Google Trends Nedir? Ne işe yarar?

Müşteri Menüsü
Google Trends, arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Gün içindeki popüler aramaları görebileceğiniz gibi, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Google Trends ne işe yarar?

Google da aranılan kelimelerin popülerlik düzeyini zaman periyotları seçerek bölgesel olarak da hangi bölgelerde daha çok popüler olduğunu görebilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yıllın hangi dönemlerinde daha çok aratıldığını görebilirsiniz.
Örnekte 2016 Yaz olimpiyatları kelime grubunun Türkiye için arama istatistiğiniz ve bölgelere göre dağılımı görülmektedir.
trends-1

Eticaret siteniz için Google Trends'den nasıl faydalanabilirsiniz?

Dönemsel sonuçlara ulaşmak, eğer sezonluk ürünler satıyorsanız yada özel günlere yönelik ürünleriniz varsa bu ürünler için hangi dönemlerde çalışma yapmaya başlayacağınız ile ilgili olarak fikir edinebilirsiniz. Kampanyalarınızı bu dönmelerde yoğunlaştırabilir, reklam çalışmalrınızı bu dönem ve bölgelerde hızlandırabilirsiniz.
Aynı zamanda popüler konularla ilgili bilgi sahibi olacağınız için bunları blog yazılarınızda yada sosyal medya paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki örnekte anneler günü hediyesi kelime grubu ile anneye hediye kelime grubunun karşılaştırması yapılmıştır. Sonuçlar Türkiye'deki son 12 ay içinde ki aramaları kapsamaktadır. Grafikte görülen "anneler günü hediyesi" kelime grubunun daha popüler olduğu ve en çok aramayı 1-7 Mayıs haftasında alındığı görülmektedir. Eticaret sitenizde anneler gününe yönelik ürünler satıyorsanız bu tarihten önce çalışmalara başlayabilirsiniz. Arama motorları ortalama 6-8 hafta içinde indekslendiği düşünülerek çalışmalara başlamak kategori üst içerik ve konuyla ilgili sitede makaleler yayınlayarak da destekleyebilirsiniz. Adwords kullanıyorsanız popüler kelime gruplarına reklam vermeyi tercih edebilirsiniz. Tüm bu verileri analiz ederek eticaret sitenizi optimiza edebilir ve daha doğru reklamlar verebilirsiniz. trends-2

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Trends Nedir? Ne işe yarar?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular