nı almasını zorunlu hale getirdi. Konu ile ilgili aklınıza gelebilecek soruları aşağıda başlıklar halinde sizlerin bilgisine sunuyoruz.    
  • ITunes geliştirici lisansı nedir?
    ITunus Geliştirici Lisansı, App Store’ da uygulama yükleyebilmek ve kullanıcılara bunu sunabilmek için Apple tarafından onaylanan bir protokoldür. Apple, bu lisansı Türkiye’de yayınlanan ve Alışveriş kategorisinde bulunan tüm firmalar için zorunlu hale getirmiştir. Bu durumda da App Store’ da mobil uygulama barındırmak isteyen veya daha önce uygulama yüklemiş tüm e-ticaret firmaları bu lisansa sahip olmalıdır. Apple, ITunes Geliştirici Lisansı’ na sahip olmayan firmaların uygulamalarını, App Store’ dan silecektir.    
  • ITunes geliştirici lisansını nasıl satın alabilirim?
      ITunes geliştirici lisansı’ nı satın alabilmeniz için Apple’ ın vermiş olduğu yöntemlerle uygulama sahibi firmalar kendileri adına bu lisansa başvurabilir. Bir E-ticaret firmasının mobil alt yapı sağlayıcısı veya iletişim ajansı gibi 3.kişiler uygulama sahibi firma adına başvuru yapamaz ve bu lisansı kendi adına alamazlar. Sizler için ITunes Geliştirici Lisansı’ nın nasıl alınabileceğini adım adım anlattığımız yardım dokümanına buradan ulaşabilirsiniz.  
  • Geliştirici lisansı satın almam için ne yapmam gerekiyor?
    ITunes Geliştirici Lisansı’ nı satın almak için  http://developer.apple.com/programs adresine giderek firmanızı doğrulamanız ve DUNS numaranızı almanız gerekiyor. DUNS numarası Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her firmanın sahip olması zorunlu olan bir numaradır. Türkiye’ deki vergi numarası mantığında çalışır. İşlemlerin en sonunda, yaklaşık 99$’lık yıllık ödemenizi Kredi Kartı ile online olarak yaptığınızda ITunes Geliştirici Lisansı’ nı almış olacaksınız.  
  • Geliştirici lisansını aldıktan sonra ne yapmam gerekiyor?
    ITunes Geliştirici Lisansı’ nı aldıktan sonra IdeaSoft’ un bu konudaki uzman iş ortağı Mobil Uygulama İş Ortaklarımız ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Mobil Uygulama İş Ortaklarımız sizler için uygulamanızı yeniden geliştirecek ve App Store’ da yayınlanmasını sağlayacaktır. Mobil Uygulama İş Ortaklarımız ile iletişime geçmek için E-ticaret Çözüm Merkezi’nden Mobil Uygulama İş Ortaklarımız’a başvuru yapmanız ve Apple ID ve Şifrenizi iletmeniz yeterlidir. Kısa süre içerisinde iş ortağımız sizinle iletişime geçecektir.  
  • Mobil uygulamam Google Play Store’ dan da silinecek mi?
    ITunes Geliştirici Lisansı sadece Apple protokolleri ile ilgili olup Google Play Store’ un bu şekilde bir protokolü bulunmamaktadır. Ancak Mobil Uygulama İş Ortaklarımız sizin için sıfırdan yeni bir uygulama geliştirecek ve bunları hem AppStore hem de Google Play Store’ da yayınlayacaktır. Sadece bu durumda kısa süreliğine Google Play Store’ daki uygulamanız silinecek ve yerine yenisi gelecektir.  
  • Mobil Uygulama İş Ortaklarımız ile nasıl görüşebilirim?
    Mobil uygulama konusunda uzman iş ortaklarımızla iletişime geçmek için, web sitemiz üzerinden E-Ticaret Çözüm Merkezi’ mizi ziyaret edebilirsiniz  
  • Mobil Uygulama İş Ortaklarımız hangi konularda destek veriyor?
    Mobil Uygulama İş Ortaklarımız ITunes Geliştirici Lisansı için başvuru süreçlerinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeniz ve bu alanda merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamak için size danışmanlık yapıyor. Sonrasında ITunes Geliştirici Lisansı’ nızın işleme alınması ve mobil uygulamalarınızın tekrar üretilerek Uygulama Merkezleri’nde yayınlanması için IdeaSoft müşterilerine ücretsiz bir şekilde destek oluyor.  

Şu anda okuduğunuz makale

  • iTunes Geliştirici Lisansı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Konu anlatımları

E-ticaret panelinizi en verimli şekilde kullanmanız için hazırlanmış konu anlatım videoları ve makaleleri.

Konu Anlatımları